20:03
22/3/2015

Jeden z czytelników, Łukasz, podesłał nam linka do facebookowego profilu pewnego kibica. Kibic ten wrzucił nań takie zdjęcie:

kibic-karta-pesel-dowod-kombo2

Nie byliśmy świadomi, że miłośnikom piłki kluby piłkarskie (?) wydają takie indentyfikatory (?), które nie dane osobowe (PESEL oraz numer dowodu [Aktualizacja: jak informuje nas jeden ze znajomych kibiców, numer w prawym dolnym rogu to nie numer dowodu, ale numer karty kibica]). Dodatkowo, karty mają też funkcję karty płatniczej (prepaid).

Przypominamy wszystkim, że umieszczanie w sieci zdjęć kart płatniczych i PESEL-u może się źle skończyć. Natomiast znaleźć taką kartę jak ta na zdjęciu, to chyba podwójne szczęście… Brakuje tylko PIN-u i nazwiska panieńskiego matki — no ale od czego jest Facebook? Dawniej matki nie miały kont w serwisach społecznościowych, ale teraz… teraz Panie wszystko tam znajdziesz! A jak nie tam, to na instagramie.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

17 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Normalnie strzelił sobie gola :)

 2. Bez podania tych info nie wejdziesz na stadion, a ze kibol czekac nie lubi to zrobiono im wszystko w jednym ;)
  http://bilety.lechpoznan.pl/info/8/

 3. Mało to numerów PESEL leży sobie na widoku publicznym w KRS i KW?

 4. Numer ACN to numer karty kibica a nie dowodu osobistego. Zgodność formatów to za mało… Redakcja nie zweryfikowała informacji przed ich wykorzystaniem, pała z dziennikarstwa i bezpieczeństwa równocześnie :) (zwłaszcza że odszukanie odpowiednich informacji o karcie kibica LP zajmuje kilka sekund)

  • teżby mi się nie chciało nawet sekundy swojego życia poświęcić na szukanie informacji o kibicach takiego sportu. Zero sukcesów, zero w głowach troglodytów którzy kibicują na meczach – szkoda zachodu(jeśli jesteś normalnym kibicem to się nie denerwuj, to nie o tobie).

 5. By zamówić kartę kibica reprezentacji Polski trzeba podpisać umowę z bankiem, jak ktoś ma już 5 kart kredytowych to się robi problematyczne. Bo niby dany bank podpisał z nimi umowę i trzeba brać. Brak mi słów po prostu!!

  • 1) ta karta nie jest Ci do niczego potrzebna
   2) to nie jest karta kredytowa wiec nie ma zadnego problemu
   3) Zeby nie bylo off-topic to na karcie kibica PZPN jest mniej danych osobowych niz na kartach klubowych

 6. Zaczynacie być coraz bardziej żałośni. Co złego ma niby być w ujawnieniu numeru karty kredytowej? Przecież bez kodu CVV, który jest z tyłu karty, nie można nic przy użyciu takiego numeru zrobić.

  • @czytelnik: kod CVC/CVV nie jest zawsze potrzebny, istnieją operatorzy którzy go nie weryfikują.

  • Heh, i to chyba więcej, niż mogłoby się wydawać. Wyraźnie wielu wygodniej przesłać wszystko przez zewnętrzny serwis i olać weryfikację karty. Banków to nie dotyczy, ale ze sklepami internetowymi itp. jest już inaczej.

 7. Znajomy kiedyś opublikował na Facebooku zdjęcie mandatu. Pesel, numer dowodu, adres… Wszystko.

 8. jakiego klubu ?

 9. To nie zawsze są karty płatnicze. Podpisując umowę można było aktywować funckję płatności, ale nie był to przymus.

 10. Z tego co wiem, grubo ponad 90% tych kart nigdy nie zostało aktywowanych jako płatnicze, zresztą był z tym jakiś gruby problem po stronie banku i w trakcie operator został zmieniony. Karta miała też pełnić funkcję karty miejskiej PEKA, ale podobno nie działa w tej formie…

 11. Koks jak koks, czego oczekiwać innego :D

 12. Karta kibica Lecha Poznań jest pre-paidem – pozwala dokonać transakcji do wysokości dostepnych środków. Poza tym transakcje zdalne są zabezpieczone w systemie 3D-Secure dodatkowym hasłem. Na karcie nadrukowany jest ACN – numer klienta w systemie Lecha Poznań (wcześniejsze karty, obok ACN posiadały nr PESEL). Karta ma funkcję płatniczą, gdyż nadrukowany jest na niej numer karty (w odróżnieniu od kart kibica bez funkcji płatniczej).
  Także drogi niebezpieczniku artykuł na miarę “Faktu”.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: