15:17
17/5/2010

iPhone 4G jako przynęta

Poniższa wiadomość to informacja prasowa nadesłana do Niebezpiecznika poprzez formularz kontaktowy. Nie pojawia się ona na głównej stronie portalu ani w kanale RSS. Została opublikowana w dziale Prasownica, ponieważ jedną z misji Niebezpiecznika jest wspieranie polskich firm z branży IT Security poprzez publikowanie ich oferty handlowej. Redakcja Niebezpiecznika może, ale nie musi podzielać opinii znajdujących się w poniższym tekscie. Zachowano pisownię oryginału.

Sophos ostrzegła internautów, że oszuści wykorzystują iPhone’a nowej generacji jako przynętę do gromadzenia adresów e-mail i innych danych osobowych – obiecują darmowy egzemplarz dla każdego, kto poda informacje o sobie.

Sophos przechwycił e-mail-spam z zaproszeniem do wzięcia udziału w testach kolejnej wersji telefonu Apple, który został okrzyknięty przez media jako iPhone 4G. Jak podaje treść wiadomości, każdy, kto wypełni formularz rejestracyjny, będzie mógł wypróbować i zachować na własność nowego iPhone’a.

Badacze z firmy Sophos odkryli także skoordynowaną kampanię na portalu społecznościowym Twitter, gdzie spamerzy, wykorzystując avatary młodych, seksownych kobiet, obiecują użytkownikom „darmowe iPhone’y 4G”.

Jednakże, kliknięcie na linki zawarte w kampanii spam przekierowuje użytkowników do witryny, która wymaga podania prywatnych informacji, takich jak nazwisko, adres, dane kontaktowe, e-mail i datę urodzenia.

“Nawet jeśli nie został jeszcze oficjalnie zapowiedziany przez firmę Apple, i premiera nie nastąpi w ciągu kilku następnych miesięcy, w Internecie jest dużo szumu na temat iPhone’a 4G”, powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. “W przypływie emocji, niektórzy użytkownicy mogą ślepo przekazać swoje dane osobowe w nadziei, że otrzymają przedpremierową wersję jednego z najgorętszych gadżetów 2010 roku. Ale niedbałe obchodzenie się ze swoimi danymi naraża na więcej spamu w przyszłości i kosztowne konsekwencje kradzieży tożsamości.”

Sophos zaleca, aby internauci zachowali zdrowy rozum i byli sceptyczni wobec „zbyt pięknych, by prawdziwych” ofert darmowych iPhone’ów 4G.

“Apple to firma, która obsesyjnie strzeże tajemnic o swoich nadchodzących produktach – należy zadać sobie pytanie, czy Apple naprawdę rozdawałoby swoje produkty do testów jeszcze przed ich oficjalnym ogłoszeniem? Bezpieczeństwo wokół iPhone’a 4G stoi na wysokim poziomie – przekonał się o tym redaktor na blogu Gizmodo, którego dom przeszukała policja po tym, jak twierdził, że dostał w swoje ręce prototyp iPhone’a 4G, kontynuował Cluley. “Czasami ludzie tracą zdrowy rozsądek, gdy nadaża się okazja dorwania nowego gadżetu… i to złe wieści dla bezpieczeństwa osobistego i prywatności.”


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

1 komentarz

Dodaj komentarz
  1. Jak zwykle – na takie promocje grubymi nićmi szyte łapią się albo debile, albo… ludzie niewiele myślący.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: