10:18
27/6/2012

FBI po raz koleiny uciekło się do skutecznej metody łapania przestępców komputerowych. Agenci sami wcielili się w rolę “złych hackerów”, przeniknęli do ich środowiska i stworzyli lewe forum dla carderów. Następnie rozpracowali po cichu wszystkich użytkowników forum i aresztowali 24 z nich. Pwnd!

carderprofit.cc

FBI, w wydanej przez siebie nocie prasowej twierdzi, że dzięki swojemu fałszywemu forum o nazwie Carder Profit zapobiegło 400 000 nielegalnych zdarzeń (na sumę 200 milionów dolarów).

Z ciekawostek: aby zarejestrować się na forum, należało być rekomendowanym przez 2 użytkowników …albo zapłacić. Nie doszukaliśmy się informacji jaki zysk ugrało FBI na rejestracjach ;)

carderprofit.cc

forum carderprofit.cc i jego dzisiejszy wygląd

FBI przez 2 lata rozpracowywało szajkę carderów (osób zajmujących się handlem nielegalnie pozyskanymi danymi z kart kredytowych). W sumie aresztowano 24 osoby z 8 krajów (Bośnia, Bułgaria, Włochy, Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy i Japonia oraz oczywiście Stany Zjednoczone). Zarzuty: kradzież danych osobowych, używanie kradzionych środków płatniczych, sprzedaż narzędzi pomagających popełnianie przestępstw.

UGNazi dostało rykoszetem

A pamiętacie grupę UGNazi, która mając więcej szczęścia niż rozumu uzyskała obeszła podwójne uwierzytelnienie na GMailu i włamała się do usługi CDN z której m.in. korzysta Niebezpiecznik?

Otóż okazuje się, że jeden z pojmanych przez FBI carderów o nazwisku Mir Islam to nikt inny, tylko JoshTheGod — lider UGNazi (nota bene także twórca forum carders.org, które dziś wyglada tak samo jak carderprofit.cc). Islam chyba domyślał się, że carderprofit to podpucha od FBI:

joshthegod carderprofit.cc

joshthegod ostrzegał na Twitterze przed carderprofit.cc (fot. Brian Krebs)

…ale i tak dał się złapać. Jak pisze Krebs, Islam spotkał się z przyjacielem carderem, wziął od niego karty, a następnie próbował przy ich pomocy wypłacić gotówkę z bankomatu — wtedy zatrzymała go policja. Jego przyjaciel carder był agentem FBI.

Carderzy nie uczą się na błędach

Na koniec przypomnijmy, że to nie pierwsza tego typu ackja FBI. Już w 2006 roku FBI wycięło ten sam numer i zaczęło prowadzić forum DarkMarket. Moderatorem został Master Splynter – agent o polskobrzmiącym nazwisku Mularski.

Warto też podkreślić, że carderskie fora stają się obiektem ataków nie tylko służb, ale również konkurencyjnych grup (por. Jak okradziono carders.cc).


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

26 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nie tylko FBI inwigiluje środowiska carderskie :) Scena crackerska też dostała w kość za sprawą Operation Buccaner.

 2. Haha, dobre:)

 3. Każdemu kto lubi te klimaty polecam książkę o carderach – jest opisana cała akcja jak Master Splynter z FBI łapał carderów :). Książka “Haker” Kevina Poulsena.

  • I jak pięknie Digits ich wszystkich dymał :D Polecam również, świetna książka.

  • Książka którą przeczytałem bardzo szybko. Bardzo dobrze napisane, i śmiertelnie wciąga. Polecam!

 4. Wprowadzanie policjantów oraz agentów pod przykryciem działa w świecie offline i online. Ponieważ carderami kieruje żądza kasy numer z podstawionym forum okazał się skuteczny. FBI nieraz organizowała też podstawione pranie pieniędzy w celu zdobycia dowodów np. na gangi narkotykowe, przemytnicze itp. zarabiając na tym (prowizja za pranie kasy). W momencie zakończenia danej operacji zaufany członek gangu okazywał się agentem FBI i następowało aresztowanie a obciążających dowodów zebranych przez agentów nie brakowało. Na Discovery pokazywali to w serii “Tajniak”.

  • What did you say? I’m sorry, my eyes are on fire.

   Na Discovery powiadasz? I co wierzysz w te niewiarygodne propagandowe gnioty? Nikt Ci jeszcze w życiu nie tłumaczył jak działają media?

  • CapaciousCore, który dokładnie fragment i dlaczego wydaje Ci się manipulacją i propagandą?

 5. ciekawe jak jest w Polsce, jak jest z torowiskiem…

 6. Panie Piotrze takie pytanie ciekawostka dla Pana: dlaczego FBI, a nie SS (Secret Service)? W końcu to drugie powstało po to aby przeciwdziałać takim akcjom.

  200 mln co to jest… lepiej sprawdźcie zadłużenie USA :]

  • To drugie powstało do ochrony dolara przed fałszerstwami ;) dopiero później dostała inne zadania (ochrona prezydenta itp)

  • “Nie doszukaliśmy się informacji jaki zysk ugrało FBI na rejestracjach”

   Akurat z takim zapleczem możliwości nie jest to żadnym problemem, wystarczy poczytać jak zaufanie zdobył Master Splyntr.

  • Jasne tylko biorą udział w akcjach w Ameryce Południowej :] Ja tam widzę śmieszny “paradoks”. Mianowicie jak służby obcego państwa ingerują i wkładają łapy wszędzie.

   A tak dla relaksu powiem w ten sposób: dlaczego rodzime miśki nie robią prowokacji? Przykładowo są komunie to jest więcej jak pewne, iż zakosi się z piwnicy masę rowerów. To tak trudno kupić parę GPS’ów, wsadzić w ramę, postawić w ruchliwym miejscu i czekać? No tak przecież zapomniałem… ich interesują grubsze sprawy. A co taka wyżej opisana sytuacja nie byłaby sukcesem? To samo z autami. Zostawiać otwarte, zdalnie zamykać drzwi i kosić gamoni co chcą radia wyciągać bądź kroić fury.

  • Tez sobie zadaje wciaz to pytanie! Jeszcze jakby prawo zmienili i zeby bylo tak jak z biletami na autobus. Nie masz biletu? Placisz 50 razy wiecej niz cena biletu. No to tym bardziej jak ukradniesz rower za 2000 to placisz 100 000 zl. Do tego ja bym osobiscie dolozyl takie prawo, ze osoba okradziona dostaje 10% tego co zlodziej zaplaci i policjant/ci, ktorzy zlapali zlodzieja biora kolejne 10% tytulem premii. Rok takiego prawa + prowokacje i by sie wszystkie kradzieze skonczyly.

  • Fajny pomysł z tymi wysokimi karami i procentami, tylko spróbuj potem wyegzekwować coś takiego od bezrobotnego szczyla, który mieszka z rodzicami na zasiłku z pomocy społecznej, a fanty już przepił…

 7. CapaciousCore przecież policja u nas robi akcje z podstawionymi autami.

  • Oczywiście, że robią akcje z samochodami i to od dość dawna. I nie tylko z samochodami, bo w narkobiznesie też są robione prowokacje, ale z wiadomych celów o tym za głośno nie mówi się.

   CapaciousCore prawdopodobnie nie jest na bieżąco w tym temacie. Jakby oglądał np. serial “Kryminalne gry” emitowane 10 lat temu, to pewnie by wiedział.

  • Podaj mi konkretnie akcje gdzie i kiedy.

  • Już pod koniec ubiegłego wieku gdy kradziono dużo samochdów i zaobserwowano, że wśród nich są auta na wschodnich rejestracjach gł. z Rosji w Warszawie stały samochody-pułapki także na takich rejestracjach. O ile pamiętam były to głównie luksusowe Mercedesy, ale pewnie nie tylko.

  • Sory ale nadal nie mogę znaleźć takich informacji. Daj jakiś link do materiałów albo podaj coś co mnie naprowadzi :]

  • Proszę bardzo dla wszystkich zainteresowanych na stronie tvnplayer.pl/seriale-online/kryminalne-gry/ jest odcinek 28 pt. “Samochód pulapka” Miłej TV lektury! ;-D

   @CapaciousCore jak zauważysz, materiał ten jak i pozostałe były zrobione przed 2002r.

 8. @Niebezpiecznik:
  “tego typu ackja FBI.” – literówka w słowie akcja.

 9. A pamiętacie grupę UGNazi, która mając więcej szczęścia niż rozumu ***uzyskała obeszła*** podwójne uwierzytelnienie na GMailu

  • jak to, nie wiesz, co to jest obeszeł? ;]

 10. ” UGNazi, która mając więcej szczęścia niż rozumu ”

  Pan autor jest nowy w świecie security czy po prostu ich nie lubi?

 11. […] Oczywiście, nie jest tajemnicą, że kradzione numery kart kredytowych można kupić na niektórych forach, ale do fałszywej transakcji nie jest to konieczne — wystarczy wejść na darmową stronę […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: