13:12
19/9/2013

Zaprzeczył czy potwierdził? Trudno powiedzieć, bo na pytanie, które brzmiało “Czy rząd USA prosił Cię o wprowadzenie backdoora do Linuksa?” odpowiedział “nie” ..jednocześnie kiwając głową na “tak”… potem kiwając już tylko na “nie”…

O wywiadzie z 18 września, który miał miejsce na konferencji LinuxCon pisze eWeek. Żarty, czy prawda?

Prawdą jest natomiast to, że takie prośby kierowano w stronę developerów BitLockera, narzędzia do szyfrowania dysku twardego dla Windows.

Aktualizacja: Uff, to jednak był żart. Lepiej widać to na wideoklipie:


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

30 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ale NIErząd Ameryki

 2. w cytacie można by dodać znak zapytania, a także Prawa => Prawda :))

 3. W onet się bawicie z tymi tytułami artykułów?

 4. Pytanie czy zrobił to celowo na pokaz czy była to jedna z mikroekspresji ;)

 5. Czegoś tutaj nie rozumiem…

  Widać tutaj ewidentne łamanie prawa i nic się z tym nie robi ?

  • Jakie łamanie prawa ? Przecież to rządy poszczególnych krajów stanowią prawo. To ,że coś jest robione łamiąc dotychczasowe zasady prawne nie znaczy właściwie nic bo prawo można w każdej chwili dostosować do danej sytuacji.
   Prawo jest stanowione przez rządzących tylko po to aby była oficjalna podstawa do karania poddanych (społeczeństwo). Ludziom się tylko wydaje ,że w ich krajach panuje demokracja :D
   W rzeczywistości rządzą różnej maści mafie ,które mają potężne wpływy finansowe z całego procederu wynikającego z faktu bycia organizacją mafijną (partią) przy samym żłobie.

  • To jeszcze ktoś nie wiedział, że w USA jest iluzja demokracji, podczas gdy Rosjanie nie owijają w bawełnę i mówią wprost, że jej tam nigdy nie będzie?

  • tak, bo ruscy są wzorem wolności i demokracji.

  • @gja – Twoją ironię o Ruskich jako wzorcu wolności i demokracji zrozumiałem. Są na świecie ludzie, którzy wolą dictum acerbum od steku słodkich kłamstw i kłamstewek. Rosjanie na czele z “wujkiem Wołodią” nie owijają w bawełnę, podczas gdy Amerykanie zrobili fantastyczną iluzję wolności i demokracji. Mocno podejrzewam, że mistrzowie propagandy (czyli ówczesny Związek Radziecki) nauczyli ich tego dzieła – a uczniowie przerośli mistrzów.

 6. Open source backdoor?

 7. Myślę, że nie mamy się czego obawiać. W grupie developerów Kernela oraz pozostałych części systemu siedzi sporo osób, które takich zmian by nie przepuściły mimowolnie. Zresztą Linus bardzo mądrze podchodzi do sprawy – jakby ktoś z Was jeszcze tego nie czytał: http://www.change.org/en-GB/petitions/linus-torvalds-remove-rdrand-from-dev-random-4/responses/9066

 8. @Alojzy, może Teroyemu chodziło o to, że Linus złamał prawo :D

 9. moim zdaniem to po prostu inteligentny i dowcipny sposob na powiedzenie, ze byly naciski, a jednoczesnie danie znac, ze nie moze o tym mowic otwarcie.

 10. 24:17 – pytanie o backdoora

  • Dzieki

 11. “Linus Torvalds zaprzeczył i potwierdził i zaprzeczył” …

 12. Litości, przecież ewidentnie widać, że to żart sytuacyjny. Tekst nie oddawał ducha przekazu, ale na filmiku raczej jednoznacznie to wygląda.

 13. W ogóle WTF pytanie. Linus w swoim życiu wykonał tylko jądro, które zostało wykorzystane w linuxach a także systemach pokrewnych.

  • “tylko jądro” – dobre ;)

  • “Linux” to właśnie jądro, i nic więcej.

   RedHat, SuSe czy Ubuntu to sa “dystrybucje Linuksa”, czyli Linux plus dodatkowe oprogramowanie na nim działające.

   PS Android też jest Linuxem. ;-)

 14. To zależy od tego czy wierzycie słowom linusa. Teoretycznie przypuśćmy, że jednak umieścił backdoor w kernelu. Swobodnie może zaprzeczyć takiemu faktowi ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę, że nikt nie jest w stanie kontestować jego twierdzenia, bo przecież nie zrobi tego NSA mówiąc: Linus mówi nieprawdę, umieścił backdora dla nas.

 15. To już zostało zdementowane przez samego Torvalda
  http://mashable.com/2013/09/19/linus-torvalds-backdoor-linux/

  dopiszcie update gdzieś w niusie żeby nie straszyć ludzi :)

 16. Wy tak serio?

 17. Błagam, niech mi ktoś powie….. DLACZEGO LUDZIE POZWALAJĄ NA ISTNIENIE TAKIEGO RZĄDU, CO? I to nie w Polskorusi, tylko w kraju mądrym i demokratycznym, jak USA?

  Inne pytanie: Co z Free/Net/Open/Trusted BSD? Jakie systemy mogą jeszcze być bez backdoora?

  • “mądrym i demokratycznym” ???
   Hahahaha!!

   Mądry i demokratyczny kraj nie wpieprzał by się z butami w politykę innych krajów, głównie do zaspokojenia własnych interesów politycznych i gospodarczych.
   I nie mówię to o ostatnich wydarzeniach w Iraku (aka Wojna o ropę), Ale o durzo starszych.

   Taka Kuba, amerykanie zrobili sobie z całego kraju burdel i kasyno. A potem byli wielce zdziwieni że ktoś ich kopnął w dupę.
   Albo Afganistan, sami wspierali i uzbrajali mudzahedinów (w tym i Osamę), kiedy Ci walczyli z Rosjanami. Nauczyli ich terrorystycznych metod walki. Wspierali ogromne planacje opium. A potem zdziwieni rozwojem światowego terroryzmu, że ktoś użył ich własnych metod przeciwko nim…

   A przykładów jest dożo więcej.

 18. Jeśli poszli z nim pogadać, to odbyło się raczej “jak w filmach szpiegowskich”. Niezależnie od wyniku rozmowy, przed rozmową dostał papierek do podpisania że “rozmowa się nie odbyła” i zarówno przebieg jak i sam fakt rozmowy jest ściśle tajny. Co więcej, ma prawo (a nawet obowiązek) skłamać na ten temat. Mniej więcej tak to działa. ;)
  Czyli co? Nawet jeśli miał pytania/prośby/rozmowy na temat umieszczenia backdoora to nie może tego faktu potwierdzić. Sytuacja taka troche do dupy.

  Niestety, według mnie, taka rozmowa miała miejsce, Linus się NIE zgodził ale papiery musiał podpisać. Na pytanie na sali odpowiedział “żartobliwie-twierdząco-przecząco”. Z każdej strony jest chroniony: IM może powiedzieć że żartował (bo żartował), nam powiedział “tak-nie” i “nie”, a jak prawda zostanie kiedyś ujawniona – no cóż… “pokazywałem że tak ale nie mogłem powiedzieć”. Jakby zrobił inaczej dostałby kuku od służb a po co to komu…

 19. Sam fakt NIE zaistnienia takiej sytuacji w odniesieniu do jednego z 3 znaczących środowisk systemowych jest co najmniej podejrzane i mało prawdopodobne, by nie starano się umieścić złośliwego kodu w jajku.

 20. E tam samo jajko, jak mają całego SELinuxa… ;]

 21. jakbym był NSA to bym wstawił backdoora nie w kernel, a w gcc….

 22. […] Torvaldsa zapytano, czy NSA kontaktowała się z nim w sprawie zbackdoorowania Linuksa. Linus powiedział “nie”, jednocześnie kiwając głową na “tak”. Kilka dni temu jego ojciec, Nils Torvalds, członek Europejskiego Parlamentu, potwierdził jednak […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: