12:41
24/3/2021

Nadchodzi jedno z większych wydarzeń tego roku! Już 14 kwietnia Google oficjalnie otworzy swoje Data Center w Polsce, a wtedy w usłudze chmurowej Google Cloud Platform będzie można wybrać Region Google Cloud Warszawa. Dlaczego to ważne? Tego dowiecie się z najnowszego odcinka podcastu redakcji Niebezpiecznik.pl. Piotrek rozmawia z Adamem Marczyńskim z Chmury Krajowej i wypytuje go nie tylko o otwarcie Region Google Cloud Warszawa, ale także o inne kwestie związane z czasem i kosztem migracji do chmury. Adam wyjaśnia też, jak krok po kroku wyglądałaby migracja Niebezpiecznika do chmury GCP.

Zobacz!

Chcesz być informowany o kolejnych odcinkach?

Bądź na bieżąco i zasubskrybuj nasz podcast w Twojej ulubionej aplikacji do podcastów. Po prostu wyszukaj tam “niebezpiecznik” lub “na podsłuchu“.

Jesteśmy oczywiście na na YouTube, w iTunes, oraz na Spotify.

Kiedy nas zasubujesz na jednej z wyżej wymienionych platform lub w Twojej ulubionej aplikacji do podcastów, to o kolejnych odcinkach będziesz informowany automatycznie przez Twój smartfon. Super, prawda?

Spis treści

Z Adamem rozmawiamy o:
– Wprowadzenie (00:00)
– Czym właściwie jest Chmura Krajowa i kto może z niej korzystać? (0:30)
– Nowy, polski region Google Cloud (3:40)
– Czy serwery Chmury Krajowej znajdują się tylko w Polsce? (06:15)
– Co Chmura Krajowa ma do zaoferowania na polu bezpieczeństwa? (11:13)
– Wsparcie ze strony Chmury Krajowej w razie incydentów (15:35)
– Jakie są przewagi Chmury Krajowej nad innymi rozwiązaniami chmurowymi? (19:13)
– Jak zaprojektować usługę chmurową, aby nie zaszkodził jej pożar serwerowni 😈 (24:23)
– Od czego zacząć migrację do technologii chmurowej? (30:03)
– Ile osób angażuje praca nad migracją do chmury? Jakie powinny być ich kompetencje? (33:07)
– Case study – przenosimy Niebezpiecznik do chmury krok po kroku (39:50)
– Sprawdzone źródła wiedzy na temat technologii chmurowej (46:24)
– Przykład najciekawszej migracji wykonanej przez Chmurę Krajową (52:00)

Ten artykuł powstał w ramach współpracy z Chmurą Krajową. Za jego publikację otrzymaliśmy wynagrodzenie.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

24 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. “Jakie są przewagi Chmury Krajowej nad innymi rozwiązaniami chmurowymi?”
  Maszyna zliczająca głosy w Sejmie szybko nam to uświadomi.

 2. Zapomnieliście otagować, że artykuł/podcast sponsorowany ;)

  • To prawda, bo z szablonu podcastowego formatka. Dodane!

 3. Urraaa! Podcasty wróciły! :D

  • Hmm… a czy wrócą podcasty w starym gronie? Bardzo mi się podobała taka formuła. Świetnie mi się tego słuchało w drodze do pracy :)

 4. Ja jestem ciekawy czy chmurę będą obsługiwać polscy technicy i administratorzy każdego poziomu? Czy audyty są/będą prowadzone przez polskie firmy i czy audytorzy będą mieli dostęp do wszystkich elementów infrastruktury?
  Czy cała chmura (urządzenia i oprogramowanie) będą podlegały prawu krajowemu?
  Czy chmura zapasowa/backupowa będzie także zajdować się w Polsce?
  Czy łącza dostępowe będą udostępniane przez polskie firmy?
  To są niby sprawy formalne ale także ciekawe.

  • W sumie to nie takie formalności Ale nie wierzę, że korpo tak wielkie jak Google mogło by wszystkiego nie zaplanować dokładnie.

 5. A co jak do chmury przyjdzie policjant i wyciągnie z niej wiaderko dysków?

 6. czy to nie powinna być przypadkiem Chmura Narodowa pod wezwaniem Św. Jana Pawła II?

  • Nie, bo to literka G sponsorowała. Gdyby sponsorowały literki P i S, to nie byłaby chmura, ale mgła. Chłodzona ciekłym helem. W ciągłej organizacji, z niezarządem i fafnastoma derektorami pobierającymi po dwa melony kredytów.

  • eh, Polska jest już wystarczająco skłócona, po co jeszcze prowokować takimi żarcikami? Poczucie humoru jest czymś fajnym, ale może lepiej czasami ugryźć się w język ;)

 7. case study lipa, ale rozumiem ze to odpowiedz bez przygotowania… przeniesienie tego co masz w onprem na to samo w chmurze to najgorsza mozliwa opcja
  plus wordpress z duzym loadem na wielu instancjach to jeszcze wyzwanie z synchronizacją plików miedzy instancjami ;)

  to co się da (z głową) przeniesc do PaaS

 8. Skoro są to serwery amerykańskich firm i to te firmy mogą pobrać “momentalnie” dane do innych swoich serwerowni to jakie ma znaczenie, że fizycznie serwer stoi w Polsce? Jest jakieś zabezpieczenie przed skopiowaniem danych z takiego serwera w chmurze Google, MS czy Amazonu poza obietnicą firm, że tego nie zrobią? Pewnie nie robią tego że wszystkimi danymi ale trudno sobie wyobrazić by jakieś 3 literowe agencje tego nie zrobiły jeżeli zainteresują się pewnymi danymi z dowolnego powodu.

  • Myślę, że jako kraj już podpisaliśmy umowy. Tak naprawdę internet to twór wojskowy, pamiętajmy o tym, a czy GAFA jest w pełni niezależna od USA myślę że na logikę nie.

 9. Nie wiem czy ktokolwiek się nad tym zastanawiał ale chmura w obecnej jej postaci to zaprzeczenie idei internetu. Internet powstał po to aby być odporny na celowany atak dzięki rozproszeniu. Chmurę chcą zmonopolizować 3 dostawcy. Awaria jednego routera jednego z nich powoduje odcięcie tysięcy lub setek tysięcy usług.Przykład ostatniego pożaru w serwerowni jednego z dostawców to powinna być przestroga dla wszystkich. Zdarzy się nie jeden raz w różnych centrach danych. Potencjalny atak terrorystyczny (bardzo łatwy do przeprowadzenia) może zablokować na długi czas całe gospodarki. I ostatnie pytanie – czy chmura krajowa powinna zostać stworzona na sprzęcie obcej firmy? Czy w ogóle zewnętrzne przedsiębiorstwo (szczególnie działające na kanwie prawodawstwa amerykańskiego) powinno mieć do niej dostęp?

  • Tak od końca:
   – czy chmura krajowa powinna zostać stworzona na sprzęcie obcej firmy?
   Nawet jeśliby wybrać polskiego producenta sprzętu, to on i tak co najmniej używa podzespołów zaprojektowanych i złożonych poza PL.
   – historia z OVH wiele mówi, to prawda, ale niewątpliwą przewagą chmury jest to, że back-up i kopie na wypadek DR można zapisać na serwerach zlokalizowanych gdzie indziej.
   – to prawda, że jest trzech głównych graczy, z których GCP jest najmniejszy, szczęśliwie są też inni (IBM, Oracle,VMWare i kilku innych), więc póki mono, duo, czy kartelu nie ma). A poza tym, która co do zasady jest nakierowana na biznes wprost, więc bezpośrednio nie dotyka to cywili (tak, rozumiem implikacje).

 10. Może to polityczne przeczulenie, ale jak pojawia się nowe rozwiązanie, które ma w swojej nazwie “Krajowy”, “Narodowy” albo ‘Nowy”, to zapalają mi się wszystkie kontrolki alarmowe.

  Zazwyczaj jest to z pompą i napuszeniem odpalane coś, co ma spełniać żywotne potrzeby społeczeństwa, rozwiązywać wszystkie dotychczasowe problemy i ma być remedium na wszelkie bolączki – a zazwyczaj jest to rozdmuchany balonik polepiony klajstrem o którym po roku najchętniej wszyscy by zapomnieli.

  “Chmura Krajowa” – już teraz myślę co trzeba będzie zrobić żeby uniknąć używania tego ;-)

  • Prawdopodobnie należałoby złożyć wniosek o usunięcie swoich danych z rejestru PESEL, Rejestru Dowodów Osobistych, Internetowego Konta Pacjenta, Centralnej Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych, baz danych ABW, policji, operatorów telekomunikacyjnych i banków.

   Oh, wait…

  • jako, że mam firmę robiącą kopie zapasowe
   pokażę jak to działa – “serwer” (raczej jego CACHE) jest w PL, reszta w chmurze – a uodo się cieszy, żę klienci mają fizycznie dane w polandii -BRAWO JA :D

  • @Civer wszyscy traktują “chmury” jaki cud nad cudy. A to tylko zwykły serwer ftp z nałożonym skryptem i klient ftp ;-). I o ile z ftp to się wiedziało gdzie pliki leżą, to tyle w chmurze są “gdzieś”, czyli jak sobie autor wymyśli albo zmieni w trakcie. Taki OneDrive jest rewelacyjny, ale kto jeszcze backupuje stamtąd dane to chyba tylko Putin wie :-)

  • Jeśli określiłeć miejsce przechowywania jako PL a dane wykopałeś do chmury bez określenia miejsca przechowywania to możesz mieć delikatnie mówiąc nieprzyjemności. Wiesz… składanie fałszywych oświadczeń, Rodo i takie tam.

 11. Czy gdzieś nie mogłyby być dostępne transkrypty tych podkastów? Nie każdy ma czas słuchać, a czytanie jest co najmniej dwa razy szybsze…

 12. Piotr wspomniał, że używacie rozwiązań Cloudflare do działania niebezpiecznika. Czy uważacie to za bezpieczne? W końcu działanie cloudflare można zrównać z MITM.

  (poniższe możecie uciąć przy publikacji)
  do poczytania – https://web.archive.org/web/20190402175900/https://cypherpunk.is/2015/04/02/why-cloudflare-is-probably-a-honeypot/

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: