9:27
20/10/2014

Jak pisze jeden z naszych czytelników, Kamil:

Od dwóch dni w światowych mediach jest wrzawa odnośnie rzekomego zatonięcia rosyjskiego okrętu podwodnego na wodach terytorialnych Szwecji. Ministerstwo Obrony Szwecji nie potwierdziło, ale i nie zaprzeczyło temu faktowi. Rosjanie oczywiście zaprzeczyli, że jakikolwiek z ich okrętów podwodnych miał awarię, jednocześnie wysyłając ze swojego portu statek badawczy wyposażony w sprzęt do poszukiwań podwodnych oraz oznaczania dna morskiego (jego nazwa: Professor Logachev).

Trasę i historię pozycji statku można wyśledzić tak samo jak samolot. Moje czujne oko zauważyło jednak, że kontakt ze statkiem się urwał o godzinie 14:44 w dniu wczorajszym (19.10.2014), co jest bardzo dziwne. Pozycję innych statków można wyśledzić z maksymalnie kilkunastominutowym opóźnieniem, a w przypadku Profesora Logaczewa kontakt się całkowicie urwał, po medialnej wrzawie jaka wybuchła w związku z tym tematem. Przypadek? Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, jednak ten fakt jest zastanawiający.

Historia pozycji statku “Professor Logachev”:

PS. Poprawiliśmy tytuł.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

27 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Nic się nie stało, jedynie nadajnik AIS uległ awarii! ;-)

  • to dlatego że nadajnik AIS kupiony w sklepie wędkarskim

 2. Nie znam się, więc się wypowiem, może ktoś mnie poprawi i będę choć trochę mądrzejszy:

  Może się zanurzył po prostu?

  • Chodzi o pozycje statku badawczego, a nie łodzi podwodnej.

  • Ten tekst jest trochę niejasny. Chodzi o zniknięcie informacji nt. pozycji “Profesora”. A on akurat zanurzyć się nie mógł. Najwyżej zatonąć ;-)

  • Profesor Logaczew to statek badawczy http://niezalezna.pl/uploads/still2014/60587809011413748265.jpg

   Jak się zanurzy to już raczej nie wypłynie. Po prostu.

  • Ok, łapię, nie było to wystarczająco jednoznacznie zaznaczone w tekście. Dzięki!

 3. Profesor Logaczew to okręt poszukiwawczy

  http://niezalezna.pl/uploads/still2014/60587809011413748265.jpg

 4. Chcialoby się powiedzieć: lurk more.

  “Profesor Ługaczow” to jednostka badawcza, najprawdopodobniej wyposażona w luk dla małej łodzi podwodnej (bo taka łódź jest poszukiwana), płynie by ją podjąć z zanurzenia. Tej łodzi szukają bo a) możliwe, że miała wypadek – zarejestrowana komunikacja na kanale awaryjnym b) wysadziła kogoś na ląd w Szwecji.

  Równie dobrze może to być badanie zdolności szwedzkiej obrony wybrzeża, akcja mająca na celu sprawdzenie, czy ta droga jest bezpieczna.

  • …zapomniales dodac do podpunktu b) ..a jak wysiadl na lad w Szwecji to spuscil z niej powietrze i schowal do kieszeni

   P.S
   ..lol

 5. Jak na to wpadłeś Holmes’ie?

 6. Pozycja statku znana jest dzięki urządzeniu AIS. To urządzenie nadaje w paśmie UHF pozycję, kurs, prędkość, czasem port przeznaczenia i ładunek. Wg konwencji SOLAS m/s Professor Logachev musi być *wyposażony* w AIS bo ma więcej jak 300 BRT.

  Ważne – nie musi go mieć włączonego – wytyczne (nie będące częścią konwencji) mówią, że AIS powinien być włączony, chyba że zachodzi potrzeba chronienia tajemnicy handlowej lub z przyczyn bezpieczeństwa (np piractwo). Decyzję podejmuje kapitan.

  Professor Logachev płynął z zatoki Finskiej VTSem (pasem rozgraniczena ruchu). Mógł popłynąć prosto do południowego wejścia w szkiery Sztokholmu, ale mógł tez odbić na południe i popłynąć dokądkolwiek.

  Tak więc AIS jest raczej mało wiarygodnym źródłem informacji.

  • Płynął VTSem ? Chyba płynął w TSS

 7. Rosyjska tjechnika nie gniotsa, nie łamiotsa, nie pływajotsa

 8. Będę zgadywał” Skauci kupili go w jednej z sławnych, rosyjskich składnic harcerskich ;)

 9. Czekamy na oświadczenie Putina:
  “To nie nasz okręt, można taki kupić w każdym sklepie z demobilem”…

 10. Jeżeli ktoś by się przyjrzał w którym miejscu statek ‘zniknął’ to zauważyłby że kierował on się na obszar z którego nie docierają ŻADNE informacje o pozycjach statków. Statek najprawdopodobniej wyszedł poza zasięg stacji brzegowych (z nich pochodzą informacje na tej stronie). Wiem że wygląda to podejrzanie i wcale nie wykluczam że wyłączyli swój AIS (bo mogli) ale wygląda na to że po prostu są na pełnym morzu skąd sygnał nie dociera do żadnej stacji brzegowej. Dopiero kiedy pojawi się ponownie w zasięgu będzie można wyciągnąć jakieś wnioski.

  • “Jeżeli ktoś by się przyjrzał w którym miejscu statek ‘zniknął’ to zauważyłby że kierował on się na obszar z którego nie docierają ŻADNE informacje o pozycjach statków”

   Tak, przyjrzałem się. Informacji jest sporo, zarówno z kierunku w jakim płynął jak i innych okolicznych obszarów.

  • Nie wiem gdzie był kiedy pisałeś komentarz ale od czasu mojego komentarza statek się ponownie pojawił w zasięgu i jego pozycja została zaktualizowana i jest teraz widoczna na bierząco. Kiedy pisałem komentarz jego ostatnia znana pozycja była na wyjściu z Zatoki Finskiej na kursie 280 (na zachód).
   Tak czy siak tajemnica wyjaśniona ;)

 11. zanurzyl sie na glebokosc manewrowa o godzinei 14:41-4

 12. A żołnierze w nim płynący są na urlopie w …. Szwecji ;)

 13. To ja.

 14. Najprawdopodobniej to znowu amerykanie stoją za zatopieniem ruskiej łajby :)
  Podobnie było z okrętem podwodnym “Kursk” do ,którego zatonięcia też swoją “łapkę” przyłożyli amerykanie …

 15. Popatrzcie, jednak się wynurzył… tuż po północy…

 16. Zawsze bawi mnie określenie “teorie spiskowe”.

  Jaki tu spisek ?
  dzialania operacyjne poza dozwolona strefa, to wylaczyli informowanie swiata o swojej pozycji, zeby tacy jak ty dzisiaj nie pisali “statek stoi w miejscu od 2 dni, znalazl okret podwodny a w dodatku”.

  • Nie było żadnych poszukiwań żadnego okrętu podwodnego. Przynajmniej nie przez ten statek. Statek wypłynął poza zasięg stacji brzegowych i pojawił się 2 dni później wiele mil od domniemanej pozycji domniemanego zatopionego okrętu. Prawdopodobnie dokładnie tam gdzie miał płynąć. Internetowi detektywi trochę się rozpędzili w sprawach o których nie mają wiele pojęcia.

 17. Szwedzi informują, że wykryli 2 okręt podwodny. Rosja zaprzecza że to ich. Skoro tak nie będą protestować, jak Szwedzi poczęstują te okręty torpedami?

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: