15:42
3/10/2009

FTP Microsoftu podatny na atak

W sieci pojawiły się już trzy exploity na serwery IIS 5.0, 5.1 i 6.0 dla systemów Windows 2000, XP i 2003 Server. Pierwszy pozwala na dodanie do zaatakowanej maszyny nowego użytkownika, drugi umożliwia zdobycie shella.

Atak

Aby atak się powiódł, ISS musi pozwalać na zapis użytkownikowi gość (anonymous). Wersja 6 IIS-a jest trudniejsza do zaatakowania, gdyż została skompilowana z użyciem opcji /GS. Dzieki temu, dane odkładane na stos są przeplatane tzw. Stack Cookies, których nadpisanie (np. poprzez błąd przepełnienia bufora) powoduje natychmiastowe zakończenie pracy IIS-a, paradoksalnie zabezpieczając serwer przed atakiem innym niż DoS.

[flv:http:///hackbase/msFTP.swf 450 350]
Zdobycie shella na maszynie z IIS

Xavier Mertens udostępnił skrypt do Nmapa, który sprawdza, czy skanowany serwer jest podatny na opisany powyżej atak.

Obrona

Microsoft potwierdził już istnienie luki, ale patch nie jest jeszcze dostępny. Póki co, zaleca się zablokować użytkownikom FTP możliwość zakładania nowych katalogów, co skutecznie uniemożliwy wykorzystanie exploitów opublikowanych w sieci.

Przeczytaj także:

Rozpocznij dyskusję, bądź pierwszy... ;-)

Dodaj komentarz

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: