17:46
30/12/2009

Hakin9 1/2010

Ukazał się styczniowy numer magazynu Hakin9. Znajdziecie w nim między innymi artykuły na temat utwardzania jądra Linuksa i błędów null pointer dereference.

Poniżej przedstawiamy krótkie opisy wybranych artykułów:

Odzyskiwanie danych z twardego dysku

Artur Skouba zabiera nas w podróż po dysku twardym. Rzeczowo wyjaśnia przyczyny problemów, które mogą dotknąć dane na dysku twardym i opisuje narzędzia pomocne w ich zwalczaniu. Naszym zdaniem zabrakło jedynie opisu świetnego narzędzia jakim jest SpinRite…

Artur zwraca w artykule uwagę na ciekawą sprawę — skuteczność odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku twardego rzadko kiedy sięga powyżej 70% — a firmy, które chwalą się wyższymi osiągnięciami oszukują użytkownika poprzez sprytny mechanizm “darmowej” analizy wstępnej. Jeśli dysku nie da się odzyskać, wycena zaprezentowana w analizie jest tak duża, że klient rezygnuje z odzyskiwania danych, podnosząc statystyk skuteczności danego laboratorium (firma traktuje taki przypadek jako w ogóle nierozpatrywany). Warto również wspomnieć, że analiza jest darmowa, o ile klient zapoznawszy się z bezpłatnym raportem, dane zechce odzyskać w firmie, która analizę przeprowadziła. W innym przypadku, “darmowa” analiza okazuje się całkiem kosztowna…

Hartowanie jąder Linuksa

Sylwester Zdanowski opisuje modele kontroli dostępu i łaty podnoszące bezpieczeństwo linuksowego jądra. Z artykułu dowiecie się co to jest grsecurity, jak zainstalować patche i czy warto instalować je na desktopie.

Bezpiecznie jak w chmurach

Marcin Kosedowski o zagrożeniach cloud computingu. Obszerny, wręcz rozwlekły artykuł, który nie przekazuje żadnych praktycznych informacji, a jedynie teoretyzuje na temat chmur. Autor na 8 stronach (sic!) opisuje zasadę działania chmury od strony bardziej marketingowej niż technicznej i zastanawia się “co by było gdyby”, nie przedstawiając ani jednego praktycznego ataku na środowisko cloud computing.
Przyznam szczerze, że nie wiem, co ten artykuł robi w h9 i to oznaczony średnim poziomiem trudności, podczas gdy zdecydowanie bardziej techniczne i wymagające od czytelnika myślenia artykuły o odzyskiwaniu danch czy hartowaniu jąder Linuksa uzyskały “niski” stopień trudności…

Hakowanie Windows 7

Wojciech Smol opisał 7 sposobów na pokonanie najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Właściwie z artykułu ciężko będzie wynieść jakieś nowe informacje, ponieważ większość z opisanych ataków to tak naprawdę stare i dobrze znane sposoby, które wykorzystywano w zamachach na bezpieczeństwo poprzednich wersji Windowsa… Ale podstawy czasem warto sobie przypomnieć, zwłaszcza, że Wojtek przykłady ataków podpiera ciekawymi narzędziami.

Jak zostać władcą portów

Norbert Kozłowski zebrał w jednym miejscu masę przydatnych administratorom tricków związanych z przekierowaniem portów. Opisane narzędzia to rident, stunnel, proxytunnel i nieśmiertelny nc. Autor poświecił też osobny rozdział możliwościom SSH, z którego każdy z nas korzysta na co dzień, a niewielu zna jego ukryte moce. Z artykułu dowiecie się m.in. jak połączenie przekierowania ruchu wraz z jego szyfrowaniem można zastosować do omijania filtracji na firewallach.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

Rozpocznij dyskusję, bądź pierwszy... ;-)

Dodaj komentarz

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: