14:45
3/12/2009

McAfee o zagrożeniach w Internecie

Poniższa wiadomość to informacja prasowa nadesłana do Niebezpiecznika poprzez formularz kontaktowy. Nie pojawia się ona na głównej stronie vortalu ani w kanale RSS. Została opublikowana w dziale Prasownica, ponieważ jedną z misji Niebezpiecznika jest wspieranie polskich firm z branży IT Security poprzez publikowanie ich oferty handlowej. Redakcja Niebezpiecznika może, ale nie musi podzielać opinii znajdujących się w poniższym tekscie. Zachowano pisownię oryginału.

Firma McAfee opublikowała trzeci coroczny raport “Mapping the Mal Web” (Mapa zagrożeń w Internecie). Wynika z niego, że najbardziej ryzykowna jest obecnie domena Kamerunu (.cm), która zajęła miejsce domeny Hongkongu (.hk). Na przeciwnym końcu skali znajduje się Japonia, której domena (.jp) jest najmniej ryzykowna. Już drugi rok z rzędu plasuje się ona wśród pięciu najbezpieczniejszych domen krajowych. Najbardziej obciążona ruchem domena komercyjna (.com) przeskoczyła z dziewiątego na drugie miejsce na liście domen najbardziej niebezpiecznych, natomiast domena amerykańskich instytucji rządowych (.gov) jest najbezpieczniejsza wśród domen nienależących do poszczególnych krajów.

“Raport pokazuje, jak szybko cyber-przestępcy zmieniają taktykę, aby zwabić jak najwięcej ofiar i uniknąć wpadki. W zeszłym roku najbardziej ryzykowna była domena Hongkongu, która obecnie jest znacznie bezpieczniejsza” — powiedział Mike Gallagher, dyrektor ds. technicznych laboratorium McAfee Labs. “Cyber-przestępcy znajdują regiony, w których rejestracja witryn internetowych jest łatwa i tania oraz możliwie najmniej dla nich ryzykowna”.

Kamerun, małe państwo afrykańskie graniczące z Nigerią, w tym roku znalazło się na pierwszym miejscu na liście domen najbardziej niebezpiecznych (aż 36,7% adresów w domenie .cm stwarza zagrożenie), choć jeszcze rok temu w ogóle na niej nie figurowało. Wielu cyber-przestępców wykorzystuje fakt, że “.cm” jest częstym błędem literowym podczas wpisywania domeny “.com” i tworzy fałszywe witryny, które mogą instalować programy szpiegujące, adware i inne potencjalnie niebezpieczne oprogramowanie.

Zdecydowane działania podjęte w zeszłym roku przez administratorów domeny .hk, mające na celu ograniczenie rejestracji oszukańczych witryn przyniosły zamierzony efekt. Na liście najbardziej ryzykownych domen Hongkong spadł o 33 pozycje — z pierwszego miejsca w 2008 r. na 34. w 2009 r. Obecnie stwarza zagrożenie tylko 1,1% witryn w domenie “.hk”, podczas gdy rok temu niebezpieczna była co piąta.

W pierwszej piątce domen stwarzających największe ryzyko od dwóch latach pozostają domeny Chin (.cn) i Wysp Samoa (.ws).

Raport Mapping the Mal Web 2009 zawiera także następujące ustalenia:

  • Z 27 milionów witryn internetowych i 104 najważniejszych domen sklasyfikowanych w raporcie 5,8% (czyli ponad 1,5 mln), to witryny niebezpieczne
  • Witryny zarejestrowane na Dalekim Wschodzie są znacznie bardziej ryzykowne, niż przeciętnie witryny internetowe — aż 13% z nich stwarza zagrożenie. Region ten obejmuje drugą pod względem ryzyka domenę Chin (.cn), ale także — co paradoksalne — domenę Japonii (.jp), która jest najbezpieczniejsza
  • Najbezpieczniejszą domeną w Europie jest domena Irlandii (.ie), w której tylko 0,1% stanowią ryzykowne witryny

“Użytkownicy komputerów nie zawsze wiedzą, co jest bezpieczne, a co nie” — powiedział Gallagher. “Raporty nt. ryzykownych domen i takie narzędzia, jak McAfee SiteAdvisor, który jest wbudowany we wszystkie pakiety zabezpieczeń firmy McAfee dla użytkowników indywidualnych, służą jako busola podczas surfowania po Internecie”.

Wykorzystując technologię McAfee® SiteAdvisor® i dane z technologii McAfee® TrustedSource™, firma McAfee przeanalizowała ponad 27 milionów witryn internetowych z domen krajowych i funkcjonalnych najwyższego poziomu, a następnie obliczyła ważone wskaźniki ryzyka. McAfee SiteAdvisor testuje witryny internetowe pod kątem obecności eksploitów umożliwiających atak na przeglądarki, phishingu, nadmiernej liczby wyskakujących okienek i możliwości pobrania szkodliwego oprogramowania, a następnie wystawia im ocenę. Technologia McAfee TrustedSource, to kompleksowy system oceny reputacji Internetu, który ocenia poziom zagrożenia m.in. na podstawie analizy wzorców ruchu, zachowania witryn i udostępnianych treści.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

Rozpocznij dyskusję, bądź pierwszy... ;-)

Dodaj komentarz

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: