18:01
11/4/2019

Dziś rano Julian Assange został aresztowany. Grozi mu ekstradycja do USA, której tak bardzo się obawiał. Stawiane mu zarzuty nie dotyczą jednak szpiegostwa. 

Założyciel Wikileaks został wywleczony z ambasady Ekwadoru przez funkcjonariuszy Metropolitan Police stawiając raczej umiarkowany, acz widoczny opór.

Siedem lat w ambasadzie potrafi zmienić człowieka.

Oficjalny komunikat Metropolitan Police jest jak zwykle oszczędny. Wynika z niego, że Assange został aresztowany na podstawie nakazu wydanego w czerwcu 2012 roku, w związku z uchylaniem się od wyroku sądowego. Zatrzymanego przewieziono do aresztu w centrum Londynu, gdzie pozostanie do czasu postawienia go przed sądem. Policja podkreśliła, że miała prawo zrealizować nakaz ponieważ władze Ekwadoru wycofały azyl dla Juliana Assange’a (niżej wyjaśniamy dlaczego tak się stało).

W aktualizacji do komunikatu o zatrzymaniu Assange’a jest jedna, godna uwagi drobnostka.

Julian Assange, 47, (03.07.71) has today, Thursday 11 April, been further arrested on behalf of the United States authorities

Dlaczego zatrzymania dokonano w imieniu władz USA? Aby zrozumieć wagę tego pytania, trzeba się cofnąć w czasie i to gdzieś do roku 2010.

 

Jak (i dlaczego) Assange ukrył się w ambasadzie

W listopadzie 2010 roku serwis Wikileaks wraz z pięcioma gazetami opublikował poufne i tajne wiadomości przesyłane pomiędzy Departamentem Stanu USA a ambasadami USA. To było bardzo poważne nadepnięcie na odcisk Wujka Sama.

Ujawnienie informacji było możliwe dzięki żołnierzowi nazwiskiem Bradley Manning, który obecnie (po zmianie płci) znany jest jako Chelsea Manning. Pani Manning została dość szybko zatrzymana, natomiast w działaniu Assange’a dopatrzono się “szpiegostwa”. To było naciągane, bo szpiedzy naprawdę rzadko kiedy publikują swoje materiały tak, by były one dostępne dla wszystkich.

Stany Zjednoczone naturalnie interesowały się ujęciem Assange’a, który jako obywatel Australii ze swobodą poruszał się po świecie. Nieoczkowanie z pomocą przyszły władze Szwecji, które oskarżyły założyciela Wikileaks o przestępstwa seksualne. Co ciekawe, oskarżenia wyszły od kobiet utrzymujących dobrowolne stosunki seksualne z Julianem Assange, ale wykorzystywanie seksualne miało polegać na rzekomym uszkadzaniu prezerwatyw (Było to zresztą tematem żartów na temat skłonności Assange’a do wycieków). Trzeba mieć na uwadze, że Szwecja ma dość specyficzne prawo w zakresie przestępstw seksualnych i w tym kontekście zarzuty nie wydawały się naciągane.

W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii Assange sam oddał się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Sądził najwyraźniej, że uda mu się oczyścić z zarzutów, ale brytyjskie sądy postanowiły poddać go ekstradycji do Szwecji. Assange zaczął wyrażać obawy, że Szwecja będzie tylko przystankiem w drodze do USA. Rozpoczęła się dość długa batalia sądowa. W maju 2012 roku, Sąd Najwyższy UK uznał, że Julian Assange może być poddany ekstradycji do Szwecji w związku z zarzutami popełnienia przestępstw seksualnych.

Wtedy założyciel Wikileaks postanowił uciec. W czerwcu 2012 roku wybrał się do ambasady Ekwadoru i poprosił o azyl. W ten sposób zaczął się siedmioletni okres ukrywania się Assange’a. Tylko przed kim się ukrywał? Sam Assange twierdził, że ukrywa się przed władzami USA, bo za oceanem już czeka na niego akt oskarżenia. Brytyjczycy i Szwedzi mówili, że Assange ukrywa się przed odpowiedzialnością za przestępstwa seksualne.

Więc jednak wycieczka do USA?

Dziś Metropolitan Police ogłosiła zatrzymanie Assange’a w imieniu USA. CBS próbowała to wyjaśniać z amerykańskimi agencjami (FBI, NSA, Departament Sprawiedliwości) ale początkowo wszyscy milczeli. Nie było nawet wiadomo jakie zarzuty czekają na Assange’a i na podstawie jakiego dokumentu ma być on wydany Stanom Zjednoczonym.

Wątpliwości zostały rozwiane przez Departament Sprawiedliwości USA. Ogłosił on, iż Assange jest oskarżony o udział w spisku, którego celem było włamywanie się do komputerów rządowych z zastrzeżonymi informacjami. Assange miał pomagać Chelsea Manning w łamaniu haseł, co z kolei miało umożliwił byłej analityczce logowanie się na komputery podłączone do SIPRNet z inną nazwą użytkownika. Wypada tu przytoczyć poniższy fragment komunikatu Departamentu Sprawiedliwości.

The indictment alleges that in March 2010, Assange engaged in a conspiracy with Chelsea Manning, a former intelligence analyst in the U.S. Army, to assist Manning in cracking a password stored on U.S. Department of Defense computers connected to the Secret Internet Protocol Network (SIPRNet), a U.S. government network used for classified documents and communications.  Manning, who had access to the computers in connection with her duties as an intelligence analyst, was using the computers to download classified records to transmit to WikiLeaks.  Cracking the password would have allowed Manning to log on to the computers under a username that did not belong to her.  Such a deceptive measure would have made it more difficult for investigators to determine the source of the illegal disclosures.

During the conspiracy, Manning and Assange engaged in real-time discussions regarding Manning’s transmission of classified records to Assange.  The discussions also reflect Assange actively encouraging Manning to provide more information.  During an exchange, Manning told Assange that “after this upload, that’s all I really have got left.”  To which Assange replied, “curious eyes never run dry in my experience.”

Na razie władze USA tylko przedstawiają zarzuty i Assange nie będzie uznany za winnego dopóki nie skaże go odpowiedni sąd. Grozi mu maksymalnie 5 lat więzienia, czyli… o wiele mniej niż groziło  Chelsea Manning.

Manning w roku 2013 została skazana na 35 lat pozbawienia wolności. Dopiero później prezydent Barack Obama złagodził wyrok z 35 lat do 7 lat więzienia liczonych od dnia aresztowania. Chelsea Manning mogłaby jeszcze siedzieć w więzieniu, tylko  że Manning nie odpowiadała jak cywil, ale jak żołnierz zdradzający własny kraj. Ryzyko po jej stronie od początku było znacznie większe niż w przypadku Assange’a.

Może jednak do Szwecji?

Co ciekawe, prawniczka reprezentująca kobietę molestowaną przez Assange’a zapowiada, że będzie się starać o wznowienie śledztwa w tej sprawie i wysłanie założyciela Wikileaks do Szwecji.

Sam się doigrał

Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno oświadczył, że powodem wycofania azylu dla Assange’a było jego “nieuprzejme i agresywne zachowanie”, a nawet “wrogie i groźne deklaracje jego organizacji przeciwko Ekwadorowi”.

Assange miał też naruszyć zasadę nieingerowania w sprawy innych państw w czasie przebywania w ambasadzie. Niedawno Wikileaks wypuściła wycieki dotyczące Watykanu, a podobno jacyś przedstawiciele Wikileaks mieli wcześniej odwiedzać Assange’a. To się władzom Ekwadoru nie spodobało.

Wikileaks – wyciek watykański

O dalszych losach Assange’a zdecyduje zapewne brytyjski sąd. Spodziewamy się, że to dopiero początek kolejnej odsłony bardzo długiej i ciągle zaskakującej historii.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

25 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Tylko czekać aż mu popełnią samobójstwo…

  • Postawią mu zarzuty z czapy. W Polsce podobne nieprzyjemności mieli kelnerzy, biznesmen, który ośmielił się nagrać szemrane interesy PO. Zamiast oskarżyć PO-wców o machlojki to po sądach chodzili ci co chcieli aferę ujawnić ^^. Z julianem Assange będzie podobnie.

 2. Subtelna, ale bardzo istotna z punktu widzenia sytuacji międzynarodowej, praw człowieka itp. różnica: Ekwador nie cofnął azylu, tylko pozbawił Juliana Assange’a obywatelstwa. W Polsce rzecz niewykonalna bez zgody obywatela.

  • W Polsce obywatel nie ma możliwości rezygnacji z obywatelska Polskiego bo według prawa nie może być bezpaństwowcem. Pomijam, że dziś obywatelstwo polskie nic nie znaczy bo dostać je może nawet żyd.

   https://forumprawne.org/postepowanie-administracyjne/12973-jak-mozna-sie-pozbyc-obywatelstwa-polskiego.html

  • Otóż co z tego, że nie można się (łatwo) pozbyc polskiego obywatelstwa, jeżeli przyjęto poprawkę do KONS-TY-TUC-JI że ekstradycja obywatela polskiego jest jednak dozwolona.

 3. To tylko świadczy jak bardzo USA przestrzega wolności słowa. Oni są gorsi niż Korea Północna, Rosja, IRAN, Chiny i UE.

  ps.
  W sumie czego innego można spodziewać się po państwie, które w imię ropy naftowej, interesów będzie zbrojnie okupować, dokonywać ludobójstwa w Iraku, Afganistanie, Syrii, Palestynie itd.

  • Świat się kurczy jak i zapasy surowców a walka o wpływy trwa a wszyscy którzy będą chcieli to ujawnić skończą jak Assange niestety smutne ale prawdziwe.

 4. Oczywistym jest, że nie o te 5 lat więzienia się tu rozchodzi. Nie po to siedział 7 lat w ciasnej ambasadzie, która pewnie niewiele od więzienia (przynajmniej szwedzkiego) różniła.

 5. Assange, ukrywał się w ambasadzie, a to praktycznie jak więzienie – wiec “sam się zamknął” na 7 lat! Gdyby od razu oddał się w ręce USA od 2 lat byłby na wolności! A tak łącznie może spędzić 12 lat w więzieniu! Słabo to wygląda!

  • Ot naiwny ten kto sądzi, że na iluś latach odsiadki się skończy. Zobaczymy ile teraz pożyje chłopina, ale nie sądzę, żeby końca wyroku (jaki by nie był) doczekał.

  • dzięki jego poświęceniu mamy dostęp do tajemnic. nie wiadomo jaka będzie przyszłość wikileaks

  • Podejrzewam, że był przekonany, że mogą go wsadzić na dłużej a jak im zejdzie z oczu na jakiś czas, to może odpuszczą. I najwyraźniej mylił się kompletnie.

   No i pozostaje temat tego gwałtu (bądź niegwałtu) w Szwecji.

 6. Ta prawniczka to zabawna: “musimy się postarać o ekstradycję, bo nie będzie w wiezieniu czekał 9 lat, aż trafi do więzienia!”

 7. Szkoda mi goscia, bardzo! Malo takich ludzi.
  USA jest tak naprawde gorsza od innych krajow, maja tylko najbardziej wybielone rekawiczki! Zadnek kraj nie dorownuje USA w ilosci wojen jakie stoczyla!
  Jak mowi sw. Pamieci George Carlin – “We Like War” Polecam ten Standup, tylko otrzegam, on potrafi zmienic myslenie! https://www.youtube.com/watch?v=BtSv3x6lh3o

 8. “Julian Assange, 47, (03.07.71)” – a co na to RODO, znaczy GDPR?

 9. Jak policja innego państwa mogła wkroczyć na terytorium Ekwadoru (ambasada jest tak traktowana) i dokonać aresztowania? Nie powinien zostać wydalony z kraju i przekazany w ręce władz angielskich? Na pewno maja w ambasadzie z paru żołnierzy którzy robią za żandarmerię. Przestępstwa seksualne są najlepsze aby odebrać wiarygodność zwłaszcza jak oskarży się o pedofilię, potem takiego nikt nie będzie słuchał. Mechanizm fajnie jest przedstawiony w serialu utopia

 10. @pagaj, czy Ty udajesz, czy prowokujesz..
  Myślisz, że ot tak po prostu go wsadzą za kratki a potem wypuszczą ?!
  Przeczytaj komentarz Borysa: “Tylko czekać aż mu popełnią samobójstwo…”

  • A ty jesteś fanem teorii spiskowych czy kolejny naiwniaczek? Po pierwsze facet jest aktualnie nietuzinkową osobą więc gdy dziwnie zejdzie z tego świata cała odpowiedzialność spadnie na USA! Po drugie, jak się licytuje wysoko to ryzyko też jest wysokie oraz konsekwencje – chyba, że Assange jest dziecinnie naiwny podobnie jak tu niektórzy! Po trzecie i czwarte…, Assange włożył kij w mrowisko (dobra i zła – interpretacja zależna od punktu siedzenia) i to nie jedno! Z punktu widzenia bezpieczeństwa wielo-państwowego działalność Assange jest krytyczna! Pozostawiam na boku filozoficzne rozstrzyganie czy to co zrobił było słuszne czy nie. Tak czy siak należało sie spodziewać, że go dopadną – i tak też sie stało!

 11. Przecież ta cała afera, wyciek i ten koleś to jeden wielki Fake aby zająć ludzi … Ciemna Maso czas się obudzić i zrozumieć że to nie zaden zdrjaca, szpieg a zykly agent i teatrzyk CIA. Tak samo jak polski rząd itp !

 12. Państwo ma monopol na przemoc, nie google czy jakieś facebooki. Pozdrawiam legalistów, którzy tego nie zrozumieją, a wolność określą jako anarchię.

 13. Do poniedzialku wszyscy o tym zapomna, przeciez nowe Star Warsy nadchodza, wlaczono swiecidelko ktore odwroci uwage mediow i publiki od takiego tam sobie incydentu…

 14. Czy nie możecie tych tekstów po angielsku tłumaczyć? Tak się składa, że większość naszego społeczeństwa nie ma przymusu umieć język obcy.

 15. […] którym kiedyś już wspominałem. Przypomnienie OCB pozostawię innym, sam napiszę tylko o kilku sprawach dla mnie najbardziej […]

 16. A miesiac wczesniej Ekwador dostal 4mld $ pozyczki z MFW…

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: