15:44
31/5/2024

PAP zhackowany!

Polska Agencja Prasowa wypuściła dziś (2 razy, o 14:00 i potem 14:20) *FAŁSZYWĄ* depeszę, która cytowała Tuska ogłaszającego “mobilizację wojskową od 1 lipca”. Depesza została szybko zdementowana.

Oto treść fałszywej depeszy:

1 lipca 2024 roku ogłaszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę.

“W przededniu szczytu pokojowego w Szwajcarii wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wojna na Ukrainie weszła w trudną fazę. Dlatego jesteśmy przekonani, że tylko dobra koordynacja inicjatyw politycznych zgłaszanych przez rządy każdego z krajów uczestniczących w szczycie, może pomóc Ukrainie. Przede wszystkim w ochronie jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Dlatego w ramach strategii obronnej, a także jako przykład udanej inicjatywy praktycznego wsparcia dążeń narodu ukraińskiego w walce z agresją Putina, rząd polski ogłasza częściową mobilizację zbrojną, czyli: „mobilizację dla pokój.”

Mobilizacja odbędzie się w kilku etapach: od 1 lipca 2024 r. do 1 listopada 2024 r., podczas których zmobilizowanych zostanie 200 tys. osób. Mobilizacja obejmie przede wszystkim te osoby, które wcześniej odbywały już służbę wojskową (w sumie 27 tys. osób), ale także przedstawicieli zawodów pozamilitarnych.

W mobilizacji – przymusowym werbunku – wezmą udział obywatele Polski, którzy przeszli badania lekarskie i znajdują się na przygotowanej liście rezerwy wojskowej MON. Obywatele Ukrainy przebywający legalnie w Polsce juz takiej mobilizacji nie podlegają. Jako powód, przedstawia się brak ich obywatelstwa polskiego.”

Depeszę szybko anulowano

Na pochwałę zasługuje szybka reakcja PAP-u i dziennikarzy innych redakcji (wygląda na to, że nie przedrukowały jej żadne media). Czyżby dezinformacja nie powiodła się, bo atakujący Polaków zapomnieli, że my wszyscy dziś rozpalamy grilla a nie czytamy internety?

Pytanie które zostaje otwarte, jak doszło do wstrzyknięcia tej depeszy w systemy PAP-u? Raczej nie było to włamanie do infrastruktury PAP, bo wtedy jej systemy dalej by leżały, a działają. To sugeruje, że pewnie atakujący przechwycili dane dostępowe jednego z dziennikarzy PAP-u (phishing / malware na urządzeniu) i tą “standardową” drogą wrzucili depeszę do systemu. Czas pokaże jak było.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

15 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Pytanie, gdzie lub w jakim programie macie ten opublikowany w artykule podgląd depeszy?

  • Dostał to m.in. Polsat News i inne stacje informacyjne jako informacja rządowa.

  • Jak widać po zrzucie, jest to klatka z Polsat News (swoją drogą w prawym górnym zamazane, ale w lewym dolnym nie :) ) A aplikacja wygląda na jakąś starą (ale po co zmieniać jak działa) aplikację albo do podglądu depesz PAP, a może nawet jakąś uniwersalną (jeśli jest jakiś międzynarodowy standard, pole “Agencja” sugeruje że można wybierać) – coś jak czytnik RSS.

 2. Buuuuuuuuuuu!!!!!!!

 3. Jak dla mnie to gdzieś zapisana depesza która miała być ujawniona w jakichś okolicznościach a nie żadne ruskie. Jeszcze jak słyszę ze złośliwej oprogramowanie to jestem przekonany na 100% ze to żaden atak.

  • “Ogłaszona”? “mobilizację dla pokój.”?

  • Raz, że masa literówek i niekiedy składnia ewidentnie wskazuje na ruskich, a dwa – mobilizację ogłasza prezydent, nie premier.

  • Komentarz wyglądający na pracę aktywnego, rosyjskiego pracownika ministerstwa “obrony”. Dokladnie tak to działą. Przedstawić “swiatlą opinię eksperta”, pokazujacą pewność siebie. Podburzającą, siejącą watpliwosc we wszystko.

   Jako ludzie na ogół związani z IT, wesprzyjmy Ukrainę, by jak najszybciej zakończyć ten bezsensowny konflikt.
   Google: Brave1 – Ukrainian Defense Innovations

  • Mirek to moze byc ciekawy trop, nawet geeki uwierzyly ze to kacapska robota, a moze byc ukrowska prowokacja zeby…bylo na kacapstwo ! Haha.

   Zwykle Twoje imie np na wykopie to jakby ogolny opis dla osob malo rozgarnietych, ale tutaj trza stwierdzic : moze sluszny trop !!

   Matrix niejedno ma imie, jak mowia.

   Pozdro.

 4. Ok, coś im nie poszło. Ale tak z innej beczki, to PAP pozuje na wyrocznię prawdy, a czasem artykuły są tam na poziomie Faktu i Super Expressu, w dodatku… pozbawione informacji o źródłach. Z Wikipedii, jej redaktorzy, potrafią wywalić coś mega oczywistego, bo brak źródeł i przypisów, a opiniotwórczy portal, cytowany przez wszystkie media w kraju, źródłami chwalić się nie musi. Neutralność też mają dość wątpliwą.

  • To jest glowny portal ” z nadania”, taka jest hierarchia prasowa od czasow komuny.
   I jasne wcale nie znaczy ze sa dobrzy, tylko sa jakby “oficjalnym info hubem” polskojezycznym.

   Niektorzy, notabene, juz tak z 15 lat temu zrozumieli ze wszystkie glowne serwisy info nadaja prawie te same informacje.

   Zreszta, nie ogladam nie slucham ponad rok, pacze tylko na naglowki i nie wchodze w to glebiej a wielu z Was mysli ze “sie znacie” ze wiecie “co sie dzieje” bo codziennie czytacie sluchacie te matriksowe njusy. Waste of human form of lajf…

   A UA juz dawno przegrala, zachod prowokuje ruskich do trzeciej wojny i wykrwawia naszych wschodnich sasiadow ! Karmageddon.

   Ale wiekszosc z was musi byc po jakiejs stronie… popierac albo ukrow albo kacapow, kazdemu jego egregor, kazdemu jego matriks, znacie sie na IT ale poza tym to jestescie gleboko w zludzeniu co do tego co sie faktycznie dzieje.

   Im wiecej macie info, tym mniej rozumiecie…W tym wcieleniu niewele kumacie, moze tak musi byc ?

 5. Coś za dużo błędów w tej depeszy, by w ogóle móc myśleć, że to miała być prawdziwa depesza:
  1. podwójne spacje
  2. niewyrównane myślniki na liście powoływanych zawodów
  3. brak polskich znaków diakrytycznych w wybranych miejscach
  4. i perełka na koniec “mobilizację dla pokój.”
  Wiele można PAPowi zrzucać, ale nie takie błędy w treści podawanych wiadomości. Poza tym ostatnie zdanie, które mówi o obywatelach Ukrainy. Ten szyk zdania jest bardzo intrygujący :)

  • Czytając ma szybko i w trzęsącym autobusie niczego z wymienionych nie wychwyciłem. Literówki i odmiany “poprawiłem”, szyk też nie zwrócił mojej uwagi. Musiałem to jeszcze raz, wolniej, przeczytać.
   Pewnie jeszcze zmęczenie się dołożyło, ale mimo to jestem zaskoczony tym rezultatem

 6. wina Tuska ;)

  • Gdzie tam, nawet jakby obiecał to i tak by nie było ;p

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: