9:40
24/4/2014

Próbuje na to odpowiedzieć ten raport (niestety trzeba się rejestrować). Poniżej jeden z wykresów-wniosków:

security-programming-language

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

37 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Python się nie zmieścił w TOP 6 ?

 2. Logo Komeniusz ;)

 3. Zarejestrowany ;) http://niepodam.pl/users/placek

  • dzięki

 4. Czyli mamy rozumieć że VB Java i ASP?

 5. No to wybrali zajebiste i na czasie języki do porównywania (.NET to język? myślałem, że platforma…)

  (DISCLAIMER: nie rejestrowałem się, oceniam po obrazku w newsie)

 6. Czyli ASP.NET ma 22 :P

 7. Bez rejestracji tutaj: https://dl.dropboxusercontent.com/u/41030838/statsreport2014-20140410.pdf

 8. Z tego wykresu mogę wyciągnąć tylko wniosek na temat popularności danej platformy. Te mniej popularne “mają mniej błędów”, bo nikt ich w nich nie szuka. I tyle.

 9. A gdzie w rankingu plasują się C, C++ i Python?

  • C i C++ mają po kilka równorzędnych implementacji, więc chyba ciężko mówić o podatnościach w samym języku. A co do Pythona, to nie wiem.

  • A ja się pytam gdzie assembler?

  • C wyszło poza skalę ;-)

  • Nie ma takiej liczby…

 10. Czemu nie widzę Pythona, C, C++?

 11. Haskell! :)

 12. A gdzie język programowania pralki, kuchenki mikrofalowej…?

 13. ada?

 14. @Xender, atom: Raport dotyczy tylko sześciu języków, widocznych na screenshocie (.NET, Java, ASP, PHP, ColdFusion, Perl)

  • Bez sensu, to tak jakby zrobić ranking najbezpieczniejszych samochodów wśród 6 marek.

 15. W zestawieniu brakło Ady. Mało popularny a moim skromnym zdaniem chyba najbezpieczniejszy z języków. Jego wydajność to już zupełnie inna sprawa…

  • Jakie są problemy z wydajnością Ady? Z reguły jest między (wielokrotnością) 0.7 a 3.0 wydajności C, a nie słyszę by ludzie płakali że C jest powolne…

 16. Językiem w jakim uwzględniono, że programista robi błędy jest Ada. Narzuca nawyk określania co jest błędem juz na etapie deklarowania zmiennych. Polecam zapoznać się z językiem. Pewna filozofia przydaje się gdzie indziej.
  Większość oprogramowania awioniki w Boeingach 777 i A340 jest napisana w Ada.

  • Mozilla też tworzy język programowania, który ma być z zamysłu bezpieczny – Rust.

  • Aaaaa, to dlatego Dreamliner ma problemy z oderwaniem się od ziemi? ;o)

  • Zapomniałeś o pewnych elementach języka które powodują że pewne klase dziur bezpieczeństwa nie istnieją w Adzie, z pamięci: no dangling pointers, typed pointers, array access bound checks, overflow checks. No i w Adzie 2012 mamy kontrakty :D

   A w zasadzie to nie wiem czemu nikt nie porównuje nowych języków z Ada…
   większość nowych języków to i tak nic innego jak odgrzewane kotlety – wystarczy zerknąć na listę rzeczy jakie były w Adzie 83 by zauważyć że większość języków dopiero nie dawno uzyskała podobne możliwości.

 17. Referencje do poprzedniego posta: Lista systemów mission-critical gdzie Adajest używana:
  http://www.adaic.org/advantages/projects/

 18. tyle, ze to srednia ilosc bledow w aplikacjach a nie jezykow, tutaj jeszcze wchodzi w gre profil programistow, branza i wielkosc aplikacji, dlugosc zycia, utrzymania, etc

  statystyka jak kazda inna, mozna spokojnie wygenerowac sobie inna…

 19. W Perlu nie znaleźli, po prostu się poddali po sparsowaniu w głowie trzeciej linijki drukującej hello, world: $_=//&&*!@D()**$!#($#)++;

  A tak w ogóle, to bardzo mało tych języków tam. Dużo nowych graczy jest na rynku ostatnio: F77, C89, COBOL…

  (Perl pewnie zawiera mało błędów, bo nikt nie pisze w nim dużych projektów…)

  • Dyskutowałbym z tym,taki Movable Type czy Yandex to pierwsze z brzegu duże perlowe projekty. Ale mniejsza z tym: wysoki wynik perla wynika raczej z dziwacznej metodologii badań, szczegóły w komentarzach na slashdot.

  • Cobol nowym językiem? Przecież to technologia stara jak informatyczny świat. Tak samo stara jak Fortran. Tylko że nikt nie używa Cobola do pisania frontendowych systemów. Więc pytanie czego dotyczy to zestawienie bo moim zdaniem języków które są widoczne na systemach frontendowych a tych nie jest dużo.

 20. @CluelessKiwi

  Czyżby?
  http://perl.apache.org/outstanding/success_stories/www.inteligo.pl.html

  • spójrz na date. inteligo zostało przerobione na ruby dobre kilka lat temu.

 21. Myślałem że z PHP będzie gorzej – bardzo dużo “nie” programistów go używa;) Samouki zaczynają np od PHP i kody rozsiewają po internecie.

 22. Ten, który daje najmniej możliwości… brak dostępu bezpośredniego do bibliotek… kosztem dłuższego wczytywania itd. Nie będę tu się rozgadywał, ten kto w temacie ten wie.

 23. A i jeszcze możliwość przenoszenia między platformami. Jeśli ta kwestia jest mocno ograniczona i język bezpieczniejszy i sprzęt.

 24. A gdzie C++?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: