9:36
28/1/2016

Java ogłosiła ubicie projektu wtyczki dla przeglądarek. SunOracle nie mógł podjąć innej decyzji, ponieważ przeglądarki (Chrome i Firefox) już w zeszłym roku zapowiedziały, że same rezygnują z wsparcia dla tej wtyczki, a microsoftowy Edge w ogóle nie wspiera wtyczek. Krok słuszny.

To się nasz e-goverment zdziwi… Taki PFRON na przykład, albo inne instytucje korzystające z “apletów Java” np. do obsługi skrzynek podawczych niebawem będą musiały rozpisać nowe przetargi na “multisystemowe” oprogramowanie do kontaktu z obywatelem.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

76 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. sluszny jak sluszny. mam kvm po ip i uzywa toto wlasnie apletu do wystawiania ekranow. sprzet ma swoje lata i nie bedzie aktualizacji do niego. i co, mam teraz kupowac nowego kvma?

  • To proste. Zostaw sobie na którymś sprzęcie niezaktualizowaną przeglądarkę i starą wtyczkę JAVY. O ile nie będziesz tym przeglądać internet, to do KVM nie widzę przeszkód, by się nie nadawał.

  • Albo VM
   Do tego zblokować w hosts wszystkie podsieci oprócz swojej coby komuś się FB nie kliknęło na virtualce, a najlepiej korzystać z dysku różnicowego bez zapisywania zmian

  • Tylko że FF i chrome się “same” aktualizują.

  • FF daje możliwość pobrania określonej wersji, która się nie aktualizuje. Nie wiem jak z Chrome.
   Artykuł: https://support.mozilla.org/en-US/kb/install-older-version-of-firefox
   Katalog: https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/

  • Tak, właśnie – to się nazywa postęp. Słabe technologie upadają, a ich użytkownicy muszą zainwestować w nowe.

  • kitor: a na tym wszystkim korzystają firmy zarabiając w taki albo inny sposób.

  • kitor to się nazywa kapitalizm a nie postęp, muszą być zmiany, bo by firmy nie zarobiły, każdy by się trzymał tego co zna i jest mu wygodne zamiast kupować nowe

 2. Chyba Sun nie mial nic do gadania w tej sprawie.

  • Sun już dawno nie ma nic do gadania w tej sprawie :D

  • Oracle najwyraźniej nie zależy, Chrome i FF przestają obsługiwać wtyczki ze starym API. Gdyby przekompilowali na nowe, mogłoby działać nadal.

 3. > ponieważ przeglądarki (Chrome i Firefox) już w zeszłym roku zapowiedziały, że same rezygnują z wsparcia dla tej wtyczki

  Smart te przeglądarki, tak same z siebie podejmują decyzje ;-)))

  • Ale gownianego flasha, mozilla dalej bedzie wspierac.

 4. wystarczy na Java Web-start przejść…. po za tym ubijają od Javy 9 dopiero…

 5. Na każdej stronie pojawi się wersja instalacyjna starego Firefoxa i starej Javy z instrukcją jak nią zastąpić obecną wersję.

 6. a to jest nic. przecież nowy e-zdrowie system to też jest na tym oparty.. :)

 7. W źródle też jest to wykorzystywane. Ba nawet zalecają nie aktualizować bo przestaje działać źródełko.
  Same kłopoty z tą Javą.

 8. Tak ubiją od wymuszenia instalacji Javy 9 gdzieś w 2017, ale wcześniej chrome i firefox przestaną obsługiwać wtyczki ( w tym roku ? ), Java tak szybko nie kończy wsparcia, nawet 1.8 na dzień dzisiejszy instaluje się i działa poprawnie na XP, oczywiście z komunikatem ostrzegającym o przestarzałym systemie. Na dzień dzisiejszy JUŻ POWINNY BYĆ REALIZOWANE ZMIANY w oprogramowaniu: PFRON (refundacje), PFRON 2(zgłoszenia), EPUAP ( cała komunikacja z urzędami ), PUE (komunikacja z ZUS) pluginy do podpisu i generowania kluczy, oraz logowania kartami z podpisami, wszystko to do przejścia na np. Java Web-start. Znając opieszałość i zainteresowanie problemem urzędów, zaleceniem będzie stara wersja przeglądarki oraz Javy :) na “dobry” początek.

  • Chrome już od dawna nie wspiera pluginów NPAPI, a na PPAPI jest dostępny tylko Flash. Java więc od dawna w Chromie nie działa, w Edge’u nigdy. Firefox dołączy do nich do końca 2016 roku.

 9. No i jest jeszcze NBP/bankowość, która już ma problemy z najnowszym FF/Java

  • Nie tylko.

 10. I bardzo dobrze. Te wtyczki to mój najgorszy koszmar. Oprócz całego naszego “e-govermentu” lubują się w tym jeszcze banki w odmianach korporacyjnych. Ile to razy miałem sytuację, że wspomniany PFRON chciał najnowszą wersję JAVY po zainstalowaniu której przestawał działać CITI albo DB bo te z kolei chciały starszej. Teraz doszedł do tego ZUS PUE który chce środkową…

  • problemem nie był sam rząd, a firmy które przetargi wygrały i użyły tej “technologii”, a nie innej….niestety…

  • Jeszcze całkiem niedawno tu i ówdzie można było napotkać ustrojstwa wymagające IE6 i wirtualnej maszyny Javy z Microsoftu…

 11. Cała infrastruktura podpisu elektronicznego stoi w oparciu o aplety Java. Logowanie do CEIDG, pue.zus.pl itp. Sporo przedsiębiorców ma taki podpis jako token usb. Ciekawe jak rozwiążą ten problem.

  • Będą zamiast dziurawej javy oracla będą używać openjdk (zresztą ten kto teraz używa jawy prawdopodobnie od dawna tak robi).

  • Dlaczego technologia tak popularna i powszechna jak Java w wykonaniu takiego giganta jak Oracle jest tak groteskowo dziurawa? Cała kasa idzie na kolejne jachty pana Ellisona…?

 12. I nie tylko e-goverment ale i dużo różnych producentów, których zarządzajki Javą stały…

 13. Hehe to może napiszcie do nich już teraz bo się obudzą po fakcie z ręką w nocniku :)

 14. z tego co wiem to banki,które korzystają z czytników kart jako autoryzacji używaja wtyczki java :D

 15. To się zdziwi cały ePUAP :) Wszystkie podpisy cyfrowe działają na apletach java w naszych ministerstwach. Np. taki KIR udostępnia aplet java dla programistów http://www.elektronicznypodpis.pl/oferta/narzedzia-programityczne/ . Mają w prawdzie biblioteki dll dla windowsa ale przecież nie wszyscy programiści pracują w C# :) I teraz najlepsze: jeśli firma programistyczna wykupiła taki aplet to może szykować się juz na kupno apki pod nowy plugin Java Web Start. Oj będzie przetarg ów :)

  • Obecnie produkcyjnie korzystamy z SDK KIR-u i uruchamiamy to jako Java WebStart i spokojnie to działa.
   Wydaje mi się że nie do końca wiesz o czym piszesz :)

   Problem apletów do podpisu to klasyczny przykład na to jak kończy się pisanie “aplikacji” w HTML (czy ogólnie w przeglądarce). Niestety czasem lepiej mieć starego, dobrego “grubego klienta”, jeśli wymagany jest dostęp do zasobów lokalnych.

 16. Stosowanie appletów Javy było pomyłką od samego początku.

  • Jeżeli tak uważasz to podaj argumenty popierające twój punkt widzenia

  • // włączam subskrypcję

  • argumenty dlaczego pluginy javy są złe? Proszę bardzo:
   1) brak kompatybilności pomiędzy wersjami. Aby zarządzać serwerami różnych producentów i mając kilka generacji serwerów muszę mieć wirtualki z javą 1.6, 7, 8 bo każdy KVM wymaga innej wersji. Co więcej czasem nie chodzi o główną wersję, ale o to co jest po 3 kropce :P
   2) Różnice w implementacji javy w zależności od jej producenta: microsoftu, ibma, suna, oracla, openjdk (icedtea). Na szczęście obecnie zostały na rynku tylko te 2 ostatnie, niestety różnią się.
   3) java miała być niezalężna od platformy – ale nawet ta sama wersja javy od oracle czasem działa inaczej w windowsach a inaczej w linuxach
   4) co chwile pojawiające się problemy bezpieczeństwa. Co jest wysoko niekonfortowe w połączeniu z pkt1 i koniecznością utrzymywania starych wersji.
   5) wydajnościowo to było zawsze słabe rozwiązanie. Prawie wszystkie interface’y w javie które pamiętam się ślamazarzyły.

  • @barchan

   Pytanie czy rozmawiamy o samej Javie czy konkretnie o apletach/pluginach.

   Wszystkie podane przez ciebie punkty podane zostały przez ciebie przez pryzmat wygody użytkownika i wydaje mi się, że były związane ogólnie z Javą, a nie tylko apletami/pluginami. Różne wersje Javy – różnice w implementacji / kwestie bezpieczeństwa, sam się z tym spotkałem w przypadku wersji SE/EE. Nawet kiedyś opisałem w jaki sposób wykrzaczyć aplikację aby po części uzyskać zawartość jej pamięci. Ad.2) Różnice w DZIAŁANIU implrementacji – nooo tutaj niestety jest to bardzo mocny argument który doświadczyłem między impl. IBM vs Sun, wtedy wygrała wersja Sun’a. Ad.5) Java applet to nie jest forumła 1 i wyścigi. To jest coś co ma działać i dostarczyć jakąś funkcjonalność której nie zapewnia/ł HTML/JS.

   Reasumując Java nie jest wygodna do wszystkiego. Dodam też, że nie jestem zaślepionym fanatykiem Javy.

 17. Posypie się także PL.id :) i cała masa systemów regionalnych np. wrotamazowsza.pl :)

 18. Rząd rządem ale jak będę wyrywał lachony na czaterii?

 19. Kurnik.pl też przestanie działać?

  • Akurat kurnik ma dwie wersje: java, i html czysty.

  • Kurnik dziala na html5 od kilku lat, nie potrzeba tam javy

 20. Programy pt. “dziennik lekcyjny” też oparty na javie, można powiedzieć i jak tu kontrolować młodzież “zdalnie” czy jest np. na lekcjach
  Cały ten segment do wymiany się szykuję, albo praca na “starych”, “dziurawych” przeglądarkach

  • u mnie wszystko działa bez apletu, jedyne co mi przeszkadzało to białe ekrany po kilka razy kiedy był wyłączony js. dla każdego białego ekranu po kolei (były ze 3), rozwalonego menu i samego dziennika trzeba było zrobić nową regułę w ScriptBlocku, bo ciągle przełączało na inne domeny. z tego co widzę w szkole to nauczyciele podpinają się pod zdalne komputery z windows server (zwiększone ryzyko keyloggera, może się pojawić na jednym z dwóch systemów; 1 dnia miesiąca nauczyciele piszą hasło 3 razy – system chce zachęcić do jego zmiany), po czym otwierają Firefoxa i znowu wpisują to samo, jeśli oczywiście już nie zapisali go sobie w przeglądarce (bez master password oczywiście; wiecie co to oznacza?). bardzo ciekawe jest to że wszyscy logują się pod tym samym url. w każdym razie javy nigdy nie widziałem przy tym, bo jeszcze nie chodzili po informatyków :P. problemy mają może jedynie użytkownicy kart wirtualnych, ale na szczęście nikt tego u mnie nie używa.

 21. skrzynki podawcze to *uj, wszystkie mechanizmy podpisu elektronicznego które znam wymagają Javy, banki itp będą miały przesrane:)

  • Nareszcie.

  • nie banki tylko ludzie którzy tym się zajmuję/serwisują/programują

 22. Chrome przestaje obsługiwać aplety od ładnych kilku miesięcy. W październiku miałem już problemy przy obsłudze pewnej strony. A co z e-goverment? Pewnie na stronaj pojawi się informacja żeby nie aktualizować ani javy ani przeglądarek..

 23. IE11

 24. Nareszcie bedzie troche spokoju. A nasz e-rząd juz niech sie bierze za html5 tylko bez udziwnień.

  • Renomowana firma Nabino zapewne nie będzie mogła opędzić się od zleceń.

 25. No cóż… kto pierwszy zaimplementuje WebCryptoAPI ten wygra internety. Co do java Web Start to jest w pewnym sensie jeszcze gorsze niż applety.

 26. Niektóre instytucje nic sobie z tego nie zrobią, brak wsparcia? Trudno! Nie raz miałem styczność z aplikacjami urzędowymi gdzie jasno było napisane, że wymagana jest java 6.x, bo z wyższymi nie chciało współpracować, hitem była jedna instytucja (nazwy nie przytoczę) gdzie wymagana była java 5.x, ale tamtejszy administrator mądrze zostawił ją tylko na jednym komputerze ;) w związku z czym, jeżeli ktoś chciał skorzystać z tego systemu musiał podsiąść koleżankę ;)

 27. Atman do KVM też używa nappleta. Co ciekawe nie działał poprawnie na linuxie i instalację serwera musiałem przeprowadzać z windowsa.

 28. Czekamy teraz aż zdechnie Silverlight i Flash.

  • lub też same serwisy (YouTube) zaczną przechodzić na HTML5

  • Problem w tym że podczas gdy Flash rzeczywiście jest mulasty, to HTML5 muli jeszcze dużo bardziej (przynajmniej na nieco starszych kompach).

 29. Ale jak to możliwe przecież java ponoć jest multiplatformowa i najszybciej rozwijającym się językiem i najwięcej się w niej programuje i tak dalej. Czyli że co przeglądarki ją ubiją ??

  • Java jako język daje sobie radę już długi czas. Chodzi o te obskurne (n)applety które wymagają pluginu w przeglądarce. Kiedyś to było częstym widokiem w internecie, ale teraz już pozbywa się tego rozwiązania gdzie się da. Niestety nie da się np. w przypadku modułów kryptograficznych (podpis elektroniczny) co już dawno powinno być rozwiązane w inny sposób. Celem jest ustandaryzowany i bezpieczny HTML5 który nie wymaga uruchamiania programów po stronie przeglądarki. Jako że “gospodarz” Javy, Oracle odżegnuje się już od wtykania wtyczek w przeglądarki, może się to kiedyś udać.

 30. iLO, DRAC, Supermicro :(

  • iLO jest java-free więc nie rozumiem wpisu.

 31. finally! piekna wiadomosc na piatkowy poranek ;) teraz jeszcze silverlight

  • Tak, niechaj HTML5 podąża śladem systemd i pochłania wszystko co “w pobliżu” – dyskontynuować Flasha, Silverlight’a, Javę, Javascript, CSS, PHP, SQL, i co tam jeszcze, i zintegrować wszystko w HTML5 – hurra!

 32. Problem jest taki, że w administracji publicznej jest wymagany podpis elektroniczny.
  API przeglądarki nie obsługuje podpisu kartami (WebCrypto API ciągle się jeszcze zmienia), a co najśmieszniejsze Firefox przez chwilę to obsługiwał, ale wykreślili to ze standardu.
  Więc trzeba albo napisać wtyczkę do podpisu do każdej przeglądarki/platformy, co jest upierdliwe, bo wersje przeglądarki często się zmieniają co wymaga stałej konserwacji wtyczek, praw administratora do instalacji oraz restartu przeglądarki po instalacji.
  Do tej pory alternatywą były applety Java w której podpis działał na każdej przeglądarce i, przy odrobinie starań, także na Linuxie.
  Teraz zapewne większość tych rozwiązań zostanie przerobionych na web start – czyli dla użytkownika będzie jeszcze trudniej.
  Oczywiście też uważam, że bardzo dobrze się stało bo Java była dziurawa, ale z mogli najpierw dopracować Crypto Api.

  • @li-on, @Koziołek, @Sławek: WebCrypto API nie rozwiąże problemu bo np. pl.ID musi też skanować dokumenty. Nasze rozwiązanie zakłada (stety-niestety) daemona słuchającego lokalnie na kompie, który ma swój aktualizator i z którym aplikacja komunikuje się via AJAX. Alternatywa to Java Webstart, która ma swoje inne bolączki.

   Trzeba w tym modelu zapewnić bezpieczeństwo, zapewnić aktualizacje i jakiś fallback. Może lepsze pomysły?

  • zawsze można zaimplemetować szyfrowanie w javascriptcie

 33. Będę tęsknił za czasami Sun Java.

  • Niektórzy do dziś tęsknią za MSJVM…

 34. No pięknie, a mamy tyle stron, gdzie Java obsługuje czytnik do składania podpisów: ePUAP, CEIDG, ZUS PUE, bankowość korporacyjna. Nawet aplikacja ŹRÓDŁO w urzędach korzysta z Javy.

  • Minęło 1,5 roku i nadal te strony używają Javy. Rozmawiałem np. z obsługą ZUS PUE i oni jeszcze nie wiedzą kiedy zmienią mechanizm strony, więc można powiedzieć, że wszystko jest jeszcze w czarnej d…

 35. Z appletami javy były kłopoty od kiedy się pojawiły w latach 90. Ogółem z javą jest kłopot, bo była reklamowana jako “łatwa i szybka”, a tak na serio napisać wydajny program w javie jest wcale nie prosto (przez co większość to wielkie mulące kobyły). Krew mnie zalewa jak gdzieś muszę użyć appletu javy, bo zanim się załaduje (zakładając że w ogóle to zrobi), to wyświetli mi na twarz ze 20 popupów z pytaniami czy na pewno chcę odpalić i czy mi nie przeszkadza self signed cert i brak jakiegoś inszego wpisu w pliku konfiguracyjnym appletu itp itd. Orgia okienek to jak np łączę się do webconfiga jednego ze switchy w pracy, który ładuje 3 applety w osobnych ramkach – kilka minut klikania potwierdzeń, a w każdym inna pozycja buttona.

  A polskie urzędy itp? Tak jak już parę osób wspominało – będzie notka że wymagana któraś stara wersja przeglądarki. Z resztą, o czym my w ogóle mówimy jak zazwyczaj “zalecany” jest ie6? (zalecany tzn na niczym innym nie działa)

  • ProCurve poza HTML i serial ma też interfejsy telnet i ssh. I nawet możesz na nich wywołać konfigurację opierającą się o menu gdybyś tak bardzo nie lubił linii komend. :-)

 36. I pojawi się wymaganie posiadania starej wersji IE do wejścia na niektóre strony.

  • w przypadku intranetów to tak będzie

 37. Wszystko pięknie, a jak do cholery mam korzystać z bibliotek cyfrowych, skoro Java już nie działa, co widać przy próbach korzystania i dodawania wyjątków (też już nie funkcjonuje).
  Czy naprawdę trzeba wierzyć w niebo, żeby kiedykolwiek mogłoby być NORMALNIE?

 38. A jak wejsc np. na czata wp czy onetu gdzie java jest wymagana? moze mi ktos odpowie?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: