13:54
1/10/2012

Na eBay’u można znaleźć dziwne rzeczy… tym razem furrorę robią klucze do miasta Nowy Jork, a dokładnie 5 kluczy nazywanych “zestawem strażaka”. Umożliwiają one zarządzanie prawie każdą windą, miejskimi latarniami, a dodatkowo są w stanie otwierać bramy w metrze i odłączać prąd w stacjach trafo, Dają takżę pełen dostęp do terenów budowy WTC.

City Wide MASTER key

Jaki jest koszt tych kluczy? $149,95. Wśród nich znajdują się nie tylko oficjalne klucze straży pożarnej Nowego Jorku (FDNY) ale również związku miejskich elektryków.

Klucze do miasta Nowy Jork

Klucze do miasta Nowy Jork zakupione przez reportera NY Post przez eBay fot. NY Post

Co znajdziemy w zestawie? Główny klucz strażacki, który jest w stanie jednym przekręceniem unieruchomić wszystkie windy w danym drapaczu chmur, sprowadzając je na parter. Taki rzeczywisty Denial of Service ;)

Ten sam klucz daje także dostęp do specjalnych strażackich skrytek na danym obszarze, w których znaleźć można inne specyficzne, nowsze klucze charakterystyczne dla wyposażenia w danym budynku.

Kto sprzedaje takie klucze i skąd je ma?

Oczywiście oficjalnie, do kluczy mają dostęp tylko odpowiednie służby i to wyłącznie na wypedek zagrożenia. Nieoficjalnie, klucze te są sprzedawane m.in. na eBay’u. Sprzedawcą jest “thesixlever”, czyli Daniel Ferraris, emerytowany 69 letni strażak FDNY oraz ślusarz. Twierdzi, że klucze sprzedaje jako “przestarzałe”, ale pewnie nadal będą działały. Przyznaje, że słowo “przetarzałe” umieścił najprawdopodobniej w opisie aukcji po to, aby ominąć regulamin eBay’a.

Trzeba jednak lojalnie przyznać, że kupującego klucze reportera NY Post Daniel ostrzegł, aby nie próbował sprawdzać, czy klucze działają. Ale reporter nie oparł się pokusie i potwierdził, że większość kluczy wciąż działa i daje dostęp do miejsc i czynności, z których nie każdy powinien korzystać.

Teraz zapewne Daniela oskarżą o to, że wspiera terrorystów…

A w Polsce? Uniwersalny klucz energetyczny

A w Polsce, jak zauważa jeden z wykopowiczów mamy uniwersalny klucz energetyczny:

Klucz do otwierania przedziałów PKP

Uniwersalny klucz energetyczny (fot. karbownik.com.pl)

PS. Bo przedziały PKP to otwiera się zwykłymi dwoma, dowolnymi kluczami umiejętnie wciśniętymi w miejsce na tę specificzną “klamkę”.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

39 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. DoS możliwy do przeprowadzenia przez bandę dzieciaków. WTC położyli za pomocą plastikowych noży.
  Ja się pytam na co USA wydaje kasę przeznaczoną na bezpieczeństwo ? Całość idzie na krzewienie demokracji na terenia państw bogatych w ropę czy jednak coś im zostaje ? ;)

  • Zostaje! Na rozbudowę Eschelonu i doprowadzanie własnej demokracji do standardów znanych z państw totalitarnych;)

 2. No cóż, kolejny wymarzony sposób na zarabianie dla właścicieli drukarek 3D :)

  • tak, bo wydruki 3D mają doskonałą wytrzymałość na skręcanie, ha ha ha.

   inb4 odlew, to już prościej dorobić.

  • większość kluczy można po prostu “dorobić” w punkcie dorabiania kluczy, 1,2,4 na pewno, 3 i 5 pewnie w bardziej zaopatrzonych punktach.

 3. Można oczywiście zastosować osobny komplet do każdego budynku, hydrantu czy skrzynki ze sprzętem ppoż. Wtedy oczywiście głównym problemem w razie awarii czy pożaru będzie odnalezienie odpowiedniego kompletu kluczy… a ludzie… niech płoną.

  • To jak z wjazdem na “strzeżone, zamknięte” osiedla. Szlaban utrudnia dojazd karetce, a pan cieć, nie zawsze siedzi w swojej budce, aby otworzyć szlaban na czas. Dlatego niektórzy producenci instalują urządzenia wykrywające syrenę karetki i otwierające szlabany automatycznie. (Problem? Niektóre autoalarmy… ;)

  • Piotrze, ale nie sądzisz, że problem jest trochę sztuczny? Chyba ważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi w przypadku zaistnienia zagrożenia niż możliwość ściągnięcia wind na parter przez jakiegoś idiotę. Swoją drogą klucz potrzebuje odpowiedniego zamka. Te zazwyczaj znajdują się w miejscach stosunkowo dobrze pilnowanych. Zatem zanim klucza zdążymy użyć ktoś nas może potraktować pałą po plecach. Swoją drogą redaktor zapewne otworzył jakieś skrzynki z gaśnicami czy hydrantami

  • Nie sadzę, że unieruchomienie wind to duży problem. Chociaż niektórzy Amerykanie pewnie się ze mną nie zgodzą mając do pokonania na nogach kilkadziesiąt pięter (nawet w dół)… ;-)

  • Służby w razie czego mogą wyłamać szlaban.

  • @Cysioland, nie mogą, albo inaczej kosztuje to ich ubezpieczenie. W dodatku trwa.

   @Piotr, niech ćwiczą… na zdrowie wyjdzie.

  • Straż pożarna chyba jako jedyna może
   pozdrawiam

  • @Rad0m, pojęcie “stanu wyższej konieczności”, ale to zwalnia tylko i wyłącznie od odpowiedzialności karnej za zniszczone mienie. Nadal istnieje jeszcze odpowiedzialność finansowa.

  • art. 438 KC Kto w celu odwrócenia grożącej drugiemu szkody albo w celu odwrócenia wspólnego niebezpieczeństwa przymusowo lub nawet dobrowolnie poniósł szkodę majątkową, może żądać naprawienia poniesionych strat w odpowiednim stosunku od osób, które z tego odniosły korzyść. Czyli koszty naprawy ponosi ewentualny pogorzelec.

  • Prosta sprawa, jak szlaban zostanie rozwalony samochodem płaci ubezpieczalnia :>

   A co do “ochrony”… w Polsce!?!? Polecam przejść się na kilka osiedli strzeżonych, chociażby na Warszawskich Bielanach. One są strzeżone tylko z nazwy.

  • Przyjęło się, że koszty naprawy szlabanu w takich wypadkach pokrywa “cieć” który nie otworzył bramy, a miał to w zakresie obowiązków… przepisu nie chce mi się szukać.

 4. Mam prośbę o nieco wyższą rozdzielczość dołączanych grafik do niebezpiecznika, bo mnie OCZY BOLO jak staram się odczytać podpisy umieszczone w grafikach. Z góry dziękuję!

 5. Odnosząc się do przedostatniego akapitu jak dla mnie kłopoty ze służbami będzie miał przede wszystkim sprzedawca kluczy (bo nie oddał ich odchodząc ze służby, nie wiem czy tego wymagają jeśli np. strażak odchodzi z pracy). Reporter jeśli zwróci klucze policji nie powinien być karany, bo chciał pokazać problem z dostępem do takich kluczy dla osób niepowołanych, natomiast nie chciał ich użyć w złym celu (najwyżej mogą się czepić tego, że sprawdził działanie kluczy). Kłopot w tym, że nabywcą mógł być równie dobrze terrorysta (a może nim być nawet rodowity amerykanin).

 6. Kolejowe kwadraty swego czasu były nawet w Tesco, sporo miłośników kolei się tam zaopatrzyło.

 7. i powinny spotkać gościa nieprzyjemności o ile te klucze są faktycznie dostępne tylko dla służb.

  a tak przy okazji – czy drogi Niebezpieczniku moglibyście proszę zmienić formułę otwierania grafiki np na nową zakładkę/nowe okno (lub w jakiś taki wyrafinowany sposób jakie teraz stosuje się na nowoczesnych stronach)? nie potrafię zliczyć ile razy (czyli pewnie ponad 5) zamknąłem sobie okienko z niebezpiecznikiem przez to, że grafika otwiera się domyślnie w tym samym okienku co artykuł. So, pretty please… with sugar on top :)

  • Przy target=”_blank” jesteś związany z nową kartą, przy braku targetu możesz sobie otworzyć w tej samej karcie, a możesz w nowej, masz wybór. Słabo, żeby ktoś poprawiał skrypt, bo Ty otwierasz link w tej samej karcie licząc na niedomyślny parametr, który otwiera w innej.

  • Dokładnie, środkowym myszy i do przodu ;) Nad lightboksem pomyślimy, ale generalnie to co potrzebuje JS to nie do końca nasze ulubione rowiązania.

  • Tak tak… szczególnie dobrze sprawuje się środkowy klawisz myszy w telefonie komórkowym (uprzedzając komentarze – domyślam się, że można do niektórych telefonów być może podłączyć myszkę, lecz nie robię tego i nie zamierzam). Ale nic to – jak czytam na desktopie, to ten “trick” działa.

  • Na touchscreenach wystarczy z regóły przytrzymać palec na linku, żeby pojawiło się menu pozwalające na otworzenie go w osobnym tabie.

  • A poco się bawić z JS, CSS(play) wystarczy.
   Większość przeglądarek mobilnych ma opcje otwierania w nowej zakładce obrazków.
   A jak komuś na kompach przeszkadza, to niech sobie podepnie GreaseMonkey
   albo coś podobnego i sam dopisze kilka linijek kodu lokalnie w JS i po problemie.

 8. Dorzuciłbym do tego typowy kluczyk 1333 do szaf z elektroniką i już można rządzić na dzielni!

 9. @Matja, ktoś ci zrobił psikusa i środkowy przycisk myszki zdemontował? :) zawsze możesz użyć bodajże shift + lewy przycisk

 10. U nich potrzebują kluczy? U nas wystarczy zbić szybkę więc nie wiem o co chodzi.

 11. “przetarzałe” — missclick

 12. @bloker
  Ja np. od trzech lat nie używam myszki w domu

 13. W większość przypadków do otwieranie skrzynek elektrycznych wystarcza płaski śrubokręt i kombinerki. Niektóre mechanizmy trzeba wcisnąć i dopiero się je przekręca, ale po czasie dochodzi się do wprawy :)

 14. W zakładach energetycznych np. Tauron Dystrybucja są klucze w systemie MasterKey. Link http://www.tauron-dystrybucja.pl/r/res/standardy_techniczne/2012/5_2_b_2012.pdf i tak klucz z danego poziomu otwiera wszystkie zamki w złączach i działa to na terenie całego np. województwa małopolskiego (inne województwa też to mają lub dopiero wprowadzają po przejęciu przez Tauron)

 15. Standardem są też klucze eurolocks, np. 9081 otwiera czerwone skrzynki z gaśnicami w metrze, standardowo szachty operatorów są na 25001, 9120 albo właśnie 9081. Tylko to nie daje jakiejś konkretnej władzy nikomu.

 16. Aż mi się łezka w oku zakręciła na wspomnienie zamków firmy Abloy – ktoś jeszcze pamięta jakie urządzenia zabezpieczała ta firma? :)

  • Automaty w budkach telefonicznych naturalnie :) Chyba mam gdzieś jeszcze surówkę :)

  • AVE…

   Żetonowce miały zamek Yale od góry mocowany. Dawało się żyletką otwierać, i można było taksację zmieniać, jak się wiedziało, które DIPy przestawić. Można było jeszcze wsadzić jednogroszową monetę do wolnego slotu porównawczego i skalibrować, by na nie budka reagowała. A i tak kop w budkę od spodu dawał kolejny “impuls” za darmo…

  • Później Urmet Developers rozpropagowało podmianę softu w epromie, symulacje command center… Kiedyś, to dopiero robili zabawki :)

 17. A ja zawsze myślałem, że “klucze do miasta” to tylko mit, a tu zaskoczenie. Człowiek cały czas czegoś nowego się dowiaduje.

 18. Gdzie w artykule jest informacja, że ten gość był strażakiem?
  Ja przeczytałem tylko, że jest emerytowanym ślusarzem…
  Chyba, że coś pominąłem.

  Swoja drogą dość niska cena jak na tak ‘użyteczny’ produkt :P

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: