10:43
1/8/2019

Tym razem krócej. Po to, żeby było częściej. Każdy z nas prezentuje jeden temat. Jak podoba się Wam taka formuła?

Posłuchaj tego odcinka

Chcesz więcej?

Bądź na bieżąco i zasubskrybuj nasz podcast w Twojej ulubionej aplikacji do podcastów. Po prostu wyszukaj tam “niebezpiecznik” lub “na podsłuchu“.

Jesteśmy oczywiście w iTunes, na YouTube, oraz Spotify. Jak nas zasubujesz, to o kolejnych odcinkach będziesz informowany automatycznie przez Twój smartfon.

Materiały do tego odcinka

W odcinku przywoływaliśmy m.in. poniższe zagadnienia:

 • Piotrek zaczyna od kompleksowej analizy afery z aplikacją FaceApp. Wraz z Marcinem stara się zrozumieć skąd takie zainteresowanie dziennikarzy. Obaj zdradzają o czym rozmawiali z dziennikarzami, którzy zadawali im pytania w sprawie tej aplikacji.
 • Marcin opowiada o Facebooku, ale jako o nowym państwie, poruszając konotacje gospodarczo-technologiczne takiego podejścia.
 • Kuba uspokaja, że Faceapp, choć ma dostęp do wszystkich zdjęć, to nie do wszystkich sięga. Pisaliśmy o tym my i potwierdził to cert.pl
 • Piotr apeluje, aby zapamiętać, że

  Wszystko co wrzucasz do internetu powinieneś traktować jako publicznie dostępne. Dla każdego i na zawsze.

 • Wyjaśniamy jak rozróżnić rosyjską żabę od żab innych
 • Kuba wyjaśnia jak działa crawler Google, który odwiedza nasze strony i jak można go “atakować“, np. atakami XSS. Np. po to aby fałszować cache.
 • Marcin rozważa, jak postrzegane będzie bezpieczeństwo wyborów, jeśli ktoś zhackuje nie sam proces wyborczy, ale infrastrukturę pomocniczą. Wspomina o sytuacji w Kalifornii. Przy okazji wspomina o phishingach wyłudzających kody z SMS-ów i przywołuje przypadek jednego z najpoważniejszych ataków na polskie systemy, atak na KNF.

 

I tyle w tym krótkim odcinku. Jak podoba się Wam taka formuła?

Archiwalne odcinki

Aby zapoznać się z poprzednim odcinkami odwiedź stronę podcastu “Na Podsłuchu”. Znajdziesz na niej player pozwalający odsłuchać wszystkie odcinki oraz listę linków do postów z dodatkowymi informacjami dla każdego z poprzednich odcinków (m.in. ze spisem omawianych artykułów oraz narzędzi).

Strona podcastu Na Podsłuchu

Zapisz się na kolejne odcinki

Aby otrzymywać kolejne odcinki naszego podcastu, zaraz po tym jak zostaną opublikowane, zasubskrybuj nas przez:

Będziemy też superwdzięczni, jeśli ocenisz nasz podcast na 5 gwiazdek. Dzięki temu “zhackujesz” algorytm poleceń i więcej osób będzie w stanie nas usłyszeć, a w konsekwencji zabezpieczyć się przed internetowymi oszustwami. Win – Win.

Do podsłuchania!


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

13 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. > Piotr apeluje, aby zapamiętać, że “Wszystko co
  > wrzucasz do internetu powinieneś traktować jako
  > publicznie dostępne. Dla każdego i na zawsze.”

  Rozumiem że p. Piotr, gdyby był ekspertem dla rządu, doradzałby likwidację komputerów w szpitalach (tajemnica zawodowa) i urzędach skarbowych (tajemnica skarbowa)?

  To jest jedyny logiczny wniosek. Skoro zabezpieczenia są na tak nikłym poziomie, to cyfryzację należy po prostu wstrzymać.

  • Absolutnie błędny wniosek.

  • A jak nieodpowiedzialny rząd tworzy np. serwis pacjent.gov.pl i wrzuca tam moje dane medyczne bez mojej wiedzy i zgody to co ja mogę z tym zrobić?

  • Jeżeli wszystkie dane przetwarzane w Internecie (nawet na zabezpieczonych serwerach) powinniśmy traktować jako publiczne, to dlaczego wniosek że cyfryzacja przy obecnych technologiach nie ma sensu miałby być błędny?

 2. Wszystko co wrzucasz do internetu powinieneś traktować jako publicznie dostępne. Dla każdego i na zawsze.

  Zmieniłbym to na:

  Wszystko co masz na urządzeniu podłączonym do internetu powinieneś traktować jako publicznie dostępne.

 3. Zmieńcie formę na video plz, nawet jeśli macie występować w kominiarkach to zawsze milej słucha się z obrazem :)

 4. Dodajcie podcast na SoundCloud

 5. Nie wiem czy to zamierzone, ale jak wejdzie się do archiwalnych odcinków, to brakuje notatek do odcinku 17, 18 i 19.

 6. Dopiero ostatnio dowiedziałem się o tych podcastach. Super inicjatywa!

 7. Paradoksalnie autorzy rosyjscy są najbardziej godni zaufania, gdyż na miejscu służb rosyjskich (czy dowolnych innych) wcale bym się nie przedstawiał po imieniu, a raczej podszywał pod politycznie neutralne kraje takie jak Norwegia czy Hiszpania.

 8. Przez chwilę zastanawiałem się kto to do jasnej ciasnej jest Piotr Kukubo i czy to ma związek z ukrytą wiadomością :D

  Ja bym wolał dłuższe podkasty. Jakaś godzinka słuchania byłaby ok.

 9. […] papierowego oddawania głosów (o hackowaniu “internetowych wyborów” w 15 i 23 odcinku naszego podcastu “Na Podsłuchu”). Te papierowe też można fałszować, ale te […]

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: