11:30
28/3/2024

W poniedziałek jako pierwsi informowaliśmy o wycieku danych pacjentów wrocławskiej kliniki DCG Centrum Medyczne. Wskazaliśmy, że źródłem tego wycieku były serwery firmy Medily, która dostarcza oprogramowanie Aurero do zarządzania wizytami różnym klinikom w całej Polsce. Medily w swoich oświadczeniach informowało, że stosowało wiele warstw zabezpieczeń i że zhackowano im serwer testowy a nie produkcyjny. Ale to właśnie na tym testowym serwerze znajdowały się dane pacjentów, które spółka powinna była usunąć jeszcze w 2021 roku. A włamywacz najwyraźniej nie wiedział o “wielu warstwach zabezpieczeń”, bo — co zaraz pokażemy — na serwer dostał się w dość banalny sposób.

Tu warto też dodać, że wbrew informacjom z oświadczenia, wykradzione dalej są możliwe do pobrania i — co gorsza — w bazie są pacjenci z jeszcze 39 innych klinik. Łączna liczba poszkodowanych to ok. 180 000 osób, prawie tyle, co w niedawnym incydencie z ALAB-u.

Jak doszło do włamania?

W odpowiedzi na nasze pytania, Medily poinformowało, że o włamaniu na swoje serwery spółka dowiedziała się 19 marca 2024:

Informację o naruszeniu bezpieczeństwa danych otrzymaliśmy od CERT NASK, który wskazał, że na forum cyberprzestępczym dostępnym w sieci TOR opublikowano dane pochodzące z systemu Aurero.

Jak jednak ustaliliśmy, spółka o tym, że ktoś oferuje dostęp do ich serwera na sprzedaż została poinformowana 4 dni wcześniej — 14 marca 2024. Skąd to wiemy? Po pierwszej publikacji dotyczącej tego incydentu skontaktował się z nami Mateusz z firmy RexNet. Poinformował nas, że na jednym z kanałów na Telegramie 14 marca 2024 zobaczył ofertę sprzedaży bazy danych za cenę… 150 dolarów. Mateusz napisał o tym do Medily, ale do dziś nie otrzymał na swoje zgłoszenie żadnej odpowiedzi.

Dodajmy jednak, że brak odpowiedzi Medily, choć smutny — bo na takie zgłoszenia należy reagować — niczego by nie zmienił. 14 marca dane były już wykradzione i wystawione na sprzedaż. Jeśli wierzyć timestampom plików baz danych udostępnionych w internecie przez włamywacza, kradzieży danych dokonano 11 marca o godzinie 18:00. Znaczniki czasowe to jednak dowód tylko poszlakowy — faktyczną datę wksazać może jedynie administrator serwera. Dlatego zapytaliśmy Medily, czy ustaliła, kiedy dane zrzucono z jej serwerów. Medily potwierdziło, że:

“naruszeni[e] naszych zabezpieczeń (…) to 11 marca 2024. Pomimo zastosowania wielu warstw zabezpieczeń (długie bezpieczne hasła, niestandardowe nazwy użytkowników, zabezpieczenia antyspamowe i inne), wciąż ustalamy jak ktoś mógł dokonać ich przełamania.”

Wiele warstw zabezpieczeń…

Medily podkreśla, że korzystało z wielu warstw zabezpieczeń. Ale Mateusz rozmawiał z osobą, która wystawiła bazę na sprzedaż na Telegramie i osoba ta odpisała mu, że — usiądźcie —

hasło do serwera bazodanowego znalazła w publicznie dostępnym kodzie jednej ze stron internetowych Medily, a serwer nie znajdował się za żadnym VPN-em (dodatkowym uwierzytelnieniem — dop. red.)


Wszystko wskazuje na to, że jedyne co zrobił włamywacz, to:

 • Zauważył, że jedna ze stron internetowych oprogramowania Aurero pluje błędami
 • Z błędów, jak to często bywa, odczytał wartościowe informacje. Takie, które pozwoliły mu namierzyć zarówno serwer bazodanowy, jak i dane logowania
 • Za pomocą tych danych był w stanie skłonić serwer bazodanowy do przesłania mu zawartości baz (czyt. wpisał IP i się zalogował przeklejonym z pkt. 2 hasłem)

Oczywiście, zawsze z dystansem należy podchodzić do opowieści złodziejów i włamywaczy. Ale taka ścieżka ataku brzmi wiarygodnie. Szczęście w nieszczęściu, że z relacji Mateusza wynika, iż włamywacz chyba nie do końca był świadomy wartości tego, co wykradł. Wydawać by się mogło, że po incydencie w Morele, nie znajdziemy już serwerów z publicznym dostępem do bazy. Ale jak widać, nie jest to prawda.

Co robić, jak żyć?

Jeśli jesteś pacjentem, wszystkie porady odnośnie tego, co zrobić po tym wycieku wskazaliśmy w pierwszym artykule. Ten dotyczy kwestii technicznych, więc dziś 3 rady dla programistów:

 1. Nie wystawiajcie portów serwerów bazodanowych (czy w ogóle – środowisk deweloperskich) na świat. Chowajcie je za VPN, tunelami ssh, whitelistujcie IPki adminów.
 2. Chowajcie komunikaty błędów, bo we wprawnych rękach to skarbnica wiedzy na temat nie tylko Waszej aplikacji, ale niekiedy całej infrastruktury.
 3. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak poprawnie zabezpieczać swoje serwisy internetowe i aplikacje webowe przed atakami, to zapraszamy na nasze szkolenie “Atakowanie i Ochrona Webaplikacji“. W 2 dni pokażemy Wam dziesiątki technik i narzędzi, które pomogą uszczelnić Waszą aplikację.

  Po tym szkoleniu będziecie mogli sami przeprowadzać testy bezpieczeństwa webaplikacji. A nawet najprostsze testy są w stanie wychwycić błędy, które opisaliśmy powyżej i uchronić firmę przed tragedią związaną z wyciekiem danych (lub ujawnieniem, że przetwarzała to, czego już nie powinna była przetwarzać). Zapiszcie się z kodem SQLI (wpisanym w uwagach) to zhackujemy Wam cenę za udział ;) To szkolenie idealnie nadaje się do sfinansowania z firmowego budżetu szkoleniowego — jakbyście potrzebowali argumentów dla szefa, to możemy Wam podesłać PDF z ich listą. Odezwijcie się tutaj. Pełną agendę naszego szkolenia znajdziecie na jego podstronie, a najbliższe terminy podajemy poniżej:

  ZDALNIE: 23-24 lipca 2024r. — UWAGA: zostały tylko 2 wolne miejsca
  Ostatnio ktoś zarejestrował się 12 lipca 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

   2399 PLN netto (do 15 lipca)
   2699 PLN netto (od 16 lipca)

  Warszawa: 19-20 sierpnia 2024r. — UWAGA: zostały tylko 4 wolne miejsca
  Ostatnio ktoś zarejestrował się 13 czerwca 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

   2399 PLN netto (do 19 lipca)
   2699 PLN netto (od 20 lipca)

  Wrocław: 09-10 września 2024r. — zostało 5 wolnych miejsc
  Ostatnio ktoś zarejestrował się 19 czerwca 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

   2399 PLN netto (do 19 lipca)
   2699 PLN netto (od 20 lipca)

  Gdańsk: 03-04 października 2024r. — zostało 8 wolnych miejsc
  Ostatnio ktoś zarejestrował się 18 czerwca 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

   2399 PLN netto (do 26 lipca)
   2699 PLN netto (od 27 lipca)

  Kraków: 18-19 listopada 2024r. — zostało 9 wolnych miejsc
  Ostatnio ktoś zarejestrował się 12 lipca 2024r. → zarejestruj się na to szkolenie

   2399 PLN netto (do 26 lipca)
   2699 PLN netto (od 27 lipca)

 
Aha, powyższe rady warto zastosować nawet wtedy, kiedy w swojej aplikacji nie przetwarza się danych medycznych…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

17 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. A wlasciwie na jakiej stronie jest dostępna ta baza bo tak wszyscy piszą że nadal wisi, nadal można pobrać a nikt nawet nie wstawił linka do tej bazy…

  • Kto potrafi, ten znajdzie, a reszcie niepotrzebne

  • Chyba nie chciałbyś żeby ktoś wstawił linka… łatwy dostęp do takiej bazy tylko znacząco pogorszyły sprawę :(

   Ale przydałby się jakaś możliwość sprawdzenia czy jest się w tym wycieku, zwłaszcza, że w sumie nie wiadomo z jakimi dokładnie firmami ma to związek

  • Krótko: RODO
   Długo: lepiej się nie narażać i nie udostępniać (umożliwiać, dystrybuować danych osobowych, jeśli nie ma się zgody na ich przetwarzanie i udostępnianie) gdyż mimo że taka osoba może nie być ich administratorem, w odpowiednich okolicznościach odpowiada za skutki dalszego rozpowszechniania tych danych

  • W pierwszym akapicie na niebezpieczniku powinien być link do pobrania tej bazy.
   Przecież to oczywiste.

  • A co, chcesz tez popełnić przestępstwo?

 2. Dlaczego tak wlasciwie producent oprogramowania “Aurero do zarządzania wizytami różnym klinikom w całej Polsce.” ma dostep do danych pacjentow (a nie tylko formatow danych jakie maja byc wykorzystywane)?

  • Bo Polska to dziki kraj, gdzie instytucje powołane do tępienia patusów, w praktyce nie działają, a kary za takie incydenty, jak w artykule opisany, są śmieszne.
   To kraj, gdzie byle oszołom, może zażądać skanu Twojego dowodu, a Ty nie możesz się przed tym obronić, jeżeli chcesz kasę za przeprowadzoną legalnie transakcję (patrz olx i alegrosz)…
   To kraj gdzie numer PESEL jest kluczem do transakcji.
   To kraj, gdzie na dowód kolekcjonerski możesz sobie zrobić duplikat czyjejś karty SIM.
   Wymieniać dalej?

  • @WkurzonyBialyMis90210

   Czytając ich stronkę, cennik, itp, widać że oni sprzedawali w ramach planów dostęp do platformy z wliczoną przestrzenią dyskową. Wtedy jest duża pokusa dewelopować z użyciem danych klientów jako danych testowych. Nie oni pierwsi i nie ostatni, niestety.

  • Moze rozwine. Chodzilo mi o to ze ta forma jest wadliwa (nie ma sensu) zwlaszcza w przypadku instutucji obracajacej tak wrazliwymi informacjami jak sluzba zdrowia.

   To praktycznie tak jak oddanie budynku z zaswiadczeniem o rytuale odprawionym przez szamana zamiast dokumentami od nadzoru, czy wynajecie niszczejacej hali fabrycznej z cieciem robiacym obchod dwa razy dziennie i nazwanie tego zlobko-przedszkolem.

   Bo chociaz i dokument od szamana cos poswiadcza i hala jest nadzorowanym budynkiem, to ich jakosc jako dokument poswiadczajacy ze budynek nie zwali sie komus na glowe a dzieciaki dozyja wieczora rest tylko troche mniej gó* niz: bezpieczenstwo takiej akumulacji danych, w usludze tego typu gdzie ta obecnosc nie jest nawet w podstawowy sposob uzasadniona bo ja sobie moge zarejestrowac panow Ralfa i stukota, nawet do owego szamana, na 14:00 w piatek, W Chmurach Dolnych na ulicy Niekompetencji 12 – i gdzie dokladnie tych danych potrzebuje? Co gorsza, tak waska specjalizacja, oznacza ze za olbrzymia ilocia kasy nie ida pieniadze ktore “przydaly by sie” na ich zabezpieczenie – bo gdyby to byla pelna obsluga informatyczna to mozna by to jeszcze probowac jakos uzasadnic…

  • Moze rozwine. Chodzilo mi o to ze ta forma jest wadliwa (nie ma sensu) zwlaszcza w przypadku instutucji obracajacej tak wrazliwymi informacjami jak sluzba zdrowia.

   To praktycznie tak jak oddanie budynku z zaswiadczeniem o rytuale odprawionym przez szamana zamiast dokumentami od nadzoru, czy wynajecie niszczejacej hali fabrycznej z cieciem robiacym obchod dwa razy dziennie i nazwanie tego zlobko-przedszkolem.

   Bo chociaz i dokument od szamana cos poswiadcza i hala jest nadzorowanym budynkiem, to ich jakosc jako dokument poswiadczajacy ze budynek nie zwali sie komus na glowe a dzieciaki dozyja wieczora rest tylko troche mniej gó* niz: bezpieczenstwo takiej akumulacji danych, w usludze tego typu gdzie ta obecnosc nie jest nawet w podstawowy sposob uzasadniona bo ja sobie moge zarejestrowac panow Ralfa i stukota, nawet do owego szamana, na 14:00 w piatek, W Chmurach Dolnych na ulicy Niekompetencji 12 – i gdzie dokladnie tych danych potrzebuje? Co gorsza, tak waska specjalizacja, oznacza ze za olbrzymia ilocia *danych* nie ida pieniadze ktore “przydaly by sie” na ich zabezpieczenie – bo gdyby to byla pelna obsluga informatyczna to mozna by to jeszcze probowac jakos uzasadnic…

   Do moderatora: Ta wersja postu jest poprawiona, tak zeby miala sens (zle przeredagowalem fragment wczesniej)

  • @WkurzonyBialyMis90210

   Tak, no masz rację. Po prostu ta platforma wygląda na zrobioną dość amatorsko. Może, że nawiążę tu do Twojej analogii z budownictwem, w przypadku danych medycznych powinno być dla platform przetwarzających dane, coś w rodzaju ustawowego odbioru przez nadzór. Niby są rózne wytyczne i jak ktoś chce to znajdzie, no ale póki nie ma egzekwowalności zgodności z wytycznymi, to ileś podmiotów po prostu je zignoruje.
   Niby może przejść fucha i w nadzorowanym projekcie, kontynuując przykład z budownictwa po prostu ktoś z tzw względów niemerytorycznych podpisuje coś czego nie powinien, i zawala się jedna hala czy druga. Ale wtedy ci nadmiernie pobłażliwi inspektorzy mają procesy i czasem wręcz idą siedzieć.
   A w przypadku systemów informatycznych… sami wiemy jak jest. Póki działa, wszyscy się cieszą, a potem nagle wielkie zdziwienie. I póki nie jest to system krytyczny, to w sumie tylko strata biznesowa czy wizerunkowa. Ale jak to jest system dla np elektrowni, banku, szpitala, to awaria ma dużo dalsze konsekwencje.

 3. Dzisiaj otrzymałem podejrzanego smsa od CM Nowa5 o wycieku danych, w treści był umieszczony link do strony, ale strona nie ma ważnego certyfikatu, więc nie wiem co o tym sądzić. Ktoś z was też otrzymał taką informację?

 4. […] temat wróci bo według naszych informacji dane pacjentów All-Medu znajdowały się w ostatnim wycieku z firmy Medily, który początkowo został nagłośniony jako wyciek z DCG Centrum Medyczne. Wyjaśnijmy więc, […]

 5. Ciekawe gdzie będzie następny wyciek :)

 6. Te dane powinny być bardziej chronione. Pewnie oglądam za dużo fantastyki ale można je wykorzystać do wielu rzeczy, o wiele więcej niż zwykły pesel.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: