9:17
12/8/2011

* Kto zhackował Wykop.pl?

Ówczesny 15-latek, x3nu, odpowiada na Wykopie na pytania w sprawie “włamania”, które miało miejsce 2 lata temu. Włamania w cudzysłowie, bo x3nu połączył się z deweloperskim serwerem Wykopu, z bazą MySQL, na której nie było założonego hasła dla użytkownika root i zrobił dumpa bazy, która — jak się okazało — na serwerze deweloperskim była kopią produkcji. Hasła przechowywane w formie hashy bez saltu. X3nu utrzymuje że zgłosił błąd administaracji Wykopu, admini podziękowali, ale zgłosili sprawę na policję. Wobec x3nu sprawa została umorzona przez sąd rodzinny. Zarekwirowane komputery zwrócono. Nielegalnego oprogramowania nie posiadał.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

19 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. uuu moim zdaniem admini wykopu chamsko się zachowali.

  • Dlaczego chamsko?
   Gdyby koleś tylko zgłosił luke nie wykorzystując jej to bym sie zgodzil, ale oprocz tego zabral cos ze soba..
   Jak Ci złodziej wyniesie z domu telewizor, ale zgłosi przy tym ze zostawiles otwarte drzwi wszystko bedzie w porzadku? :)

  • @Folon – Nie wyniósł telewizora tylko zrobił mu zdjęcie. Nie, nie zgłosiłbym na policję tego, że ktoś dowiedział się jak można w prosty sposób wejść do mojego domu, informując o tym tylko i wyłącznie mnie, a jako dowód zrobił zdjęcie mojego telewizora. Jeszcze bym podziękował. :)

  • @Paweł Kosiński
   A jakbyś miał swoje i swojej partnerki nagie zdjęcia schowane w komodzie, a on by je sfotografował i Ci pokazał?

 2. Owszem chamsko. Ale jak będzie Twoja firma i Twoja dupa na linii to zobaczysz czy zdobędziesz się na wiarę w dobre słowa anonimowego człowieka, który dokonał włamu tudzież “włamu” czy jednak będziesz wolał żeby go przetrzepali ;-)

  • – 1

   Jak dla mnie wina jest po stronie Administracji
   Ciekawi mnie czy nastepnym razem w wypadku wystąpienia jakiejś luki lub błedu ludzie będą tak chcętni informować administracje wykopu :)

 3. Czyli x3nu zachował się źle: powinien zrobić im anonimowo jesień średniowiecza, wtedy nie byłoby sądu rodzinnego, policji i trzepania dysków. Admini by też się dowiedzieli do czego się nadają, tyle że na drodze służbowej a nie koleżeńskiej. Zamiast represjonować geeka, stali by w kolejce do pośredniaka.

  • +1

  • +1

 4. Przecież o tym wiadomo od czasu włamu…

  Wystarczyło siedzieć na IRCu

 5. X3nu był bodajże adminem na jednym z “polskich chanów”.

  karachan.org pozdrawia ;)

  • adminem vichan.net który to ponownie powstał z martwych

 6. Sorry, ale takie zachowania skłaniają do tego by już o tym nie mówić adminom, następne “włamy” będą pokazywane na torrentach, jak się admin skapnie, że pół świata ich bazę z torrentów ściąga.

 7. a może młody chciał trochę $$ za spokój ? ;)

  TVN24:

  “Michał Białek ze spółki Wykop, która jest właścicielem portalu przyznał, że złodzieje po pozyskaniu danych próbowali szantażować właścicieli portalu. – W nocy z 19 na 20 sierpnia doszło do włamania na jeden z naszych serwerów. Następnego dnia dostaliśmy informację, że za pewne korzyści złodzieje nie przekażą pozyskanych danych dalej. Od razu skontaktowaliśmy się z policją – podkreślił Białek. “

 8. http://www.wykop.pl/link/843933/vichan-net-zhakowany/

  Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie, i po co ten news? :)

  • xenu nie ma nic wspólnego z ówczesnym vichanem. Na samej górze artykułu jest link do AMA, poczytaj.

 9. […] spory kłopot przy wycieku bazy, np. poprzez popularne ataki SQL injection albo włamanie na serwer […]

 10. […] reset haseł, czyli sytuacja podobna do tej, która w Polsce też miała miejsce kilka lat temu: po wycieku bazy Wykop.pl hasła swoim użytkownikom zresetowała Nasza Klasa oraz […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: