9:54
30/4/2018

Bezpieczna konfiguracja urządzeń IoT to wyzwanie nad którym pracuje Scott Jenson z Google. To weteran, który zajmuje się projektowaniem interfejsów użytkownika i planowaniem strategicznym od  ponad 25 lat. Okazją do spotkania ekspertów z różnych firm jest konferencja programistyczna Code Europe, która w najbliższych dniach odbędzie się w kilku różnych miastach w Polsce.

Code Europe 2018

Scott wystąpił 26 kwietnia we Wrocławiu na Code Europe, największej konferencji programistycznej w Polsce organizowanej przez Grupę Absolvent.pl. Wydarzenie zawita również 8 maja do Krakowa i 12 czerwca do Poznania. Oprócz tego będzie można wysłuchać wystąpień 150 światowych sław, a także wziąć udział w 20 warsztatach.

Prelekcja Scotta Jensona jest jednym z wielu elementów konferencji. Oprócz tego organizatorzy przewidują:

 • 11 ścieżek tematycznych: Cloud Computing, Data Science, DevOps &
  Architecture, Digital Transformation Solutions, Future & Inspire, Gamedev, IoT & Mobile Hardware, Java & Scala, Programming languages, Security & Testing,
  Tomorrow Web,
 • 150 wykładów i warsztatów, prowadzonych przez światowej klasy prelegentów z firm takich jak NASA, Google, JetBrains, Elastic, Eventbrite, IBM, Intel, Microsoft, Nokia Bell Labs, Red Hat, Salesforce, SAP, Trivago.

Oto krótka rozmowa ze Scottem:

Scott, prowadzisz projekt Physical Web w Google. Jaka jest jego wizja?

Wizja Physical Web brzmi: podejdź do dowolnego urządzenia i go użyj. Smartfon to był początek, umożliwił stworzenie wielu innych inteligentnych obiektów. Ale wiadomo, że instalowanie aplikacji na każdym z urządzeń jest problematyczne. Jednym z celów Physical Web była minimalizacja problemów związanych z bezpieczeństwem przy wykorzystaniu otwartego systemu.

Podczas Code Europe dasz wykład „The Future IoT: Building Better Legos”. Jak
uważasz, jakiego rodzaju rozwiązania IoT naprawdę potrzebujemy? Na swoim blogu opisywałeś prosty sposób, dzięki któremu urządzenia stają się widoczne w sieci i dołączają do niej bezpiecznie. Czy możesz krótko wyjaśnić ideę inteligentnej
konfiguracji?

Inteligentna konfiguracja jest jednym z pierwszych dużych problemów, które IoT musi rozwiązać. Dzisiaj, jeśli zechcesz zainstalować 20 inteligentnych świateł w domu, zajmie Ci to kilka godzin, ponieważ każde urządzenie wymaga konfiguracji, zanim będzie mogło zacząć poprawnie działać. Idealnie byłoby, gdybyś mógł kupić nową lampę, podłączyć ją i… tyle – nie przejmować się tym więcej. Takie rozwiązanie stałoby się świętym Graalem.

Mam nadzieję, że omówienie problemu konfiguracji zmusi nas do myślenia o technologiach tak, aby ta wizja stała się wkrótce rzeczywistością.

Jak uważasz, co IoT pozwoli nam tworzyć w przyszłości? Bardzo będzie się to
różnić od tego, co mamy już dzisiaj?

Istnieje różnica między inteligentnym urządzeniem, które jest duże, drogie i samodzielne – pomyśl na przykład o bardzo inteligentnym robocie sprzątającym iRoomba – a wizją domu, w którym są setki małych czujników i urządzeń pracujących w harmonii. Inteligentne urządzenie jest czymś, z czym się komunikujesz za pomocą głosu, gestu lub dotyku, co wykonuje bardzo skomplikowane, a przy tym użyteczne rzeczy. Dom pełen IoT ma na ułatwiać Ci sterowanie oświetleniem, regulację ogrzewania itp. Te dwie skrajności internetu rzeczy – duże urządzenia i mnóstwo małych czujników – są dla mnie bardzo interesujące.

Wspomniałeś na swoim blogu, że jako branża nie myślimy odpowiednio o przyszłości i że powiedzenie „desktop is dead” jest mylące. Jakie inspiracje czerpiesz z projektów UX przeznaczonych na komputery?

Czerpię ich wiele! Chociaż mobilność ostatnimi czasy zdecydowanie dominuje, desktop UX jest wciąż znacznie potężniejszy na przykład jeśli chodzi o edytowanie tekstu.

Dlaczego? Czego moglibyśmy się na tym przykładzie nauczyć? Jak sprawić, żeby edycja tekstu na telefonie komórkowym była LEPSZA niż na komputerze? To samo można powiedzieć o plikach. Pliki wydają się stare, a nawet nudne, ale są swoistymi potężnymi żetonami wymiany danych. Nawet tak proste rozwiązanie, jak używanie ich w Dropboxie oznacza, że ​mogą być dostępne na wszystkich Twoich urządzeniach. Zdjęcia, jako pliki, możesz wykonać w jednej aplikacji, modyfikować je w innej, a udostępnić w trzeciej. Potęga plików jest moim zdaniem rażąco niedoceniana.

Przyjdź na konferencję

Miasta i terminy konferencji Code Europe:

 • Kraków, 8 maja, ICE Kraków Congress Centre,
 • Poznań, 12 czerwca, MTP.

Zobacz agendę.
Bilety do pobrania na: https://goo.gl/jha575

Przeczytaj także:

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “Idealnie byłoby, gdybyś mógł kupić nową lampę, podłączyć ją i… tyle – nie przejmować się tym więcej. Takie rozwiązanie stałoby się świętym Graalem.”
  Hmmmm…
  …takie rzeczy już istnieją. Od dawna. I są w zasadzie nie do złamania (od strony IT, bo fizycznie to wiadomo). Sam mam kilka takich lamp w domu.

  • Podobnie jak kiedyś reklamowano któryś Windows, czy jakieś kodeki czy aplikację multimedialną, chwaląc się że ma sprzętowy antyaliasing, pełnoekranowe odtwarzanie filmów, zmianę profilu kolorów, uniwersalne wejście video itp – słowem: WOW!

   I tylko ktoś niechcący zauważył, że telewizory Rubin wspierały to już 30 lat temu, a jeszcze miały zintegrowany hardwareowy tuner TV.

   :-)

  • KRIS, please, let me know about these about these lamps! Link?

  • Scott, I guess KRIS uses lamps similar to these: https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/oswietlenie-stojace/lampy-stolowe/lampa-stojaca-base-inspire,p102404,l980.html
   They work just as you described – plug it in and it just works :)

 2. Nic o beaconach? Nie może być konferencji IoT bez beaconów!

 3. IoT to praktycznie szatan.

  Podczas odpalania urzadzenia IoT powinny byc zobligowane prawnie do dziwieku i animacji startowej (jak w windowsie), doprecyzowanej jako: wydobywajacy sie z urzadzenia obloczek dymu (/pary) okraszony demonicznym: “mua ha ha ha” :p

  • Alexa zaczyna to robić podobno, to “mua ha ha ha”. Amazon jak zawsze niezawodny, pomyśleli o wszystkim! ;-)

 4. “Jednym z celów Physical Web była minimalizacja problemów związanych z bezpieczeństwem przy wykorzystaniu otwartego systemu.”

  Od zarania dziejów w urządzeniach podłączanych do IoT wykorzystuje się otwarte systemy – Linuksy.

  https://pl.euro-linux.com/internet-of-things/

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: