15:49
11/2/2015

Opisywaliśmy już na naszych łamach Amerykanina, który skutecznie podszywał się pod pilota samolotu pasażerskiego (i 13 lat latał z pasażerami) — jak jednak informuje nas czytelnik kez87, Polacy też są nieźli w zabawie w przebierańców. Oto historia fałszywego majora, który — żeby było zabawniej, po latach skutecznego podszywania się, wpadł przez złą czapkę.

Spełniał marzenie z dzieciństwa…

O sprawie fałszywego oficera Wojska Polskiego informuje TVP. Marek P. 60-latek z Podhala, przez lata pojawiał się na oficjalnych uroczystościach państwowych i nawet dostał medal z rąk posła Edwarda Siarki! Odznaczenie przyznano awansem za obietnicę pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Fałszywy major na uroczystości

Fałszywy major na uroczystości, materiał Wiadomości TVP

Mundur wojskowy, a w zasadzie kilka mundurów, kupił przez internet. Odwiedzał w nim jednostki straży pożarnej, Wojska Polskiego i podawał się za majora, który ma znajomości w Warszawie. Proponował załatwienie różnych interesów — od pracy w kompanii honorowej po tańszy sprzęt. W zamian brał łapówki. Kwoty jednak nie były wielkie — bo jak mówi rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, która zatrzymała fałszywego majora — nie chodził o zysk, a o spełnienie marzenia z dzieciństwa, którym była służba w wojsku.

Policjanci podczas przeszukania mieszkania oszusta znaleźli także atrapę broni palnej, odznaczenia, ordery, odznaki, legitymacje służbowe oraz różnego rodzaju mundury.

Major wpadł, bo na jedną z uroczystości założył czapkę o niewłaściwym wzorze. To wzbudziło podejrzenie prawdziwych oficerów. Materiał Wiadomości znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także:

26 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Kwiatkowski, czy to ty?

  • jak nic Kwiatkoś :)

 2. Za mundurem panny sznurem ;]

 3. Czekam kiedy w ten sposób ktoś zdekonspiruje naszego Dyzmę z Brukseli :D

  Wiem że to wątek polityczny, itp.
  Ale kiedy widzimy jak ktoś zaczyna od marynarki w kratowe wzory w Szansie na Sukces, a kończy jako “Prezydent Brukseli”, żadne inne postacie i wątki na myśl mi się nie nasuwają! :D

  • Oczywiście popełniłem baboła :) Miałem na myśli Prezydenta EU

  • Oj tam, od razu dekonspiracja – po prostu od trzech dni nie mogą go znaleźć :-)

  • Rozumiem, że według Ciebie tylko ludzie z wyższych sfer mają prawo osiągnąć sukces? Och wybacz, że ja taki maluczki w ogóle śmiem komentować Twoje słowa…

 4. Poszukajcie informacji o gościu nazwiskiem Rafał Wiejak. Podobna historia tylko wciąż nikt się nią nie zajął w mediach.

  • Czy to ten który podawał się za agenta specjalnego i jak go złapała policja, to uciekł z transportu po tym jak ktoś mu przekazał gaz?

  • Ten oszust Rafał Wiejak, ukrywający prawdziwe nazwisko, dostał wyrok 2 lata bezwzględnej odsiadki za swoje oszustwa na mat. budowlanych. Ciekawe, czy siedzi ? Wie ktoś może, bo niestety poszkodowany takiej wiedzy w tym kraju mieć nie może. Jeśli nadal nie garuje, to nie dziwi mnie zupełnie to, że się przebiera za wojskowego i nikt tego nie potrafi wykryć, a co dopiero ukarać.

 5. No tak, próbowałem zasugerować Irańczyków,i tylko wspomniałem o tym przypadku przy okazji (bo raczej dla mnie ubaw po pachy i przykład zdumiewających kompetencji niektórych), a tu ten gostek okazuje się bardziej “łakomym kąskiem”…

  Za to, że mnie wspomniano dzięki – aczkolwiek naprawdę lepszych tematów jest od groooma ostatnio (sam jestem póki co na poziomie lamer/newbie,więc wiecie – konkurencji robić nie tylko nie zamierzam – i nie mógłbym,zresztą pisuję o czymś nieco innym) – jak co, podesłać mogę, choć sugerowałbym wam postawienie web-pajączka i scrappowanie a potem human processing i jazda. Bo skoro GCHQ może :D (lovely horse). Aha – i dzięki za adres tego hackme. Może się przyda ?

 6. Mam osobistą prośbę. Czy mógłbyś powstrzymać się od komentarzy politycznych/ światopoglądowych na tej stronie. Jest tyle innych stron gdzie można dzielić się swoimi poglądami….

  • If “Czy mógłbyś powstrzymać się od komentarzy politycznych/ światopoglądowych na tej stronie. Jest tyle innych stron gdzie można dzielić się swoimi poglądami….”== “4 me” then if artykuł==npov printf(“ok\n”) else printf (“skoro inni mogą…:D\n”) } else printf(“sorki za wtrącenie się, też oczekuję bardziej technicznych, no chłopaki – nie dajcie się prosić :D\n”) }

 7. Cosplay mu nie wyszedl…. :)

 8. Kez – ~4U . Post był do bebok. Pisany z telefonu i odpowiedź na posta nie zadziałała.
  A “technicznie” rzecz uijmując – zakup aktualnego munduru, czapki. Dystynkcji nie jest wielkim problemem. Pytanie jak udało się “majorowi” wkręcić na imprezę i dostać medal ?

 9. To całe zdjęcie to fejk, co robią oficerowie WP wśród strażaków z OSP? :)

  • Sorki nie zobaczyłem filmu, bo z tej klatki tak to wyglądało jak opisałem… :)

 10. kompromitacja służb wywiadowczych. a on przypadkiem nie był szpiegiem? czy nie tak powinno się traktować “przebierańca” zadającego się z osobami mogącymi mieć dostęp do najbardziej strzeżonych informacji?

 11. Ciekawe czy Niebezpiecznik dostał pozwolenie na publikowanie materiałów z tvp1

  • Prawo przedruku.

 12. człowiek zapewne zainspirował się filmem pt. “Pułkownik Kwiatkowski” z Markiem Konradem :)

 13. Fajnie że Niebezpiecznik nie ma blokady pisania z Tora ;)

  Ten typ jest dobry widać jak łatwo można udawać kogo się chce.

  Od jutra będę udawał grubą rybę (prezesa nowego) Pko banku za 2 dni wylatuję postawić nowy pałac :D

 14. a mnie dziwi ten artykuł… no bo jak on się ma do security w IT? to nie onet żeby o czymś takim czytać…

  • Kevin Mitnick, “Łamałem ludzi, nie hasła”.

 15. To chyba jakiś odgrzewany kotlet, za duża zbieżność z tym:
  http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/677627,przez-lata-nauczyciel-udawal-oficera,id,t.html?cookie=1
  No chyba, że w naszej armii sami tacy oficerowie….

  • Samwuj to nie ta sprawa raczej. Na NFoW rzecznik żandarmerii wyjaśniał że zatrzymanie było kilka miesięcy temu, więc raczej w 2014r.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: