19:24
1/12/2010

Przedwczoraj mBank udawał “chat-roulette” dla przelewów, wysyłając je z losowymi danymi, a wczoraj zawtórował mu ING, którego system transakcyjny na kilka godzin odmówił posłuszeństwa.

stoppING & not workING

Przestały działać karty płatnicze, bankomaty oraz bankowość internetowa. Nawet w oddziałach banku nie można było wykonać żadnej transakcji. Działały natomiast karty kredytowe. PAP informował, że awaria dotknęła 1,9 mln kont internetowych i 2,2 mln kart debetowych. Przez dłuższy czas nikt nie wiedział, co się stało i kiedy awaria zostanie usunięta.

Awaria ING

Awaria ING

Rzecznicy prasowi ING, Ewa Szerszeń i Piotr Utrata informowali, żę klienci mogą składać reklamacje, i że każda z nich zostanie dokładnie rozpatrzona. Następnie pojawiła się informacja, że do 16:00 problem zostanie rozwiązany (i tak też się stało).

Z oficjalnych oświadczeń rzeczników wynika, że przyczyną awarii było “zawieszenie systemu informatycznego“. Piotr Utrata powiedział:

“To duży system, więc naprawa trochę trwa.”

ING gratulujemy zatem dużego systemu… :)

Ta wpadka wpisuje bank ING na listę popularnych w Polsce firm, które zaliczyły poważne awarie pod koniec listopada (Allegro, Plus, mBank, Gadu-Gadu). Plamy na słońcu, czy co?

Aktualizacja 19:21
Zła passa trwa. Jak donosi jeden z naszych czytelników, Torwald, Kredyt Bank również miał wczoraj problemy z przetwarzaniem transakcji:

Uprzejmie informujemy, iż wczorajsze przetwarzanie danych w centralnym systemie banku przedłużyło się i w efekcie niektóre prezentowane przez system KB24 salda rachunków mogą być jeszcze niezaktualizowane o dokonane operacje. Wszystkie dyspozycje składane w serwisie KB24 przyjmowane są jak dla dnia wolnego od pracy, tj. są rejestrowane w serwisie KB24 i oczekują na realizację w centralnym systemie bankowym. Termin udostępnienia centralnego systemu bankowego i rozpoczęcia realizacji złożonych dyspozycji przewidywany jest na godzinę 13.00. Udostępnienie wyciągów dziennych za dzień 30/11/2010 przewidywane jest na godzinę 13:30. O wszelkich zmianach terminu udostępnienia systemu poinformujemy Państwa odrębnym komunikatem. Serdecznie przepraszamy za powstałe utrudnienia.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

39 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Zbliża się koniec świata ;)…

  • Z powodu niskich temperatur Bank postanowił zamrozić Pana środki.

 2. “Ewa Szerszeń i Piotr Utrata”
  Szerszeń i Utrata, co za PR-owe nazwiska :)

 3. Volksvagen Bank też zaliczył faila (co prawda tylko w stosunku do jednej osoby, ale i tak jest ciekawie ze względu np. bezpieczeństwa i weryfikacji: http://pokazywarka.pl/vwbank/) ;)

 4. napisy24.pl nie działają od jakiegoś czasu wie ktoś co się dzieje?

 5. Źle się dzieje wpaństwie polskim…

 6. Szczerze powiedziawszy, nie chciałbym trzymać pieniędzy w banku, którego rzecznik nazywa się Utrata.

 7. Napisy24.pl to też jakiś bank?

 8. mam nadzieję, że tak – w końcu założyłem tam konto i wpłaciłem 15 kawałków

 9. ING właśnie rozesłało do klientów wiadomość ;)
  http://www.ingbank.pl/aktualnosci?news_id=1000170,awaria-systemu
  Jak to dobrze, że hakerzy nie mieli z tym nic wspólnego ^^…

 10. hmm….
  A co powiecie na to ??
  http://pokazywarka.pl/vwbank/

 11. normalnie KAWAŁ DUŻEGO SYSTEMU!

 12. Podczas logowania sie dziś do BZWBK:
  “01.12.2010 UWAGA
  W dniu dzisiejszym występują opóźnienia w generowaniu eWyciągów.
  Za utrudnienia przepraszamy.”

 13. napisy24 to trochę nie w temacie, ale działają mimo wszystko.

 14. Joemonster też teraz nie bangla :|
  co się dzieje? serwery zamarzają?

 15. No to do kompletu jeszcze problemu z eBOKiem w Playu (24.playmobile.pl) http://www.blogplay.eu/2010/11/30/play24-a-raczej-4-dni-bez-dostepu/ i oficjalne stanowisko operatora http://www.blogplay.eu/2010/12/01/oficjalne-stanowisko-w-sprawie-problemow-z-play24/ (chociaz na ich oficjalnym blogu takowego sie nie doszukalem…).

 16. Play24 w ogóle wieczorami zazwyczaj nie ułatwia zalogowania…

 17. Ktoś dotował z tych banków WikiLeaks i cybersiły USA dokonały profilaktycznej akcji cyberkomandosów. :)

 18. Literówka : informowali, ‘ŻĘ’ klienci mogą składać reklamacje :>
  Nie wiem co to się dzieje z tymi bankami i polskimi firmami , GG dało opisy graficzne , Allegro own3d , mBank lul , no po prostu pogratulować :DDD

 19. Tylko mnie się wydaje, że to ma coś wspólnego z Cantoną i jego rewolucją ? Zapraszam do zapoznania się z tematem, bo trochę to wszystko podejrzane ;-) http://newworldorder.com.pl/artykul.php?id=2738&tytul=Eric+Cantona+wzywa+do+obalenia+systemu+bankowego

 20. Może to po prostu jakieś ataki (DOS?) na strony banków – bo chyba mimo wszystko tego “ph” za dużo ;)

 21. Dzisiaj byłem na poczcie i klientów witała kartka z napisem “Z powodu awarii systemu informatycznego przesyłek rejestrowanych nie przyjmujemy”

 22. Panowie, dodam że jakieś dwa tygodnie temu problemy były także z bankiem Millenium. Zatwierdzenie przelewu przez internet kończyło się błędem nr”” (tak, bez numerku :)) a efekt taki że nie wiadomo czy przelew poszedł do realizacji czy może nie i nie można było tego sprawdzić. Pisałem do obsługi, na trzeci dzień odpisali że przepraszają i że naprawili :)

  Chyba czas chować pieniądze do skarpety ;)

 23. Z tego co się tam orientuję to ING korzysta z systemu IBMa: i5/OS [jako ciekawostka]

 24. Wczoraj BZWBK takze miał jakieś dziwne opóznienia w księgowaniu przelewów – 3 przelewy zrobione wczoraj, w systemie centrum24.pl o godzinie 20.00 zostały zrealizowane dopiero o godzinie 4 rano – a do tej pory widniały jako w realizacji. Pieniązki na koncie zostały zablokowane dopiero o 4 rano :)

 25. No właśnie, ciekawe jak w firmach żyjących z Internetu wygląda sprawa z backupami ? Czy system jest dublowany, czy triplowany ? Czy są jakieś niezależne bezpieczniki chroniące n.p. przed aktywnością nienaturalnie dużych środków. Czy ktoś nad tym jednak czuwa i może wcisnąć “wyłącznik awaryjny” w celu zminimalizowania strat ?

 26. jak dla mnie to ściema, trzeba było wykonać jakąś mega ważną operację, o której świat się nie mógł dowiedzieć pewnie i która nie mogła w żaden sposób zostać udowodniona.

  informatyczne systemy bankowe nie mają prawa “padać” , “zawieszać” się itd , bo to
  super klastry , mainframe’y , systemy równoległe czasu rzeczywistego , bla bla bla

  tutaj chodzi o pieniądze a nie o sprawność systemu ;)

  ale to tylko moje skromne zdanie

  pozdro

 27. Kolejny fail – jakaś plaga- chociaż może to standard że takie rzeczy “tylko w Erze ” bo tam zawsze u nich się coś dzieje a to nie można dzwonić z telefonu, a to nie można sms-ować … od 2 dni nie ma dostępu do konta i wg infolinii w ciągu 5 dni (sic!) problem powinien być rozwiązany. Rewelacja tym bardziej, że dostałem podejrzanie wysoką fakturę i wg Pana z infolinii nie mam możliwości jej sprawdzenia do czasu usunięcia awarii, super nie mam pojęcia czy wycofać polecenie zapłaty za nią bo naliczyli jakieś bzdury.

 28. @wybitny expert TV – Robią backupy, codziennie pani Krysia spisuje wszystko do zeszytu. Dane są bezpieczne bo zeszyt jest na noc chowany do szafki. A jak się przypadkiem rozleje kawa to wychodzą takie problemy, że przychodza dziwne przelewy ;)

 29. Czy ktoś ze specjalistów mógłby popekulować, co może być przyczyną wywalenia się całego systemu bankowego?

  Moje podejrzenia co do ING są takie, iż wprowadzano jakieś zmiany bezpośrednio na wersji produkcyjnej, na żywca i bez testów. ING robił to wcześniej już klikulkrotnie
  – np. jakiś czas temu zrobili aktualizację stron www i po aktualizacji przez jakieś 2 dni wywalało masę błędów i nie dało się pracować
  – wprowadzenie nowych kart z kluczem, jako zabezpieczenie dostępu do online (mieliśmy wtedy dwa systemy – stary i nowy; stary już nie obsługiwał wszystkiego, a nowy, jeszcze też nie do końca)
  – wprowadzanie aktualizacji do systemu online powodujących, że muslieliśmy downgradeować na kompach JAVĘ, bo na aktualnej nie działał dostęp on-line; później przz dłuższy czas wszystkie aktualizacje javy musiały być robione ręcznie, bo działająca wersja zawsze o była to o jednen lub dwa numery opóźniona wgzlędem aktualnej…

  Nie wiem, czy tak jest też w innych bankach, ale ING ewidentnie kilkukrotnie robiło sobie testy na żywym organizmie klientów. Może tak też było i tym razem?

 30. @DaLajLama:
  Nie wiadomo. Moim zdaniem na pewno testują każdą zmianę przed wprowadzeniem jej na środowisko produkcyjne. Dużo błędów ma to do siebie, że na środowiskach testowych lubi się nie pojawiać (lub scenariusze testów ich nie obejmują …). Natomiast na produkcji od razu się pojawiają.

  PS. Porządne systemy Bankowe nie wymagają od klientów instalowania żadnej Javy.

 31. Ale zmiany wprowadza się w nocy, a nie w dzień, dodatkowo jak na produkcję wypchną zmiany, to siedzą testerzy i testują produkcję. Jak znajdą coś większego to revert. Też powinny być wykonane testy obciążeniowe (część “genialnych” błędów wychodzi dopiero przy odpowiednim ruchu w systemie).

  No i jeszcze zostają błędy typu: występuje tylko w drugi wtorek miesiąca między 10 a 12 … ale już nie wymagajmy cudów by i to wykryli :)

 32. Co do plam na słońcu, to podobno jego aktywność ma wzrosnąć w najbliższym czasie. Ostrzega się nawet przed zakłuceniami w GPS i sieciach radiowych. Impuls elektromagnetyczny moze namieszać. Końca świata od tego jednak nie będzie. Nie wiadomo też, czy aktywność słońca żeczywiście tak się zwiększy.

  Co do banków to najlepiej robi mBank. Mianowicie robią konserwacje systemu transakcyjnego w nocy z soboty na niedzielę, czyli w okresie gdy ewentualna awaria jest stosunkowo najmniej dolegliwa a w niedzielę jest czas na jej usunięcie.

 33. No to ostatni dzień miesiąca (czyli najczęściej dzień wypłat) i to do tego listopada (tuż przed gorączką świątecznych zakupów i do tego przy ch..jowej pogodzie (przy której musiałem dymać do banku tylko po to żeby się dowiedzieć, że cyt. “no…ee… SYSTEM nie działa”), czyż może być lepszy moment?

  Chociaż a props nocnych aktualizacji w niedzielę, to jak ktoś ma pecha to i w d.. palec złamie. Jadę samochodem w trasę na drugi koniec Europy. 3 w nocy, zadupie. Paliwo się kończy. Jest stacja. Pojeżdżam. Tankuję. Idę do kasy. Gotówki nie mam. Daję kartę… Nie działa. Ponowna próba nie działa. Mina sprzedawcy typu “pewnie koleś nie ma środków, albo jakaś lewa karta”. Dzwonię na infolinię. “Przerwa techniczna. Za 3 godziny będzie działać”. Moja mina – bezcenne.

 34. Czy to aby nie przypadkiem wina zamarzających wentylatorów od klimatyzacji?

 35. Czy tą nienaturalnie wysoką ilość dziwnych ostatnio zdarzeń w Internecie można tłumaczyć pogodą ?

 36. … mamy tylko zostawiać pieniążki, i nic więcej … uszy opadają.

 37. KredytBank KB24 dalej leży :/

 38. przecież ING regularnie miewa takie “czarne godziny” gdzie nie można wykonywać ŻADNYCH operacji. Sprawdzcie sami, w nocy z soboty na niedzielę np. o 4 rano

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: