8:54
3/1/2020

Jeśli chcesz chronić swoją prywatność to pilnuj swoich znajomych i bliskich – tę radę stale powtarzamy na szkoleniach dla osób prywatnych i pracowników firm. Gdyby wziął ją sobie do serca zatrzymany niedawno Janusz M. to kto wie? Może uniknąłby zatrzymania?

60-letni Janusz M. był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania m.in. za narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 50 mln zł. Zarzuca mu się także za kierowanie grupą przestępczą i pranie pieniędzy. Wizyta policji była dla niego czymś w rodzaju prezentu pod choinkę. Zatrzymano go w wigilię w San Dona di Piave niedaleko Wenecji.

ABW przyznała, że w namierzeniu poszukiwanego pomogła (prawdopodobnie nieświadomie) jego 25-letnia partnerka Paulina.  Była aktywna w mediach społecznościowych publikując m.in. swoje fotki.

Najwyraźniej publikowała również fotki Janusza bo zdjęcie poniżej nie wygląda na typowy materiał policyjny :).

Nawet pomimo zasłoniętych oczu i opalenizny świetnie widać, że jest to nasz poszukiwany.

Nie wiemy czy do namierzenia Janusza M. doszło głównie na podstawie fotek z social mediów. Wiemy jednak jak istotne mogą być takie ślady. Co więcej Janusz M. nie stronił też od luksusów w postaci drogich łodzi i samochodów, a to także nie sprzyja zachowaniu anonimowości.

Pomógł ENFAST

Nawet jeśli w zdjęciach nie pozostały żadne metadane to analiza tła często pozwala na wskazanie kraju lub miasta pobytu. W takiej analizie bierze się pod uwagę roślinność, architekturę, widoczne produkty spożywcze itd. Czasami istotne szczegóły da się znaleźć w odbiciach szyb czy nawet w odbiciu światła na okularach lub w oku. Analiza zdjęć będzie przebiegać szczególnie sprawnie jeśli masz znajomych z innych krajów, którzy mogą spojrzeć na obraz w perspektywie swojej wiedzy.

Polskie służby mają takich znajomych. W ramach UE działa policyjna inicjatywa o nazwie ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams). Dzięki niej grupa poszukiwawcza w jednym kraju może przekazywać informacje do grup poszukiwawczych w innych krajach, które mogą z kolei podjąć działania bez zbędnej zwłoki. Punkt Kontaktowy ENFAST funkcjonuje w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP. Z komunikatu policji wynika, że w tym przypadku istotna była właśnie “wzorowa współpraca”.

Skoro ZUS potrafi to policja też

Historia Janusza M. jest zaskakująca nie dlatego, że poszukiwany wpadł. Zaskakuje ponieważ niejeden przestępca wpadł przez social media, a mimo to znajdują się kolejni robiący te same błędy. Przykłady? Proszę bardzo. 33-letni Derek Medina opublikował fotkę żony na Facebooku po tym jak została ona zabita (sic!). To raczej skrajny przykład więc podajmy inny. Gangster o nazwisku Melvin Colon publikował w social mediach informacje wskazujące na przynależność do gangu, ale robił to “bezpiecznie” – postował tylko do swoich znajomych. Nie rozumiał, że znAjomi mogą zrobić z otrzymaną informacją co zechcą. Było to przedmiotem ciekawego rozstrzygnięcia sądowego w USA.

Podobnych przykładów są dziesiątki i niekoniecznie dotyczą najpoważniejszych przestępstw. Polska drogówka radziła już sobie z wyłapywaniem piratów drogowych, którzy sami publikowali nagrania swoich wyczynów. Ba! ZUS jest w stanie namierzyć osoby, które na chorobowym publikują zdjęcia z wakacji.

Oczywiście długo nic nie przebije terrorysty, który został zbombardowany po opublikowaniu selfie.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

40 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. I w sumie to nie wiadomo kto głupszy – podejrzany bo wsypała go 25 letnia dziunia czy służby dla których jak ktoś nie ma FB/IG jest z automatu nieuchwytny. ;-)

  • Mnie zastawiam, kiedy polscy politycy zasiadający w sejmie zostaną aresztowani za defrałdacje pieniędzy publicznych, sianie dezinformacji i układanie się z okupantem?

  • “układanie się z okupantem”
   A gdzie ten okupant? Czy planowane jest drugie powstanie warszawskie? Dlaczego nikt nie strzela?

  • > służby dla których jak ktoś nie ma FB/IG jest z automatu nieuchwytny. ;-)

   Jesteś pewny tego co napisałeś? W policji i innych służbach jest mnóstwo głupków, ale nie wszyscy są tacy.

   Łowcy głów, cieni czy jak tam się szpanersko określają, miewają sukcesy dość niespodziewane. Zdarza im się namierzać (poza UE!) ludzi, którzy od lat posługują się fałszywymi, profesjonalnie przygotowanymi, dokumentami, unikają jak ognia Internetu i od kilkunastu lat nie pojawili się w Polsce.

   Nie wiem do końca, jak to robią, ale podejrzewam że polska policja ma konfidentów w skupiskach Polaków nie tylko w Unii, ale na całym świecie. Nie wierzę, że wszystkich poszukiwanych namierzają, inwigilując pozostałych w kraju krewnych czy starych przyjaciół…

  • @klonM

   “za defrałdacje pieniędzy”?

   A weź się koudrą nakryj!

  • bubu 2020.01.03 18:37
   Skoro państwo nie okupowane to co robi te całe obce amerykańskie wojsko w PL? Nie przypominam sobie bym wyraziła w referendum na to zgodę.

  • Agatko, a od kiedy trolle z Rosji głosują w polskich referendach??? Pomyliło ci się coś z Krymem.

  • @agatka a to trzeba Ciebie zapytać o zgodę? sorry kurde przypał, zapomnieliśmy, następnym razem jak będziemy wzmacniali obronę Państwa przed Wujkiem Władymirem to spytamy Cię o pozwolenie ok?

  • klonM
   Powszechnie wiadomo że nasi poskojęzyczni popolitycy to nieudacznicy tarzający się sie we wlasnych odchodach i nadstawiających ze strachu swoje krocze Amerykanom.

  • Uważaj z tą krytyką bo Trump się zdenerwuje i cię zabije jak zrobił to z generałem Iranu. To już nie są żarty.

  • cwancyk 2020
   Kiedyś w Polsce stacjonowały rosyjskie wojska, a rząd nam wmawiał ,że to dla naszego umocnienia bezpieczeństwa. Historia się powtórzyła z tą różnica, że z okupanta ruska zrobiła się amerykańska.

  • @Agatko Amerykańskie wojsko po to jest w Polsce byś ty nie musiała walczyć. Amerykanie będą ginąć za nas bo nas tak bardzo kochają jak Kurdów.

   @klonM O tyle jest to niebezpieczne,że Polska już raz została zdradzona przez USA. Przypominam, że 3.09.1939 roku prezydent Franklin D. Roosevelt poinformował polski rząd, że zachowa neutralność i mamy radzić sobie sami.

  • @adi80
   >podejrzewam że polska policja ma konfidentów w skupiskach Polaków

   Nazywa się to informator a nie konfident.
   Poza tym niby dlaczego informowanie służb o przestępcach miałoby być zabarwione negatywnie?

  • Dawid ma dużo racji. Raz mi do firmy wparowało dwóch piesków z dzielnicy w poszukiwaniu firmy-sąsiadki, która się zwinęła bez poplacenia długów.
   Interesowało ich tylko czy ‘poszukiwany’ bywa w swoim dawnym lokalu.
   Jako, że nie bywał, to juz postanowili się zawinąć, ale powiedziałem “sekunda Panowie”. Usiadłem do klawiatury i wyszukałem im jego adres i aktualne miejsce działalności w ciągu kilku minut, bo mnie tez wisiał parę złotych. Wydrukowałem i wręczyłem.
   Wyglądali na srogo zmartwionych. Porumienili sie, a jeden powiedział “wie Pan, my nie mamy w obowiązkach przeszukiwania internetu; kazali, tośmy przyszli”.
   To tyle w kwestii indolencji niebieskich leni.

   A te sukcesy “łowców” polegają głównie na tym, że uciekinier podpada miejscowej policji lub gangom i ci go wsypują. Czasem z głupoty sam wpadnie, bo porozmawia z dawnym kumplem, to zostawia ślad.

 2. Skąd ona biedna miała wiedzieć, że jej misio jest VAT-owym gangusem? Skoro mówił, że jest biznesmenem, to się nim chwaliła!
  ;)

 3. Chyba macie błąd… Ta jego kobieta prędzej wygląda na 45 niż 25 lat albo przez pomyłkę daliście zdjęcia jej matki :-)

  • Oj zdziwiłbyś się, jak teraz potrafią szesnastki i siedemnastki wyglądać…

  • 45? Mało która mamuśka by się tak trzymała przy 35, a co dopiero 45. A ta? To jeszcze dziecko, zwłaszcza jak patrzysz na to zdjęcie pod krzakami.

  • @termit

   Romka P. nic nie zadziwi!

 4. Wolę, żeby tacy jak ten pan bawili się niż politycy, którzy przed wyborami udają ‘prawowitych’, a później bawią sie w najlepsze za ‘państwowe’.
  Dodatkowo trzeba jeszcze utrzymywać bandę milicjantów, urzędników itd.

 5. Mi bardzo spodobał się przypadek pracownika banku, który okradał bankowy sejf a potem pochwalił się plikami banknotów w internecie:
  Prosecutors say a man stole $88,000 from a bank vault. The FBI caught him after he flashed stacks of bills on social media.
  https://edition.cnn.com/2019/12/14/us/man-accused-of-stealing-from-bank-vault-facebook-post-trnd/index.html

 6. No cóż nikt nie lubi konkurencji szczególnie “rząd”. Lecz akcja rodem z filmu Jasona Bourne-a :V

 7. @Termit – jak wyglądają na 45 to nie jest to chyba zbyt dobra wiadomość?

  Faktem jest, że wystawne życie i brak inwestycji w zmianę wyglądu mogły go pogrążyć bardziej, niż jakieś tam fociszcze. Dziennie jest tego dodawane w sieci w milionach i potrzeba by sporego farta by w tym zalewie szamba znaleźć właśnie tą poszukiwaną osobę.

 8. Sergio wierzę w te bajki o namierzaniu przez ZUS na podstawie zdjęć z fejsa, zapewne ZUS dostaje donos od uprzejmego znajomego lub pracodawcy. Zdjęcia z fejsa pewnie są tylko dowodem.

 9. fajna laska

  • Może i fajna, ale jeśli leci na takich facetów to przebieg ma pewnie większy niż “Passat Somsiada”.

  • Nie zgodzę się. Taki dziadek to pewnie max. raz w tygodniu zamoczy. Gdyby miała młodego to z 2x dziennie by się musiała z nim męczyć, a kasa by była mniejsza.

   Reasumując:
   Będzie miała mniejszy przebieg niż polska przeciętna nastolatka, mężatka.

  • > Taki dziadek to pewnie max. raz w tygodniu zamoczy

   Niekoniecznie. Na zdjęciu wygląda na bardzo wysportowanego jak na swój wiek.

  • To tymbardziej będzie miał tych stosunków mniej bo witalność idzie mu w mięśnie, a nie w penisa. Badania przeprowadzone w USA dowodzą, że sportowcy mają problem z erekcją.

  • Przebieg? Duży, Prócz dziadka z którym sie pomizia ma ze dwóch młodszych z jednym się bzyka za darmo bo jest dobry w te klocki a z drugm bo ma kasę. Minie miesiąc, dwa trzy, i wymiana bo taki dziani nie bedą ciągle bzykać jednej laski, a ta no cóż szuka kolejnego sponsora.

  • Popatrz jacy znafcy w komentarzach. Po niepełnym zdjęciu są wstanie stwierdzić ilu ktoś ma partnerów albo jak dużo sexu uprawia…
   Ta policja to Was powinna zatrudnić do rozkminiania takich przypadków :D

 10. > Nawet pomimo zasłoniętych oczu i opalenizny świetnie widać, że jest to nasz poszukiwany.

  Dlatego uważam, że trzeba zasłaniać całą twarz i przestać podawać jakiekolwiek inicjały.

  Czarny paseczek na oczach to kpina z praw procesowych podejrzanych i oskarżonych. Zwłaszcza przy istnieniu technologii rozpoznawania twarzy.

  I zacznijmy nareszcie pisać “podejrzany A”, “podejrzany B” i tak dalej. Inaczej kilka chwil googlowania pozwala na znalezienie wszystkiego. Proces musi się toczyć co do zasady bez udziału tabloidów i żądnego sensacji plebsu.

  • > Dlatego uważam, że trzeba zasłaniać całą twarz i przestać podawać jakiekolwiek inicjały.

   Czarny paseczek na oczach to kpina z praw procesowych podejrzanych i oskarżonych. Zwłaszcza przy istnieniu technologii rozpoznawania twarzy.

   Dokładnie. Rozpikselować twarz

 11. No i pan po kilkuletniej resocjalizacji zostanie przykładnym emerytem. Taka wpadka na koniec życia

 12. A może pomogło narzędzie w stylu EagleEye
  https://github.com/ThoughtfulDev/EagleEye
  :D

 13. A czy nie można było ich namierzyć po adresie IP?

  • Do mnie ostatnio wparowała policja o 3 w nocy gdyż mój znajomy podał im mój numer telefonu (dla ciekawskich chodziło o osobę którą znam i jej próbę samobójstwa, potrzebowali więcej informacji). Także może chociaż tych śmieszków co wydzwaniają po numerach a zapominają o zastrzeżeniu numeru da się pouczyć.

 14. Hehe blondyna, typ myślał główką a nie głową.

 15. Typowu Janusz z typową blondyną…..

 16. Widać tym osobom zależy, aby pewni panowie/panie odwiedzili: https://m.facebook.com/NetiaZamowUslugi/photos/a.2005254296268763/2094029764057882/?type=3&sfnsn=mo
  Użytkownicy FB zhakowani przez Przedstawiciela Netii

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: