11:53
14/7/2014

5 lipca 2013 roku, 2 licealistów Mateusz P. i Arkadiusz G. podmienili treści wyświetlane na ekranie LED-owym w centrum Kielc na napis: “Tusk dziw… Putina”. Teraz stanęli za to przed sądem. Grozi im do 2 lat więzienia i kara grzywny za obrażenie premiera.

Podemieniony ekran LED w centrum Kielc. Fot. @swawolnik / twitter.com

Podemieniony ekran LED w centrum Kielc. Fot. @swawolnik / twitter.com

Jak wpadli?

Brak jest szczegółów w tej kwestii, ale czytając między wierszami dowiemy się, że na kolejnym slajdzie na “zhackowanym” ekranie LED-owym pojawiło się …zdjęcie jednego z licealistów — kolegi sprawców. Jak widać, o ile licealiści mieli zdolności informatyczne, to z tzw. OPSEC-u egzaminu dojrzałości nie zdali.

Jak pisze kielecka Gazeta:

Obaj maturzyści podkreślali w sądzie, że nie chcieli nikogo obrazić, znieważyć i zrobić komukolwiek przykrości. I, że żałują swojego występku. (…) “Czemu wybraliście akurat takie zdjęcie? Czemu Tuska i Putina, a nie na przykład Żwirka i Muchomorka?” — dopytywał sędzia Kamil Czyżewski.
“Bo Tusk jest często krytykowany w internecie i jego stosunki z Rosją też” — odpowiedział Mateusz P. Stwierdził również, że według niego słowo “dziwka” nie jest wulgaryzmem.

Mateusz P. miał już na swoim koncie ataki teleinformatyczne — ze względu na jeden z nich musiał w przeszłości zmienić szkołę.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

38 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Słowo “dziwka” jest obraźliwe, ale nie wulgarne wg słownika PWN (sjp.pwn.pl).

 2. A jakieś informacje techniczne na temat ataku? Bo przez chwilę myślałem, że wszedłem na Kielecką ;)

 3. Metadane ze zdjęcia zapewne

 4. Żeby tylko nie dostali 15 lat za ujawnienie tajemnicy państwowej :)

  • Taaak? A czy Pan posiada jakieś informacje na temat relacji Putin-Tusk?
   Prosimy o niezwłoczny kontakt z admin@abw.gov.pl

  • Nie przypadkiem .gow.pl ?

  • Wydaje nam się, iż chodziło o gof.pl

   Pozdrawiam,
   Główny Korektor NSA Polska, sp. z.o.o.

  • http://www.gow.in

 5. Jaruzel pochowany z honorami, Kiszczak bezkarny na wysokiej emeryturze, Kociołek -kat Trójmiasta uniewinniony. Dwóch chłopaków ciąganych po sądach za “hasło na murze”. Prawdziwe.

  • Bardzo prawdziwe a nowa demokratyczna władza cytując Cejrowskiego z którym się zgadzam to plugawy język. Chamy w garniturach, przy wykwintnym winie, rozmawiają jezykiem świni!!! Wstyd dla mnie – kto wybral tych ludzi!!!

  • Wypad z polityką na onety

  • Dzięki Panu Jaruzelskiemu nie masz teraz bliższych stosunków z Putinem.
   Zagłęb się w historię zanim zaczniesz trollować.

  • @qqłka twoja mowa to mowa głupiego, który nie interesuje sie polityką choć polityka zawsze interesuje się nim

   @daras wielbicielu jaruzela, oprocz tego że gadasz oczywiste bzdury a putina masz u bram, to powiedz to rodzinom zabitych górników z “Wujka” . Myslę, że prosto w twarz byś dostał, jako pachoł sowieckiego pachoła.

 6. Tak dla przypomnienia.
  samsclass.info/123/StupidWhitehatTricks.pptx

 7. Gdyby postępowali legalnie, mogliby być całkiem świetnymi white hatami.
  Szkoda mi ich.

 8. To na tym telebimie już nie za bardzo będzie się ktoś chciał reklamować, skoro maturzyści go hakują :)

 9. Kiedy ja bylem gim/licbusem to w dobrym tonie bylo obrazac papieza JP2 a nie wladze wlasnego panstwa. Jak widac polityka, podobnie jak palenie alkoholu i picie papierosow szkodzi mlodziezy.

  • Good troll or IQ lower than 80?

  • “…a nie wladze wlasnego panstwa …”
   Czy aby na pewno własnego państwa ???
   Zastanów się dobrze … :/ Ludzie ,którzy piastują najważniejsze stanowiska w tym “państwie” w żadnym wypadku nie działają w naszym interesie tylko w swoim :D

  • no ktoś powyżej chyba wiersze pomylił, bo czytać ze zrozumieniem nie imiejet.

 10. Cóż. Jak widać w tym kraju wolność słowa jest tylko teoretycznie… Przykre :(

  • Wydaje mi się że nie rozumiesz na czym polega wolność słowa.

  • boli ciebie że nie można bezkarnie obrażać premiera lub prezydenta a nie wściekasz się na to, że w naszym prawie jest obecny pewien chory twór zwany 196 KK, który przewiduje srogie kary za szyderę z pewnej żydowskiej bajki?

  • Wolność słowa to znaczy, że możesz bez obawy wyrazić swoje zdanie, bez względu na to co myślą inni. Przyjmuje wartości 0 albo 1 ! Jeżeli przyjmuje inne wartości, pośrednie to powinno się to nazywać, zgodnie z podobnymi, nieintuicyjnymi rzeczami – falą prawdopodobieństwa wolności słowa.

  • Zgodnie z prawicową ideologią, Tusk powinien teraz tych chłopaków pobić. A nie, moment, oni jeszcze liceum nie skończyli, więc nie mają zdolności honorowej! Powinien ich zastrzelić!

 11. I za takie coś grozi więzienie, a za poważną działalność na szkodę Polski nie (afera podsłuchowa)?

  • Witamy na zielonej wyspie, mlekiem, miodem i podatkami płynącej…
   Szkoda chłopaków, ale tutaj niestety bekną, bo mimo wszystko zrobili to publicznie, w środku miasta, ale już wizyty o 6 rano za niepochlebne komentarze na FB, czy zamykanie studenta za stronę internetową to jest dopiero chora sytuacja. Plus cała masa pozostałych absurdów. Całe szczęście, że nie czytam o linuxach, nie znam się na kompach i nie produkuję saletry. Na szczęście jestem jedynie zwykłym płatnym killerem, mogę spać spokojnie :P

 12. tego jednego weźcie pod skrzydła wychowajcie i będziecie mieli dobrego pracownika skoro już sie wykazuje wiedzą…. brakuje mu tylko wyobraźni i kultury ;]

 13. Jakby tak pisali coś o pisiorach to by im jeszcze ABW podwiozło butelkę dobrego wina od płemieła.

 14. Zwrócę tylko gronu uwagę że podstawa problemu nie jest wolność słowa (? wkraczamy w sferę prawną?) czyli co ci młodzi ludzie wyświetlili. Zgodnie z tematyka tego serwisu problemem jest jak to zrobili. I raczej tego chciałbym się dowiedzieć.

 15. Ludzie o czym wy tu pier… , młodzi znaleźli słabość systemu – fajnie, wykorzystali ją – tez fajnie, ale czy musieli od razu obrażać ?!?!?! A co by powiedzieli gdyby ktoś inny zrobił to samo i obraził np ich matkę, ojca, kolegę. Spokojnie mogli zamieścić tam tekst/grafikę która nie jedzie po innym człowieku. Premier, jaki jest taki jest, ale to też człowiek tak samo jak nieżyjący Prezydent i nie powinno się obrażać ani jednego ani drugiego. Ludziom w tym kraju całkowicie się pomyliła wolność słowa z atakiem na drugą osobę. Powinni zostać dla przykładu ukarani za obrazę drugiego człowieka.

 16. Chyba za obrażanie Putina :v

 17. qqłka
  Wszystko jest polityka i nawet jak idziesz do sracza to masz takie a nie inne wygody bo mafie polityków nazywane teraz oligarchie wydały Twoje/Nasze pieniądze na ładniejsze sedesy w swoich willach!

 18. K… Wchodze na Niebezpiecznik i tu tez jedyne co widze to Tusk, Putin, agenci i dziwki. Strach lodowke otworzyc…

  Nie rozumiem tez dlaczego (tzn. w zasadzie rozumiem dlaczego, ale mocno nad tym ubolewam) Niebezpiecznik wrzuca newsy bez grama danych o technicznej stronie wlamania.

 19. http://www.tvn24.pl/nazwala-papieza-ch-em-prokuratura-umorzyla-sprawe,450221,s.html

  Co wolno wojewodzie (w tym wypadku dyrektorowi i partyjniakowi) to nie tobie smrodzie (gmibaza).

  Swoją drogą powyższe może być dobrą linią obrony dla młodych. Odpowiadać będą za przełamanie zabezpieczeń itp.: a nie obrazę “głowy państwa”.

  • Ale tusk nie jest ‘głową panstwa’ – to jest własnie ciekawe – na podstawie jakiego paragrafu sciga sie z urzędu tych dwóch chłopaków… bo ABW uruchomiono w tej sprawie, czyż nie? Paranoja.

 20. Podemieniony? Takie hakiery, a im nie podkreśla błędów ;P .

 21. Za taki napis na murze by nie skazali ale na telebimie już tak.. cudownie

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: