9:08
15/7/2020

Wypada nam odnotować, że od 12 lipca 2020 r. można skorzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych stworzonego przez MSWiA. Jest on dostępny na stronie www.gov.pl/app/rdp/.

Rejestr może ułatwić rozpoznawanie dokumentów fałszywych. Znajdziemy w nim pliki graficzne zawierające widok poszczególnych dokumentów, a także opisy i nazwy użytych zabezpieczeń (przynajmniej tych, które mogą być podane do publicznej wiadomości). Już dziś odnajdziemy w nim informacje o dowodach osobistych, kartach pobytu i paszportach. Rejestr będzie sukcesywnie uzupełniany o kolejne dokumenty publiczne.

Czy wiedziałeś jakie zabezpieczenia ma dowód osobisty?

Jaki to dokument?

Utworzenie rejestru zostało przewidziane w Ustawie o dokumentach publicznych, tej samej, która narobiła zamieszania wokół kwestii kserowania dowodów.

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

6 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jaki jest powód dodania drugiego zdjęcia?

 2. tak w zasadzie to czemu dublujemy rejestr PRADO?
  https://www.consilium.europa.eu/prado/pl/prado-start-page.html

 3. I znów! Następna rzecz robiona z rozmachem, ale nie do końca z sensem.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Public_Register_of_Travel_and_Identity_Documents_Online
  http://www.consilium.europa.eu/prado/

  Wystarczyło zapisać we wspomnianej ustawie, że wzory dokumentów publicznych przekazuje się do istniejącej już bazy PRADO, przy okazji uzgodnić z partnerami z UE jej rozbudowę o wzory innych dokumentów wg uznania poszczególnych państw (świadectwa, dyplomy, legitymacje itp.) zamiast dublować jej funkcje i narażać podatnika na zupełnie niepotrzebne koszty. Zresztą mnóstwo polskich dokumentów jest wykorzystywanych w obrocie za granicą.

  No ale trzeba było na siłę pokazać, żeśmy lepsiejsi niż Straszna Unia Brukselskich Biurokratów.

  • Mowisz ze nalezy zrzec sie wydawania dowodow czy paszportow? W sumie przeciez w Berlinie wydaja….

  • Prościej założyć, że po prostu nie wiedzieli, bo wyglądanie poza własne podwórko jest tępione przez głównego sekretarza…

  • @Iion: A co to ma wspólnego z wydawaniem dokumentów? Przecież tu chodzi o wzory i informacje pozwalające na weryfikację dokumentu.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: