15:26
3/7/2015

* Godna pochwały reakcja NASK-u

Kilka dni temu na naszym FB wrzuciliśmy podesłany przez jednego z czytelników screenshot dokumentujący wpadkę NASK-u podczas rozsyłania komunikatu o niedostępności łącz. NASK ujawnił adresy e-mail (brak BCC w wiadomości do wielu nadawców).

11666242_10152942013596821_626259799607399711_n

Nie pisaliśmy o tym w ramach artykułu na niebezpiecznik.pl, bo e-maile w większości wyglądały na służbowe, a inaczej traktuje się ujawnienie adresów służbowych niż prywatnych. Mimo to, NASK wykazał się w tym przypadku postawą godną pochwały. Dziś rano dostaliśmy następujące oświadczenie, w którym NASK…

“(…) zgodnie ze zwyczajem przyjętym przez Społeczność, w związku z zaistniałym incydentem, przekażemy trzem szkołom publicznym materiały edukacyjne o łącznej wartości 3.000,00 złotych”

Brawa za postawę!

Pełną treść listu do społeczności Niebezpiecznik.pl znajdziecie tutaj.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

21 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Mam nadzieje, że przypilnuje redakacja czy napewno prezenty dotarły :)

 2. Czy możliwy w tym kraju byłby scenariusz, w którym firma A przez “przypadek” powoduje wyciek mało ważnych informacji tylko po to by mieć pretekst i publiczne poparcie dla przelewu “darowizny” dla firmy “charytatywnej” B?

 3. “Nie pisaliśmy o tym w ramach artykułu na niebezpiecznik.pl, bo e-maile w większości wyglądały na służbowe, a inaczej traktuje się ujawnienie adresów służbowych niż prywatnych”
  To wygląda jak by Wasz kolega dał ciała i trzeba było złagodzić całą sprawę. Upublicznianie mejli to upublicznienie. Nie sprawdzaliście każdego adresu. Poza tym chyba chodzi o zasadę i praktykę, i to czy są to adresy służbowe czy prywatne, nie powinno mieć żadnego znaczenia. Taka trochę moralność Kalego. Zrobi to ktokolwiek to samo zło. Zrobi to NASK to nie aż taka tragedia.

  A co do NASKu to rzeczywiście brawa.

  • A ja proponuję słownik poprawić. Nawiązując jednak do treści to w pełni się zgadzam z treścią (jakkolwiek błędnie by ona nie wyglądała xD )

 4. A czy ktoś to potem sprawdza, że oprócz deklaracji rzeczywiście coś z tego dzieciaki mają?

 5. Całe 3 złote? No no, postarali się ;)

  • No nie, u nas jest przecinek, więc prawidłowo.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Separator_dziesi%C4%99tny

  • Z tego co się orientuję to w Polsce przecinek jest separatorem dziesiętnym, a nie kropka…

  • Czepiasz się. Osoby działające między różnymi platformami czy przy różnojęzycznych rzeczach (np. dokumentacji, ale też oprogramowaniu, które może przyjmować tylko obcą notację) mogą się łatwo zamotać. – Fakt, że numpadowa kropka jest przecinkiem na polskiej klawiaturze mnie czasem frustruje np. przy programowaniu.

  • @Ktosiek – miałem dokładnie ten sam problem, polecam przemapowanie klawiatury (na MacOS sprawę załatwia choćby Karabiner)

  • Po angielsku kropka to separator dziesiętny, a w polskim przecinek. Natomiast do oddzielania rzędów wielkości po angielsku używa się przecinka a po polsku spacji.

   3,000.00 – angielska notacja
   3 000,00 – polska notacja

   Zapis “3.000,00” nigdzie nie jest prawidłowy, a faktycznie najwięcej sensu miałoby uznanie, że to zapis angielski 3 złotych ;-)

  • A przepraszam, doedukowałem się: https://en.wikipedia.org/wiki/Decimal_mark#Examples_of_use

   Okazuje się, że NASK napisało liczbę po hiszpańsku ;)

 6. Mimo wszystko to kolejne książki dla potomnych. Plus za przyznanie się do babola :)

 7. Ale te maile są publiczne w sieci, szczególnie…

 8. No ciekawe podejście NASKu do wpadki, jednak to przecież biedna instytucja państwowo która jakiś czas temu stworzyła za “swoją” kasę firmę córkę NASK 4Innovation, zastanawia mnie skąd mieli te 3 tysiące złotych mam nadzieję że osoba która to wysłała nie została zwolniona i jej kosztem nie zostało to wszystko zrobione na pokaz…

  Swoją drogą uzyskanie informacji kto u kogo ma usługę dostępu do internetu nie jest wcale trudne do sprawdzenia.
  A jak się jest klientem tego samego dostawcy i ma się usługę BGP lub innego dynamicznego routingu to stworzenie sobie mapy chyba nie jest trudne :)

 9. Ciekawe… nikt się pod pismem od NASK nie podpisał.

 10. gdyby nie niebezpiecznik świat byłby straszny :)
  Niebezpiecznik jest jak partia wie, rozumie i wybacza.
  Dziękujemy

  • Obywatelu echo! Czekamy na twoją składkę!

  • my i tak wszystko robimy w ramach czynu społecznego, oczekiwanie dodatkowych składek jest nie na miejscu obywatelu Piotrze .

 11. niestety została zwolniona a jej pensja poszła na szkoły

  • No to mało się w NASKU zarabia.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: