8:50
7/6/2014

Piotr Piętak publikuje (na podstawie wielu źródeł) obszerne opracowanie mechanizmów korupcyjnych w trakcie informatyzacji Polski pt. e-korupcja. Opisane zostały kulisy m.in. infoafery, e-posterunku, informatyzacji ZUS-u, i wielu innych projektów państwowych.

Spora część książki jest dostępna za darmo, jako ebook w wielu formatach. Polecamy jako weekendową lekturę.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

18 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Strona z formularzem logowania i rejestracji bez https, dziękuję.

  • 10 minutes email albo jednorazówka na np. gazecie to problem?
   jan nowak, asdkljfjaslsjdkjk@gazeta.pl, hasło: dupadupa.8 :)

  • mozna checkout zrobic od razu do paypala, tu jest https

 2. UPDATE: Sama płatność wydaje się bezpieczna (transferuj.pl albo paypal), ale poza brakiem szyfrowania podczas rejestracji, logowania i samego składania zamówienia, dodatkowo po rejestracji dostajemy maila z hasłem (czystym tekstem, przypominam mamy 2014 rok).

  • Poprawili z tym hasłem widzę, bo mi nie doszło już na mail, wciąż jeszcze certyfikatu SSL brak na samej stronie, aczkolwiek płatność idzie innym strumieniem już zabezpieczonym, a więc jak już to ktoś pisał – byle jakie dane + e-mail zastępczy i wszystko cacy :-D

   Wciągnąłem książkę za jednym zamachem. Nie jest ona prosta, ale ogólnie zaskoczyła mnie. Nie sądziłem, że za taką cenę w sieci trafię na taki materiał. Ilość przypisów jest zatrważająca, ale dobrze rozumiem ten zabieg. Autor w książce zawarł tyle zdań za które normalnie ktoś by chciał go postawić przed sądem (słusznie/niesłusznie), że mądrze ukrył to w cytatach by zmyć z siebie zarzuty.

 3. http://www.wprost.pl/ar/119400/Pietak-wygadal-80-tys-zl/
  nawet jak na standardy pisowskie, to szczyt hipokryzji…

 4. usuwacie komentarze dotyczące przekrętów tego jegomościa, który o przekrętach ma czelność mówić?
  http://www.wprost.pl/ar/119400/Pietak-wygadal-80-tys-zl/
  szczyt hipokryzji. już nie tyle Piętaka, co niebezpiecznika. :)

  • Czytaj dokładnie komunikat, który pojawia się po dodaniu komentarza – komentarze tych, którzy komentują u nas po raz pierwszy wapadają do moderacji i muszą zostać ręcznie zaakceptowane. A w weekend mamy weekend, więc moderacja jest przeprowadzana incydentalnie.

 5. moze dlatego wiceszef msw wczoraj zrezygnowal ze stolka…

 6. Jak można sprawić aby korupcja nie była opłacalna? Czy urzędnicy nie mają świadomości że decyzje które podejmują mają długofalowe skutki na nasze społeczeństwo?

  Trzeba chwalić za dobre decyzje.

  http://www.e-korupcja.pl/download/v1_2/e-korupcja.pl_Piotr_Pietak_fragmenty.pdf

 7. ale potem przekierowanie do strony znow bez….

 8. Pisze dość obiektywnie. Podoba mi się wniosek:
  “Z tego wynika, że im więcej ZUS wydawał na informatyzacje – tym nie mniej, ale więcej zatrudniał urzędników.”

  Przecież to jakaś ciężka patologia. Ciekawe ile teraz jest tam etatów.

  Jak można sprawić aby korupcja nie była opłacalna? Czy urzędnicy nie mają świadomości że decyzje które podejmują mają długofalowe skutki na nasze społeczeństwo?

  Może trzeba zacząć chwalić za dobre przemyślane decyzje?

 9. Dobrnąłem do 15 strony. Tego sie nie da czytać. Jakieś ideologiczne wycieczki do SB, jakiś ‘układ’, jak zwykle ‘wszystko wina Tuska’. Oczywiście wzmianka o ‘genialnym inżynierze Karpińskim’. Temat jest istotny, więc może dla odmiany opisał by to ktoś, kto:
  – nie ma ideologicznego odpału
  – jest bezstronnym obserwatorem (autor nie jest)
  – no i najważniejsze – umie pisać lepiej niż absolwent nowej matury.

 10. Założenie pierwsze: kiepskie rozwiązania techniczne prowadzące do uzależnienia od jednego dostawcy podejmują ludzie głupi lub przekupieni.
  Założenie drugie: ktoś, kto ma czelność pisania w takim tonie musi być czysty jak łza i mieć pewność co do uczciwości swoich ludzi.
  Wniosek: patrząc na to, co ekipa pana Pietaka zrobiła w msw (a bardziej- czego nie zrobiła)- musiał otaczać się głupcami. Alternatywą jest to, że i za jego czasów nie było lepiej.

  • Z tego co wiem, to właśnie ta afera korupcyjna dotyczy głównie ludzi którzy w tamtych czasach działali. Patrząc jak załatwili Piętaka w tamtych czasach, wydaję mi się, że gdyby był umoczony w korupcje to by go dawno zgarneli i na kozła robneli.
   Nie jest umoczony = był odmiennych interesów dyrektorów = blokowali go.
   Ja pamiętam głównie Pana vc-Ministra Piętaka z niewyobrażalnej ilości złożonych dymisji nie akceptowanych przez ówczesnego Ministra MSWiA Dorna. Przy każdym projekcie musiał taką metodą działać by coś szło do przodu. Pamiętam raz to w ciągu tygodnia cztery razy Minister Dorn latał wściekły po korytarzu bo vc-Minister Piętak mu złożył dymisję.
   Heh to mi poprawiało atmosferę w resorcie. :)

 11. Niestety ale korupcji nie zwalcza się tak jak to zrobiono u nas. Przy takiej praktyce to tylko bicie piany i polowanie na pionki – głupie pionki.
  Jak wygląda mechanizm zwalczanie korupcji w Polsce?
  Stworzono prawo i służby czyli tylko kij.
  Normalnie robi się to podnosząc zarobki to podstawa a dopiero następnie wprowadza się prawo i służby antykorupcyjne. Ale u nas niestety zawsze na pół gwizdka i na pokaz.
  Następna sprawa to U o zamówieniach publicznych -gniot jakich mało. Przecież to nienormalne, że wygrywa w 100% najniższa cena. Powinno być “najbardziej opłacalny zakup” co nie jest równoznaczne z najniższą ceną.
  Tego zjawiska nie zwalczy się nigdy w 100% ale do znacznego ograniczenia konieczne jest wprowadzenie szeregu narzędzi i rozwiązań systemowych. To co zostało zrobione w Polsce to tylko propaganda i nic ponad to.

  • Dokładnie jest tak jak piszesz … (polejcie mu C2H5OH) :D

 12. Albo czytali komentarze pod artykułem, albo sami dochodzą do tego co należy usprawniać bo już jest https i bezpośrednia rejestracja bez żadnych potrzebnych danych prócz e-mail, login i hasło. Propsy, w sumie właśnie dla tego zamówiłem, bo wcześniejsza forma wydawała mi się jakaś mało intuicyjna i do dupy ogólnie. Zabieram się do lektury, dam znać co sądzę, jak komuś będzie się chciało spędzić kilkanaście sekund na przeczytaniu opinii mej :) Aczkolwiek jak macie czas na gołe cycki to tym bardziej na to powinniście mieć czas.
  Aren.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: