12:03
10/7/2020

Powoli wypływają szczegóły kolejnych realizacji, które organy ścigania przeprowadziły na podstawie danych wykradzionych z telefonów przestępców korzystających z usługi EncroChat. Tym razem policjanci zabezpieczyli kontenery przygotowane do przechowywania porwanych osób. Zdjęcia robią wrażenie.

Kontenery znajdowały się na południe od Roterdamu. W środku znajdowały się fotele dentystyczne (fakt, są stabilne) przerobione tak, aby móc przywiązać do nich ofiarę. Ściany kontenerów zostały wyciszone. W jednym z kontenerów znaleziono kamizelki kuloodporne, ubranie policyjne, skalpele oraz kominiarki.

Tu możecie zobaczyć przebitki z akcji:

Holenderscy policjanci uspokajają, że akcję udało się zrealizować zanim kontenery zostały użyte do przetrzymywania porwanych osób. Funkcjonariusze, dzięki wykradzionym z telefonów przestępców informacjom, miejsce budowy kontenerów namierzyli zanim budowa wystartowała, jeszcze w kwietniu. Aresztowań 6 osób dokonano 22 czerwca.

O tym jak policjanci włamali się do EncroChatu i podsłuchiwali przestępców w szczegółach pisaliśmy w tym artykule.

Jak widać, ktoś się nieźle inspirował Dexterem…


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

41 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ciekawe znalezisko ale nie widzę paragrafu na posiadanie tych rzeczy. Zastosowań takiego sprzętu może być wiele.

  • Nie musi by na to paragrafu. Wystarczy zabezpieczyć wszystko jako materiał dowodowy w sprawie I dzięki temu będą mogli powiązać inne przestępstwa.

  • Taa. Ktoś chciał w dobie koronawirusa otworzyć podziemny gabinet dentystyczny. Albo fryzjerski.

  • Ta.. ty byś najpierw poczekał aż zostaną użyte. Najlepiej było wrócić tam za rok lub dwa ;)

  • Przecierz to co planowali to po pierwsze morderstwo, a po drugie wyjatkowo brutalne.

   Swoja droga, nie tylko sprawcy ale takze wszyscy zamieszani w tego typu “zabawy”, powinni oprocz standardowej kary powinni zostac pozbawieni jakiejkolwiek ochrony prawnej (statusu czlowieka) ~ co bylo by nie tylko uczciwe, ale takze stworzylo mozliwosc odpowiadania ze zbrodnie ktore do tej pory popelnili (bo nawet jesli panstwo nie bedzie w stanie samo zweryfikowac w ilu wypadkach to “tylko przygotowania” a w ilu “odswierzenie sprzetu”, to beda ludzie ktorzy bedo o tym wiedzieli)…

  • @Szymon,
   A co do samego paragrafu – czyli twierdzisz ze jak zabojca trafi w kamizelke to powinien odpowiadac jak za kuksańca (nabicie siniaka)?

   Niezaleznie od kwestji prawnych, powinni powinni pojsc siedziec na naprawde dlugo – natomiast to w jaki sposob prokurator/sedzia to osiagna to jest wlasnie kwestja prawna.

  • > oprocz standardowej kary powinni zostac pozbawieni jakiejkolwiek ochrony prawnej (statusu czlowieka)

   Czyste barbarzyństwo. Jesteś bardziej niebezpieczny dla świata niż przestępcy, których chcesz w ten sposób ścigać/karać.

  • Pewnie, że nie ma na to paragrafu. Możesz bez obaw postawić w swoim ogródku kontener, wyciszyć go, wzmocnić i zainstalować w środku fotel dentystyczny z dodatkowymi paskami na ręce i nogi. No bo czemu nie?
   Na tej samej zasadzie możesz legalnie posiadać bez żadnych zezwoleń nóż, miecz, maczetę, łopatę i tysiąc innych rzeczy, którymi potencjalnie można dokonać czynu zabronionego. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy z jakiegoś powodu występują przypuszczenia, że taki czyn z użyciem owych narzędzi zamierzasz popełnić. Wtedy służby mogą interweniować. W przypadku wymienionego kontenera nie byłoby więc problemu, gdyby postawił go sobie w ogródku miłośnik BDSM albo stuknięty dentysta. Natomiast kiedy instalują go członkowie grupy zajmującej się handlem ludźmi, porwaniami itp. rzeczami, to… No cóż, jest problem.
   Oczywiście sam zamiar popełnienia przestępstwa nie jest karalny (w Polsce oraz w większości innych krajów), jednak przygotowanie do niego (a za takie można uznać budowę rzeczonego kontenerka) już w niektórych, choć rzadkich, przypadkach tak. W Polsce dotyczy to np. przygotowania do zamachu stanu, ataku terrorystycznego, fałszowania pieniędzy czy handlu ludźmi. Nie obejmuje natomiast większości przestępstw przeciwko wolności (poza wymienionym handlem ludźmi), takich jak uprowadzenie czy nawet porwanie (możesz przygotować wszystko w celu porwania swojej koleżanki, ale dopóki nie rozpoczniesz realizacji swego planu, nie ma podstaw do tego by Cię ukarać).

   Wniosek z tego taki, że wszystko zależy w jakim dokładnie celu ów kontener był przygotowany. Jeśli wyłącznie do porywania i przetrzymywania w nim ludzi to sam fakt jego istnienia nie będzie karalny (chyba, że porwanie wejdzie w fazę usiłowania i przestępcy rozpoczną działania mające na celu umieszczenie kogoś w tym kontenerze). Natomiast jeśli stanowić miał element infrastruktury do handlu ludźmi, to już jego budowa będzie karalna. Oczywiście mowa o prawie polskim, ale większość krajów europejskich podchodzi do tego podobnie.
   Sprawę komplikuje jeszcze fakt, iż za budową tej konstrukcji stała zorganizowana grupa przestępcza. W przypadku zorganizowanej przestępczości, podobnie jak w przypadku gdy ktoś regularnie na jakiejś przestępczej działalności sobie dorabia, wiele przepisów kodeksu karnego ulega zaostrzeniu. Zależy oczywiście, czym się ta grupa zajmuje, ale budowa takiego kontenera stanowi w tym względzie silna poszlakę i wskazuje, że raczej nie był to jednorazowy wyskok.

  • Budowa komnaty tortur nie jest zabroniona prawem. To nawet mogła być jakaś komnata ćwiczeń lub pomieszczenie do ratowania ćpunów. Dawniej zamykając ćpuna na kilka dni ratowano mu życie. Organizm odtruwa się przez okres do 7 dni, a wiąże by nie szalał.

  • Żall. Jak można zabezpieczać coś co zostało wybudowane całkowicie legalnie i zgodnie z prawem? Niech się policja zajmie przekrętami polityków, albo skorumpowanymi sędziami.

  • OMG. Ale mi wielki sukces bo zamknęli legalny kontener. Do tej pory to policja albo strzelała w plecy do uciekającego, albo wystawiała mandaty, albo pałowała demonstrantów, którzy stracili majątki.

   WkurzonyBialyMis90210 2020.07.11 16:56
   To kiedy zamkniemy polityków za zbrodnicze szczepionki i uwalenie gospodarki przez wymyślenie zagrożenia?

  • @brook
   >> oprocz standardowej kary powinni zostac pozbawieni jakiejkolwiek
   >> ochrony prawnej (statusu czlowieka)

   > Czyste barbarzyństwo. Jesteś bardziej niebezpieczny dla świata niż przestępcy,
   > których chcesz w ten sposób ścigać/karać.

   Dlaczego? To bardzo racjonalne podejscie. Sa pewne granice ktorych nie powinno sie przekraczac. Z jakiej racji panstwo (i ofiary) ma zapewniac im ochrone jesli tacy “ludzie” nie przestrzegac zadnych zasad? Jesli sami beda musieli zadbac o wlasne bezpieczenstwo to bedzie to mocny nacisk na to zeby zachowywali sie porzadnie (nie tworzyli sobie wrogow) a dodatkowo, w wlasnym interesie zawsze moga pomoc policji w sciganiu innych przestepcow (likwidowaniu zagrozen).
   A nawet jesli by rozpatrywac to idealistycznie, najgorsze co ich moze spotkac to to co sami planowali robic innym…

   @[ludziska]
   Ps. Z doswiadczenia wiem ze sadysci (zwlaszcza tacy z niecnymi planami) najbardziej boja sie o wlasna du* i od razu podnosza straszny raban – moze nie warto tak sie z tym afiszowac z zachowaniami tak dla nich typowymi?

  • “Żall. Jak można zabezpieczać coś co zostało wybudowane całkowicie legalnie i zgodnie z prawem?”

   Wydaje mi sie, ze ludzie wypisujacy tego typu glupoty to trolle, w koncu raczej nie mozliwe jest bycie takim głąbem… Trzeba byc naprawde imbecylem pierwszej wody zeby probowac skupic uwage tylko i wylacznie na samym “strzale z pistoletu” (bo w koncu mozna strzelac rekreacyjnie, trenningowo, w samoobronie, w ramach legalnych obowiazkow zawodowych etc.) ignorujac to ze “lufa byla przystawiona do czyjejs glowy” (tzw. caloksztalt sytuacji)…

   Jak bardzo skopane pod kopula trzeba miec, zeby budowac “komnaty tortur”? Powinni je jeszcze wyiluminowac, tak jak to sie robi teraz w PC’tach dla graczy! Co bedzie nastepne? Tatuowanie sobie lokalizacji dowodow popelnionych przestepstw na czole?
   Normalnie, myslalby kto ze grupy przestepcze uciekajace sie do tortur sa wystarczajaco zle, a tutaj ci goscie potrafili zrobili sobie jeszcze z tego cyrk…

  • WkurzonyBialyMis90210 2020.07.13 17:33
   Na chwilę obecną to ty jesteś jedyny myślący inaczej. Sorry tak wynika z statystyk.
   Nie pomyślałeś, że komnata tortur mogła służyć jako np. odegranie sceny gwałtu, albo forma symulacji tortur, lub spełnienie marzenia jakiegoś napalonego gościa?

   Ludzie w Polsce płacą za sikanie po prostytutce, picie przez nie moczu, bicie przez nie. No, ale ty widzę, że żyjesz w średniowieczu.

   ps.
   TAK JAK POPRZEDNICY PISALI. BUDOWANIE CZEGOŚ TAKIEGO NIE JEST PRZESTĘPSTWEM.

  • @gracja – napisali koledzy mniej więcej, że sam fakt budowy nie jest przestępstwem tylko dowodem dotyczącym innych okoliczności które przestępstwem być mogą. Z czym masz problem i czemu nie napiszesz tego jeszcze większymi literami?

  • Borek
   Innych okoliczności dowodowych nie było. Sami policjanci przyznali, że ” komnata tortur” nie była użytkowana, wykorzystywana do niezgodnych z prawem czynów. W komnacie nie miało miejsce żadne przestępstwo , a i tak ją zabezpieczyli na pokazówkę. Wiadomo trzeba pokazać sukces nieudolnej policji, która strzela w plecy ludziom i wypisuje mandaty.

  • @gracja może jeżeli przeczytasz zalinkowane w tekście artykuły to zrozumiesz jak w ogóle znaleźli te kontenery i z jakiego rodzaju sprawami są zwiazane. A może nie zrozumiesz, kto to może wiedzieć?

  • Borek
   Jakie znaczenie z czym sprawa związana skoro samo znalezisko całkowicie legalne?

  • WkurzonyBialyMis90210 2020:
   No odważnie sobie poczynasz,to by oznaczało również pozbawienie funkcjonariuszy służb państwowych praw człowieka,bo oni się też w takie rzeczy bawią – nie wierzysz ? ot choćby niesławne lotnisko w Szymanach… Tak wieeem,oni torturowali arabusów podejrzanych o terroryzm.Oficjalnie.

  • Jeżeli kontener stanowił element infrastruktury związanej z procesem handlu ludźmi, sam fakt jej budowy jest przestępstwem.
   Podobnie jeśli jej celem były tortury albo uprowadzanie ludzi, a przestępcy już zaczęli wprowadzać swoje plany w życie. Niekoniecznie ofiara musiała zostać umieszczona w kontenerze. Wystarczy, że rozpoczęte zostały działania mające na celu jej uprowadzenie albo organizacja przestępcza zajmuje się takimi działaniami regularnie.

 2. Przypomina kadr z filmu “hostel” :D

  • I to cie śmieszy?

  • Tak śmieszy i to bardzo.
   To mogła być jakaś komnata ćwiczeń lub pomieszczenie do ratowania ćpunów. Dawniej zamykając ćpuna na kilka dni ratowano mu życie. Organizm odtruwa się przez okres do 7 dni, a wiąże się po to by nie szalał.

  • @studencik
   Tak… zwlaszcza z tymi pilami, kleszczami, sekatorami, rozmowami o tym jak to chca kogos dorwac i przygotowaniami do porwan…

  • WkurzonyBialyMis90210 2020.07.12 14:51
   To chyba muszą zamknąć wszystkie galerie handlowe i piwniczki.. Połowa z nich na wyposarzeniu ma piły, kleszcze sekatory, łańcuchy.

   No jasne. Mylisz, że przestępcy są na tyle głupi by nie rozmawiać szyfrem. To płotki, albo marzyciele. Byle gimnazjalista, który czyta niebezpiecznika wie, że przez telefon komórkowy nie rozmawia się o ” brudnych” sprawach, a tymbardziej nie nosi się go włączonego przy sobie.

   Inteligenty przestępca korzysta z własnej infrastruktury, albo chodźby centralek telefonicznych, a łączy się wiadomo jak. xD Policja co najwyżej namierzy centralkę, a gość będzie 100 km dalej. xD

 3. Jak z polskiego filmu Billboard.

 4. Paragraf na to bez problemu się znajdzie jeśli z przechwyconej komunikacji będzie wynikać że chcieli kogoś porwać, to wtedy już planowanie i usiłowanie.

  @WkurzonyBialyMis90210
  Te porównanie że strzelaniem do kamizelki pasuje jak piernik do wiatraka. Tu nie nastąpił strzał, policja złapała typa gdy celował, nie zdążył strzelić.

  • Chodzilo mi o to, ze decyzja zostala podjeta, akcja przedsiewzieta a calosc zostala zamknieta na etapIe finalizacji. Nawet w idealnym swiecie, kiedy wiedzielibysmy o wszystkich popelnianych przestepstwach/zbrodniach i bylibysmy je w stanie zatrzymac doslownie w kazdym momencie (niczym stopklatka) jak daleko noz musialby przejechac po czyims gardle zeby to uznac za przestepstwo? 1cm? 2cm? kiedy bedziemy pewni ze ofiara by zginela? czy dalej do momentu kiedy nie bedziemy wstanie jej juz odtatowac?

   System prawny ma chronic przed zbrodniami/przestepstwami a nie maksymalizowac stan osobowy wiezien… racjonalne jest wiec nie uznawanie braku kompetencji wykonawczych za okolicznosc lagodzaca (czy nawet ulaskawiajaca)…

   Bylo by absurdem, gdyby policjanci mieli sobie stac i na spokojnie przygladac sie popelnianemu (wykrytemu) przestepstwu. np. morderstwu, kradzierzy, gwaltowi, etc. a wkraczyc dopiero w momencie kiedy jest juz ono zfinalizowane (poniewaz “niby” tylko wtedy mamy doczynienia z przestepstwem).
   Tego typu podejscie to jest swietny przyklad tego jak zdemoralizowane jednostki probuja non stop wypaczac postrzeganie rzeczywistosci dla wlasnych kozysci.
   Przykladowo: X nie chcialo sie pracowac wiec kradl, ale i na to zrobil sie zbyt leniwy (bo straznicy, zabezpieczenia etc.) wiec sobie wymysla “prawa” zeby mu nie przeszkadzac dopuki nie skonczy…

  • Takze, bardziej filozoficznie, przestepstwo mozna uznac za wykonane gdy z duzym prawdopodobienstwem mialo by ono miejsce, gdyby nie dzialania przedsiewziete przez policje (z tego co rozumiem znajduje to tez odzwierdziedlenie w prawie karnym).

   Kamizelka jest pewnym ekstremum, bo chociaz bardziej wierna analogia do sytuacji z artukulu bylby np.:
   Koles z transparentem “zabije WkurzonegoBialegoMisia90210” szarzujacy na mnie z pistoletem i powalony w ostatniej chwili przez policje, to zawsze znalazly by sie rozne skorumpowane “zwierzatka łonowe” ktore przesuwaly by granice troche dalej i zasypywali nas wymowkami majacymi zaciemnic sytuacje. Bo przecierz “mogl sie rozmyslic”, “celowo chybic”, “strzelic w kolano”, “w pistolecie mogly byc slepaki”, etc. etc.

   Kamizelka zatrzymujace kule ucina takie jalowe pseudodyskusje, bo poza “wiedzial ze jest kamizelka =/ nie usilowal zabic” (w tej analogi nie wiedzial, a strzal mial byc zabojczy) to ciezko bardziej zblizyc sie do morderstwa go nie popelniajac – a mimo to takie chore wymowki tez dalo by sie tu wpasowac, patrz: “przecierz strzelanie do kamizelki nie jest nielegalne”…

  • TL;DR:
   Chcialem uwydatnc te z odpowiedzi odniesione do [powstrzymanego przed strzelaniem] ktore byla by w stanie “oczyscic z winy” [strzalajacego ktorego kule zatrzymano] poniewaz to ostatnie jaskrawo pokazuje jak chory jest sposob myslenia [usprawiedliwiajacych]…

 5. JA SIĘ PYTAM – JAKIM CUDEM BLOG PISZĄCY O BEZPIECZEŃSTWIE REKLAMUJE URZĄDZENIE U2F JAKO “100% BEZPIECZNE”?
  CO TO KUUUURWA JEST?!

  • Nie jako “100% bezpieczne”, a jako dające 100% ochrony przed phishingiem. Bo to prawda, klucz U2F daje 100% ochrony przed phishingiem — więcej informacji znajdziesz w naszym darmowym webinarze, na którego można się zarejestrować nawet wypełniając formularz z capslockiem.

 6. Kiedy zamkniemy morderców, ktorzy torturują, zabijają w imieniu państwa?
  Dlaczego nie widać oburzenia, że policja włamala się na serwery i przechwytywała informacje ok. kilkudziesięciu tysięcy niewinnych ludzi.

 7. @kopciuszek vel. studencik vel. fluffy
  > To chyba muszą zamknąć wszystkie galerie handlowe i piwniczki..
  > Połowa z nich na wyposarzeniu ma piły, kleszcze sekatory, łańcuchy.

  > No jasne. Mylisz, że przestępcy są na tyle głupi by nie rozmawiać szyfrem.

  Chodzi ci o te galerie handlowe i piwniczki, prowadzone przez zorganizowane grupy przestepce, ewidentnie przeznaczone do porwan i tortur, do czego przyznaja sie sami zatrzymani?
  Czy moze o szyfry w ktorych przestepcy oglaszaja chec zakupu frytek, przez przyznanie sie do morderstwa z opisaniem motywow i szczegolow wlacznie?

  Zdajesz sobie sprawe z tego ze jestes totalnym imbecylem?

  • Ps. To nie jest nawet obelga, tylko naukowa ocena zdolnosci intelektualnych przeprowadzona przy wykorzystaniu informacji ktore udostepniles (tzw. “opinie”)

   I ja wiem ze to moze wydawac sie malo prawdopodobne, poniewaz jakby niebylo udalo ci sie zlozyc slowa (zwiazane z tematem artykulu) w zdania i wyslac w internet, ale takie obostrzenia byly by widoczne w przypadku choroby wrodzonej czy nabytej w dziecinstwie.

   Nawet bot nie posiadajacy inteligencji moze wysylac posty, a w przypadku ograniczen intelektualnych wywolanych samodzielnie wyindukowana moralna korupcja, tego typu odstepstwa (roznice pomiedzy obszarami) sa bardzo czeste.

  • WkurzonyBialyMis90210 2020.07.12 22:03
   Dobra to ja się pochwalę. Przed pełnią księżyca dokonałem morderstwa, a wcześniej gwałtu na murzynce bamki. No i jeszcze handluje prochami, piorę pieniądze i robię wszystko co jest nielegalne^^ . Widzisz ile jest dowodów słownych? To teraz mnie zamykajcie. BUhaa

   Gadać mogę wszystko bo bez dowodów to mi mogą zrobić. Zresztą zobaczymy czy po tym komentarzu wjedzie mi policja^^

  • WkurzonyBialyMis90210
   Pojechałeś mocno kolego. Tylko w państwie bezprawia zamyka się ludzi na postawie samych treści wiadomości. Wiadomości powinny być conajwyżej poszlaką, ale nie niezbitym dowodem na popełnienie przestępstwa.

 8. “DOBROWOLNE PRZYZNANIE SIE DO WINY” jest jednym z najmocniejszych i najczesciej stosowanych dowodow jakie istnieja (są o tym nawet dobre dziennikarskie dokumenty) i generalne zalozenie jest ze osoba przyznajaca sie do winy jest winna, trzeba tylko potwierdzic zeznania.

  @niewolnik systemu
  1. Sarkazm != prawda
  2. Mozliwa choroba psychiczna != racjonalnie stwierdzenie faktu
  3. Brak zgwalconej muzynki != sledczy juz wczesniej na twoim tropie + “komnaty”
  4. Ewidentny brak wystapienia “wszystkiego co nielegalne” bo sa setki jesli nie tysiace bezsensownych praw o ktorych zlamaniu bylo by glosno…
  5. Anonimowy post w internecie != prywatna wiadomosc ZABEZPIECZONA SZYFROWANIEM

  Caloksztalt i kontekst sytuacji zbyt skomplikowany zeby pomiescil sie w twoim malym rozumku?

  • Poprzednie bylo do:
   -> niewolnik systemu 2020.07.13 09:02
   -> ms 2020.07.13 14:20

   Chyba cos jest nie tak z reply, bo raczej na pewno nie klikalem przez dodaj komentarz…

 9. Nie dostrzeganie roznicy pomiedzy tak podstawowymi konceptami jak prawda i falsz.
  Proby manipulacji przez swobodne redefiniowanie podmiotu dyskusji i budowanie falszywych analogii [np. “komnata tortur” -> “narzedzia tortur” -> “(repurposed) narzedzie rolnicze” -> “supermarket”]

  Czuje sie jak na forum zachodnio-ultra-“feministycznym” a nie portalu technologicznym…

 10. No to już teraz wiemy, że prywatność korespondencji prowadzi do zbrodni i trzeba tego zabronić, najlepiej od razu razem z całą resztą obywatelskich praw. Kultura strachu pilnie potrzebuje nowych bodźców, bo ileż można straszyć lud tym samym wiruskiem, gdy za każdym razem – po wyłączeniu telewizora okazuje się, że w realnym życiu wszyscy na około chodzą zdrowi jak konie.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: