18:08
8/11/2017

Ten odcinek podcastu jest niezwykły. Kuba rozmawia z Tomkiem, niecodziennym programistą, który do programowania …nie używa monitora. Kuba poznał Tomka kiedy prowadził jeden z ostatnich terminów niebezpiecznikowego szkolenia Atakowanie i Ochrona Webaplikacji …i kiedy zobaczył jak Tomek hackuje webaplikacje, pomyślał że moglibyście być zainteresowani tym jak wygląda konfiguracja jego niecodziennego stanowiska pracy.

Zasubskrybuj nasz podcast w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. Po prostu wyszukaj tam “niebezpiecznik” lub “na podsłuchu”, a o kolejnych odcinkach będziesz informowany automatycznie przez Twój telefon.

Posłuchaj tego odcinka

Listen to “NP #005 – ten z niezwykłym programistą” on Spreaker.

Zasubskrybuj nas, aby nie przegapić nowych odcinków

Najwygodniej jest nas zasubskrybować poprzez dowolną aplikację do słuchania podcastów. Po prostu wpiszcie “niebezpiecznik” w wyszukiwarce, a Waszym oczom ukaże się:

Obrazek jak obrazek, ale w tagach jest tajna wiadomosc dla Tomka. Widzisz to? :)

Kliknięcie w “Subscribe” sprawi, że będziecie automatycznie informowani o kolejnych odcinkach. Możecie też kliknąć w poniższy przycisk, aby zapisać się na podcast przez iTunes:

 

Wszystkie odcinki w jednym miejscu

“Na Podsłuchu” ma także swoją stałą stronę na Niebezpieczniku:

Strona podcastu Na Podsłuchu

Tam znajdziecie player pozwalający odsłuchać wszystkie odcinki, oraz listę linków do postów z dodatkowymi informacjami dla każdego z poprzednich odcinków (m.in. ze spisem omawianych artykułów oraz narzędzi). Można nas też słuchać na YouTube.

Do następnego podsłuchania!

Przeczytaj także:

26 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Miałem niewidomego kolegę na uczelni, jeszcze w czasach DOSa. Nawet kiedyś mu reinstalowałem kompa po jakiejś awarii, bo oczywiście sam nie był w stanie. Miał jakiś software czytający z ekranu, który siedzial jako rezydent w DOSie. Czytał mu to, co leciało na konsolę – “cedwukropekbackslash” i tak dalej :-)

  Ten soft miał regulowaną szybkość czytania. Kolega był nieźle wytrenowany, ja nie byłem w stanie zrozumieć, co ten komputer gada przy ustawionej przez kolegę prędkości.

 2. “przeprowadzany” ;_;

 3. ej, to ze nie ma ukrytych tresci to mowi sie na poczatku, a nie dopiero na koncu :)

 4. Kiedy będzie można przeczytać te artykuły? Jakoś mnie odpycha konieczność sięgania po słuchawki.

  • Wygeneruj sobie napisy na yt :D

 5. windows..macOS..ułatwienia.. “Jak na to patrzysz?”

  -no po prostu padłem!

  Ale wywiad sam w sobie całkiem spoko – jak to mówi klasyk: “Mądrego to i warto posłuchać”.

 6. Nie OS X tylko OS 10 :)

 7. Wywiad pierwsza klasa, jestem pelen podziwu dla goscia :)

  Powodzenia dla Was wszystkich!

 8. Nie umiecie zrobić transkryptu? Głusi też tu zaglądają.

  • A prosiłeś?

  • Ten programista na pewno by napisal odpowiedni program. Niestety, nie zauwazyl tego komentarza…

  • @pelagia
   Jeden bilet do piekła za parsknięcie śmiechem poproszę.

 9. najgorsze pytanie od prowadzącego: “jak Ty na to patrzysz?” ;)

  • Niewidomi nie mają problemu z takimi tekstami, a certolenie się z tym uważają za głupie. Mówią “do widzenia”, “do zobaczenia”, i wszystkie inne normalne powiedzenia w tym stylu. Czasem ilustrują to w ten sposób, że próby unikania tych wyrażeń są tak głupie, jak byłoby głupie zapytanie chłopaka na wózku “czy jeździ ze swoją dziewczyną na poważnie” xD
   Serio, gdybyś był zorientowany w kwestii “savoir vivru” wobec niepełnosprawnych, wiedziałbyś, że nie czepiają się normalnych, będących w powszechnym użyciu wyrażeń.

  • Jak ateista, który bez głębszego przemyślenia używa wykrzyknika “O Boże! “. To całkiem powszechne jest, więc pewnie niewidomi też problemu nie mają z takimi wyrazeniami.

  • Sam Tomek mówi gdzieś około 14 minuty wywiadu (kilka sekund po) “(…) tylko chodziło mi o to, że nigdy nie widziałem takiej samej (…)” (chodzi o klawiaturę brajlowską) co potwierdza to o czym pisze @Alexa.

 10. Nie lepiej byłoby przepuścić ten wywiad, przez PBX z odpalonym nagrywaniem rozmów? Wywiad brzmi jakby dyktafon leżał obok telefonu z włączonym tryb głośno mówiącym.

 11. Duży szacun dla tego Pana.

 12. Szacunek. Nie moge wyjść z podziwu. Postrzeganie programowania z takiej perspektywy to zupelnie inny wymiar i podejscie.

 13. Świetne przedsięwzięcie, ale proszę Was… “włączać”. ;)

 14. Też jestem za wersją czytaną :) pozdrawiam

 15. ah.. już gorzej u mnie z spostrzegawczością, jak można było przeczyć tytuły odcinków jak w “przyjaciołach” :)

 16. Swietny film o niewidomym programiscie pracujacym w MS:
  https://www.youtube.com/watch?v=R2mC-NUAmMk
  i dla ciekawych tutaj pokazuje w jaki sposob uzywa VS: https://www.youtube.com/watch?v=iWXebEeGwn0

 17. Jestem również niewidomym programistom, testerem i mam trochę mieszane uczucia po wysłuchaniu tego nagrania. Oczywiście każdy w IT ma swoje ulubione praktyki i Tomka narzędzia też są bardzo przydatne.
  Dla Tomka wielki szacun za robienie tyle rzeczy w pamięci, bo ja tak nie ogarniam i muszę się wspomagać. To co chciałbym dopowiedzieć od Siebie, iż nie jest tak do końca, że my nie możemy używać środowisk programistycznych i ich unikamy, albo musimy robić wszystko w pamięci. W sumie poczułem się w obowiązku wyjaśnić pewną kwestię, iż oprócz oprogramowania udźwiękawiającego, monitor brajlowski czy też wykorzystanie środowiska programistycznego tj. Eclipse, Visual Studio jest w użyciu przez osoby z tego rodzaju niepełnosprawnościami(niewidome) bardzo porządane, żeby być kilkanaście razy efektywniejszym i ogarniać projekty, które mają setki linijek kodu i wiele plików, lub debugować kod. Programista, który jest dobrze widzący rzuca na coś okiem, a ja rzucam palcem na monitor brajlowski i sobie to śledzę. Ponadto gdy edytuję kod to mogę mieć przekierowane wyjście z debugera i śledzić w brajlu jakimi komunikatami sypie, etc. Ponadto słysząc komunikaty w stylu: “otwarcie klamry, zamknięcie” można się pogubić ile tych różnych symboli i w jakiej kolejności się wstawiło i tutaj przychodzą z pomocą wszystkie rzeczy w środowisku programistycznym monitor brajlowski.
  Pamiętam jak próbowałem stworzyć tak ręcznie z użyciem wiersza poleceń, Notepada, Mavena apkę na Androida wszystko skompilować,
  a potem to samo robiłem W Eclipse i nie ma porównania co do wygody i szybkości.

  • Szacunek. Nawet ze wspomagaczami – podziwiam.

 18. 2:55 “Jak Ty na to patrzysz?” No wiesz co Kuba… ;-P, wielki SZACUNEK dla Tomka – impossible is nothing, Pozdrawiam M.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: