14:34
16/1/2024

Nie będziemy Was trzymać w niepewności: 2,5 miliona złotych. Kwota spora, ale okazuje się, że do podziału na co najmniej 21 osób. Właśnie tyle osób, które w ostatnich miesiącach bombardowały Polaków SMS-ami “na dopłatę do paczki/rachunku za prąd” zawinęli funkcjonariusze CBZC. Na polecenie prokuratury okręgowej w Łodzi przeszukano 23 lokale na terenie 10 województw, a w akcji uczestniczyło 90 funkcjonariuszy CBZC oraz policjanci z CBŚP i członkowie innych formacji. Wśród zatrzymanych są także Ukraińcy i Białorusini. Łącznie zatrzymanym postawiono 161 zarzutów, a 5 osób trafiło do tymczasowego aresztu. Zobaczcie filmik z realizacji (trzeba przyznać, że coraz lepsze te produkcje video od CBZC):

Niestety ta akcja nie ukróci ataków na Polaków pod pretekstem “dopłat”, “błędów w adresach”, czy “zwrotów podatków”. Grup, które atakują obywateli naszego kraju w internecie jest więcej. Dlatego warto pamiętajy:

1. Nie ufaj wiadomościom SMS, nawet tym, które podpisane są znanymi markami (jak np. InPost), bo wiadomości SMS można trywialnie spoofować. Jeśli jakaś firma informuje Cię o jakimkolwiek “problemie” (np. z zamówieniem, rachunkiem, etc.) lub nakłania za pomocą SMS do jakiegoś działania (np. klikania w link) zadzwoń na infolinię tej firmy. Numer znajdziesz na oficjalnej stronie danej firmy.

2. Zainstaluj na swoim smartfonie bezpłatną aplikację ostrzegającą przed aktualnymi atakami w cyberprzestrzeni — aplikacja nazywa się CyberAlerty, jest darmowa i nie wymaga żadnej rejestracji, a jedyne co robi, to wysyła ostrzeżenia, kiedy w polskim internecie pojawia się nowy rodzaj ataku lub istotne zagrożenie dla Twojej prywatności lub Twojego banku.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

17 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Dzieki za info ! Ale ile procent takich wylapali , ledwo moze 20% ?

  I oczywiscie Ukry…

  Oczywiscie dobre i to, zeby “widziec szklanke w polowieie pelna” .

  “Biznes” jest za dobry, naiwnych nie sieja, beda kolejne esy na ktore wielu da sie zlapac niestety.

  • Tak, u nas “oczywiście Ukry”, a “Polaczki” w DE, UK i USA. – Kto lepszy?

  • They Took Our Jobs!

  • @R.

   1. To nie działa tak, że wyłapujesz jakiś procent. Likwidujesz daną grupę przestępczą o konkretnym targecie, organizacji, sposobie działania, powiązaniach, systemie finansowym. To nie są indywidualni gracze.
   2. Co w tym dziwnego, że osoby którym trudniej na danym rynku znaleźć legalne zatrudnienie (np z przyczyn nieznajomości języka, realiów danego rynku, prawa) zostają zarekrutowane przez grupy przestępcze? Na całym świecie tak to wygląda, i nie rozwiąże się tego dalszą dyskryminacją, bo ta tylko zwiększa bazę zdesperowanych kandydatów.

 2. No i co z tego, że Ukry?? Wszędzie są czarne owce. W UK dzwonią Hindusi z Kolkaty

  • Jak to co? Mamy dostatecznie dużo własnych przestępców i nie potrzebujemy importu z Ukrainy! Twój przykład z UK to właśnie dowód, by nie zgadzać się na imigrację do Polski. Parę lat temu było badanie jakiegoś uniwersytetu w Szwajcarii i Cambridge z podrzucaniem portfela na ulicy i okazało się, że Polacy są 4. co do uczciwości narodem na świecie po Japończykach, Szwajcarach i Nowozelandczykach. Również w ilości kradzieży w sklepach samoobsługowych byliśmy najuczciwsi, po Chorwatach, w Europie. Potem antypolskie władze zaczęły wpuszczać imigrantów… Akurat Ukraińcy w Polsce nie są najgorsi, bo są “dopiero” na 3 miejscu po Gruzinach i Czeczenach (procentowo w stosunku do populacji na terenie Polski). No ale “nowa” “lepsza” władza niedługo zabroni takich statystyk jako “mowy nienawiści”…

  • Ale, żeby rozsyłać te SMSy nie muszą być w Polsce (jak są to lepiej, bo łatwiej ich zatrzymać). Równie dobrze mogliby te SMSy wysyłać z Charkowa, Grodna, czy dajmy na to Toronto

 3. “Wśród zatrzymanych są także Ukraińcy i Białorusini”. Nic tak nie zbliża “bratnich” rosyjskich narodów, jak wspólne strzyżenie polskich owieczek… :)

 4. ale szambo narodowe wybiło w komentarzach xD

 5. Jak ktoś ma okradać to tylko cebul… Ekhm prawdziwy Polak katolik z wąsem ! Nie jakieś “ukry” czy inne takie! Straszne szambo w komentarzach:(

  • A co, mamy się po lewacku cieszyć z “ubogacenia” niczym Niemcy “doktorami ginekologami” z Afryki w w sylwestra w Kolonii? CHOĆ RAZ uczmy się na cudzych, np. szwedzkich błędach. Jak pisałem, dość mamy własnych przestępców. I zagraniczni są dużo gorsi, bo policji trudniej jest przeniknąć do zagranicznych gangów z przyczyn oczywistych i trudniej jest ścigać przestępców transgranicznie niż krajowo. Dodatkowo nie czarujmy się – wiele, jeśli nie wszystkie najgroźniejsze, grup przestępczych IT jest “korsarzami”, tj. pracują pod kryszą specłużb własnego kraju w zamian za nieatakowanie własnego kraju i wykonywanie zleceń na rzecz specłużb. Jest to tak oczywiste, że śmiem wątpić czy gorliwi obrońcy ukraińskich przestępców jesteście Polakami…

  • Ponadto TAK, wolę, by okradł mnie wąsaty Polak katolik niż Ukrainiec (szczególnie wydziarany w wikingowskie runy i symbole nazistowskie), bo lepiej życzę Polakom niż Ukraińcom a ponadto jest większa szansa, że to co ukradną Polacy pozostanie w polskim obiegu gospodarczym z korzyścią dla polskiej gospodarki a nie zostanie wywiezione za granicę!

 6. Marcin – typowy lewus ojkofob robiący we własne gniazdo, właściwie to oni gniazd nie mają. Bolszewik peowski z typowym lewackim słownictwem typu – polski cebulak katolik janusz z wąsami

 7. Widzę że lewactwo “Niebezpiecznikowe” cenzuruje

 8. Dać im dach nad głową a oni nas okradną. Brawo !

 9. Jedynym sensownym rozwiązaniem (chociażby próby) minimalizacji tego typu case – jest edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Zarówno dorośli jak i młodzież w szkołach podstawowych. Sensownym wydaje się stworzenie takie przedmiotu (ew. w ramach istniejącej już informatyki) poświecenie sporej ilości godzin nad tym aspektem.

 10. Edukacja i jeszcze raz edukacja – SŁUŻB :)
  Niebagatelizowanie zgłoszeń, podejmowanie działań.
  Operatorzy internetowi i telefoni mają mechanizmy do wyłapywania takich anomalii.

  Współpraca z odpowiednimi organami i nieunikniona kara :).

  Salute!

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: