11:03
30/8/2010

Justin Bieber przynętą

Poniższa wiadomość to informacja prasowa nadesłana do Niebezpiecznika poprzez formularz kontaktowy. Nie pojawia się ona na głównej stronie portalu ani w kanale RSS. Została opublikowana w dziale Prasownica, ponieważ jedną z misji Niebezpiecznika jest wspieranie polskich firm z branży IT Security poprzez publikowanie ich oferty handlowej. Redakcja Niebezpiecznika może, ale nie musi podzielać opinii znajdujących się w poniższym tekscie — za jego publikację nie otrzymaliśmy żadnego wynagrodzenia. Zachowano pisownię oryginału.

Cyberprzestępcy stosują techniki Blackhat SEO do umieszczania złośliwych linków wśród najpopularniejszych wyników wyszukiwania. Laboratorium PandaLabs wykryło ponad 200 fałszywych stron internetowych, wykorzystujących nazwisko znanego wykonawcy Justina Biebera do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania.

Poprzez umieszenie nazwiska tego popularnego wykonawcy w złośliwych linkach cyberprzestępcy rozpowszechniają fałszywy antywirus MySecurityEngine. Ta technika była wcześniej wielokrotnie stosowana z wykorzystaniem takich tematów jak ostatni odcinek serialu „Lost”, czy premiera filmu „Iron Man 2”.

Niektóre odniesienia do Justina Biebera w złośliwych linkach:

justin bieber takes estrogen pills (justin bieber bierze pigułki z estrogenem)
did justin bieber died (czy justin bieber nie żyje)
justin bieber smoking weed (justin bieber pali trawkę)
justin bieber born in 1998 (justin bieber urodzony w 1998)
justin bieber north korea (justin bieber Korea Północna)
justin bieber arrested (justin bieber aresztowany)
justin bieber died (justin bieber nie żyje)
justin bieber drinking problem (justin bieber problem z piciem)
justin bieber gender change operation (justin bieber operacja zmiany płci)
justin bieber hermaphrodite (justin bieber hermafrodyta)
justin bieber i m gay! (justin bieber jestem gejem)
justin bieber pregnant (justin bieber ciąża)
justin bieber removes left testicle (justin bieber usuwa lewe jądro)

Ta metoda infekowania komputerów nie jest nowa. Kiedy ktoś szuka informacji o piosenkarzu w internecie, fałszywe strony są indeksowane tak, że pojawiają się wśród najpopularniejszych wyników. Jeśli użytkownicy klikną w taki link, są proszeni o zgodę na pobranie pliku, np. kodeka, a wtedy na ich komputerach zostaje zainstalowany fałszywy antywirus.

„Działania tego typu są coraz częstsze” – mówi Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security. „Każdy popularny temat lub problem jest wykorzystywany przez cyberprzestępców do rozprowadzania tworzonych przez nich złośliwych kodów. Pozycjonując strony służące do rozpowszechniania zagrożeń wśród najpopularniejszych wyników wyszukiwania, mają oni pewność, że liczni użytkownicy internetu nieświadomie pobiorą fałszywy antywirus” – dodaje Sobianek.

PandaLabs zaleca użytkownikom podjęcie środków ostrożności przy wyszukiwaniu informacji w internecie, zadbanie o to, by na komputerze było zainstalowane aktualne oprogramowanie antywirusowe oraz korzystanie z bezpiecznych narzędzi wyszukiwania, takich jak te oferowane bezpłatnie przez Panda Security na stronie: http://free.pandasecurity.com.

Przeczytaj także:

2 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. ale narobili z tym bieberkiem

  2. w sumie to dobrze bo kto przegląda te strony jak nie bieberek

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: