10:51
4/12/2015

Poniżej informacja opublikowana przez Małopolską Policję:

Poszukiwany międzynarodowym listem gończym przez USA hacker zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie współpracujących z funkcjonariuszami FBI.

Mężczyzna odpowie za phishing i pranie brudnych pieniędzy – z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że z kont bankowych mógł wykraść kilkadziesiąt milionów dolarów

Zatrzymanie było efektem współpracy policjantów wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z funkcjonariuszami FBI. Dzięki temu ustalono, że poszukiwany międzynarodowym nakazem aresztowania obywatel Ukrainy może przyjechać do Krakowa. Policjanci wytypowali miejsce, w którym mógłby się zatrzymać. Jak się potwierdziło – trafnie. Mężczyzna zupełnie nie spodziewał się obecności policjantów w miejscu, do którego przyjechał – nie stawiał nawet oporu. Został zatrzymany wczoraj pod zarzutem phishingu i prania brudnych pieniędzy – w kwocie co najmniej 80 milionów dolarów amerykańskich. Trafił do policyjnego aresztu, dzisiaj w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie zostaną wykonane czynności procesowe z jego udziałem. Policjanci zabezpieczyli również sprzęt teleinformatyczny odnaleziony przy zatrzymanym.

W zatrzymaniu hakera policjantów wydziału do walki z cyberprzestępczością wspierali także policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone dla Zachodniego Dystryktu Karoliny Północnej. Dotyczy grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem środków płatniczych poprzez phishing i następnie praniem brudnych pieniędzy. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że z kont bankowych różnych osób mogło zostać wykradzionych co najmniej kilkadziesiąt milionów dolarów

Gratulujemy krakowskiej policji.

PS. Czy domyślacie się, za którym botnetem stał ten człowiek? :-)

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

15 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Tak się kończy jak się używa ajfona.

 2. Uff, mogę spać spokojnie ;)

 3. Pytanie do niebezpiecznika:
  Kocham artykuły o cardingu i phishingu, czy jest możliwość stworzenia co(dwu?)tygodniowej opowieści z tymi tematami? Carding wydaje sie interesujący. Sam mam wiele sytuacji i znam, które można opisać (wysłać na email własny artykuł?)

 4. Może inspektor Jan Klima z KWP w Krakowie powie o tym coś więcej na spotkaniu:
  http://crossweb.pl/wydarzenia/social-engineering-methods-case-studies/

  • Liczymy na to :)

 5. “wytypowali” – tak się nazywa w dzisiejszych czasach efektywne użycie inwigilacji

  • albo konfidenta

 6. co za dureń! 80 baniek $ i przyjechał do krakowa.. musiał się liczyć albo z policją albo maczetą :)

  • A mógł pojechać do Białostoku, Hajnówki, Sokółki albo Bielska Podlaskiego. Tam wśród swoich by mu włos z głowy nie zpad.

  • Mógł też zacząć pracę w rządzie, sami swoi :)

  • Agnes666: Miodek się w telewizorni wywrócił jak to przeczytał.

 7. PS. Citadel, ale nie tylko za nim.

 8. @agnes666 To był Ukrainiec, nie Białorusin..

 9. Zamiast na Barbados kupić bilet to on do Polski Przyjechał Omg!

 10. Do Krakowa na szkolenie Niebezpiecznika? ;)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: