20:12
28/7/2014

Aplikacja mobilna instagrama nie korzysta z połaczeń HTTPS, a zatem otwartym tekstem przesyła m.in. ciasteczko sesyjne, co umożliwia wykonanie ataku MITM i przejęcie czyjegoś konta. Facebook odpowiedział osobie, która zgłosiła ten błąd, że akceptują ryzyko i mają w planach migrację na HTTPS.

4

Znalazca błędu nie dowierza, że Facebook może ignorować takie zagrożenie, ale z drugiej strony, możnaby dowcipnie zapytać, czy zdjęcia jedzenia trzeba chronić tak samo mocno jak dane osobowe? :-)

Dodatkowo – już jest gotowe narzędzie “Instasheep“, które upraszcza i przyśpiesza ww. ataki. Nazwa to alegoria do Firesheep — dodatku do przeglądarki Firefoks, dzięki której kilka lat temu udało się zmusić m.in. także Facebooka do włączenia HTTPS dla serwisu internetowego.

PS. Z racji dużego zaintersowania tym postem, przenieśliśmy go z sidebaru a główną. Przypoinam, że w naszym linkbogu często pojawiają się ciekawostki “mniejszego kalibru” i warto go regularnie śledzić — linkblog ma osobny kanał RSS.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

16 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Czy Man In The Middle nie polega przypadkiem na tym, że atakujący modyfikuje połączenie? Tutaj wystarczy tylko i wyłącznie przechwycić treść komunikacji.

  • Czyli wykonac atak MITM.

  • Man In The Middle, czyli jak sama nazwa wskazuje — pośrednik. Dane zamiast bezpośrednio trafiać z urządzenia do routera, idą przez komputer wykonujący MITM, a ten może robić z nimi co chce, nie koniecznie modyfikować :)

  • Tak, natomiast żeby podsłuchać dane które idą pomiędzy jedną maszyną a drugą nie koniecznie trzeba być pośrednikiem (np. w starych sieciach z hubami).

  • Qba, kiedyś się dowiesz, że na switchach też można sniffować ;-)

   *niekoniecznie

  • hakipedia dot com/index dot php/CAM_Table_Overflow

  • Troll, a gdzie ja napisałem, że nie zdaję sobie z tego sprawy ? ;)

   Wracając do tematu, chodzi o to, czy termin MiTM użyty w artykule jest rzeczywiście zasadny, czy po prostu ktoś niezbyt precyzyjnie dobiera słowa? ;)

  • bez https jest możliwe zarówno MiTM jak i przechwycenie sesji – w sumie 2 możliwe zagrożenia

 2. W “starych sieciach z hubami” też działa HTTPS, a to właśnie jego brak ułatwia MITM

  • Jaki MITM? Po co? Jaki mialby być cel w pośredniczeniu w routingu niezaszyfrowanych danych. Podsluchasz http to masz cały nagłówek wraz z cookiesami. Mozesz sobie słać POSTy i GETy jakie chcesz i ile chcesz nie będąc wykrytym. Wystarczy ogłupić świtcha i włączyć w-sharka/tcpdumpa. W MITM chodzi o coś zupełnie innego. Atakować ruch http z uzyciem MITM to jak polować na komary z armatą.

  • No chyba, że 2FA po drodze ;-)

 3. Przeczytałem najpierw Instashit. W sumie też by pasowało, skoro przy każdym zdjęciu jest h4$ht4g #instashit.

  Może niedługo policja będzie przesłuchiwała dietetyków i dochodziła do osób po informacjach, co jedzą? Naśmiewacie się z Instagramowiczów, a oni przecież tak bardzo cenią swoje bezpieczeństwo! :((

 4. Nie dość, że w *ptr i jednocześnie na głównej, to jeszcze bez gwiazdki. Co się dzieje? :D

 5. “Nazwa to ANALOGIA do Firesheep”

 6. […] dowodów i praw jazdy oraz kart płatniczych Polaków.). Po drugie, aplikacja mobilna Instagrama nie szyfruje połączeń z serwerem, dzięki czemu można łatwo przejąć czyjeś konto instagramowe, o ile korzystamy z tej samej […]

 7. A ja mam inne pytanie. Jak sprawdzic jaka aplikacja z Androida laczy sie za pomoca https a ktora nie i kiedy?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: