15:01
30/10/2018

Czytasz wpis z sekcji “Aktywne Ataki“, w której umieszczamy otrzymywane od Czytelników sygnały o obecnie trwających złośliwych atakach wymierzonych w Polaków. Sekcja ta nie jest dostępna na głównej stronie Niebezpiecznika, a jedynie w sidebarze, po prawej stronie serwisu. Publikujemy w niej informacje tylko o tych atakach, które są masowe (tzn. otrzymaliśmy je od co najmniej kilku Czytelników). Informacje prezentujemy skrótowo, przede wszystkim po to, aby administratorzy mogli na ich podstawie jak najszybciej zabezpieczyć swoje sieci przed danym atakiem. Dlatego też nie analizujemy ewentualnych próbek złośliwego oprogramowania, choć nie wykluczamy, że dla ciekawych kampanii taką analizę przeprowadzimy i w późniejszym terminie opublikujemy jej wyniki w formie dedykowanego artykułu, który pojawi się na głównej stronie Niebezpiecznika.

TYP ATAKU

[P]hishing

Wreszcie jakiś phishing, a nie tylko malware i malware ;)

ZAWARTOŚĆ

Nadawca: “Allegro.pl” noreply@allegro.pl

Szanowny Kliencie($EMAIL-ODBIORCY) z Allegro.pl,

Usługi techniczne Allegro.pl prowadzą planowane uaktualnienie oprogramowania. Gorąco prosimy odwiedzić poniższy łącze, aby rozpocząć procedurę potwierdzenia danych o klientach.
Aby uzyskac rozpoczac, nalezy kliknac na ponizszy łącze:

https://allegro.pl/login/form

To instrukcja zostala wyslana do wszystkich klientów banku i jest obowiazkowa dla sledzic.
Dziękuję,

Klienci Support Service.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację © 1999-2018 Allegro.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Link w rzeczywistości prowadzi pod:

https://www.fedteatroterapia.it/allegro.pl/login/en/?response_type=$EMAIL-ODBIORCY

a następnie

https://www.fedteatroterapia.it/allegro.pl/login/en/konto.htm?ip=$IP-OFIARY

gdzie widoczne jest:

a potem:

Występuje też drugi wariant e-maila:

PS. Ponieważ, jak to często bywa, w tej kampanii mogą być wysyłane także inne wariacje powyższej wiadomości (inne linki, inne adresy nadawców, inne tytuły wiadomości), prosimy Czytelników o pozostawianie dalszych IOC w komentarzach pod tym tekstem. To ułatwi innym bezpiecznikom blokowanie niechcianych treści.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

17 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Naprawdę aż tak trudno zrobić phishing/malspam bez literówek? :P

  • To jest celowe.

  • Ale czy tak trudno jest napisać tekst poprawnie stylistycznie, a nie przepuścić przez tłumacza google? “Aby uzyskać rozpocząć, kliknij…”, “i jest obowiązkowa dla śledzić”

  • To jest celowe.

  • To, o czym mówi Szaleniec to pomysł (nie wiem ja ile to prawdziwe – wydaje się dość możliwe), że oszuści specjalnie piszą te maile z błędami by trudniejsze do oszukania osoby zignorowały je od razu i w bazie rzeczywistych odbiorców zostały tylko te naprawdę na oszustwo podatne, które nie zauważą lub zignorują wszystkie przesłanki wskazujące na oszustwo.

  • Tak, jak pisze ktoś wyżej – błędy robione są specjalnie, żeby odfiltrować tych bardziej ogarniętych. Ten sam zabieg wykorzystuje się w “zwykłym” mailingu marketingowym, tylko błędy są bardziej subtelne, nie aż tak rażące. Niemniej jednak, gdyby to nie działało, to by tego nie stosowali…

  • piękna miejska legenda nam rośnie…

  • Literówki są specjalnie, chodzi o to by ludzie od razu zauważyli że to oszustwo, zignorowali maila aby uniknąć jego zgłoszenia.

  • @Piotr Konieczny Wytłumacz w takim razie nam szefie, skąd te literówki! ;)

  • i szef milczy czemu robią błędy. tak jak milczy z moją proformą

  • Łukasz: nie wiem o jakiej proformie piszesz, ale jesli jej od nas nie dostałeś to napisz proszę na biuro@niebezpiecznik.pl, któraś z koleżanek na pewno szybko dośle co trzeba. Rzadko bo rzadko, ale czasem zdarza nam się coś przegapić.

  • No tak,
   lubimy tworzyć legendy :)
   a to tylko biznes :)
   koszty vs. zysk -> maksymalizacja zysku przy minimalizacji kosztów + statystyka :)

   p.s.
   moze nowy dział : Urban story ? :P
   starsi czytelnicy będą mieli co czytać dzieciom na dobranoc? :P

   happy new coś tam

 2. Dostałem taki url: hxxps://www.varigottiinsieme.it/allegro.pl/login/en/?response_type=EMAILMOJ

 3. Emaile z PayU wyglądają jak z lat 90. Nic dziwnego, że w nich celują.

 4. Taka mnie naszła refleksja że generalnie należałoby blokować każdą wiadomość z odnośnikiem którego tekst jest również odnośnikiem i nie pokrywa się z adresem pod który prowadzi.

 5. To nie są literówki, a problem z kodowaniem znaków i wątpię, że to celowe działanie, jak to tutaj niektórzy piszą!

  • Po tym błędzie możliwe jest odkrycie z jakiego kodowania znaków korzystano i jaki jest oryginalny język sprawcy.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: