17:49
2/5/2022

Ciekawy atak miał miejsce w okolicach Paryża. Ktoś nie tyle przeciął co wyciął kawałki światłowodu. Przecięcie jest łatwo naprawić (“spawając”) światłowód, ale uzupełnienie brakującego włókna wymaga już trochę większego wysiłku.

W przypadku tego incydentu nie można mówić o przypadku szalonej koparki, jak to często bywa. Cięcia są niemalże chirurgiczne, a żeby było śmieszniej, światłowody uszkodzono w taki sam sposób w 3 lokalizacjach, w niewielkim odstępie czasu od siebie, co może sugerować, że za tymi atakami stoi ten sam sprawca (lub sprawcy).

Francuzi odebrali atak jako zamach na istotne dobra narodowe a w analizę incydentu zaangażowano służby.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

7 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. U nas kiedyś na osiedlu w nocy ktoś w każdej studzience wyciął po 15-20cm światłowodu lokalnej kablówce, zamiast spawać szybciej było położyć nowy światłowód. Tydzień później konkurencja ogłosiła wejście, przypadek? Nie sądzę ;)

    • Z podobnych rzeczy można się czasem spotkać z ‘marketingiem’ firm ochroniarskich na nowych osiedlach. Ulotki, potem dwóm, trzem domom (w takich miejscach widocznych) ktoś wybija okno, potem znowu ulotki. Znany jest mi przypadek gdzie taka sytuacja powtórzyła się dziesięciokrotnie przy jednej firmie ochroniarskiej. Oczywiście postępowania umarzane.

  2. To prawda. Musza wyciągnąć zapas, którego zazwyczaj nie ma albo robić wstawkę.

    • Przecięcie czy wycięcie kawałka i tak trzeba ściągnąć zapas aby wyspawac -minimum 3 metry na powierzchnię z każdej strony, ale lepiej byłoby min 5m. W mufie powinno być z 2metry gołych włókien.

    • Jeśli był to światłowód magistralny lub łączący jakieś ważne lokalizację to robi się wstawkę i ciągnie nowy na całej długości chyba ze zapas jest w bardzo bliskiej odległości

  3. A może właściciel nieruchomości miał dość Służebności Przesyłu?

  4. Kiedyś pewnemu operatorowi ukradli około 1500 metrów światłowodu. Prawdopodobnie złomiarze kable pomylili xd

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: