11:30
29/2/2024

Tym razem poprzez naszą aplikację mobilną CyberAlerty służącą do informacji o zagrożeniach wypuszczamy alert trochę inny niż zwykle, ale czujemy, że może on być tak samo potrzebny i pomocny jak nasze ostrzeżenia przed atakami internetowymi.

Otóż, w sieci jest dostępna bardzo ciekawa mapa schronów, przygotowana przez Państwową Straż Pożarną. Znajdziecie ją pod tym długim i skomplikowanym adresem.

Wpiszcie na górze w wyszukiwarce wasz adres i ustawcie promień, a zobaczycie gdzie w okolicy macie tzw. miejsca doraźnego schronienia, które mogą przydać się w podczas — cytując strażaków — “krótkotrwałych ekstremalnych zjawisk pogodowych” oraz jako ochrona przed “czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron” (czyt. podczas bombardowania).

Jeśli nie znajdziecie czerwonych tarczek w swojej okolicy (oznaczających najwyższy poziom ochrony — hermetyczne schrony), to nie martwcie się. W tak dużym mieście jak Kraków też w zasadzie nie da się ich doświadczyć. Najbliższe są w Nowej Hucie i mogą pomieścić tylko ok. 1000 osób. Tak właśnie wygląda obraz (rozkładu) polskiej obrony cywilnej. Zamiast schronów z prawdziwego zdarzenia, mamy głównie niehermetyczne piwnice/parkingi podziemne do dyspozycji. Pozostaje mieć nadzieję, że mapa jest niekompletna i kiedyś zostanie uzupełniona. Ale hej, mamy to co mamy.

Dlatego, w tym kontekście, warto wspomnieć jeszcze o 3 kwestiach:

 1. Od roku procedowane są przepisy, które wprowadzą zmiany w prawie budowlanym. Polacy będą mogli bez uzyskania pozwolenia na budowę wybudować sobie przydomowy schron do 35m2, wyposażony w urządzenia filtrowentylacyjne. Ale to dotyczy tylko posiadaczy domków jednorodzinnych.
 2. Jakby włączył się Wam tryb prepersa, to zanim zaczniecie wykupować konserwy i papier toaletowy z okolicznych sklepów, polecamy zapoznanie się z naszym darmowym webinarem, który poprowadził Michał “lcamtuf” Zalewski, autor książki “Practical Doomsday”. Michał przez 2 godziny mówi o tym jak _sensownie_ przygotować się na różne kryzysy, nie tylko te wymagające chowania się w schronach.
 3. A jeśli nie potraficie żyć bez interntu, to zobaczcie dodatkowo także nagranie naszego webinara pt. Radiokomunikacja dla amatorów, w którym pokazujemy jak zachować łączność, kiedy padną dostawcy internetu i telefonia komórkowa. Jeśli nie macie godziny, aby zobaczyć ten materiał, to poniżej skrót najistotniejszych informacji (zobacz video):
   

PS. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o istotnych atakach, które mają wpływ na Twoje bezpieczeństwo lub o narzędziach, takich jak właśnie ta mapa schronów, to zainstaluj naszą bezpłatną aplikację CyberAlerty. Nie wymaga podawania żadnych danych i rejestracji, a jedyne co robi, to wysyła Ci powiadomienie, jeśli zaobserwujemy atak/incydent, który mógłby zagrażać Twoim danym, oszczędnościom lub Twojemu zdrowiu. Aplikację pobierzesz z oficjalnych sklepów Google lub Apple.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

107 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Czyli jednak coś jest na rzeczy …

  • Jeśli trwająca od ~10 lat w naszym kraju wojna hybrydowa nie jest “czymś na rzeczy”, to nie wiem, co by miało być…

 2. Ja tylko chcialem napisać, że dziękuję za apkę waszą, bo robi lepszą robotę niż alert rcb, który o schronach w ogóle nie informował. I dziękuję strażakom, że zrobili mapkę schronów.

  • Apka z której dowiedziałem się że w odległości 500 m od mojego mieszkania NIE MA żadnego schronu nic zupełnie… tylko ginąć

  • Czyli w razie bombardowania mam uciekać do blaszanego centrum handlowego? Hmmm

 3. Tak, i 90% miejsc to szkoły, kościoły lub zachrystie, czyli dokładnie to od czego ruski zaczną bombardować ten ciemnogród.

  • Co to jest “zachrystia” oświecony człowieku?

  • Ruski weźmie apke i będzie bombardował nie tylko szkoły i kościoły

  • Jeśli “ruski” będą posyłać iskandery w kościoly i szkoły – to tylko sie cieszyc – przegrają wojnę ekonomicznie, a nam zostaną lotniska i bazy wojskowe. To straszne jak płytko i propagandowo ludzie myślą o wojnie.

 4. Super pomysł. Jasne, że więcej takich info w Waszej mega appce

  • Łatwiej się może doliczyć i zorganizować w ustalonym miejscu, zamiast szukać potem ludzi po zawalonych domach. Bardziej takie punkty zbiórki, niż schrony.

 5. dzięki za cybelalerty i jestem za tym żeby takie informacje w nich umieszczać

 6. dziękuję za ten wpis oraz wg mnie informacje związane z alertami odnośnie obrony cywilną (a nie tylko cyber) powinny docierać na skrzynki mailowe.

  • Ależ docierają :) poza naszą aplikacją mobilną, CyberAlerty można odbierać mailem – zapis przez stronę niebezpiecznik.pl/alerty

 7. Kilka schronów nie jest pokazanych w Krakowie, bo są dla urzędników nie plebsu.

  • dokładnie – schronów hermetycznych są pojedyńcze sztuki i ta władza, która wplątuje nas w wojne, to i oni uzurpują tylko dla siebie i znajomków takie schrony – a my mamy być mięsem armatnim

 8. Dzięki i tak, poproszę o wysyłanie istotnych informacji dot. obrony cywilnej

 9. Super! Bardzo dziękuję za info o schronach – chciałabym otrzymywać takie informacje, bo są bardzo przydatne!

 10. Arcyważne info, dzieki Straży Pożarnej za stworzenie i Wam za nagłośnienie!

 11. Schrony schronami, ta mapa pokazuje też miejsca na prawdę strategiczne – pobliski Kurczak z Rożna oraz paczkomaty inpostu :)

  • To są punkty orientacyjne dzięki którym łatwiej trafić do schronu, ciężko się domyślić?

 12. Taaa Dzebrys bo reszta nacji to nasi przyjaciele a ty jesteś tylko oświecony

 13. To nie jest mapa schronów, tylko budynków z piwnicą. Strażacy chyba prawdziwego schronu nie widzieli.

  • Miejsca doraźnego schronienia stanowiące zdecydowaną większość obiektów to natomiast chyba wszystko co ma grubsze zadaszenie. Kojarzę to co narysowali obok mojej pracy i jest to budynek z wjazdem przez front.

  • Oj. możesz się zdziwić. W Gdańsku jest parę atomowych schronów z prawdziwego zdarzenia. Ciekawi mnie ten który jest niedaleko mnie bo planowałem w razie W spieprzenie do najbliższego atomowego, no ale. Ciekawe jak z wejściem.

  • o co chodzi z tymi rękawiczkami na filmiku?

 14. Fajna ta mapka. Taka po polsku czyli jest lokalizacja, ale co oznacza Ocena jakościowa obiektu? 1 to dobrze czy źle? A 7? A co oznacza kategoria U – ukrycie? Oczy to lepiej czy gorzej niż 3 – MDS. Czego mam szukać tam na miejscu jak już musiałbym uciekać? Piwnicy? Włazu? Wpuszczają na jakieś hasło, czy każdego z ulicy?

  Fajnie, że coś takiego w końcu powstało, bo pamiętam jak po agresji orków na Ukrainę ludzie zaczęli zadawać pytania władzy gdzie są schrony, a władza nie za bardzo wiedziała co jest i w jakim stanie. Ale zwykłemu człowiekowi ta mapka i tak niewiel mówi.

 15. Chyba nie mają wszystkich.

 16. Bardzo ciekawa inicjatywa, pewnie że chciałbym otrzymywać takie informacje dotyczące schronów i szeroko pojętej obrony cywilnej, są przydatne, szczególnie w tym czasie (wojna za wschodnią granicą).

 17. Przegląd piwnic i garaży podziemnych

 18. @Piotr Konieczny
  Bylibyście w stanie poprawić {{summary}} w Waszym RSS, tak aby nie pojawiał się ten link na początku? :)

  Obecnie wygląda to tak:
  “https://niebezpiecznik.pl/wp-content/uploads/2024/02/schrony-150×150.jpgTym razem poprzez naszą aplikację mobilną CyberAlerty wypuszczamy alert trochę inny niż zwykle, ale czujemy, że może on być tak samo potrzebny i pomocny jak nasze ostrzeżenia przed atakami internetowymi. Otóż, w sieci jest dostępna bardzo ciekawa mapa schronów, przygotowana przez Państwową Straż Pożarną. Znajdziecie ją pod tym długim i skomplikowanym adresem. Wpiszcie na górze w […]”

 19. Dzięki, poproszę o wysyłanie istotnych informacji dot. obrony cywilnej

 20. Nie prościej jednemu kremlowskiemu szczurowi oczy wypalić i wpuścić do kremlowskiej nory, żeby resztę szczurów powygryzał? Wtedy żadnych schronów szukać nie będzie potrzeby i spokój w regionie będzie ze 300lat.

  • @Xyz

   Intryguje mnie jak doszedłeś do tego, że prościej. Może zgłoś Twój prostszy od innych pomysł, z planem implementacji, do ludzi którzy się zajmują operacjami specjalnymi. Na pewno nie mają swojej koncepcji, Twoja może im pomóc :P

 21. Fantastyczny pomysł, aby przez cyberalerty przesyłać też informacje dotyczące obrony cywilnej. Dziękuję i proszę o więcej!

 22. No cóż – wygląda na to że umrę :)

 23. Na mapie nie jest zaznaczona stacja metra wilanowska “Stacja przystosowana jest do pełnienia w razie konieczności funkcji schronu dla ludności cywilnej. Służą temu między innymi grube stalowe drzwi znajdujące się przy każdym wejściu na teren stacji.
  Dane techniczne
  – powierzchnia 15 500 m².
  – kubatura 80 200 m³.
  Za stacją Wilanowska od południowej strony, znajduje się komora torów odstawczych, jest ram również defiblyrator” cytat z netu wydaje mi sie to lepszym schronieniem jak parkingi pod budynkami bo jeśli 18 pietrowy kolos sie zawali to runie wszystko w dół łącznie z parkingiem

  • W rejonie stacji metra “Wilanowska” powinny być schrony opl pod blokami przy ul. Puławskiej 158-164, 166-172, 174, 176-178. Całość to osiedle z lat 50. dla ubecji i MO. Przy ul. Puławskiej jest Komeda Główna MO / Policji. Tam z pewnością są schrony opl (na elewacjach widać czerpnie powietrza), jednak tylko dla wybrańców. Kolejna miejscówka z lat 50. to al. Niepodległości 22 (była szkółka bezpieki, potem MSW). Duży schron ze stalowymi drzwiami (już nie hermetycznymi) jest pod piwnicami gmachu Polskiego Radia przy ul. Malczewskiego. Itd., itp. Najsolidniejsze budowano w latach 50., potem było coraz więcej oszczędności aż do zera w tzw. wielkiej płycie.

 24. Na mapie nie jest zaznaczona stacja metra wilanowska “Stacja przystosowana jest do pełnienia w razie konieczności funkcji schronu dla ludności cywilnej. Służą temu między innymi grube stalowe drzwi znajdujące się przy każdym wejściu na teren stacji.
  Dane techniczne
  – powierzchnia 15 500 m².
  – kubatura 80 200 m³.
  Za stacją Wilanowska od południowej strony, znajduje się komora torów odstawczych, jest ram również defiblyrator” cytat z netu wydaje mi sie to lepszym schronieniem jak parkingi pod budynkami bo jeśli 18 pietrowy kolos sie zawali to runie wszystko w dół łącznie z parkingiem

 25. Wszystko fajnie tylko …. wychodzi że w moim bloku są dwa tzw. ukrycia a w bezpośrednim sąsiedztwie kilka schronów. Tylko nigdzie nie ma na razie grama informacji jak do nich dotrzeć. Żadnych tabliczek kierunkowych, plakietek, nic. Nawet nie wiedziałem że mam ukrycia w budynku a mieszkam tu kilkanaście lat. I tak jest podejrzewam wszędzie. Więc ta mapa to tylko początek dalekiej podróży do schronu.

 26. Mi się pokazuje tylko mapa z maila, po kliknięciu na link mam biały ekran – zarówno w Firefox’ie jak i Safari.
  I jak napisał poprzednik – mapa szkół, przedszkoli i po prostu piwnic. Nie widziałem choćby pół osoby, która by to w ogóle sprawdzała, a mieszkam w miejscu w którym ktoś by to od razu wychwycił.

 27. Dobre. W mojej kamienicy gdzie żyje 60 osob pojemność schronu przewiduje 7. Pewnie dla tych co nie zalegają z czynszem.

 28. Da się jakoś wyfiltrować tylko obiekty z kategorii I – schron? Bez miejsc doraźnego schronienia? Ta mapa nie wyrabia na telefonie ze względu na mnóstwo ikonek niebędących schronami.

 29. Jak najbardziej przydatne informacje, jednak mapka ma błędy na poziomie podstawowym. W moim przypadku nastąpiło pomieszanie nazw ulic. Adres budynku ma numer zgodny z prawdą ale nazwa to ulica nie ta :)

  • Aplikacja na miarę naszych możliwości i potrzeb. Może i beznadziejna ale za to nie działa. Najważniejsze że ktoś na tym przytulił grube pieniądze. Schrony o których wiem są niewidoczne,ani jeden. Za to piwnice i rudery,może jeszcze dodać wiaty śmietników?

 30. Z przykrością stwierdzam, że aplikacja schrony jest NIEPRZYDATNA. Praktycznie “przećwiczyło” ją blisko 100 osób w różnych miejscowościach. Klasyfikacja obiektów ma się nijak do kllasyfikacji budowli ochronnych. TzW. DMS to z reguły piwniczki w budynkach, do których nie można się dostać bo wejscia do budynków mają domofony i sa zakodowane.Ogólnie, wykonano kawał nikomu niepotrzebnej roboty! Jedna wielka fikcja!

  • są gdzieś opublikowane wyniki tych “ćwiczeń”?

 31. Tak, poproszę więcej komunikatów z zakresu obrony cywilnej i szeroko pojętego bezpieczeństwa.

 32. To jest mapka ale chyba miejsc do remontu, w których moze powstać schron.

 33. Wszystkie mapy i dane znajdują się pod poniższym adresem zapraszam do eksploracji :)danych: https://strazpozarna.maps.arcgis.com/home/index.html
  Druga rzecz, zdaniem PSP było pokazanie stanu faktycznego i wyartykułowanie wniosków i problemów w celu podjęcia jak najszybszych prac legislacyjnych aby zbudować system ochrony ludności. :)

 34. Superinfo! Dziękuję za pomocną mapkę, prosimy o więcej podobnych wiadomości, pozdrowienia dla Niebezpiecznika, B.

 35. Na Hucie Katowice w Dąbrowie górniczej jest tez sporo czerwonych znaczków ale bez żadnych opisów i szczegółowych informacji. Kiedyś miałem okazję całkiem przypadkiem okazję eksplorować takowy schron i poza nazwa nie napawał bym entuzjazmem do skorzystania z takiego.

 36. Tak, poproszę o info.

 37. Najlepsze w tym jest to, że skoro każdy może sprawdzić te lokalizacje, to również może to sprawdzić potencjalny wróg… Jaki to ma sens?

 38. Tak, spoko temat, dawajcie tego rodzaju info też :*

 39. Gdzie te schrony u mnie?

 40. O, ja tylko chciałem pogratulować. Idiocie, który to rozpowszechnia? Żeby ruscy wiedzieli co bombardować

  • Przecież wiedzą, większość z nich sami stawiali…

 41. Niedawno ruskie coś testowały, że były jakieś problemy z zasięgiem gsm czy coś.
  W sumie bombardowanie mogą rozpocząć bez wchodzenia na teren PL, przecież współczesna broń jest do tego zdolna, a żeby całe NATO zareagowało potrzebna jest pełna zgoda wszystkich państw, więc Polska pozostawiona sama sobie, i co zacznie robić to samo?

 42. Szanowna redakcjo! Ten alert delikatnie spóźniony, tak prawie o rok :)
  Ta mapa pojawiła się w kwietniu 2023 i ode tego czasu leżała u mnie w ulubionych.
  Dodatkowo nie miała ona na celu pokazać gdzie się schronić – bo ten system po prostu nie zadziała w razie ‘w’ – a raczej zwrócić uwagę na istniejący problem

  • Gdy będzie potrzeba skorzystać ze strony to internet nie będzie działać, al dane źródłowe można pobrać zawczasu, chociaż cieszą się mikroskopijnym zainteresowaniem. Ledwo ponad 30 pobrań przez rok. W razie ‘W’ paczka danych jest ściągnięta i przerobiona do formatu *.cot dla aplikacji ATAK/iTAK/WinTAK :)

 43. Za nic nie mogę otworzyć tej mapki której odnośnik jest ukryty pod tym czerwonym opisem więc znak to że gdy putek pyknie bombkie to nimam szans. No trudno najwyżej stworze nową postać w Fallout więcej dam perków na szczęście i gramy dalej. A poważnie to stronka za nic mi nie otwiera się więc kaput pagib i nara.

  • @Przemek

   Żadna strata, żeby ta mapka pokazywała realne schrony, najpierw trzeba byłoby je zbudować. Perki na szczęście się przydadzą bardziej :-)

 44. Super wróg się już cieszy. Polaczki na tacy.

 45. Jeżeli nie rząd. żydo -jankirski wyśle wojsko z Polski do banderowców żeby im niby pomagać to zresztą jest to już przesadzone. Że wyśle to będzie 3 wojna światowa i nawet święconą woda nie pomoże. Zostanie tylko wielką duża dziura Polsce jak i Europie tylko głupcy nie widzą że nierząd wciągając Polaków w wojnę. Przykryją afery oraz swoje złodziejstwa. Kary już zwiększyli za odmowę wojska. Od 3 lat. I od 5 lat. Przygotowują się. Aby Polaków unicestwić. Głupcy jeżeli pójdziecie na ich wojnę. To zginiecie a zydy zasiedla wasze ziemię i domy. Obudźcie się. Komu służycie

  • A jak nie pójdziemy, to na pewno Ruscy nas oszczędzą.
   Inaczej: po co bić Ruskich na terenie Ukrainy oraz rękoma Ukraińców, skoro lepiej żeby kotłowało się u nas – prawda?

  • Przeczytałem “Jeżeli nie rząd. żydo -jankirski” i już wiem, że patriotą to ty nie jesteś. Jesteś ruskim trollem i tyle. Dalej nie czytam.

 46. W przypadku ataku jądrowego(nie chodzi o ból jajek), należy się nakryć białym prześcieradłem i powoli czołgać w kierunku cmentarza. Czemu powoli? Żeby nie siać paniki.

  • Tak, takie info też są potrzebne. Kraków ma ppdobno jakiś plan ewakuacji ludności.

 47. uważam za błąd podawanie takiej informacji publicznie, powinny być podawane jakimiś wewnętrznymi kanałami, a tak, teraz nie tylko My mamy do tej wiedzy dostęp prawda?

 48. Proszę o powiadomienia o schronach

 49. Niestety nie znaleziono schronów w moim 50 tysięcznym mieście. Wejdę na dach;)

 50. Dziękuję. Oby nie było potrzebne w użyciu.

 51. Z tą mapą jest porażka – działa jak krew z nosa i właściwie to tylko piwnice zostają – w jednej z największej Polskiej aglomeracji. Udostępnione są informacje tylko o schronach, które mogą być udostępnione. Brakuje tych z których korzystają służby i operatorzy telekomunikacyjni. Więc z jednej strony spokojnie – i tak ruscy nie mają tej informacji, z drugiej strony nie ma schronów przystosowanych do realnej ochrony ludności- i to jest czerwona lampka.

 52. Proszę przesyłać do mnie komunikaty z zakresu obrony cywilnej

 53. Mapka bezużyteczna raczej, bo ma dużo braków. W moim przypadku, na ponad 60 tysięczne miasto, pokazuje, że są 2 schrony tylko. Dodatkowo nie idzie zobaczyć na mapie gdzie dokładnie się znajdują. Sama mapa bardzo nieczytelna.

 54. Zobaczymy czy dane są wystarczająco dobre aby dodać je do openstreetmap

 55. Fajna ta mapka, ale jakoś mało realna. Wpisali chyba każdą piwnicę, nawet jak ma okno na wysokości ulicy i z trudem mieści się w niej rower.

  • chyba u Ciebie…u mnie nie ma nic, a mieszkam we Wrzeszczu (‘drugie centrum’ Gdańska – czyli generalnie niby ważna część miasta….)

 56. Garaże podziemne są traktowane jako schrony.

 57. Szanowni Państwo,
  Jako osoba zajmująca się zawodowo budowlami ochronnymi, apelują o nie wprowadzanie opinii publicznej w błąd. A taką funkcję obecnie pełni aplikacja KG PSP.
  1. Inwentaryzacji dokonano bez uwzględnienia stanu technicznego. Duża część schronów i ukryć na aplikacji wymaga generalnego remontu, a nie nadaje się do przyjmowania osób.
  2. MDS – wyznaczono bez jakichkolwiek kryteriów, nie definiując przed czym chronią. Są różnego rodzaju obiekty, od prostych piwnic przez garaże podziemne. Ich oznaczenie w aplikacji “schrony” sugeruje, że mają właściwości ochronne.
  3. W aplikacji jest szereg obiektów, które są w fatalnym stanie technicznym. Sam widziałem obiekty, które są aplikacji, a do których można się dostać tylko przy użyciu ciężkiego sprzętu.
  4. Bez względu na powyższe i tak do większości z tych obiektów nie dostaniecie się Państwo w sytuacji zagrożenia, ponieważ są to obiekty prywatne, nie wpięte w jakikolwiek system. Nie ma też żadnych podstaw prawnych, aby ktokolwiek wpuszczał kogokolwiek do swojej piwnicy, tylko dlatego że jest burza lub wieje wiatr.

  Na koniec, MDS to nie schron, to nie ukrycie. MDS to podziemna budowla lub część budynku o nieokreślonych i nieznanych właściwościach ochronnych.

  NIEBEZPIECZNIEKU, NIE SIEJ DEZINFORMACJI!

  • Ale przecież jest definicja obiektów, które pokazuje mapa Straży Pożarnej, cytuję:

   MDS – Definicja tych obiektów została określona przez PSP jako „miejsca doraźnego schronienia (MDS)”, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.
   (U) ukrycie – jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
   (S) schron – jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

   Ciężko też zarzucać akurat Straży, że wskazywane na mapie schrony wymagają remontu. Przecież to nie oni za nie odpowiadają.

   Mapę każdy powinien zobaczyć. Powinien pójść do najbliższego MDS/U/S i sprawdzić jego stan, a potem oburzenie skierować do lokalnych i państwowych władz odpowiedzialnych za obronę cywilną. Może wtedy coś się zmieni?

 58. No to się dowiedziałem… że moim schronem to może być co najwyżej parking podziemny w moim bloku. XDD

 59. Bardzo dzięki za CyberAlert z tą informacją. Jestem za tym żeby pojawiały się co jakiś czas informacje z zakresu obrony cywilnej. Wszak to też bezpieczeństwo ;)

 60. u mnie tylko MDS w okolicy i babcia 94 lata na stanie, także chyba przyjdzie mi umrzeć z nią na pierwszym piętrze przyjemnej kamienicy w drugim centrum Gdańska…

 61. To jakaś bzdura, znam kilka tych miejsc w swojej okolicy – nie ma w nich żadnych schtonów

 62. no tak średnio, jest w moim mieście schron przystosowany podobno do konfliktu atomowego (podobno do takiego, ale nie widziałem filtrów na przykład) byłem w tym schronie więc wiem, że on istnieje, ale na mapie nie ma nawet śladu

  • @CHRISTOPHER

   Bo to pewnie zalezało od tego jakie kryteria miała lokalna ekipa ewidencjonująca. Przecież nie wszystko te same osoby oceniały. Widać że jedni wpisywali wszystko jak leci a inni przeoczali nawet znane obiekty. Własnych obserwacji i przemyśleń nic nie zastąpi. Pozdrawiam.

 63. Widać co po niektórych ziomkach że propaganda działa podobnie jak w 2020 za covida19. Najlepiej żeby ludzie byli wystraszeni i nie protestowali jak trzeba będzie ich wydoić z kasy. Ruscy tak naprawde to do nas by nic nie mieli gdyby nie ta propaganda i bezmyślna pomoc Ukrainie. Zadanie Putka to niedopuściç do włączenia Ukrainy do Nato tak aby była strefą buforową pomiędzy intereami wpływów , zająć tereny ruskojęzyczne czyli Krym i połudnoiwo wschodnie regiony połáczone razem i to już mu sie udało w zasadzie. Ziomale nie poddawajcie sie propagandystą prowojennym i zamordystą rodem z 2020 roku tylko analizujcie wszystkie aspekty tego konfliktu. Polecam.

  • Wybacz, ale propaganda, to twoje wypociny.

 64. Tu w tym filmie na temat tych “schronów” wypowiada sie były operator GROM’u – Naval.
  https://youtu.be/5A-x99rDv5g?si=OIBZ4GVtzRyomrXH&t=1604

  Niestety lista schronów to oszukujemy sami siebie.
  Strażnice OSP no nie nazywajmy schronami, a miejscami gdzie możemy liczyć na pomoc.
  Środowisko Strażaków moze być później obwiniane ze obywatele zostali oszukani.

 65. Jak najbardziej informacje z dziedziny obrony cywilnej się przydadzą

 66. No nie potrzebuję mapy żeby wiedzieć że w mojej okolicy to dostępny dla mnie schron będzie jak se go zbuduję :D
  Może mi się przyda jakbym kiedyś pojechał do jakiejś miejscowości w której akurat są schrony ;-) Ale podejrzewam, że się nie dopcham.

  Inna rzecz, że wiele z tych miejsc albo nie nadaje się do użytku (zniszczone, zagracone, bez sprawnej wentylacji) albo jest za słaba żeby nazywać je schronami – te muszą spełniać pewne normy wytrzymałościowe, których np parkingi podziemne nie muszą.

 67. To co mnie martwi to to, że najbliższym, jedynie doraźnym punktem ochrony są garaże podziemne pobliskich bloków. Natomiast wielka, w miarę nowa Szkoła Podstawowa nie ma nic… Po upadku muru berlińskiego odpuściliśmy jak zwykle no bo przecież wieczny pokój nastał. Ech…

 68. Nie wiem czy piwnica pod blokiem to dobre ukrycie.
  Przed opadem radioaktywnym, to może i tak. Ale jak się blok zawali, to drugiego wyjścia nie ma. Innych schronów, to mojej miejscowości nie ma na mapie.

 69. W mojej okolicy:
  Schron jest pod budynkiem poczty – nie wiadomo w jakim stanie i kto za niego odpowiada, kto miałby w razie potrzeby ten schron otworzyć i kogo tam wpuścić.
  Ukrycie przy ulicy Orłowskiego – wejście zablokowane przyspawaną blachą i zupełny brak instalacji wentylacyjnej.
  Ukrycie przy ulicy Kolbego to stara szczelina przeciwlotnicza – drzwi się nie zamykają, instalacja wentylacyjna nie działa, instalacji elektrycznej nie ma, dużo śmieci w środku – nadaje się do generalnego remontu, w stanie obecnym może co najwyżej służyć jako ukrycie przed złą pogodą dla bezdomnych, oczywiście o remoncie nikt nie myśli.
  Cztery ukrycia w okolicy dworca kolejowego są w stanie jeszcze gorszym i nadają się praktycznie do wyburzenia.
  Zaznaczone na mapie MDS to piwnice bloków, przejście podziemne pod torami, budynki szkół – w sumie obiekty nie zaprojektowane do roli schronów i w żaden sposób nie przystosowane.

  • Może być gorzej. Znajomy opowiedział, że w jednym z budynków sztabowych WP ekipa kładąca nowe rury CO przeszła nimi PRZEZ stalowo-betonowe drzwi schronu. Do schronu dawno nikt nie zaglądał i zawiasy zapiekły się. Ekipa miała limit czasowy na wykonanie robót, więc po prostu wypruła dziury w drzwiach w pozycji “lekko uchylone”. :) Administrator odkrył to dopiero zimą. Ciekawe, czy pasibrzuchy ze sztabu przecisną się przez szpary, gdyby zaszła potrzeba.

 70. W mojej okolicy do dyspozycji same MDS. Co do strony, pojawia się lista obiektów w okolicy, natomiast w telefonie (komputera nie sprawdzałam) mapa nie wyświetla się ani we własnej przeglądarce Samsunga, ani w Chrome, ani w Operze. Brak informacji, co oznacza ocena obiektu – domyślam się, że 7 jest lepsze niż 5, ale pewności nie mam.

  Jeśli chodzi o informacje z zakresu obrony cywilnej, jestem jak najbardziej “za”.

 71. Bardziej przyda sie mapa kościołów żeby pobiec sie pomodlić jakby “strielali” ;P

 72. Tak, równiez poproszę o więcej info z zakresu bezpieczeństwa i obrony oraz może w miare możliwości aktualne newsy czy coś się szykuje

 73. W pobliżu mojego miejsca zamieszkania, jako MDS (mające chronić m.in. przed trąbami powietrznymi) zostały zaznaczone altanki śmietnikowe z blachy i siatki. Te obiekty nie dość, że nie chronią, to jeszcze są trwale zamknięte, a klucze mają tylko lokatorzy.

 74. hm, nie otwiera mi się ta mapa

 75. hej, co tu się dzieje? Wpisy najpierw się dodają (nawet takie gdzie napisałem tylko, pełny cytat: nie otwiera mi się ta mapka” – innymi też nie mogłem nikogo obrazić itp.) i zaraz potem giną. To lepsze dzieją się rzeczy niż na poruszanym tu facebooku :D

 76. Jako osoba zajmująca się od ~30 lat fortyfikacjami (w tym ich dokumentacją) oceniam, że ta mapa jest niewiele warta – przynajmniej w kwestii ukryć w dużych miastach. Np. w mojej dzielnicy jako ukrycia wskazano piwnice bloków z lat 60.-70. XX w. Piwnice mają liczne komórki lokatorskie z lekkimi ścianami działowymi (oczywiście zagracone pod sufit) oraz solidnie zakratowane okienka. Natomiast nie mają wyjść ewakuacyjnych i urządzeń wentylacyjnych, a stropy wykonane są z płyty Żerań. Na mapie nie ujawniono pobliskiego fortu z obiektami podziemnymi, scheronów plot pod szpitalami i szkołami, garaży podziemnych pod obiektami użyteczności publicznej z okresu PRL. Więc sorry, ale jest to projekt śmieciowy, który ma dać ludziom złudne poczuje bezpieczeństwa.

 77. Zapomniałem dodać, że w trakcie przygotowywania tej mapy rozmawiałem z przedstawicielem PSP w kwestii uzupełnienia ich wiedzy na temat istnienia obiektów nie ujętych na mapie. Od razu dostałem pytanie w stylu policyjnym, w jaki sposób nabyłem te informacje i czy miałem do tego uprawnienia. Zrezygnowałem więc z pomagania PSP. Chcesz się ukryć? Schowaj się tam, gdzie inni cię nie wypchną

 78. Dzięki stronie wiem, że w razie czego mam siedzieć w domu. Mogę iść do sąsiednich bloków. W promieniu 2 km nie ma schronu z prawdziwego zdarzenia. Przy tym w innej aplikacji jest jeden w odległości kilometra, niestety w stronę wybuchu. Plecak ratunkowy gotowy, tylko łom trochę wystaje. Znowu biedne policjanty ne będą wiedziały czy to idzie obywatel, czy włamywacz wraca z roboty.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: