10:25
7/4/2011

Luka w dhclient

Popularny klient DHCP niedokładnie filtruje dane przesyłane w odpowiedziach serwerów DHCP. W niektórych przypadkach może to prowadzić do wykonania nieautoryzowanego kodu na systemie klienta.

Brak filtrowania

dhclient nie escape’uje meta-znaków powłoki w odpowiedziach serwerów DHCP (np. wartości dla hostname). Aby uchronić się przed złośliwymi odpowiedziami serwerów DHCP należy zainstalować najnowsze wersje dhclienta (1-ESV-R1, 4.1-ESV-R2 lub 4.2.1-P1). Luka dotyczy tylko systemów *niksowych (Windows i Mac OS X korzystają z innych rozwiązań).

dhclient

dhclient w akcji

Jako obejście [podkreślam obejście a nie rozwiązanie!] problemu można także przeedytować skrypt dhclient-script i na początku funkcji set_hostname() dodać tę linię:

new_host_name=${new_host_name//[^-.a-zA-Z0-9]/}

Internet Systems Consortium, organizacja która rozwija BIND-a i dhcpd/dhclienta sugeruje także ustawienie odpowiednich filtrów, które pozwolą klientom na łączenie się tylko z zaufanymi serwerami DHCP.

Aktualizacja 10:58
Jak zauważa guzik, problem dotyczy również dhcpcd — w tym przypadku jako obejście problemu podawane jest usunięcie host_name z linii opcji w /etc/dhcpcd.conf


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

14 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Ciekawe jak zainstalować nową wersje na routerze…

  • Boze spraw aby chinczycy wypuscili aktualizacje firmware…

  • Może trzeba poczekać na aktualizację producenta, jak myślisz?

  • Skoro możesz wykorzystać lukę do wykonania nieautoryzowanego kodu, to w czym rzecz?:)

  • @Rzast: powodzenia.

  • Jeśli dobrze rozumiem, to tylko złośliwy serwer dhcp może przysłać kod… Jeśli mój router jest dobrze ułożony i łagodny z charakteru to jestem bezpieczny ;) No chyba, że chodzę z laptopem do różnych firm, i freaków którzy mają postawiony własny serwer dhcp o którym nic nie wiem, ale wtedy aktualizacja firmwaru na moim routerze raczej na nie wiele się zda…

  • @A: Pod warunkiem, że nikt nie wepnie w Twoją sieć swojego ‘złośliwego’ serwera DHCP. Chyba, że na kliencie określasz jawnie, z którego serwera korzystasz.

 2. Tu nie chodzi wyłącznie o hostname (które akurat jest wykorzystywane bardzo rzadko bo tylko wtedy gdy stacja kliencka nie ma ustawionego hostname), a także o pozostałe opcje. Dlatego warto zaopatrzyć się w poprawioną wersję. Drugą możliwą opcją, którą sprawdzają w patchu jest na przykład root-path.

  • wiem ;] i dlatego napisalem -> np. wartosci dla hostname ;] ale dopisze teraz ze obejscie ktore podalo isc to obejscie a nie patch bo to rzeczywiscie moze nie byc jasne ;]

 3. Dlatego warto uzywac stalych IP.

 4. Wygląda na to, że trzeba częściej w konsoli wydawać polecenie update…

  Pozdrawiam!

 5. Mac OS X to *jest* system uniksowy.

  • Myślę że autorom chodzi o systemy uniksopodobne, a nie samego Uniksa ;-)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: