10:08
21/1/2020

Pewien student, któremu zablokowano samochód nowoczesną blokadą nie tylko ją zdjął ze swojego samochodu, ale oszukał wbudowany w blokadę odbiornik GPS folią aluminiową, a następnie kartę SIM, w jaką wyposażona była blokada, przełożył do swojego telefonu i przez prawie rok korzystał z internetu na koszt producenta blokady.

W USA coraz popularniejsze są Barnacle (ang. wąsonóg), czyli “nowoczesne, inteligentne blokady” produkowane przez firmę “Ideas that Stick”. Służą do karania kierowców, którzy nie opłacili miejsc parkingowych albo źle zaparkowali swoje pojazdy. Zamiast na koła, zakładane są na przednią szybę — samochód blokują uniemożliwiając jego prowadzenie, bo zza kierownicy niczego nie widać.

Żeby zdjąć blokadę, trzeba odpowiednią aplikacją zeskanować kod umieszczony na blokadzie i wpłacić równowartość 700 PLN.

Jak zdjąć blokadę samochodu?

Blokada przyczepia się do szyby, tak jak większość uchwytów do telefonów — wytwarzając podciśnienie. Z racji powierzchni, nie da się jej łatwo “odciągnąć” siłą rąk. Ale można sobie pomóc.

Studenci odkryli, że wystarczy włączyć na 15 minut ogrzewanie (nadmuch) przedniej szyby. Później wystarczy karta kredytowa lub dowolny inny obiekt do podważenia brzegu blokady i gotowe.

Jeśli ktoś nie ma 15 minut, ale ma spory zapas folii aluminiowej, to istnieje sposób alternatywny. Blokadę można obłożyć folią, co blokuje sygnał i blokada deaktywuje się sama.

Można też nie dopuścić do założenia blokady. Jest opcja tańsza i droższa. Zacznijmy od tańszej. Część studentów ma “podróbki blokady“, którymi zakrywa przednie szyby po stronie kierowcy. Uniemożliwiają tym manewrem założenie im prawdziwej blokady.

Opcja droższa to coś, co zrealizował jeden ze studentów po tym jak dowiedział się, że jego uniwersytet ma do dyspozycji tylko 12 blokad. Żak kupił 12 gruchotów i źle je zaparkował na terenie kampusu. Zgodnie z przewidywaniami, na gruchoty nałożono blokady, co umożliwiło swobodne i bezkarne parkowanie reszcie studentów.

W Polsce pewnie nie doCzekamy się takich blokad nigdy. I nie chodzi nam o to, że nasi studenci są nie tylko równie pomysłowi na warstwie technologicznej jak koledzy z USA i szybko znajdą sposoby na nieautoryzowane zdjęcie blokady. Obstawiamy, że ułańska fantazja spowodowałaby, że nawet z niezdjętą z szyby blokadą, część studentów byłaby w stanie takim samochodem poruszać się po drogach do końca życia. Swojego lub samochodu.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

67 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ace Ventura: new generation ;)

 2. Ideas that stink

  • Ideas that suck – dosłownie, bo to przecież na przyssawki. :D

 3. Nie po to mam kamerę z przodu, żeby używać przedniej szyby. Minusem jest wyłączanie się kamery po przekroczeniu 20km/h.

 4. Blokady – zakładane na koło – można inaczej: ktoś zaparkował naprawdę skandalicznie (bo pechowcowi nie ma po co takiego pranka robić) i ma blokadę, to wystarczy wsadzić kawałek stalowego druta w zamek i dopchać.
  Operator musi odciąć blokadę/zamek by ją zdjąć.

  PS nie jest to namawianie do przestępstwa niszczenia mienia lecz pokazanie mechanizmu unieszkodliwienia blokady.

 5. “Można też nie dopuścić do założenia blokady.” na przykład parkując legalnie.

  Ale o tym redakcja nie pomyślała :(

  • Zawsze można jechać na wstecznym :)

  • Przecież to jest oczywiste. Trzeba ci wszystko wpisać wprost?

  • Nie można ponieważ ilość miejsc spełnia 1/1000 zapotrzebowania a chodniki są cienkie tak że nie istnieje możliwość zostawienia przepisowego 1,5m ponieważ chodnik tyle ma lub nawet i tego nie ma.

  • @asdasd i dodatkowo nikt praktycznie po tym chodniku nie chodzi. Najlepiej to widać po PRL-owskich osiedlach, gdzie zatoczka przed blokiem ze 100 mieszkaniami jest na 10 samochodów, a zmieści się 20 jeśli każdy stanie jednym kołem na chwastniku, dumnie nazywanym trawnikiem lub pasem zieleni

 6. Ja już widzę polskich studentów montujących w takim aucie peryskop ;)

  • Po jakiego grzyba peryskop jak można kamerkę/kamerki.Tylko koszty niestety i przepisy (w sensie: policja) mogą być tu problemem. Szczerze to gdyby nie wrażliwość kamer na warunki atmosferyczne,fakt że nie garażowane autko miewa >50’C w środku i polskie prawo to lusterka i całą resztę można by pięknie zastąpić kamerami tak,że nie miało by się żadnych “martwych punktów” i całej reszty i zmieścić się w 1-2k złotych Problem tylko z akumulatorem jak za dużo kamerek bo wtedy gniazdo od zapalniczki nie wystarczy a pobór może być i większy niż alternator daje. Dlaczego pisze ? Ano marzyło mi się to kiedyś…

  • A może patent z KillDozer-a :D

 7. Wymiana przedniej szyby w typowym samochodzie, to ok. połowa kosztów blokady :)

  • W Polsce tak :) Ale w USA wymiana szyby to pewnie 500$ a nie 300 zł :P Chciałem kiedys w Oplu wymienic szybę w Holandii -> 500 eur. Jezdzilem ze stluczona pol roku az do Polski wrocilem i wymienilem za 270zl ;)

  • Będzie renesans Polonezów, Małych Fiatów i F125p, bo wyjęcie i włożenie szyby to w ich przypadku 20-30 min.

 8. Albo można skorzystać z kamery w nowym aucie np.
  Mercedes-Benz Night Vision i wówczas szyba przednia do niczego nie jest potrzebna.

  • No tak każdy student jeździ Mercedesem z NightVision :-D Są tacy co ich stać i na helikopter ale na takich uniwersytetach parkingi są za free.

 9. Mozna jeszcze wycieraczki ustawic w pozycji pionowej lub skosnej i utrudni to zalozenie blokady :)
  Patenty niezle, jednak latwiej byloby nie parkowac nielegalnie ;-)

  • Proponowałbym najpierw zrobienie sobie prawa jazdy, a później pojeździć trochę po większym mieście. Najlepiej takie mądrości widać na przykładzie kurierów czy rozwożących np. pizze.

 10. Można przed zaparkowaniem włączyć wycieraczki i zatrzymać je w połowie cyklu, wtedy nie założą :)

  • Przeciez wtedy ustawisz je do położenia serwisowego i pozwolisz na ich odgięcie, jak do wymiany piór..

  • Jeździłem chwilę crafterem dwójką, i tam nie odegniesz wycieraczek, bo maska blokuje. Nie wiem, czy gdzieś jeszcze w autach to się stosuje

 11. Już widzę te samochody za 500zł na szrocie z blokadą na szybie :D

  • No jest to jakiś sposób na skokowe zwiększenie wartości auta.

 12. Hola…wycieraczki mozna poodginac przeca w pozycji pionowej.

 13. “W Polsce pewnie nie doczekamy się takich blokad nigdy. I nie chodzi nam o to, że nasi studenci są nie tylko równie pomysłowi na warstwie technologicznej jak koledzy z USA i szybko znajdą sposoby na nieautoryzowane zdjęcie blokady. Obstawiamy, że ułańska fantazja spowodowałaby, że nawet z niezdjętą z szyby blokadą, część studentów byłaby w stanie takim samochodem poruszać się po drogach do końca życia. Swojego lub samochodu. ”
  Uwielbiam takie komentarze :D Chyba nie wiedzieliście czym i jak ludzie potrafią jeździć w juesej, szczególnie że ich prawo pozwala na naprawdę dużo.

  • I bardzo dobrze, że pozwala, byleby nie zatruwał środowiska.

 14. Nasi studenci by z tej blokady jeszcze zrobili grilla lub stoli na działkę po zdjęciu. Lub jakieś inne użytkowe rozwiazanie.

 15. Nigdy się tak nie uśmiałem podczas czytania artykułu na niebezpieczniku :P
  Pomysły super, studenci jednak potrafią sobie radzić.

 16. Przypomina mi to kolegę-spryciarza z moich studiów. Mieliśmy obok uczelni niewielką uliczkę, gdzie wisiał zakaz parkowania. Kolega zawinął ze znaku w swojej wsi tabliczkę “Nie dotyczy chodnika” i w nocy zainstalował ją na uliczce obok uczelni. Boom – nagle pojawiło się z 10 nowych miejsc parkingowych, a tabliczka wisiała co najmniej do końca moich studiów dwa lata później. :)

 17. Ile blokad ma krakowska strasz? może jakieś pismo o dostęp do informacji publicznej… potem zrzutka forumowa na N szrotów, zarejestrować na żula, zaparkować… i hulaj dusza!

  • No weź nie strasz!

 18. Skoro po utracie sygnału blokada dezaktywuje się sama, to nie wystarczy zagłuszacz sygnału GPS/GSM?

  • W przeciwieństwie do folii aluminiowej, korzystanie z zagłuszacza może być nielegalne.

  • wszystko jest legalne, dopóki cię na tym nie złapią :P a skoro zagłuszenie folią przez sekundy wystarczy, to zagłuszenie zagłuszaczem tak samo pewnie by trwało góra sekundy

 19. Ciekawą kwestią jest też to, czy blokada jest szczelna i podciśnienie pozostanie. Prawdopodobnie jednak konstruktor wziął też i to pod uwagę i blokada nie odklei się sama po dłuższym postoju.

 20. O ile wycieraczki zostawione w połowie cyklu można swobodnie odgiąć do pozycji serwisowej i wstawić taką matę, to ciekaw jestem, czy jakby zostawić matę na przedniej szybie (taką, jak na zimę się zakłada, co by nie oblodziło przez noc), to by mieli możliwość założenia tej blokady “bez niszczenia mienia prywatnego” w postaci ów maty.
  Bo rozumiem, że blokada może być nałożona z zastrzeżeniem, że nie uszkodzi to rzeczy prywatnej?

 21. Tu jest strona ww producenta https://barnacleparking.com/products

  Z tego co widzę, to nawet “kosz” do zwracania tych blokad posiadają.

 22. To plastik więc pewnie można popieścić wiertarką i się odessie.

 23. Można by zainstalować w samochodzie dwie kamery z szerokokątnym obiektywem i podłączyć do modelu wykrywającego parkingowych w kamizelkach. W przypadku zbliżających się osobników, system mógłby automatycznie kupić najtańszy parking.

  • Albo włączyć wycieraczki

  • Hej, to by nawet i w Polsce pięknie hulało, mamy te mobilne płatności w wielu miastach udostępnione

 24. 1. można parkować jednośladem
  2. można kupić auto gruz na takie akcje i w szybie wywiercić dwa 0.5mm otwory
  3. można na zewnętrznej części szyby przykleić dwie pinezki używane do tablic korkowych
  4. można szybę nasmarować wazeliną, a po powrocie do auta, użyć 2 litrowego spryskiwacza ogrodowego (tego ręcznie pompowanego) z wodą i płynem do mycia naczyń

 25. No patrz, Sławomir, a Janusz… ;-)

 26. Jeśli ktoś ma folię ochronną na szybie, to może ją zerwać razem z tym wynalazkiem.

 27. A nie prościej wyłożyć aplikację, tak żeby puściły blokady na wszystkich samochodach (admin, admin)?

 28. Niezłe zabezpieczenie przed kradzieżą!

 29. Na screenie jest jeszcze jeden ciekawy wątek. Po wyjęciu karty SIM bez limitu połączeń koleś używał jej jako dostępu do Wi-Fi za darmo przez 7 miesięcy :D Przyjemne z pożytecznym :D

  Pozdrawiam
  Radom

  • Ten wątek jest opisany w pierwszym akapicie artykułu :D

 30. na falszywa blokade to wpadlismy juz na studiach 20 lat temu. kupilismy na aukcji strazy miejskiej stara zdezelowana blokade na kola, odmalowalismy i przez jakis czas parkowalismy na trawniku, zakladajac sobie nasza wlasna blokade ;-))))

 31. Ej, wy nie myślicie! Wystarczy wyjąć przednią szybę przed jazdą na uczelnię. U nas można zdejmować koła.

 32. Wystarczy zbić szybę …i wstawić nową .to takie proste

 33. wystarczy kupic wranglera i zdejmowac przednia szybe

 34. To już wiem czemu Tom Hanks kupuje “kultowe” samochody z Polski…
  ]:->

 35. Wystarczy brudna szyba…
  Polskie przepisy zabraniają (nie wprost) użycia takiej blokady.

 36. Można wymienić szybę :)

 37. A dowodem na to wszystko jest fejsiasty poscik. Pan Pietrek za duzo czasu spedza na fejsiku i lyka wszystko niczym pelikan rybe. Gdy zaklada sie blokade na auto spisuje sie przeciez numer rejestracyjny. Czyli mamy dane wlasciciela auta. Jezeli blokada nie wraca po tygodniu, to wlasciciel auta jest kontaktowany i wzywany do skladania wyjasnien.

  Wystarczyloby pozyc kilka lat w USA, by wiedziec, ze tam prawo nie dziala jak w cudownym Krakowie.

  • Gdybyś przeczytał artykuł źródłowy, a nie ograniczył się tylko do “pościka na fejsiku” zapewne nie ośmieszyłbyś się tak przeraźliwie tym komentarzem

   Ponieważ trochę wątpię w Twoje zdolności do skutecznego znajdowania informacji, od razu pospieszę z wyjaśnieniem. Blokady opisane w artykule zakładane są przede wszystkim osobom, które na koncie JUŻ (ang. already) mają wiele (ang. many) nieopłaconych mandatów (ang. tickets).

   I to by było na tyle z tym sugerowanym przez Ciebie “kontaktowaniem właściciela auta po tygodniu”.
   BTW, w Krakowie działa to skuteczniej niż w USA. Po 2 miesiącach właściciel auta, który nie opłacił parkingu, ma pobieraną opłatę przez komornika, wprost z konta, wraz z odsetkami. I nie trzeba tu żyć kilka lat, żeby to wiedzieć.

 38. Pytanie po co blokada? W dzisiejszych czasach kiedy właściciel samochodu jest w bazie cepik mandat powinien przyjść mailem wraz ze zdjęciem zaraz po tym jak straż miejska je zrobi. Najlepiej od razu z linkiem do płatności

  • w usa są całe biznesy oparte na wyłudzaniu opłat za holowanie, tam każdy se może wezwać towing company a nie jak u nas że policja musi autoryzować holowanie.

 39. Podziwiam tych studentów, chociaż już od 20 lat nim nie jestem. Szkoda, że te urzędasy nie myślą tak intensywnie jak zwiększyć ilość miejsc parkingowych!

 40. Karta kredytowa nie wystarczy- przyssawki są zbyt głęboko żeby je kartą sięgnąć.

 41. Kiepski wynalazek, ograniczony jedynie do krajów z ruchem prawostronnym … Wystarczy mieć “anglika” z kierownicą bez przekładki. Na zdjęciach widać, że blokada nie zasłania prawej części szyby (patrząc od strony wnętrza kabiny).

  • Oni ją specjalnie zakładają ją na boku po stronie kierowcy właśnie xD

 42. Czego to nie wymyślą studenci, by zabezpieczyć i odzyskać swoje auto:D

 43. Przykre jest, że większości z Was wydaje się, że problemem jest brak miejsc parkingowych. Nie, problemem jest za dużo samochodów. Zobaczcie sobie Japonię. Wydawać by się mogło, że tam jest przeludnienie, ale na street view jakoś nie widać samochodów. Widać za to gęstą sieć kolei. Zwiększanie ilości miejsc parkingowych jest drogą do zablokowania miasta dla pieszych, rowerzystów i kierowców oraz najlepszą drogą do obniżenia jakości życia wszystkich. Zobaczcie sobie Paradoks Downsa-Thomsona albo Paradoks Braessa.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: