8:51
30/7/2012

Hackerzy zbudowali własną sieć GSM

Na konferencji Defcon powstała tymczasowa, w pełni funkcjonalna sieć GSM o nazwie Ninja Tel. A kto był sponsorem tego projektu? Facebook…

Jak zbudować własna sieć GSM?

Do budowy backendu sieci GSM hackerzy wykorzystali Open Base Transceiver Station oraz centralkę Asterisk, a 650 szczęśliwcom z 13 000 uczestników Defcona rozdali 650 smartphone’ów HTC One działających pod kontrolą Androida (Ice Cream Sandwich). Rozmowy routowane były przez GSM lub SIP (po podpięciu do konferencyjnego Wi-Fi). Siedzibę główną sieci ustanowiono w zaparkowanym na terenie konferencji BlackHat wanie.

Ninja Tel Van

Ninja Tel Van

Oto, jakie powitanie wyświetlała sieć w momencię podpięcia się do niej:

ninja phone

ninja phone

You hereby grant Ninja Tel permission to listen to, read, view and/or record any and all communications sent via the network to which you are a party. Before you get all upset about this, you already know full well that AT&T does this for the NSA. You understand that you have no reasonable expectation of privacy as to any on the Ninja Tel network. You grant Ninja Tel a worldwide, perpetual, assignable, royalty-free license to use any and all recorded or real-time communications sent via the Ninja Tel network to which you are a party. Don’t worry, most of this is for the lulz.

Przy okazji — jeśli chodzi o podsłuchiwanie sieci GSM, to przypominamy, że w niektórych przypadkach możliwe jest nie tylko podsłuchiwanie rozmów, ale także mobilnego internetu.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

22 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Pojawiła się nieścisłość. Telefon, który dostali to HTC One V. HTC One to seria telefonów.

 2. Pierwszy.

  • fail :-)

  • chyba nie ;d

 3. Jeżeli ty masz jakiegoś swojego Myspace czy Naszą Klasę to ja nie wejdę na stronę do kogoś kto kocha Myspace czy NK i nie będę mu wrzucał bo ty jesteś zacofany. Jeżeli ktoś wierzy w Facebooka niech sobie wierzy niech mi nie wchodzi w drogę. Niech sobie wierzy. Ja też wierzę oczywiście w Google, że jest dobrą stroną i wierzę w Facebooka. Dlaczego ubliżasz takim ludziom na przykład ty naszoklasiarzu bo brak mi na Ciebie słów.

  • Chyba pomyliłeś adresy.

  • to bot!!!

 4. Ciekawe, jaki to miało zsięg i jak szybko “lotne brygady komisji ds. częstotliwości” namierzyłyby coś takiego?

  • szybko, za nadawanie Dr Albonisty na częstotliwości RMF SS po paru godzinach już się kręcił van z antenami (smutni panowie z UKE)

 5. Lalala, Alior Sync zaliczył dziś wtopę. Użytkownicy w systemie powiadomień w koncie widzą odpowiedzi na nie swoje reklamacje. :))))))
  Może coś napiszecie?

 6. Viva rodzina A5 i sprzęty za 1k$ :)

 7. Szczerze to takie coś zrobi każdy :)

  gnu radio + OpenBTS + Asterisk + jakaś antena z dużym zasięgiem i podejrzewam że oni tak to zrobili

  http://en.wikipedia.org/wiki/OpenBTS

  Nie moge znaleźć prezentacji ale we Wrocławiu kiedyś (konferencja fows) koleś z ERY pokazywał możliwości GNU Radio np rozkodowywanie rozmów pilotów, pokazywanie nadajników gps samolotów, odbieranie analogowej i cyfrowej TV i na koniec uruchomił na gnu radio nadajnik GSM a każdy z sali mógł się do niego zalogować i nawet zadzwonić, pamiętam że problem był z SMS-ami :)

 8. W PL też wszystko nagrywają. Nie tak dawno temu T-Mobile odpaliło gigantyczną serwerownię wypchaną dyskami twardymi. Za duże to było jak do obsługi IT operatora.

 9. rozdali 650 telefonów …. ciekawe ile na nich backdoorów , pewnie wkompilowali w firmware

  • Reinstall oprogramowania i telefon za free :)

 10. […] Ataki MITM na sieć GSM to przecież standard na konferencjach poświęconych bezpieczeństwu, a to że pakietową transmisję danych (GPRS/EDGE/3G) da się podsłuchiwać, to też żadna nowość… Może pora na kolejne 200 000 dolarów na audyt urzadzeń mobilnych? Jakby co, możemy machnąć taki za pół ceny :-) […]

 11. Nie byłbym taki pewien. Słowo klucz: Rakshasa.

 12. Wpisałem sobie owy tytuł i pisze tam Rakshasa : … mogą znajdować się w
  PCI w komputerze, jak chociażby kartę sieciową, dźwiękową czy napęd CD-ROM.
  – To jest możliwe? Wydawało mi się że urządzenia peryferyjne nie posiadają oprogramowania, a jedyne oprogramowanie w postaci sterowników znajduje się na dysku, co oczywiście wykorzystanie ich na dysku nie jest żadną nowością.

  • “W dowolnym urządzeniu PCI” Przepraszam za nie ścisłość zdania

  • Każde urządzenie z którym możesz się komunikować w sposób mniejszy lub większy ma jakieś firmware. Sterownik pozwala porozumieć się z tym firmwarem.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: