9:54
30/4/2018

Bezpieczna konfiguracja urządzeń IoT to wyzwanie nad którym pracuje Scott Jenson z Google. To weteran, który zajmuje się projektowaniem interfejsów użytkownika i planowaniem strategicznym od  ponad 25 lat. Okazją do spotkania ekspertów z różnych firm jest konferencja programistyczna Code Europe, która w najbliższych dniach odbędzie się w kilku różnych miastach w Polsce.

Code Europe 2018

Scott wystąpił 26 kwietnia we Wrocławiu na Code Europe, największej konferencji programistycznej w Polsce organizowanej przez Grupę Absolvent.pl. Wydarzenie zawita również 8 maja do Krakowa i 12 czerwca do Poznania. Oprócz tego będzie można wysłuchać wystąpień 150 światowych sław, a także wziąć udział w 20 warsztatach.

Prelekcja Scotta Jensona jest jednym z wielu elementów konferencji. Oprócz tego organizatorzy przewidują:

 • 11 ścieżek tematycznych: Cloud Computing, Data Science, DevOps &
  Architecture, Digital Transformation Solutions, Future & Inspire, Gamedev, IoT & Mobile Hardware, Java & Scala, Programming languages, Security & Testing,
  Tomorrow Web,
 • 150 wykładów i warsztatów, prowadzonych przez światowej klasy prelegentów z firm takich jak NASA, Google, JetBrains, Elastic, Eventbrite, IBM, Intel, Microsoft, Nokia Bell Labs, Red Hat, Salesforce, SAP, Trivago.

Oto krótka rozmowa ze Scottem:

Scott, prowadzisz projekt Physical Web w Google. Jaka jest jego wizja?

Wizja Physical Web brzmi: podejdź do dowolnego urządzenia i go użyj. Smartfon to był początek, umożliwił stworzenie wielu innych inteligentnych obiektów. Ale wiadomo, że instalowanie aplikacji na każdym z urządzeń jest problematyczne. Jednym z celów Physical Web była minimalizacja problemów związanych z bezpieczeństwem przy wykorzystaniu otwartego systemu.

Podczas Code Europe dasz wykład „The Future IoT: Building Better Legos”. Jak
uważasz, jakiego rodzaju rozwiązania IoT naprawdę potrzebujemy? Na swoim blogu opisywałeś prosty sposób, dzięki któremu urządzenia stają się widoczne w sieci i dołączają do niej bezpiecznie. Czy możesz krótko wyjaśnić ideę inteligentnej
konfiguracji?

Inteligentna konfiguracja jest jednym z pierwszych dużych problemów, które IoT musi rozwiązać. Dzisiaj, jeśli zechcesz zainstalować 20 inteligentnych świateł w domu, zajmie Ci to kilka godzin, ponieważ każde urządzenie wymaga konfiguracji, zanim będzie mogło zacząć poprawnie działać. Idealnie byłoby, gdybyś mógł kupić nową lampę, podłączyć ją i… tyle – nie przejmować się tym więcej. Takie rozwiązanie stałoby się świętym Graalem.

Mam nadzieję, że omówienie problemu konfiguracji zmusi nas do myślenia o technologiach tak, aby ta wizja stała się wkrótce rzeczywistością.

Jak uważasz, co IoT pozwoli nam tworzyć w przyszłości? Bardzo będzie się to
różnić od tego, co mamy już dzisiaj?

Istnieje różnica między inteligentnym urządzeniem, które jest duże, drogie i samodzielne – pomyśl na przykład o bardzo inteligentnym robocie sprzątającym iRoomba – a wizją domu, w którym są setki małych czujników i urządzeń pracujących w harmonii. Inteligentne urządzenie jest czymś, z czym się komunikujesz za pomocą głosu, gestu lub dotyku, co wykonuje bardzo skomplikowane, a przy tym użyteczne rzeczy. Dom pełen IoT ma na ułatwiać Ci sterowanie oświetleniem, regulację ogrzewania itp. Te dwie skrajności internetu rzeczy – duże urządzenia i mnóstwo małych czujników – są dla mnie bardzo interesujące.

Wspomniałeś na swoim blogu, że jako branża nie myślimy odpowiednio o przyszłości i że powiedzenie „desktop is dead” jest mylące. Jakie inspiracje czerpiesz z projektów UX przeznaczonych na komputery?

Czerpię ich wiele! Chociaż mobilność ostatnimi czasy zdecydowanie dominuje, desktop UX jest wciąż znacznie potężniejszy na przykład jeśli chodzi o edytowanie tekstu.

Dlaczego? Czego moglibyśmy się na tym przykładzie nauczyć? Jak sprawić, żeby edycja tekstu na telefonie komórkowym była LEPSZA niż na komputerze? To samo można powiedzieć o plikach. Pliki wydają się stare, a nawet nudne, ale są swoistymi potężnymi żetonami wymiany danych. Nawet tak proste rozwiązanie, jak używanie ich w Dropboxie oznacza, że ​mogą być dostępne na wszystkich Twoich urządzeniach. Zdjęcia, jako pliki, możesz wykonać w jednej aplikacji, modyfikować je w innej, a udostępnić w trzeciej. Potęga plików jest moim zdaniem rażąco niedoceniana.

Przyjdź na konferencję

Miasta i terminy konferencji Code Europe:

 • Kraków, 8 maja, ICE Kraków Congress Centre,
 • Poznań, 12 czerwca, MTP.

Zobacz agendę.
Bilety do pobrania na: https://goo.gl/jha575


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “Idealnie byłoby, gdybyś mógł kupić nową lampę, podłączyć ją i… tyle – nie przejmować się tym więcej. Takie rozwiązanie stałoby się świętym Graalem.”
  Hmmmm…
  …takie rzeczy już istnieją. Od dawna. I są w zasadzie nie do złamania (od strony IT, bo fizycznie to wiadomo). Sam mam kilka takich lamp w domu.

  • Podobnie jak kiedyś reklamowano któryś Windows, czy jakieś kodeki czy aplikację multimedialną, chwaląc się że ma sprzętowy antyaliasing, pełnoekranowe odtwarzanie filmów, zmianę profilu kolorów, uniwersalne wejście video itp – słowem: WOW!

   I tylko ktoś niechcący zauważył, że telewizory Rubin wspierały to już 30 lat temu, a jeszcze miały zintegrowany hardwareowy tuner TV.

   :-)

  • KRIS, please, let me know about these about these lamps! Link?

  • Scott, I guess KRIS uses lamps similar to these: https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/oswietlenie-stojace/lampy-stolowe/lampa-stojaca-base-inspire,p102404,l980.html
   They work just as you described – plug it in and it just works :)

 2. Nic o beaconach? Nie może być konferencji IoT bez beaconów!

 3. IoT to praktycznie szatan.

  Podczas odpalania urzadzenia IoT powinny byc zobligowane prawnie do dziwieku i animacji startowej (jak w windowsie), doprecyzowanej jako: wydobywajacy sie z urzadzenia obloczek dymu (/pary) okraszony demonicznym: “mua ha ha ha” :p

  • Alexa zaczyna to robić podobno, to “mua ha ha ha”. Amazon jak zawsze niezawodny, pomyśleli o wszystkim! ;-)

 4. “Jednym z celów Physical Web była minimalizacja problemów związanych z bezpieczeństwem przy wykorzystaniu otwartego systemu.”

  Od zarania dziejów w urządzeniach podłączanych do IoT wykorzystuje się otwarte systemy – Linuksy.

  https://pl.euro-linux.com/internet-of-things/

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: