21:00
14/8/2011

Najniebezpieczniejsze wakacyjne zdjęcie

Marcin Wierzbicki podzielił się z nami fotografiami, które wykonał w Egipcie. Fotografie przedstawiają bankomat, który wbrew pozorom działa:

Bankomat jest otwarty, ale sprawny. Jego wnętrze jest dostępne dla każdego i o ile nie jest to równoznaczne z dostępem do kasetek z pieniędzmi w sejfie, to na pewno warto zastanowić się, czy chcemy z takiego urządzenia skorzystać:

Bankomat otwarty 1 Bankomat otwarty 5

Bankomat otwarty 2 Bankomat otwarty 4

Zwróćcie uwagę na możliwość fizycznego dostępu do urządzenia Cisco. Jak pisze Marcin:

zgodnie z polityką Cisco… “kto ma dostęp fizyczny — może wszystko” — więc niezbyt mądre rozwiązanie — pewnie zabezpiecznie kasującę NVRAM w przypadku resetu hasła też nie było założone (szkoda że nie miałem seriala).

I jeszcze jedna fotografia Marcina:

Bankomat otwarty 6

A czy ktoś z Was pstryknął bardziej “niebezpieczne” zdjęcie podczas wakacyjnych wojaży? Może zrobimy mały plebiscyt? :)


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

29 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Trochę brudno tam w środku :) – ostatnio dostałem taki komputer do naprawy, zawartością kurzu w obudowie niewiele różnił się od tego bankomatu :)

  • Ja bym z chęcią wyczyścił, może nawet kurz :P

 2. Szkoda, że ludzie nie przyklejali tam jeszcze karteczek z PIN-em i nie zostawiali ‘w szafeczce’ kart ‘na później’ ;)

 3. Jaki z tego wniosek ? Zawsze miej przy sobie serial i parę adapterów ;>

  • oczywiście błędny wniosek – bądź dobrym reprezentantem Europy i zgłoś to do obsługi hotelu, niech złożą zamówienie na support techniczny w Amerykańskiej korporacji

 4. I jeszcze pewnie automat w miejscu niemonitorowanym ;]

 5. sprzęt zapewne przetrwał rewolucję więc czemu by nie miał dalej służyć? ;)

 6. No i cóż to by były za niebezpieczne wakacje! :]

 7. Od razu widać ze koledzy z Egiptu nie mogli sobie poradzić z za wysoką temperaturą. Pewnie jak wpakowali do środka ten modem i UPSa i zamknęli bankomat to mieni non stop zwiechy, musieli wybrać mniejsze zło. ;) Ciekawy jestem jak w tym banku wygląda departament bezpieczeństwa?

  • Departament czego? :-)

  • Non-stop zwiechy to normalka jak to wszystko chodzi na Windows!

  • Po pierwsze w hotelowym hallu, bo pewnie tam stał bankomat jest chłodniej (klimatyzacja) a po drugie elektronika w bankomacie musi być po prostu wydajniej chłodzona. Odsłonięcie bebechów nie jest możliwe do zaakceptowania. Nie wyobrażam sobie bankomatu w takim stanie np. w Dubaju. Zresztą w Polsce rok i dwa lata temu były dni w których temperatura nie odbiegała od tej w egipcie, a jednak nikt nie odsłaniał wnętrzności bankomatu.

   Jesli zaś chodzi o chłodzenie to może warto wymienić komputer w bankomacie na taki z bardziej energooszczędnym procesorem a przez to wydzielającym mniej ciepła. To samo da się zrobić z innymi elementami, zaś w przypadku UPS-a temperatura zasadniczo spadłaby po przejściu na zasilanie DC (brak przetwornika z prądu stałego 12 V na zmienny 230 V). W takim układzie znajdowałby się tylko jeden zasilacz przed UPS-em. Oczywiście wymagałoby to pewnych zmian konstrukcyjnych (skoro tam był ruter Cisco musiałby on zostać pozbawiony zasilacza sieciowego), jednak moim zdaniem opłacałoby się to, bo po co dublować zasilacze w urządzeniu, które nie powinno być w środku zbyt gorące. Zresztą ogólnie może warto przejść na konstrukcję komputera zblizoną do AIO, bo takie konstrukcje są niewielkie i energooszczędne (z tym, że procesor nie mógłby być z tych najsłabszych, by bankomat się nie dusił i nie zastanawiał podczas pracy, jak typowy All in One). Dawałyby też mozliwość zintegrowania innych urządzeń typu rutery, które mogłyby przybrac postać małych energooszczędnych modułów (coś w stylu kart PCI). Całość byłaby dość zimna i tym samym nie istniałaby konieczność chłodzenia z naruszeniem elementarnych zasad bezpieczeństwa.

 8. W Egipcie widze open-source na calego :)

  • A nawet open-space!

  • Racja! :-)

 9. Open-Doors :)

 10. Identyczne pudelko (tj. ATM) z c1821 na wierzchu lezalo w zeszlym roku na lotnisku w Hurghadzie, w czesci “tranzytowej”. Router lezal na gorze ATM, a na nim stal jeszcze modem.

 11. Nie ma co – instrukcję obsługi i płytkę ze sterownikami nawet zostawili :D

 12. To jest trzeci swiat, skad zdziwienie?

 13. Tam są chyba inne kary niż w europie.

  • Raczej zdecydowanie ostrzejsze, co nie usprawiedliwia aż takich zaniedbań bezpieczeństwa urządzeń i aplikacji bankowych.

 14. czyli ladnie wygladajacy bankomat bedzie bardziej bezpieczny? :) bo ja myslalem ze to trzeba miec zaufanie do bankow i wiare ze ktos weryfikuje to wszystko ..

  wnioski: lepiej placic tylko karta albo gotowka z kraju przewieziona?

 15. W ten sposób egipscy rewolucjoniści są wspierani finansowo przez zagraniczne rządy za pośrednictwem swych tajnych agentów noszących kryptonim turysta ;-)

 16. ktoś mógłby nadesłać, jak bada się przed niebezpieczeństwem raka piersi! :D

 17. Children of Dune… :o)))

 18. Zdjęcia to nie mam, ale u nas w kraju nie lepiej.
  Z rok temu na dworcu PKP we Wrzeszczu z bankomatu na szynach do przodu wystawała cała góra urządzenia…

 19. Bankomat nie stał w klimatyzowanym pomieszczeniu — był to dwór. Początkowo myślałem, że to przypadek… np. coś zostało źle zamknięte. Jednak gdy zobaczyłem serwisantów pozostawiających bankomat w takim stanie — przestałem się łudzić.

 20. No proszę, jesteście na głównej JoeMonster xD
  jakby ktoś nie wiedział o czym mówię: http://www.joemonster.org/art/17945/Czy_odwazylbys_sie_skorzystac_z_tego_bankomatu_

 21. o ile wiem w Egipcie mogą uciąć tą rękę którą się kradło – na pewno było tak jakiś czas temu. Warto obejrzeć na przykład karty telefoniczne z Arabii Saudyjskiej aby zobaczyć jak się je (nie)zabezpiecza w krajach z kodeksem Koranicznym. I niech ktoś jeszcze mówi że kara nie odstrasza :)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: