14:54
17/7/2018

Firma Minol oferuje wodomierze, liczniki ciepła i systemy zdalnego odczytu, ale także usługi związane z rozliczaniem zużycia. Z jakiegoś powodu na stronie firmy pojawiły się niechronione przed dostępem pliki odczytami zużycia. Zawierały one także nazwiska odbiorców wody.

O sprawie powiadomił nas Czytelnik, który podał nam adres do strony z informacjami o kilkuset odczytach. Ten Czytelnik wcześniej odwiedził stronę z odczytami gdyż… miał w domu wodomierz tej akurat firmy. Kierowany ciekawością trafił na stronę logowania, na której wpisał najgłupsze co przyszło mu do głowy (admin:admin).  Wkrótce przekonał się, że logowanie nie było konieczne. Wystarczyła minimalna zmiana adresu w przeglądarce by przejść do odczytów.

Powiadomiliśmy firmę o problemie i zadaliśmy jej kilka pytań.

W tabelach z odczytami były nazwiska, nazwy ulic i numery budynków. Wygląda na to, że część odczytów dotyczyła ludzi z Radomia (o ile w innych miastach nie trafią się osoby o podobnych nazwiskach pod podobnym adresem).

Firma Minol jak dotąd nie odpowiedziała na nasze pytania, ale informacje o odczytach zniknęły z jej strony.

Tematy związane z wodomierzami robią się coraz bardziej interesujące.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

5 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Hej
  Dane z liczników to też dane osobowe – nawet jeżeli zakryjecie imiona i nazwiska. Usuńcie proszę screemshoty

  • Głupota. Niemożliwe jest powiązanie tych danych z kimkolwiek przez kogokolwiek innego niż operator sieci wodociągowej.
   I prawo prasowe nie zna żądania o usunięcie treści, co najwyżej o sprostowanie.

 2. Wydaje mi się, że jeżeli nr liczników są unikalne, to też powinny być zanimizowane ;)

 3. Nie dajcie się zwariować tym RODO! ;o)

 4. @Desmont MAC, IMEI itp też jest unikalne, i?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: