9:28
1/10/2010

Nie udostępniaj mp3 na Chomikuj.pl bo…

coś takiego przyjdzie pocztą:

Pismo od kancelarii prawnej

Pismo od kancelarii prawnej

W żaden sposób nie pochwalamy piractwa, jednakże zgodnie z prawem, możecie tego typu “zastraszającą” korespondencję zupełnie zignorować …o ile nadawcą nie jest prokuratura lub policja — wtedy, przygotujcie śmietankę do COFEE ;-)

Więcej o praktykach firmy, która wysłała powyższe pismo można poczytać na blogu Olgierda Rudaka Lege Artis, którego poprosiliśmy w tej sprawie o komentarz:

Z [powyższego – przyp. red.] pisma w żaden sposób nie wynika w jakiż to sposób HM jest pokrzywdzona tym działaniem: czy to oni nagrali tę płytę, są jej producentem? (…) Jeśli chodzi o płytę, co do której HM jest wydawcą, to wszystko gra. Przy nieokreślonym tytule działania w ogóle nie wiem co o tym myśleć. Ostatni akapit (ściśle: ostatnie zdanie) to jest totalna granda — Olgierd Rudak.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem nielegalne jest:
– posiadanie, pobieranie i udostępnianie pirackiego oprogramowania,
– udostępnianie wszystkich treści multimedialnych (muzyka, filmy, e-booki). Zauważcie, że w ostatnim zdaniu nie występuje słowo “pobieranie”.

DDoSem w antypiratów

Warto wspomnieć, że ostatnio organizacje antypirackie dostały DDoS-em, a kiedy po DDoS-ie się podnosiły, ktoś przywracający stronę z backupów udostępnił na cały świat zipa, z którego odtwarzał serwer — a tam archiwum e-maili, stawiające antypiratów w nie tak nieskazitelnym świetle, jakby tego sobie życzyli…

Pięknie podsumował to Marcin Maj z Dziennika Internautów:

Generalnie e-maile ACS Law pokazują, że motywem działań firmy jest zbieranie pieniędzy, bliższe groźbom, pomówieniom i szantażom niż prawdziwej ochronie praw twórców.

Zastanawiam się, czy polskie odpowiedniki ACS Law też kiedyś oberwą DDoS-em za tak silnie manifestowanie “antypirackiego” stanowiska?

P.S. Jak zauważył jednen z naszych czytelników, Jobel, serwis Chomikuj.pl ostatnio przeniósł swoją siedzibę na …Cypr. Czyżby ucieczka do kraju z łagodniejszymi prawami autorskimi?


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

61 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. A to czasem nie było tak, że multimedia można legalnie pobierać z sieci, ale tylko w celach poglądowych i po 24h trzeba ściągnięte dane usunąć lub zakupić oryginał? Coś mi tak świta, ale nie jestem pewny, ile jest w tym prawdy.

  Pozdrawiam!

 2. Łukasz i tak rodzi się plotka… ;)

 3. Zgaduję, że na Cypr przenieśli się w ramach kreatywnej księgowości a nie ze względu na prawa autorskie :) Przecież we wszystkich wywiadach powtarzają, że działają 100% legalnie i usuwają całe zgłoszone piractwo.

 4. “Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem nielegalne jest:
  – posiadanie, pobieranie i udostępnianie pirackiego oprogramowania,”

  mógłbym prosić o paragraf?

 5. Plotkę jak to nazwałeś powtarza wielu ludzi. Ostatnio sprzeczałem sie z kimś kto mi wmawial ze tak jest -.-

 6. 1. Przyłączam się do prośby
  2. Może ktoś mi wyjaśni, czy ściąganie pirata gry/programu, którego posiada się oryginał jest nielegalne?

 7. @marines, art. 291 § 1 kk i art. 293 § 1 kk dotyczy tylko oprogramowania.

  Generalnie śmieszą minie tego typu firmy. Z dwóch powodów. Po pierwsze straszenie prokuratorem jest karane. Po drugie skoro wiedzą o przestępstwie i nie zgłosiły tego do proroka to popełniają przestępstwo. Zapominają, że Polska nie USA i nie ma możliwości dogadania się poza sądem (znaczy się jest, ale mocno ograniczona).

  W każdym bądź… truecrypt, szyfrowanie systemu i trochę rozsądku… nawet specjaliści się odbiją od takiej mieszanki.

  • Koziołek: “straszenie prokuratorem jest karalne” — o, a w którym art. jest mowa na ten temat? “Groźby karalne”?

 8. tru, dzięki.

 9. Jeżeli chodzi o treści multimedialne, to prawo KARNE dotyczy tylko udostępniania, jest jeszcze postępowanie cywilne w którym dany właściciel praw autorskich może nas posądzić o odszkodowanie za ściąganie danych dóbr kultury.

  Różnica jest taka że w postępowaniu KARNYM to państwo płaci, a CYWILNYM sami właściciele by musieli ponosić koszty tego (po skazującym wyroku mogli by to odzyskać), dlatego zazwyczaj nie oskarżają bo wolą żeby państwo jeszcze za nich płaciło ;)

 10. Map1 zachowuje się podobnie, czyli:

  “Po pierwsze straszenie prokuratorem jest karane. Po drugie skoro wiedzą o przestępstwie i nie zgłosiły tego do proroka to popełniają przestępstwo.”

  Od chyba 2006 roku próbują wymuszać haracze.

 11. tu dochodzi jeszcze jedna sprawa – bez nakazu prokuratorskiego – Chomikuj udostępnił dane osobowe. To nie jest tak – że ja przychodzę do Niebezpiecznika i mówią mu: słuchajcie, ten cwaniak XYZ po mnie pojechał, dajcie mi jego IP i adres e-mail, to mu powiem co może mi zrobić. Powołują się na wyroki, orzeczenia i paragrafy, nie mając uprawnień do egzekwowania.

 12. @Koziołek

  Art. 291 i 292 K.K. to tzw. paserka i wymagane jest w ich przypadku wypełnienie znamienia „rzecz uzyskana za pomocą czynu zabronionego”.
  Stąd jeśli udostępnię komuś nabyte przeze mnie legalnie oprogramowanie to pobierający nie będą paserami. Chyba, że uznamy utworzone w ten sposób egzemplarze (kopie) za uzyskane za pomocą czynu zabronionego ale art. 293. mówi o programach komputerowych, a nie egzemplarzach utworów, pozostaje też problem kto wytwarza te egzemplarze (nie może to być paser.)

 13. @Piotr, zazwyczaj w groźbach, ale jak masz łeb na karku to można też z paragrafu o wymuszenie i z paragrafu o nakłanianie do niekorzystnego rozporządzania majątkiem jeżeli odstąpienie od powiadomienia proroka wiąże się z zapłaceniem haraczu.

  @Marcin Rybak, chomikuj.pl jest obecnie przegrane i złamane. Zatem nie można tam trzymać plików nazwijmy to wrażliwych prawnie.

  @Tylon, rzecz w tym, że w procesie cywilnym właściciel musiałby udowodnić, że to ty ściągnąłeś. Jest to trudne biorąc pod uwagę, że nie ma on możliwości uzyskania od operatora serwera w legalny sposób informacji o tym kto, co i jak. Dowód zdobyty z naruszeniem prawa jest odrzucany.

 14. @Piotr R., dlatego można ściągać muzykę, a nie programy. Powielanie jest nielegalne z ustawy o ochronie praw autorskich i pokrewnych.

 15. Kto pamięta (może z autopsji) sprawę map1 niech dorysuje wagonik ;-)

 16. Z tym Cyprem to słaba sprawa – nie najlepsze łącze na Świat mają :) Z Gdańska do Torunia jest lepsze :D

  Popieram tezę użytkownika Grzegorz Aksamit, że poszli tam dla kreatywnej księgowości i niechęci Cypru do wyjawiania jakichkolwiek informacji o zarejestrowanych tam firmach :D

 17. @Koziołek, w Polsce dowód zdobyty z naruszeniem prawa jest jak najbardziej akceptowany przez sądy, to nie USA. Doświadczyłem tego na własnej skórze.

 18. @guzik: Fakty mówią za siebie. Po wpisaniu w google.pl map1, drugą sugestią jest “map1 pozew”. Być może niedługo będzie podobnie z chomikuj.

 19. @Piotr Konieczny: straszenie prokuratorem jest karalne, o czym mówi art. 191 kodeksu karnego. Poza tym polecam dość stary artykuł:

  http://www.tvn24.pl/-1,1537996,wiadomosc.html

  @marines – poczytaj ustawę o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

 20. @Piotr Konieczny

  “Art. 191 § 1. kk. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

  Straszenie prokuratorem zdecydowanie w tym przypadku “podpada” pod ten paragraf.

  • parrot, K, koziołek: dzięki wielkie, nie miałem pojęcia o tym artykule — a tu się okazuje, że można za jego pomocą szybciej/łatwej rozwiązać tyle problemów “serwisu piszącego o (nie)bezpieczeństwie” :-)

 21. Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem nielegalne jest:
  – posiadanie, pobieranie i udostępnianie pirackiego oprogramowania,

  Co to jest to pirackie oprogramowanie i jak wygląda?

 22. MAP1 polautopsja

  http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=11&t=11846

 23. Warto jeszcze napisać, że legalnie wszystko poza programami można udostępniać rodzinie i znajomym (dozwolony użytek), a pojęcie znajomych jest szerokie. Nie jestem w stanie przytoczyć szczegółów, ale był już w Polsce wyrok sądu stwierdzający, że nie aby zostać tak określonym nie trzeba się spotkać “na żywo”. Wiem, że nie mamy prawa precedensu, ale mimo wszystko jest to istotna wskazówka.

 24. Posiadanie piratów owszem jest nielegalne tylko jeżeli dotyczy softu. Nie podpadają pod to media, więc ma się to nijak do tytułu artykułu – muzyka, filmy, itd. Wiadomo, że jak Cię za to nie wyhaczą do zaczną Ci grzebać tak długo aż znajdą coś innego za co można Cię posadzić co by ich ciężka praca nie poszła na marne ale formalnie rzecz biorąc można ściągać np. mp3 z Internetu i Ci mogą naskoczyć o ile tylko ściągasz, a nie udostępniasz czyli np. odpada P2P bo tam jednocześnie się udostępnia. Z tym softem też nie do końca bo czasem mogę z netu ściągać pirata mając w domu oryginał – czy to jest nielegalne? Niekoniecznie, bo licencje posiadam, chciałem zrobić sobie backup ale płyta jest zabezpieczona i sobie z tym nie radzę, a zgodnie z prawem jestem uprawniony do wykonania i posiadania kopii.

  Apropos pierwszego postu z tymi 24h to jest jedna wielka bzdura, to jakaś miejska legenda z połowy lat ’90.

  • No nie do końca. Kopię zapasową nośnika możesz wykonać w sytuacji, gdy nośnik ten jest niezbędny do działania programu, a dostawca nie zobowiązał się dostarczać kolejnych nośników niezwłocznie po uszkodzeniu tegoż ;) Chyba, że licencja stanowi inaczej.

   No także ten.. ;)

 25. Rzecz w tym, że w Polsce, w jego cenę wliczona jest jakaś część, która trafia do ZAIKS-u. Zatem czy nagramy z radia, z tv czy ściągniemy z internetu muzykę bądź film, swoją dolę dla autorów już zapłaciliśmy. Chyba, że zapisujemy na nośnikach własnej produkcji ;)

  Nie dotyczy to ebooków.

 26. @medevacs, @Łukasz, ja tak sobie pomyślałem o tych 24 godzinach i chyba mam jakie są źródła tej legendy… Tego typu “pomysł na” zrodził się w USA pod koniec ubiegłego stulecia. Generalnie w ich systemie każdy produkt można przetestować i bodajże do 30 dni od daty zakupu zwrócić do sklepu.
  Początkowy front obrony piratów brzmiał “jak posłucham to kupię”. Biorąc pod uwagę, że w tamtym czasie jakość muzyki w sieci była kiepska (nisko kodowane mp3, bo dyski były drogie) ten “model testów” sprawdzał się. Później z niego zrezygnowano, bo spadły koszty przestrzeni dyskowej. Powstało p2p i generalnie taka regulacja okazała się bezsensowna w świetle powszechnego używania polecenia touch.

 27. W cenę nośnika rzecz jasna.

 28. Sprawa Map1 jest bardzo ciekawa, 2 tygodnie temu doprowadzono do zatrzymania prezesa firmy (pomógł im Szklarski), a Sąd Najwyższy wydał wyrok, że fragment mapy nie jest utworem.
  http://www.szklarski.eu/index.php?s=&showtopic=131700&view=findpost&p=120570

 29. @Łukasz, cenna informacja… swoja droga skąd ja pana Szklarskiego kojarzę… Poza napisami, bo to oklepane…

 30. Ale zaraz – jak Chomik poszedł się opalać na Cypr do Nikozji to jak to z pozwami? Idą na Cypr? Czy Chomikuj.pl podlega teraz nie prawu polskiemu, a cypryjskiemu? Jeśli tak, to wszyscy mogą teraz na (cypryjskie) DRZEWO.
  A userzy? Cypryjska ochrona danych osobowych? Czy 6 mln osób może spać spokojnie?

 31. Najzabawniejsze jest to ze argumentacja którą podają w piśmie jest wewnętrznie sprzeczna. Najpierw piszą że czyn jest zagrożony karą do 2 lat pozbawienia wolności. A później proszą o podanie danych osobowych powołując się na przepis że można te dane dać o ile nie naruszy to praw i WOLNOŚCI osób których te dane dotyczą.

 32. Dochodzę do wniosku, że po prostu 6 mln polaków zostało sprzedanych na Cypr ;-)
  A właściciele uciekli z kasą.

 33. Mogli się wynieść do Sealandii:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Sealandia

 34. A jednak chomikuj.pl to był przekręt. Właściciel: TEAM Solutions gdzieś uciekł (pewnie na Cypr). Patrzcie:
  http://www.team-solutions.pl

 35. sealandii już nie ma.

 36. Przeczytajcie wyraźnie w tym piśmie, że obowiązek udzielenia informacji na temat danych osobowych udzielił Sąd. Więc jeśli dane z sygnatury akt i dokumenty się zgadzają to nie jest to wyłącznie bezpodstawna prośba, a obowiązek udzielenia tych danych. Więc może to nie być wyłącznie straszenie. Nie widziałem pozostałych dokumentów i akt :]

  • Nie masz racji. Obowiazek ujawnienia danych klienta publicznej sieci telekomunikacyjnej jest, ale tylko na wniosek:
   – sadu
   – prokuratury
   – policji w osobie komendanta wojewodzkiego (badz osob przez niego upowaznionych)
   I tylko w przypadku jednoczesnego zwolnienia z tajemnicy telekomunikacyjnej.

   Wiec takie pismo moga sobie wsadzic w otworek.

 37. @ Borys Łącki
  Wyrok WSA na który powołują się w tym piśmie dotyczy całkiem innej sprawy. W Polsce nie ma instytucji precedensu takiej jak w USA, więc ta sprawa nie ma znaczenia dla innych (szczególnie że dotyczy trochę innej sytuacji). Powołanie się w piśmie na ten wyrok nie ma żadnego skutku prawnego. Ma za to skutek psychologiczny – sam po przeczytaniu tego zacząłeś się bać :)

  Jeśli komuś się nudzi to tutaj można przeczytać ten wyrok: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/AD6FF02867

  Zaznaczam jeszcze raz, że to jest pojedynczy wyrok w konkretnej sprawie – nie należy go automatycznie odnosić do innych spraw.

 38. @Borys Łącki
  Sygnatura akt to II SA/Wa 1598/09, google prowadzi do wyroku WSA w Warszawie:
  http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/AD6FF02867

  Dotyczy on zupełnie innej sprawy. Z powyższym łączy ją jedynie żądanie danych osobowych.

 39. @Borys Łącki
  Ten wyrok sądowy, rzekomo nakazujący udzielenia takiej informacji, jest NIEPRAWOMOCNY. To po pierwsze. Po drugie – dotyczył konkretnej sprawy – naruszenie dóbr osobistych Maryli Rodowicz przez jednego z internautów (nie chodzi o rozpowszechnianie jej piosenek, ale o wpis na jej temat na jednym z for).
  Szczegóły tutaj:
  http://prawo.vagla.pl/node/8929
  Także nie tylko ostatni, ale także przedostatni akapit tego pisma to “totalna granda”.

 40. @ Borys
  Zdecydowanie nie masz racji.
  Sąd ani żaden inny organ nie może przenieść ustawowych uprawnień organów powołanych do w/w działań (prokurator lub na jego zlecenie – policja).

  I dlatego działanie w/w firmy jest niezgodne z polskim prawem ….

 41. Ciekawe co by zrobili gdyby z ich pismem zrobić to:

  http://www.youtube.com/watch?v=24pHo7PVwR8

  I odesłać je im z powrotem :)

 42. Walka z piractwem – tak, wypaczenia firm pseudoprawniczych – nie. Przy okazji warto zwrócic uwage na kosmiczne i nierealne wyroki RIAA, które są potem obniżane. Tyle, że RIAA musiała zapłacić prawnikom % od zasądzanej sumy. Już nawet sami twórcy rozumieja, że ochrona praw autorskich nie na tym polega a sami artyści w rzeczywistości niewiele z tych sum dostają.

 43. Coś może zacząć się zawężać ilość bezpiecznych prawnie hostingów. Ciekawe jak zadziała amerykańska ustawa o aresztowaniu domeny ? A dlaczego programy profesjonalne są takie drogie ? Bo są w nich nowe technologie i firma, kraj sprzedaje za frajer swoją skórę. A jeżeli ściągnięcie całej wartościowej twórczości muzycznej Świata w mp3 będzie trwało ułamek sekundy, to bedzie można jakoś zaczarować na ten czas roboty antypirackie w Sieci i generalnie sprawa praw autorskich może spotkać na swej drodze nowe głazy.

 44. @joker: Mnie cieszą takie projekty jak Sintel:

  http://www.sintel.org/wp-content/content/download.html

  Piękna idea i piękny efekt końcowy.

 45. po co udostepniac jakiekolwiek pliki tego tupu, gdziekolwiek? czujecie potrzeba dzielenia sie swoimi gustami muzycznymi / filmowymi? w pale mi sie nie miesci, ze komus sie chce sciagac mp3/film/gre/program skadstam, zeby potem wrzucic go na chomikuj.pl o_O

  a co do samego piractwa: zycze kazdemu piewcy cyfrowego socjalizmu, zeby napisal program i sprobowal go sprzedac :P.

 46. @jurek ogórek

  Gdyby ktoś Ci nie udostępnił to ciekawe skąd byś piracił swoje mp3/film/gre/program, chyba, ze wszystko masz legalne w co watpie. Programy owszem to juz wiekszy problem, ale muzyki i filmow bym nie generalizowal.

  ——–

  Ktoś ma jakieś sugestie, jakie kraje nadaja się do pośredniczenia w bezpiecznej wymianie plikow? Mam na mysli przykladowo uslugi VPN/VPS

 47. Cyfrowy socjalizm nie, ale chodzi o jakas normalnosc, wszystko sie zmienia, kolej, telefony itp mialy swoich wrogow na poczatku(wynalazek szatana itp), tak samo wszelkie inne pomysly, tylko, ze teraz mamy nieco wiecej problemow zwiazanych z “obczajeniem” tematu przez roznych konserwatywnych i upartych na nowe “Panow Misiów”. Sprzedawanie softu to inna bajka, Photoshop, kosztuje tyle ile kosztuje ze wzgledu na grupe docelowa dla jakiej jest przeznaczony, jakis system sterowania linia produkcyjna, tez bedzie kosztowal krocie, bo wiadomo, kto go kupi, korporacje, kowalskiemu potrzebna jest idea shareware, w dobie bankowosci, paypalow itp naprawde zaplacic nie jest problemem jak kiedys, ceny tez juz powoli przestaja straszyc… Kiedys to bylo cos, kto pamieta jak rejestrowal jakis soft shareware wysylajac kase w kopercie zagranice? Ja tak…
  To nie tylko chodzi o to ze jestesmy biedni, bardziej o to ze leniwi, wszystko jest po srodku, jesli mozna po prostu kliknac, i zaplacic “dwie dyszki”… a soft jest porzebny to sie klika… no chyba ze sie nie pracuje itp.

 48. @S:
  inaczej bys zaspiewal, gdybys to ty byl autorem muzyki/filmu. bardzo ciekawie sprawa wyglada, kiedy jakas gazeta uzyje cudzego zdjecia bez zezwolenia. wtedy wszyscy pieja z oburzenia :p. chetnie poznam tajemnice tego fenomenu, jesli ktos go umie wyjasnic.

 49. Czasami dużym problemem jest zdobycie jakiegoś starszego filmu, który był zachwalany na festiwalach, a w nagrodę został zamknięty w ciemnej, czeluści szafy pancernej, schowanej w bunkrze przeciwatomowym. Nie twierdzę, że wszystkie festiwalowe tytuły są wybitne, część z nich to pierwszorzędne gnioty, których walory potrafią dostrzec tylko krytycy wsparci latami odpowiednich studiów. Aczkolwiek trafiają się naprawdę dobre obrazy, które ukazują znane, oklepane historie w nowy ciekawy sposób. W takim wypadku twórcy, powinni się cieszyć, że są ludzie poszukujący czegoś odmiennego i pobierają ich filmy.

  Podobna sytuacja dotyczy muzyki, starsze utwory ciężko dostać legalnie, a niektóre warto poznać, choćby w celu prześledzenia, jak kształtowano gusta muzyczne.

  A programy, jak osoba zainteresowana, np. grafiką, ma nauczyć się dobrego posługiwania danym oprogramowaniem, bez posiadania tego oprogramowania. Wiem, że są darmowe zamienniki, ale ich w firmach i korporacjach używa się niewiele. Chociaż sytuacja ta powoli się zmienia. Ponadto nie wystarczy doskonałe posługiwanie się danym softwarem, trzeba posiadać odpowiednie portfolio, które się przecież samo nie zrobi. Tym bardziej trzeba wspomnieć o studentach architektury, budownictwa, budowy maszyn itp., którzy bez AutoCada sobie oczywiście poradzą, a zakup licencji to przecież błahostka.

  Nie pochwalam piractwa, pragnę jedynie podzielić się swoimi spostrzeżeniami, że są wyjątki od reguły, a nasze czarno-białe prawo i tak ma masę szarości, wzbogaconą szczyptą (duża ta szczypta) baboli i niedorzeczności.

 50. No proszę, Niebezpiecznik znowu informuje jako pierwszy! A temat idzie dalej: Mimo, że twórcy chomikuj.pl byli w stałym kontakcie z Polską Izbą Książki w sprawie współpracy to nie wspomnieli o tym “drobiazgu”, że przenoszą się na Cypr. I inne ciekawostki:
  http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/304162,scigany-portal-uciekl-z-polski.html
  http://di.com.pl/news/33997,0,Chomikujpl_uciekl_z_Polski_na_Cypr.html

 51. Pewnie uznali, że nie ma sensu – teraz będą się dogadywać z Cypryjską Izbą Książki!!!
  |_()|_

 52. “Ktoś ma jakieś sugestie, jakie kraje nadaja się do pośredniczenia w bezpiecznej wymianie plikow? Mam na mysli przykladowo uslugi VPN/VPS”

  Na pewno Szwecja (TPB). Holandia też może być, gdyż tam mają dość luźne podejście do moralności – co do innych to nie wiem.

 53. AutoCad posiada wersję edukacyjną. By ją zdobyć wystarczy adres @…edu. Tylko każdy projekt zrobiony w tej wersji posiada naniesioną informację, że został wykonany przy użyciu wersji edukacyjnej. Sama takie projekty na uczelni oddaję.
  A do Chomikuj wracając: niedawno szukałam czegoś na tym portalu i trafiłam na bardzo ciekawą notkę nad umieszczonymi materiałami. Niestety nie zacytuję, bo nie mogę znaleźć. Oprócz wspomnianych już tu 14 dni, była informacja, że pliki te są zamieszczone do użytku przez osoby prywatne, więc jeśli ktoś ściąga je w celach służbowych (żeby udowodnić złamania prawa na przykład), to łamie prawo. Podany był jakiś numer paragrafu, który według właściciela chomika miał zapewniać prywatność w tym zakresie. Wydaje mi się, że jakaś bujda straszna.
  Teraz jak próbowałam to znaleźć wyskoczył mi inny chomik z podobnym, lecz bardziej sensownym zapisem. To znaczy: dostęp był chroniony hasłem, obok notka, że jeśli ktoś wszedł w posiadanie hasła inaczej niż za osobistą zgodą właściciela, to wykorzystując to hasło łamie prawo właściciela do prywatności.

 54. Zbieramy informacje dot. kłopotów chomików z prawem. Jeżeli ktoś chce zgłosić albo czeka na pomoc to zapraszam:
  http://www.odskok.pl/chomikuj-pl-a-prawo-f626.html

 55. chwila moment,,

  chomikuj.pl to serwer płatnego transferu to po pierwsze, po drugie chomikuj.pl jest usługą internetowego osobistego dysku do przechowywania plików.
  owszem uzytkownik – wlasciciel kazdego chomika ma mozliwosc zablokowania lub ukrycia wrzuconych plikow.. ale.. przeciez CHOMIKUJ bierze pieniądze za sciąganie ok 7.32zl za 5gb gransferu – to od nich trzeba wymagac opłat od kazdego utworu, badz filmu a nie od uzytkownikow chomikuj.

  no ale ze w Polsce za wszystko sie biorą od dupy strony, czyli za najsłabsze ogniwo zamiast likwidowac problem, czepiają się konsumentow ”problematycznego” produktu, towaru, usługi.. ;]

 56. E tam, na własny użytek można posiadać i pobierać bo nikt tego nie kontroluje. Jak udostępniać to TORem (ale nie jako exit-node ;-) ). Wtedy przynajmniej nie nakryją :D Poza tym to może eliminować torrenty chyba że ktoś nie seeduje.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: