10:29
22/3/2011

Jest możliwy — do pewnego stopnia i na sprzęcie o wartości 500 dolarów. Nasłuchiwać może każdy, w dodatku nie tylko z okolic Libii, a z Holandii…

“Szpiegowanie” na Twitterze

FMCNL, to pseudonim holenderskiego radiooperatora, który na Twitterze identyfikuje samoloty NATO biorące udział w operacji w Libii, opisując ich wywołania oraz lokalizację. Dzięki temu wiadomo, że do Libii wysłany został samolot “Commando Solo“, którego zadaniem jest zagłuszanie kontrola radioprzestrzeni.

O Commando Solo warto poczytać odrobinę więcej, ponieważ jego możliwości są ogromne — niektórzy widzieli w nim nawet remedium na cenzurę internetu w Egipcie
Commando Solo

Commando Solo; fot. U.S. Air Force

Obecnie samolot nadaje następujący komunikat (w 3 językach):

[flv:http://boos.audioboo.fm/attachments/1019884/usaf-ec-130j-transmitting-on-6877-0-khz-libya-20-march-2011.mp3 300 10]

Jeśli spróbujecie opuścić port, zostaniecie zaatakowani i zniszczeni. Dla waszego bezpieczeństwa nie opuszczajcie portu. (mp3)

Libia Twitter

W wywiadzie dla Wired, FMCNL powiedział, że prowadzi nasłuch, bo chce mieć dostęp do prawdy, a nie informacji przesyconych wojskową lub polityczną propagandą. FMCNL korzyta z odbiornika ICOM R20 oraz skanera Uniden UBC-785XLT i jak twierdzi, nie słucha tylko na częstotliwościach NATO czy ATC (Air Trafic Control), ale monitoruje szereg innych źródeł.

Libia Twitter

Samolot “Commando Solo” udało mu się namierzyć, ponieważ wojskowe samoloty muszą informować o swojej pozycji na niezaszyfrowanych częstotliwościach aby uniknąć kolizji z cywilnymi samolotami. Zachęcamy do przeczytania artykułu na Wired.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

37 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Będę się czepiał ;)
  Częstotliwości podane w linku: http://www.iw5edi.com/ham-radio/445/libya-crisis-frequencies to nie UHF, ani VHF, tylko KF (fale krótkie).

  • Sądząc po charakterystycznych zakłóceniach, o tym ze koleś podsłuchiwał to co sie dzieje w Libii z Holandii, to zdecydowanie fale krótkie.

  • Zakłócenia nie zależą od długości fali, ale rodzaju modulacji (FM lub AM), a także od tego czy transmisja jest cyfrowa czy analogowa. Poza tym 225 MHz to fale ultrakrótkie, 325 to krótkie.

 2. czy taki sprzet jest legalny w polsce?

  • Nie, ale możesz kupić na allegro.

  • jest legalny sam używam – przepisy mówią jednoznacznie że nie wolno mieć sprżetu nadającego w określonych pasmach – natomiast nasłuch można prowadzić – posiadam skaner a nie radio. poza tym np policja nadaje niekodowane sygnały a abw i cbś korzysta z szyfrowania.

  • Raczej legalnie możesz go posiadać. A używać nie. Tak jak kiedyś z dopalaczami i z radiem CB.

  • Można leganie posiadać i użytkować. Dostępne są w sprzedaży radia globalne, które umożliwiają odbiór stacji w zakresie 150-30000kHz i 76-108MHz. Są szczególnie popularne w krajach tropikalnych, gdzie zasięg stacji UKF (FM) nie pokrywa całego obszaru.

   Zakres 0.15-30MHz obejmuje kilkanaście podzakresów wykorzystywanych do emisji programów radiowych, natomiast tworzenie odrębnej głowicy na każde pasmo jest nieopłacalne.

   Poza zakresami przeznaczonymi dla radiofonii, nadawane są inne ciekawe transmisje, jak np. mapy pogodowe FAX-em, informacje pogodowe głosowe (gadający komputer), bądź cyfrowe (do zdekodowania potrzebny jest komputer z wejściem line-in/mic), CB-Radio, można posłuchać krótkofalowców, którzy dokonują łączności głosowych lub przy pomocy innych standardów (morse, rtty, psk31, sstv – przesyłanie obrazów, …)

   Najwidoczniej te transmisje nie muszą być szyfrowane. Istnieją jednak specjalne standardy o przeznaczeniu rządowym/wojskowym jak np. STANAG dla krajów NATO. Są one szyfrowane i trudno je rozkodować. Są także inne standardy, które pozwalają na komunikację audio-wideo, lub połączenie z internetem, jednak przeznaczone są na dużo wyższe częstotliwości, a komunikacja odbywa się zwykle poprzez satelitę.

   Niestety ale w tych tematach należy się wykazać sporą wiedzą na temat anten, propagacji radiowej (o tym jak rozchodzą się fale), rodzajów modulacji sygnału itp.

   W nasłuchu przeszkadzają zakłócenia pochodzące od wszechobecnej elektroniki, chyba, że ktoś mieszka na obrzeżach miasta bądź poza.

   Polskie stacje radiowe nadawane w zakresie <30MHz, dostępne są na tej stronie: http://www.polskaam.radiopolska.pl/polskaam.htm
   http://www.polskaam.radiopolska.pl/redakcje_polskie.htm (pierwsze z brzegu)

   Sam posiadam radio Sony SW7600G i bardzo je sobie cenię. :)

  • Rzeczywiście, pisząc komentarz zwróciłem uwagę na “zakłócanie radioprzestrzeni”, nasłuchiwać oczywiście, że możesz. Jeśli miałbyś nie móc to pasmo byłoby “kodowane”.

 3. Gdybym miał słuchać radia w takiej jakości to chyba już bardziej te bomby na około by mi odpowiadały… Ładny samolot, artykuł i praca FMCLN

 4. @jurek nasłuch generalnie jest legalny. Za to nie masz prawa rozpowszechniać informacji nie przeznaczonych dla Ciebie.

 5. Tyle petrylionów dolarów i głos z automatu, nie mogli lektora nagrać? Poza tym nasłuch samolotu w Libii nie sprawiłby problemów :-)

 6. jurek pytanie czy w poslce jest legalne nasluchiwanie kanalow wojskowych ,bo sprzet pewnie miec mozna ,a nie mozna nasluchiwac. Po za tym chyba to wszystko idzie zaszyfrowanym pasmem ,a nasluch tego to juz jest napewno karalny

 7. polecam stronkę z WebSDR : http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

  mozesz nasłuchiwać, ale nie mozesz przekazywać osobom 3rd. nie można natomiast łamać zaszyfrowanych rozmów (TRUNKING itp)

  • Trunking sam w sobie to nie szyfrowanie… To po prostu inna (poniekąd lepsza) technika łączności radiowej. Trzeba odróżniać od siebie terminy “kodowanie” i “szyfrowanie”.

 8. USTAWA
  z dnia 16 lipca 2004 r.
  Prawo telekomunikacyjn
  (Dz. U. Nr 171, poz.1800)
  DZIAŁ VI

  Razdział 2Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

  Skaner wolno posiadać, wolno słuchać wszystkiego- nie mozna tylko przekazywać dalej informacji uzyskanych tą drogą. Słuchanie służb jest nudne- w PL przenieśli sie na EDACS, Tetrę, albo po prostu na GSM, po VHFie idą tylko komunikaty w stylu “sprawdź peselek”, “gdzie jesteście” i wezwania do interwencji.

  • A jak się do tego ma

   KK Art. 267 par. 3
   Tej samej karze [do 2 lat pozbawienia wolności] podlega, kto w celu
   uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się
   urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

   ?

  • Nijak. Skaner nie jest urządzeniem podsłuchowym!

  • a zwróciłeś uwagę na “albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem”?

 9. Co to za rodzaj modulacji / modulacji + kompresji czy diabli wiedzą czego, że głos jest tak masakrycznie zryty? 10 lat temu w Polsce połączenia GSM brzmiały lepiej. Ja wiem, że tu nie chodzi o audiofilskie fanaberie, ale chyba powinno to brzmieć na tyle dobrze by minimalizować ryzyko “niedosłyszenia / nie zrozumienia”.

  Pytam bo nie mam nic wspólnego ani z wojskiem, ani z krótkofalarstwem.

  • Nad Libią prawdopodobnie słychać to nieźle. Dystans i kiepska jakość odbiornika robią swoje… Mniej więcej tak brzmią nawet nowe transmisje, krótkofalarstwo to nie GSM i łączność analogowa ma swoje “brzmienie”.

  • Nasłuch prowadzony jest w modulacji SSB (single side band), a odbiornik nie jest dostrojony do prawidłowej częstotliwości, przez co dźwięk jest zniekształcony. Wydaje się jakby był odstrojony o kilkadziesiąt Hz w góre.

  • Skoro “holenderski radiooperator” to pewnie odbiera w Holandii. Dałbym sobie obciąć paznokcie, że w pobliżu nadajnika – czyli w Libii – słychać znacznie lepiej.

 10. Ta modulacja to SSB Single Side Band , jednowstęgowa modulacja (modulacja amplitudy pozbawiona fali nośnej ) wykorzystywana w łącznościach dalekiego zasięgu ze względu na względnie dobre parametry audio w stosunku do odległości przy wykorzystaniu fali odbitej podczas łączności.

 11. Tak to SSB, ale jaki to podsłuch?, raczej odsłuch, jeden głupek nagrał i wierzycie w głupoty.
  To nie jest nawet kodowane a głównym celem jest ostrzeżenie przed opuszczeniem bazy, kto zna angielski to słyszy wyraźnie.
  Jak ktoś przechwyci kody startowe to niech sie wtedy pochwali a nie takie głupoty, to każdy może odsłuchać i znacznie dalej niż w holandii bo fale krótkie odbijają się od jonosfery jak by ktoś nie wiedział i mogą dotrzeć nawet na biegun…
  Jakiś zjeb podłapał temat i szerzy propagande a głupi cywile wierzą, żal…

 12. Dzisiaj kupiłem na allegro skaner radiowy po przeczytaniu tego newsa. Moze nie bedde podsluchiwal samolotow, ale policje czy TAXI lol

 13. Zajebiscie schizowy ten komunikat. Od momentu, w ktorym zaczynaja mowic po francusku calosc brzmi jak z jakiegos horroru, albo z inwazji Borg! LMAO.

 14. Ten komunikat można było usłyszeć na 10.405 MHz USB, w Polsce też.

 15. […] w Londynie strzec ma 13,5 tysiąca żołnierzy, myśliwce, śmigłowce, a także samolot zwiadu elektronicznego i okręt Royal Navy. Jedna z baterii wystrzeliwanych ręcznie rakiet z 3 głowicami ma także […]

 16. Panowie ja miałem w domu 7 motorolek i na każdym z nich częstotliwość policyjną , nie przeszkadzałem nie utrudniałem nie ingerowałem w rozmowy policjantów , pewnego dnia jedną z tych motorolek sprzedałem koledze ,jego zatrzymał patrol do rutynowej kontroli i wpadł , wpadając powiedział że sprzęt ma o de mnie , zrobili rewizje ,zabrali sprzęt , spawa trafiła do Sadu dziś przyszedł mi akt oskarżenia o art.267 paragraf 3 ciekawe co będzie ? dodam iż natto sprzed jest legalny ,ja jestem krótkofalowcem i wszystko jest legalne więc o co tu chodzi ?????? musze wziąć adwokata jak najszybciej bo mnie zakręcą jak chłopa w Sądzie i jeszcze sprzed przepadnie …….

  • Przecież tylko kolekcjonowałeś ten sprzęt, a połowę z urządzeń nabyłeś na części zamienne. Nie miałeś nawet pojęcia, że one są dostrojone do pasma policyjnego – a z tego wynika, że nigdy nie słuchałeś rozmów policji. W czym więc rzecz? :-)

 17. no tak tylko że w naszym kraju to ty musisz udowodnić że jesteś nie winny ….

 18. poza tym zapytali czy jest częstotliwość policyjna bo jak bym powiedział że niema to poszły by do ekspertyzy która trwa 6 miechów

 19. kto mi pomoże napisać zażalenie na zabrany mi sprzęt ?????????????????

 20. Ludzie sprawdźcie przepisy, potem klepcie bzdety ;) Kiedyś nie było to uwzględnione, ale teraz jest wyraźnie napisane że, nie można odbierać, dekodować, przetwarzać, wiadomości nie do nas kierowanych. Zatem sprawa jasna, że jak leci samolot i coś mówi to nie powinniśmy tego słuchać, bo wiadomość nie jest kierowana do nas.

 21. Widać za posiadanie chcieli udupić. To się spytaj w Prokuraturze kto jest pokrzywdzony z powodu twojego sprzetu bo sprawa o te sprawy wnoszona jEst nie z urzędu ale przez pokrzywdzonego np Komendanta Policji. Przy okazji spytaj ich czy za posiadanie fiuuta też zechcą cię o mozliwy gwałt oskarżyć wszak sprzet ku temu tez posiadasz. Jeżeli nie utrudniasz pracy służb, nie publikujesz treści usłyszanych no i publicznie głośno nie słuchasz to nic zrobić nie mogą ale u nas jak wiesz po złościu słuzby robią różne rzeczy. Ale pamietaj w Polsce Sądy to nie jest żadna trzecia władza tylko …… pierwsza i bogaty zawsze szycbiej dojdzie swoich praw niz my szaraczki.

 22. w mojej okolicy służby (PSP I POLICJA ) przeszły na cyfrówke , mam duzy problem ,nie wiem nic o kolizjach drogowych … znacie temat” może ktoś mi podpowiedzieć jak sobie pomoc??

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: