9:54
18/2/2020

Wymagający pewnej wiedzy, ale bardzo “zakulisowy” post. O początkach* oprogramowywania terminali płatniczych VeriFone.


Aktualizacja 18.02.2020, 14:24
Autor precyzuje użyte przez nas słowo “początki aplikacji”:

Z 10 lat wcześniej już pisano [aplikacje na terminale], wtedy nawet w assemblerze i w dziwnych firmowych językach (Verifone TCL, nie mylić z “tym” TCLem). Istniały firmy takie jak Procard, Banpol, Optimus IC/Novitus, Bull miał swój zespół itp.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

10 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Widziałem ten kod. Pracowałem z nim.

  Napisała go firma na literę R. RXX

  • I wcale nie był najgorszy (ten kod) ;) Widziałem tego trochę, niektórych rzeczy nie dało się naprawić.

   Ostatnio z kolei słyszałem o apce terminalowej, która powstawała przez Święta i Sylwestra. I podobno klienci narzekają na tą plaftormę. Dziwne, nie ? ;) Znowu jest tak, że nawet jak hardware i OS jest OK (robiliśmy własną apkę na ten sam sprzęt, więc mam porównanie) – zabija to aplikacja napisana “na wczoraj”.

 2. Wincyj tekstów tego pana. Dłubanie w kartach to dla mnie egzotyka. Chętnie bym poczytał jakieś ciekawostki o sprzęcie i sofcie z tej branży.

 3. Mam kolegę programistę. Zatrudnił się w jednej z firm piszących oprogramowanie na bankomaty — w C#. Opowiadał potem, że cały ten software, to jedna wielka tragedia. Jest nisany metodą „kopiuj i wklej”, na ogół bez żadnej sensownej struktury, żadnych warstw. W dodatku dla każdego klienta jest inna kopia tego samego oprogramowania, często z niewielkimi zmianami, czasem nawet na różne modele bankomatów. Każdą, nawet drobną zmianę, trzeba niezależnie wprowadzać w kilku lub więcej wersjach kodu. Mówił, że w życiu nie widział gorszego kodu.

 4. Ciekawy kod jest tu: https://github.com/saifiqbal/Verifone-VCS/blob/master/VCSClient.c
  Faktycznie SVC_WAIT() rządzi! ;-)

 5. rozumiem że polszczyzna tego posta obrazuje bałagan w omawianym kodzie? Fajnie tylko że taki gościu pisze potem komentarze, dokumentacje a potem musi to poprawiać osoba z innej dzielni i tego żargony za cholerę nie zrozumie…i łaśnei w ten sposób powstaje g* kod

  • Jak ktoś nie rozumie tego żargonu to niech się nie bierze za aplikacje na terminale. Proste ? ;)
   A już jak trzeba będzie babrać się w EMV… odradzam osobom “z innej dzielni”, polegną.

 6. Przez 3 miesiące pracowałem dla firmy, która robiła oprogramowanie na terminale (terminale w polaczeniu z kasą). Terminale chińskiej firmy PAX, drugi albo trzeci lider na rynku. Da się to ogarnąć ale z developerskiego punku widzenia – to nie miało żadnych zasad.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: