10:51
9/9/2013

Kilka lat temu pisaliśmy o jammerach GSM — specjalistycznych urządzeniach do zagłuszania sygnału telefonii komórkowej w okolicy. Teraz okazuje się, że nie trzeba wydawać pieniędzy na jammera — wystarczy telefon z serii C1 Motoroli.

Blokowanie rozmów telefonicznych i SMS-ów

Opracowana przez niemieckich studentów technika zagłuszania wynika ze sposobu, w jaki telefon komunikuje się z nadajnikami (BTS-ami) w sieciach 2G GSM. Zanim BTS przekaże do telefonu SMS-a lub rozmowę, “pinga” go (techniczny termin to “paging”) i dopiero po uzyskaniu odpowiedzi przekazuje połączenie. Atak polega na odpowiedzeniu na pinga szybciej niż ofiara (analogia do popularnej techniki ataku w sieciach przełączanych — arp spoofing).

Zagłuszanie rozmów i SMS-ów w akcji

Zagłuszanie rozmów i SMS-ów w akcji

Dzięki atakowi możemy uniemożliwić wykonywanie rozmowy telefonicznej lub otrzymywanie SMS-ów — jamming nie działa jednak na transmisję pakietową i sieci 3G. Ciekawostką, która może jednak niektórych zaskoczyć jest to, że sieci GSM, np. T-Mobile lub AT&T, ciągle wykorzystują właśnie sieć 2G do zestawiania połączeń głosowych i SMS.

Studenci wyliczyli, że potrzebowaliby tylko 11 telefonów, aby wyłączyć możliwość odbierania rozmów lub SMS-ów na terenie Berlina. Zakładając, że BTS pokrywa obszar koła, wyliczone przez studentów 120km^2 odpowiada obszarowi o promieniu ~6km.

Ale to nie wszystko — lekka zmiana w firmware pozwoliłaby studentom nie tylko na zagłuszanie, ale i na przechwytywanie rozmów i SMS-ów!

Ograniczenia ataku

Pewnym ograniczeniem ataku jest jednak to, że jammer może zagłuszać tylko telefony z sieci tylko i wyłącznie tego operatora, do którego sam jest podpięty (w końcu jest to atak na protokół, a nie na medium). Dodatkowo, zaimplementowany przez studentów atak nie przechwytuje danych (SMS-ów, rozmów) a jedynie uniemożliwia ich odbiór.

Atak zrealizowany został na telefonie Motorola C1 poprzez przeflashowanie firmware’u, na podstawie analizy dokumentacji do Vitelcom TSM30, która wyciekła do sieci i pozwoliła na zrozumienie jak działa komunikacja z nadajnikami sieci GSM każdemu, kto chciał się wgryź w kilka open-source’owych projektów.

No cóż, jak niektórzy już żartują, jeśli wysiądą wam rozmowy lub możliwość wysyłania SMS-ów — a jesteście w tej komfortowej sytuacji, że ktoś nie zagłusza wam komunikacji prawdziwym jammerem, tylko przeflashowaną Motką, to zawsze macie możliwość komunikacji pakietowej i przełączenia się na Twittera ;)

Przeczytaj także:

47 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. No, w końcu może GSM zdechnie. Mamy Internet i 3G, a ludzie nadal przepłacają za tą przestarzałą sieć…

  • CB Radio jest za darmo, a jakoś userów coraz mniej :(

  • Wiesz, mam nadajnik 3g play na dachu wieżowca po przeciwnej stronie ulicy, jakieś 100m od mieszkania. Jeśli ustawię telefon na 3g rozmowa przerywa i słychać tylko co którąś sylabę; a po przestawieniu się na 2g dźwięk jest krystalicznie czysty. Telefon fabrycznie nowy, już drugi – poprzedni się tak samo zachowywał.

  • Ano fakt – 3G ma ciekawe ścinki, i to dość często.

  • @Patryk – CB przegrywa z Yanoskiem i tego typu aplikacjami.

  • Koledze przedstawiłem telefon tylko na 2G i teraz kolega mi dziękuje bo musi ładować telefon co 5dni, nie jak wcześniej co 2 dni.

   GSM pokryje większy obszar nieurbanizowany niż sieć 3G/4G które są projektowane pod miasta.

  • W Korei Południowej nie ma już od dawna GSM i jakoś nie przerywa rozmów

 2. GSM jest najtańszy do instalacji, do obsługi speecha jest najlepszy (dłuższa historia – kwestia wydajności, mniejszej ilości konwersji, nie potrzeba dodatkowego softu jak przy pakietówce itp.). Więc argument o przepłacaniu jest bezsensowny. Żadnego dostawcy nie stać na rozmieszczenie UMTS’a/WCDMA na całym swoim obszarze zasięgu (zwłaszcza że TE sieci są w stosunku do LTE przestarzałe i powoli zastępowane) Poza tym nie jestem przekonany czy na wszystkich sieciach ten atak zadziała – każdy supplier sprzętu troche inaczej pewne kwestie rozwiązuje – są rozwiązania które takie działania uniemożliwiają – co sprawia że potencjalna blokada za długo nie potrwa. Kolejna sprawa – sieci GSM przewidują blacklistowanie sprzętu (node Eir) – wystarczy zblacklistować taką zmodyfikowaną mobilkę i koniec zabawy. Do tego tego typu atak zakłada że mobilka odpowie szybciej na paging niż wszystkie inne w celi – co jest śmiałym założeniem – dodatkowo ograniczającym miejsce na którym z taką mobilkę się można znajdować. And so on, so on, so on. GSM jest systemem który ma juz całkiem ładną brode – i popsuć go nie aż tak łatwo.

 3. ..nie bierzesz pod uwage ze nie wszedzie jest 3G…
  Ja osobiscie duzo bym ze nie dal w mojej okolicy.

 4. Tai. Tylko ja często przełączam telefon na tą przestarzałą sieć bo wtedy da się poprawnie rozmawiać. Znika spora cześć problemów z zasięgiem i jakością rozmów. Swoją drogą nie zrozumiałem do końca ataku. Z opisu wynika że nawet jak telefon jest połączony w 3g to rozmowy są realizowane w 2g. Dawno nie czytałem dokumentacji połączeń GSM, ale wydawało mi się że BTS pracuje tylko w jednej technologi (na jednym paśmie) i jeżeli odbiornik (np. telefon) pracuje w 3g to cała komunikacja odbywa się w 3g). Zresztą objawem problemów związanych z przełączaniem jest rozłączanie rozmowy w trakcie przełączania z 3g na 2g i z powrotem telefonu jak ginie, pojawia się zasięg 3g.

 5. Nie tylko zasięg, ale też większa zapotrzebowanie na energie.
  3G zżera więcej prądu.

 6. GSM możne i jest “przestarzałe”, ale w stosunku do UMTS ma kilka zalet
  – większy zasięg nadajnika, 2G 29km – 3G 8km (z tego co pamiętam)
  – mniejsze zużycie baterii w telefonie – na obszarze mocno zabudowanym bateria na GSM wystarcza na 4-6 dni, na UMTS max na 2-3

  to, że połączenia są zestawiane na 2G a dopiero później przełączane na 3G lub CDMA to patent stosowany przez wielu, jeśli nie wszystkich operatorów…

 7. “Zanim BTS przekaże do telefonu SMS-a lub rozmowę, “pinga” go i dopiero po uzyskaniu odpowiedzi przekazuje połączenie” – to takie toporne rozwiązanie jest zastosowane? Myślałem, że czujniki parkowania oparte na mikrostykach przyklejonych taśmą klejącą do zderzaka, nie mają szans powodzenia, a tu takie kwiatki?! ;)

 8. Grzegorz – dobrze pamiętasz ;). To że GSM ma lepsze parametry do speecha daje jeszcze jedną ważną rzecz – można dzięki temu droższą i trudniejszą w utrzymaniu infrastrukture 3g przeznaczyć na pakietówkę. Inna rzecz że pakietówka po GSM w sytuacji gdy nie ma innej od biedy daje rade.

  Leszek- Co do odbiorników – to troche bardziej skomplikowane – 2g/3g są oddzielnymi sieciami dostępowymi (nie tylko odbiorniki ale stacja nimi zarządzająca) – ale można je na różnych poziomach konfiguracji powiązać. Zalezy też jak jest handleowany handover między 3g i 2g i ogólnie konfiguracja sieci. Znów nie wchodząc w szczegóły – można aktywne połączenie z 2g do 3g i vice versa przekazać – kwestia tak naprawde czy operator chce miec taką opcję u siebie w sieci.

  command_dos – Kwestia specyfiki sieci – mobilki nie mają stałego aktywnego połaczenia do stacji bazowej – jedynie nasłuchują – co jakiś czas tylko raportując bądź informując o zmianie położenia pomiędzy obszarami lokalizacyjnymi. Więc stacja bazowa nie wie gdzie i czy nadal dana mobilka która się w danej komórce zarejestrowała jest. “Ping” (pageing) idzie po calym obszarze lokalizacyjnym – w założeniu ma na niego odpowiedzieć tylko mobilka do której jest przeznaczony. Takie rozwiązanie ma jedną bardzo dużą zaletę – bateria w telefonie żyje dużo dłużej, a sam telefon znacznie mniej promieniuje.

  • kolega z branży?
   że tak z ciekawości zapytam, która firma, bo pracowałem jako konsultant w fabryce na postępu/baletach 6 lat…

  • “co jakiś czas tylko raportując bądź informując o zmianie położenia pomiędzy obszarami lokalizacyjnymi”

   a nie jest to tak, że komórka się zgłasza co jakiś czas “HEJ HEJ, JESTEM” a sieć sobie analizuje, robi triangulacje i odpowiada “OK, TWÓJ LAC to xxxxx” (LAC-obszar przywołania, składa się z kilkunastu do kilkudziesięciu BTSów) i jak ktoś dzwoni to w całym obszarze jest przywołanie, a dopiero przy zestawianiu połączenia sieć decyduje, z którym BTSem komórka gada (to na 2G i tak, na 3G może gadać z wieloma naraz)

   jako programista rzeczy niezwiązanych bezpośrednio z siecią GSM, ale około niej, takich rzeczy się dowiedziałem :)

  • Handleowany handover? Wygrałeś pan 2 internety…

  • oskar :)
   handover to inaczej przełączenie się komórki z komunikacji pomiędzy jedną stacją a inną, i co ciekawe, to nie dzieje się z na zasadzie “najmocniejsza” tylko “któreś z możliwych przejść ustawionych przez operatora”

  • Grzegorz –
   Z branży. Ericpol (konsultujemy dla ///). Ja troszke upraszczałem to z raportowaniem – już i tak wchodzimy tutaj mocno w szczegóły które niekoniecznie mają znaczenie dla treści artykułu ;) Twoje wyjasnienie jest znacznie bardziej precyzyjne oczywiście – tam jeszcze trzeba wspomniec o measurementach jakie idą też niekiedy itp. itd. Ale fakt faktem paging idzie od razu dla kilku LAI – czego pod uwagę nie wziąłem – i co w teorii może pozwolić przy tak opisanym ataku zblokowac kilka cellek. Acz ilość zmiennych tutaj jest na tyle duża że nadal nie jestem przekonany na ile to w normalnych warunkach by to zadziałało.

 9. Skąd się wzięła ta wartość “obszaru 120km”?

  • “wyliczone przez studentów 120km^2 odpowiada obszarowi o promieniu ~6km.”

  • Też mnie to zastanawiało. Może Ci studenci nie mieli jeszcze wykładów z Matematyki ;)

  • Dla uproszczenia obliczeń przyjęli, że pi wynosi 5 :-)

 10. Maksymalny teoretyczny zasięg cellki to 120km ;) W praktyce są znaaaaaacznie mniejsze. Podejrzewam że autor chciał nieco dodać dramatyzmu. Do tego 120km max cell range to nie to samo co 120 km kwadratowych tak nieco się czepiając;)

  • Maksymalny obszar pokrycia 120 km^2? To daje promień nieco ponad 6km, nie pamiętam już zbyt dobrze zajęć z telekomunikacji, ale wydaje mi się że było to znacznie więcej, coś bliżej 30km…

  • W 2G standardowe celki mają promień ok 35-37km, ew jest możliwość wydłużenia zasięgu 2x pod warunkiem zużycia timeslotów na czas przelotu komunikatu. Więcej standard nie przwiduje. Więc skąd 120km?

  • Ale to Motka blokuje, nie BTS, więc promień celki nie ma znaczenia, znaczenie ma zasięg transpondera w telefonie. Motka przecież nie sieje z taką mocą jak BTS, studenci założyli że ma zasięg o promieniu ~6km

  • Proszę bardzo :)
   http://www.3gpp.org/ftp/Specs/archive/45_series/45.010/45010-a00.zip

  • Dobra – źle przeczytałem arta ;) Inna sprawa że 6km to i tak ogromna cellka jak na warunki miejskie….

 11. Marek – nie – maksymalny ZASIĘG. Daje to obszar cellki circa about 2*PI*120 km^2 (minus troche). ;) Inna rzecz że takie cellki primo wymagają specjalnej konfiguracji sieci (żeby obsługiwała Extended Range Cell) no i jak już to raczej w Somalli i na pustyniach się je spotyka. W mieście cellka o zasięgu kilometra jest już całkiem duża (kwestia interferencji, ilości subskrybentów, zakłóceń itp. itd.)

  Więc tak – jedna motorola może wyłączyć większą część Somalli z GSM pod warunkiem że znajdzie się wystarczająco blisko nadajnika. Na miasto potrzeba ich jednak kilka więcej.

  • W tytule jest mowa o OBSZARZE 120km^2, nie o odległości 120km.

 12. P.S. I nie będzie zblacklistowana, i jeszcze pare inych warunków zajdzie.

  • MT przejrzyj cały wykład tych gości, który (bardzo okrojony) skrót przedstawia artykuł.
   Takiej celki nie zblacklistujesz bo pracuje na warstwie już od 1 wzwyż, a cały protokół włącznie z TMSI, IMSI, IMEI itp kontrolujesz softowo, a nie możesz zbanować przeźroczystego telefonu.
   Zasięg celki też nie ma znaczenia (choć można go łatwo zwiększyć małym piecykiem) bo cały obszar przywołania blokuje jeden BTS spoofowany przez jedną Motorolę. W tym wypadku 11 bo jedna była za wolna, żeby wydolić na ponad 600 zapytań na minutę a jedna wyrabia 1atak /s. Nie trzeba z nimi paradować po całym mieście i na upartego można zmieniając hardware na dobry FPGA i dobry uc+oscylator zrobić to na jednym telefonie czy sprzęcie typu BladeRF czy jawbreaker. Zwłaszcza, że ilość komórek pada z każdym atakiem bo rozsyłana jest informacja o całkowitym wypadnięciu celki z sieci. Nasłuchujesz wszystko, posyłasz w eter 10 pakietów/sek, a dzieła zniszczenia dokonują skorelowane BTSy na obszarze całego miasta. W tym wypadku bardzo zaludnionego.

 13. Panowie, no nie powiedziałbym, że taki (lub podobny) atak działa tylko w 2G, bo z tego co widzę to mechanizm page request jest taki sam zarówno w GSM jak i w UMTS i LTE.
  We wszystkich można zastosować IMSI detach polegający na podesłaniu informacji o wyskoczeniu celki z sieci, co prowokuje stację do redukcji zapytań do rzeczonej, pod którą podszywa się atakujący na tej warstwie, która nota bene nie jest uwierzytelniana.
  Autor sam o tym powiedział kilkakrotnie, a podsumował pod koniec wykładu.

 14. ja w plusie, w warszawie nadal ustawiam 2g w telefonie. Mniej zrywa, bo nadajniki 3g sa w wiekszosci miejsc warszawy na “1 kresce”. Niby 3g ma miekie przelaczanie, ale i tak jest fatalnie tutaj, a co dopiero w reszcie polski…

  • Chodzi również o oszczędność baterii. 2G ze względu na starszy standard jest mniej obciążający baterię od 3G. Nie mówiąc już o zasięgu który dla 3G jest znacznie mocniejszy.

 15. kultura użytkowników CB sama do tego stanu doprowadza, mam na myśli kanał 19.

 16. NSA już dawno o tym wiedziała…

 17. Warto zwrócić uwagę, że ten firmware umożliwia również przejmowanie cudzych SMSów, a docelowo także rozmów, co zaprezentowane jest na drugim filmiku na ich kanale YT.
  Do mniejszych miast wystarczą 2-3 telefony (lub jeden mocarny SDR) i można je trzymać w jednym plecaku w zasięgu jednego BTS.

 18. Dziś między godziną 17 a 20 nie mogłem się do nikogo dodzwonić ani nikt do mnie, komunikat “Sieć Zajęta” ;)
  PS: Plus

 19. Co wy za głupoty opowiadacie? Na GSM lepsza jakość połączeń? Ja mam zwykle tryb tylko 3G, bo mam prąd w domu, więc telefon naładować mogę, a z moich obserwacji wynika, że korzystając z transmisji danych to właśnie w trybie 2G krócej działa. Jakość połączeń na 3G jest znacznie lepsza – czasem sieć mnie zrzuci na 2G w trakcie połączenia i spadek jakości jest zauważalny, dźwiek jest znacznie mniej wyraźny – na sieci 3G w Playu leci kodekiem HD Voice, nawet jeśli po drugiej stronie go nie ma (co i tak znacznie poprawia jakość, bo straty są tylko po jednej stronie).

 20. Mam Nokię 6310i, 3G mnie nie dotyczy :)

 21. Nie i tyle. Ja chcę dalej korzystać z 6310i.

 22. z 3G jest jeden problem, nie działa :) non stop zrywa
  rozmowy, więc ja tam wolę 2G i mam spokój :)

 23. “zawsze macie możliwość komunikacji pakietowej i przełączenia się na Twittera ;) ” ja tam wolę http://minds.com

 24. Do Patryka….

  Ludzie odchodzą od CB bo komu chce się krzyczeć “breko – breko” przecież to idiotyczne….

 25. Czy ktos moglby mi pomoc prosze, od jakiegos czasu mam na dupie jakiegos typa z jammerem, bo nie da sie do mnie dodzwonic, zmienialem karte sim na inne to po kilku dniach ta tez przestawala dzialac. Komp przestrzelony (ochrona bezposredniego dostepu do pamieci wylaczona i nie da sie wlaczyc), trojany na telefonach. Z tego co widze to jest to osoba jakies dwa domy dalej – zastanawia mnie tylko jedno, jak to jest mozliwe gdyz inne osoby maja mocny sygnal nawet jesli sa w tej samej sieci a ja mam tylko jedna kreske? Czy psy moga namierzyc tego typka i cos z tym zrobic?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: