9:54
18/2/2020

Wymagający pewnej wiedzy, ale bardzo “zakulisowy” post. O początkach* oprogramowywania terminali płatniczych VeriFone.


Aktualizacja 18.02.2020, 14:24
Autor precyzuje użyte przez nas słowo “początki aplikacji”:

Z 10 lat wcześniej już pisano [aplikacje na terminale], wtedy nawet w assemblerze i w dziwnych firmowych językach (Verifone TCL, nie mylić z “tym” TCLem). Istniały firmy takie jak Procard, Banpol, Optimus IC/Novitus, Bull miał swój zespół itp.

Przeczytaj także:

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.
 

10 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Widziałem ten kod. Pracowałem z nim.

  Napisała go firma na literę R. RXX

  • I wcale nie był najgorszy (ten kod) ;) Widziałem tego trochę, niektórych rzeczy nie dało się naprawić.

   Ostatnio z kolei słyszałem o apce terminalowej, która powstawała przez Święta i Sylwestra. I podobno klienci narzekają na tą plaftormę. Dziwne, nie ? ;) Znowu jest tak, że nawet jak hardware i OS jest OK (robiliśmy własną apkę na ten sam sprzęt, więc mam porównanie) – zabija to aplikacja napisana “na wczoraj”.

 2. Wincyj tekstów tego pana. Dłubanie w kartach to dla mnie egzotyka. Chętnie bym poczytał jakieś ciekawostki o sprzęcie i sofcie z tej branży.

 3. Mam kolegę programistę. Zatrudnił się w jednej z firm piszących oprogramowanie na bankomaty — w C#. Opowiadał potem, że cały ten software, to jedna wielka tragedia. Jest nisany metodą „kopiuj i wklej”, na ogół bez żadnej sensownej struktury, żadnych warstw. W dodatku dla każdego klienta jest inna kopia tego samego oprogramowania, często z niewielkimi zmianami, czasem nawet na różne modele bankomatów. Każdą, nawet drobną zmianę, trzeba niezależnie wprowadzać w kilku lub więcej wersjach kodu. Mówił, że w życiu nie widział gorszego kodu.

 4. Ciekawy kod jest tu: https://github.com/saifiqbal/Verifone-VCS/blob/master/VCSClient.c
  Faktycznie SVC_WAIT() rządzi! ;-)

 5. rozumiem że polszczyzna tego posta obrazuje bałagan w omawianym kodzie? Fajnie tylko że taki gościu pisze potem komentarze, dokumentacje a potem musi to poprawiać osoba z innej dzielni i tego żargony za cholerę nie zrozumie…i łaśnei w ten sposób powstaje g* kod

  • Jak ktoś nie rozumie tego żargonu to niech się nie bierze za aplikacje na terminale. Proste ? ;)
   A już jak trzeba będzie babrać się w EMV… odradzam osobom “z innej dzielni”, polegną.

 6. Przez 3 miesiące pracowałem dla firmy, która robiła oprogramowanie na terminale (terminale w polaczeniu z kasą). Terminale chińskiej firmy PAX, drugi albo trzeci lider na rynku. Da się to ogarnąć ale z developerskiego punku widzenia – to nie miało żadnych zasad.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: