11:06
12/1/2018

Ten artykuł nie ucieszy Polaków kupujących smartfony na raty u polskich operatorów GSM. Jeden z nich, Plus, już instaluje na takich smartfonach niechciane i niemożliwe do odinstalowania aplikacje “śledzące”, które mogą na żądanie operatora zdalnie zablokować telefon. Inni operatorzy rozważają takie same działania. Dodatkowo, wedle Plusa i T-Mobile, telefon kupiony na raty, do momentu spłacenia ostatniej z nich, wcale nie należy do jego użytkownika. Mało pocieszające w tej sytuacji jest to, że Plus obiecuje, iż za pomocą preinstalowanych aplikacji szpiegujących nie będzie uzyskiwał dostępu do prywatnych danych użytkownika na telefonie… Przeczytaj ten artykuł nawet jeśli nie zamierzasz kupować telefonu od operatora na raty, bo ten problem może Cię dotknąć, jeśli telefon kupujesz “z drugiej ręki”: Allegro, OLX albo komisu.

Kupiłem telefon i po włączeniu coś dziwnego mi się automatycznie zainstalowało

2 stycznia napisał do nas Czytelnik, który dostrzegł na swoim nowym telefonie (Samsung Galaxy S7) niepokojącą aplikację. Telefon był nowy, kupiony w Plusie na raty i zaraz po włączeniu Wi-Fi uruchomił się na nim instalator aplikacji Samsung Knox Customization.

Zdjęcie telefonu wykonane przez Czytelnika

Zdjęcie wykonane przez Czytelnika

Jak pisze Czytelnik:

Do chwili włączenia mu WiFi nic nie sygnalizowało kłopotów. Jednak po chwili od udostępnienia smartfonowi sieci WiFi gdy co normalne zaczęły się ściągać aktualizacje na cały ekran urządzenia “wywaliło” instalator aplikacji pt. “Samsung Knox Customization” który to próbuje zainstalować “Samsung Mobile Enrollment”.
Instalator blokuje przyciski telefonu uniemożliwiając anulowanie instalacji (po wciśęnięciu jakiegokolwiek wyświetla się info, że zostały one zablokowane ze względów bezpieczeństwa) a jedyne co może zrobić użytkownik to tylko i wyłącznie wyrazić zgodę na pełny dostęp tej aplikacji do wszystkich  pełnych praw do urządzenia.
W polu pt. “Urządzenie jest dostosowane dla” widnieje KROPKA, tak zwykła kropka, natomiast w polu pt. “Potrzebujesz pomocy?” pokazuje się fałszywy nr telefonu i lipny  adres e-mail: “Zadzwoń na numer +48 2212312345 lub wyślij email na adres pl@pl.pl

Co gorsza, wedle Czytelnika:

Od tej chwili bateria topnieje niczym lód wrzucony na patelnię, a po każdym restarcie smartfona wyskakują dziwne ramki do wpisania hasła dla urządzenia

Nie dziwimy się przerażeniu Czytelnika. Fałszywe dane mocno sugerują, że coś tu jest nie tak. Dodatkowo do administratorów urządzenia dodają się aplikacje: Info Device Admin, Knox Customization Configurator pracujące na prawach administratora oraz Knox Enrollment Service których – według Czytelnika – absolutnie nie można wyłączyć ani usunąć.

Nasz Czytelnik sam wyczytał na stronie Samsunga, że Knox Mobile Enrollment to rozwiązanie do biznesowego i zdalnego zarządzania urządzaniami, które umożliwia także śledzenie urządzenia. Innymi słowy, jest to rozwiazanie umożliwiające zarządzanie telefonem przez tzw. MDM — o jednym z takich systemów mogących zdalnie zarządzać i rekonfigurować telefony komórkowe pisaliśmy w artykule: O kontroli urządzeń mobilnych pracowników (i domowników). W przypadku czytelnika używane jednak jest rozwiązanie KNOX we współpracy z MDM of FancyFon (wnioskujemy po właścicielu skonfigurowanej na urządzeniu domeny projectinfo.ovh) przez który instalowana jest aplikacja INFO, najprawdopodobniej na żądanie Plusa.

W tej sytuacji naturalne będzie zadanie podstawowego pytania. Czy Plus śledzi swoich klientów przy pomocy tej aplikacji, a jeśli tak — to na jakiej podstawie?

Plus (do czytelnika): to jest wirus

Nasz Czytelnik drążył sprawę w Plusie i Samsungu. W Plusie poinformowano go, że takie zachowanie nabytego telefonu to wynik …ataku wirusa:

z oficjalnej informacji od operatora sieci Plus GSM wynika że jest to… wirus. Podobno to znana kampania przestępców którzy w ten sposób wykorzystując lukę w aplikacji My KNOX Samsunga infekują aparaty S7 i S8 wykradając przeważnie galerię. Ma o tym świadczyć LIPNA domena na OVH – domena wskazana w ustawienia/telefon informacja/informacja o oprogramowaniu/samsung – Obok tradycyjnego Knox niżej jest Knox Customization a w nim: “Informacje w profilu, zastosowany profil: S7 – projectinfo.ovh z danymi: nr tel. +482212312345 oraz email: pl@pl.pl
(…)
ponoć (info od Plusa) te ataki wykorzystują lukę w oprogramowaniu nowych tel własnie takich z “pudełka” o ile to Plus jednak mnie nie oszukuje i to jest ich “wirus”

Ale, jak widzicie w ostatnim zdaniu cytowanej wypowiedzi Czytelnika, nie był on przekonany co do zapewnień Plusa. Więc 3 stycznia skontaktował się także z Samsungiem, od którego otrzymał następującą odpowiedź:

telefon zakupiony w PLUS, w systemie ratalnym, jest nadzorowany przez program Knox Customization Agent, do czasu spłacenia ostatniej raty, bądź jego wykupu. Są to wytyczne Operatora i jeśli chcesz otrzymać dodatkowe wyjaśnienia związane z tym nadzorem, prosimy o kontakt z BOK POLOKMTEL PLUS. Jeśli chodzi o niepełne dane kontaktowe, to zostaną one niezwłocznie skorygowane.

Z odpowiedzi Samsunga można już podejrzewać, o co chodzi. Ale dla uzyskania stuprocentowej pewności postanowiliśmy niezależnie zapytać o tę aplikację i Plusa i Samsunga.

fot. czytelnika ukazująca wersje KNOX na jego telefonie

fot. czytelnika ukazująca wersje KNOX na jego telefonie

Plus (do nas): to jednak nie wirus

Uznaliśmy, że Plus jest pierwszą firmą, którą należy pytać o sprawę. Najważniejsze pytanie, to czy ta aplikacja może śledzić klientów? Na nasze pytania 8 stycznia odpowiedział Arkadiusz Majewski przesyłając następujące oświadczenie:

Aplikacja INFO służy komunikacji z klientem, który dokonał zakupu na raty sprzętu firmy Samsung. Nie mamy dostępu do żadnych danych klienta, a jej funkcjonalność to tylko i wyłącznie wyświetlanie komunikatów dotyczących rat i ewentualne zablokowanie urządzenia w przypadku braku spłaty. Wówczas pozostaje możliwości dzwonienia na numery alarmowe oraz kontaktu z naszą siecią w celu wyjaśnienia sytuacji.
Po zapłaceniu wszystkich rat, czyli spłaceniu całości wartości urządzenia, użytkownik może odinstalować aplikację. Klient podpisujący umowę na promocję ze sprzedażą sprzętu na raty w sieci Plus, w jej regulaminie znajdzie stosowne zapisy informujące zarówno o tym, że do momentu całkowitej spłaty sprzętu pozostaje on własnością Plusa oraz że w urządzeniu dokonano implementacji aplikacji wspierającej komunikację i realizację zawartej umowy oraz sprzedaży ratalnej.

Samsung potwierdza że aplikacja służy Plusowi

Dzień później bardzo podobną wiadomość przesłał nam Olaf Krynicki, rzecznik Samsunga.

Zadaniem aplikacji „Info” jest odbieranie wysłanych od operatora przypomnień o zaległych płatnościach w przypadku urządzeń zakupionych w programie ratalnym. Operator oraz firma Samsung Electronics Polska nie mają dostępu do danych użytkownika. Operator natomiast może wysłać zdalne polecenie zablokowania dostępu do urządzenia, jeżeli klient przestanie spłacać raty (zachowana zostaje możliwość wykonywania połączeń alarmowych i do BOK operatora). Klient również ma możliwość odinstalowania aplikacji w momencie pełnej spłaty kwoty urządzenia. Jeżeli chodzi o samą aplikację to nie ma ona wpływu na wydajność telefonu. Raz zainstalowana przechodzi w tryb uśpienia i jest aktywna w momencie odbierania informacji od operatora. Z tego rozwiązania korzysta jedynie tylko jeden operator – PLUS.

Wszystko zgodne z prawem?

Oświadczenia Samsunga i Plusa rozjaśniły nam sprawę. Podsumowując, oprogramowanie KNOX w tym przypadku:

  1. ma pilnować spłacania rat,
  2. nie powinno wpływać na wydajność,
  3. klient teoretycznie o tym wie (zaraz rozwiniemy ten temat),
  4. Plus deklaruje, że nie będzie używać tej aplikacji aby śledzić użytkownika.

Z powyższego wynika, że nasz Czytelnik zgodził się na instalację tej aplikacji podpisując umowę z siecią. Czyżby nie czytał umów i regulaminów? A może po prostu w umowie zapis, który umożliwia instalację “szpiega” na telefonie nie jest zbyt precyzyjny?

Twój telefon? A kto powiedział “Twój”?

Już na początku ubiegłego roku media obiegła informacja, że Plus blokuje numery IMEI w przypadku telefonów, za które nabywca nie spłaca rat. Plus ograł sprawę w następujący sposób — zastrzegł sobie w umowie

“prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości”

A skoro to Polkomtel jest właścicielem urządzenia, to ma prawo instalować na nim różne rzeczy i niekoniecznie musi to być aplikacja “INFO”. Zwróćcie uwagę, że na mocy tego zapisu, inne modele/typy telefonów sprzedawane przez Plusa w przyszłości mogą zawierać inne aplikacje.

Co ciekawe, bardzo podobne zastrzeżenie w swoich umowach w kwietniu 2017 wprowadził również T-Mobile. W przypadku T-Mobile w umowach pojawiło się zdanie:

“Operator rozkłada cenę na raty i zastrzega sobie własność Urządzenia do chwili zapłaty ostatniej z rat”

Dzięki takiemu zapisowi telefon nie należy do abonenta, więc operator nie musi szczególnie mocno się tłumaczyć z instalowanych na nim dodatków (i w istocie się nie tłumaczy). Takie podejście do sprawy nie jest całkiem przejrzyste i powoduje zaskoczenie u konsumentów (a potem listy do mediów i wpisy na forach). Zdjęcie zablokowanego telefonu, jeszcze z listopada 2017, można znaleźć na pokazywarce:

UOKiK bez skarg niczego z tym nie zrobi i o skargi prosi :)

Czy istnieje “sprzedaż ratalna” bez natychmiastowego przenoszenia własności na kupującego? W dyskusjach takich jak ta na wykopie pojawiają się porównania do kupowania mieszkania (jesteś właścicielem, a kredyt to kredyt). Można też spotkać się z opinią, że “sprzedaż to nie najem” albo “nie dzierżawa” i własność przechodzi na nabywcę natychmiast. Tylko czy osoby wygłaszające takie opinie mają 100% racji? Niekoniecznie, bo zapłata i przeniesienie własności mogą nastąpić w różnym czasie. Jeśli zajrzycie do Kodeksu cywilnego to znajdziecie tam choćby art. 589 mówiący, że jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym. Bardziej szczegółowy artykuł o sprzedaży rzeczy z zastrzeżeniem własności do dnia zapłaty znajdziecie na umowycywilnoprawne.pl.

Niezależnie od powyższego należałoby zadać następujące pytanie: czy klienci Plusa mają pełną świadomość tych kwestii? Niby wszyscy powinni czytać umowy i regulaminy. Nasz Czytelnik całą sprawą jest zdenerwowany i czuje się wprowadzony w bład:

jestem zbulwersowany… nikt o takim dziadostwie mnie nie poinformował i nie ma w cywilizowanym, 21 wieku takiej siły aby mogła zmusić mnie do bezwolnego wyd ania zgody KROPCE na to aby zarządzała i śledziła mój telefon.

Dlatego dodatkowe pytania w tej kwestii skierowaliśmy do UOKiK. Otrzymaliśmy interesującą odpowiedź od Agnieszki Majchrzak z biura prasowego UOKiK:

Chętnie się tej sprawie przyjrzymy. Jednak na razie mamy za mało informacji. Żadna skarga od konsumenta nie wpłynęła. Prosimy konsumentów, żeby zawiadamiali nas o takich praktykach i wysyłali korespondencję z operatorem, screeny itp. Można pisać nawet na mój adres e-mail. Może mógłby Pan przekazać nam skargi czytelników, albo namówić ich do ich wysłania?

Nie namawiamy was do donoszenia na Plusa, T-Mobile czy kogokolwiek, ale jeśli poczuliście się wprowadzeni w błąd to oczywiście macie prawo do skargi — adres e-mail Pani Agnieszki znajdziecie na stronie UOKiK-u. Podkreślmy tylko, że UOKIK wcale nie musi ukarać operatora, ale przeanalizuje sprawę.

Czy T-Mobile i Orange też instalują podobne aplikacje-blokady?

Konrad Mróz z biura prasowego operatora T-Mobile powiedział nam, że blokowanie niespłacanych telefonów jest stosowane, ale nie przyjmuje ono formy aplikacji instalowanej na telefonie. Więcej, “ze względów bezpieczeństwa” rzecznik nie chciał powiedzieć.

Rzecznik Orange Wojciech Jabczyński stwierdził

“Obecnie w Orange Polska nie stosujemy takich rozwiązań, jednak przyglądamy się im i rozważamy zwłaszcza w przypadku droższych telefonów”.

Wszystko więc wskazuje na to, że kupowanie telefonu na raty, niezależnie od sieci, będzie wiązało się z ryzykiem zdalnej blokady urządzenia w przypadku niespłacenia rat. Niezależnie od wybranego operatora. Jak najbardziej można tu zrozumieć obawy operatorów i chęć zabezpieczenia swoich interesów. Nie ma co obawiać się zdalnego lokalizowania użytkownika smartfona — z dodatkową aplikacją, czy bez niej — operator ma taką możliwość. Wie kiedy i gdzie jesteście.

Najbardziej istotne w całej tej sprawie jest to, czy stosowane środki techniczne (np. aplikacja KNOX) rzeczywiście nie pozwolą komuś po stronie operatora na zdalny wgląd w urządzenie? Technicznie taką możliwość aplikacja KNOX ma. Jej aktywacja byłaby w naszej opinii sporym nadużyciem ze strony operatora. Oprogramowanie KNOX miało już błędy, które pozwalały na obejście zabezpieczeń i dostęp np. do e-maili użytkownika.

Kupujesz telefon poza salonem operatora? Uważaj!

Takie zabezpieczenia, nawet jeśli nie kupujecie telefonów na raty od operatora, mogą być i dla Was problematyczne. Jeśli w najbliższych dniach będziesz kupował używany telefon, to możesz trafić na sprzęt niespłacony, który wkrótce zostanie zablokowany. Możesz się przed tym ochronić korzystając ze specjalnej strony Plusa lub podobnej strony T-Mobile.

Trzeba podać numer IMEI urządzenia, a informacja o jego statusie prawnym zostanie przesłana na wskazany adres e-mail. Jeśli jesteście planujecie kupić telefon z drugiej ręki to obowiązkowo pytajcie sprzedawcę o jego IMEI. W przypadku Plusa weryfikacji mogą podlegać urządzenia sprzedane od 8.07.2016r.

Nawiasem mówiąc, gdybyście chcieli sprzedać telefon kupiony na raty, można to uznać za dysponowanie cudzą własnością (telefon przecież jeszcze do Was nie należy zgodnie z umową). Raczej wątpimy by jakiegoś sprzedawcę pociągnięto do odpowiedzialności z art. 284 kodeksu karnego, ale teoretycznie jest to możliwe.

PS. Ciekawe czy zmiana IMEI rozwiązałaby problem “zablokowanego przez operatora” telefonu, nabytego z drugiej ręki… Co ciekawe podobne praktyki stosują zagraniczni operatorzy. W przypadku jednego z nich istnieje sposób na nieautoryzowaną deaktywację aplikacji KNOX. Instrukcja jest publicznie dostępna na YouTube:


Aktualizacja 12.01.2018, 13:00
Otrzymaliśmy następujący komentarz od firmy FancyFon:

Jesteśmy właścicielem domeny projectinvo.ovh, ale nie znaczy to, że na urządzeniach instalowany jest nasz system MDM. Do tego konkretnego projektu dostarczyliśmy przygotowaną specjalnie dla Plusa, możliwą do aktywacji aplikację INFO o bardzo ograniczonej funkcjonalności: w razie potrzeby aplikacja wyświetla na urządzeniu komunikaty o zaległych płatnościach i blokuje urządzenie w przypadku niespłacania rat.

Jest nam bardzo przykro, że użytkownicy telefonów mogli odnieść wrażenie, że naruszono ich prywatność i na ich urządzeniach instalowane jest oprogramowanie, które posiada nieograniczony dostęp do wszystkich funkcji. Chciałabym zapewnić, że aplikacja nie pobiera ani nie przechowuje żadnych danych prywatnych użytkownika.


Aktualizacja 6.02.2018, 09:24
Dowiedzieliśmy się od innego Czytelnika, że ta sama aplikacja (Info) może się znaleźć na telefonach kupionych za gotówkę:

Sam byłem dotknięty sprawą. Umowa biznesowa podpisana z Polkomtel na kilkadziesiąt kart sim + aparaty telefonicznie. Brak sprzedaży ratalnej, płatność za telefony jednorazowa na początku. Kilka sztuk to Samsung Galaxy S8. Po uruchomieniu tel. i połączeniu z Internetem objawy dokładnie takie same jak opisane w artykule
(…)
Przedstawiciel Plus najpierw temat wyśmiewa i sugeruje nadwrażliwość na prywatność danych. Potem długo tłumaczy, że to aplikacja stworzona do bezpiecznego przechowywania danych  żytkownika (myląc aplikację „Bezpieczny folder”).
(…)
Polkomtel tłumaczy to swoją polityką magazynową – nie są w stanie przewidzieć, które konkretnie egzemplarze będą sprzedane na raty, dlatego dla pewności aktywują Knox i aplikację Info na wszystkich apartach.  Dzień po tych informacjach, na wszystkich dotkniętych aparatach wyskakuje tajemniczy komunikat „OK.”, i po restarcie telefonu profil Knox (aplikacja Info, itd. ) znika. Przedstawiciel Plus przeprasza i dodaje, że jesteśmy wyjątkowo czujnym  klientem, bo nie słyszał, żeby ktokolwiek zwrócił na to uwagę…

Sugerujemy wszelkiego rodzaju konsultantom, aby nigdy nie wyśmiewali czyjejś wrażliwości na punkcie prywatności. Ludzie kupili telefony do firmy i niekoniecznie chcą mieć na nich niechciane dodatki.

Dopytaliśmy o sprawę rzecznika plusa Arkadiusza Majewskiego. Stwierdził on, że aplikacja Info nie obejmuje sprzętu dostępnego dla klientów ofert dla biznesu w ramach rynku B2B. Potem jednak dodał, że w segmencie dla firm sprzedaż również może być realizowana w programie ratalnym.

Przy skali realizowanych w ten sposób umów może się niestety zdarzyć przypadek, że zostanie ona (aplikacja – red.) pobrana na telefon klienta, który w całości nabył go za gotówkę. W takim przypadku klient powinien się do nas zgłosić i wówczas nadawane jest mu uprawnienie do odinstalowania aplikacji i może ją usunąć lub przywrócić ustawienia fabryczne sprzętu, a aplikacja więcej nie zostanie pobrana.

Przeczytaj także:


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

145 komentarzy

Dodaj komentarz
  1. A jak wygląda sprawa z pełnym customowaniem telefonu? Wgranie nowego ROM’a? Bez jakiś badziewnych aplikacji?

    • Nie trzeba zbytnio customować. Zwykły czysty niebrandowany soft i późniejsze wyłączenie automatycznych OTA załatwia sprawę. Byle byś tylko nie ruszył Knoxa przy flaszowaniu.
      Nie będę tu pisała całego “howto”, bo znaleźć można ich masę w sieci.
      Podejrzewam, że szło by to ubić mając jedynie roota, ale nie chciało mi się tego rozgryzać jeszcze. A znając życie wyjdą jakieś apki czy moduły xposed/magisk niebawem do tego.

    • Z tego co pamiętam rootowanie telefonów knoxem lub wgranie customa przekręcało flagę knox informuje o ingerencji w urządzenie co było podstawą o unieważnieniu gwarancji na sprzęt. Nie wiemy też czy soft preinstalowany do końca nie ubija telefonu po przekręcić flagi i ingerencji w Imei

    • Po flashowaniu na telefonie stocka, najlepsze jest to że aplikacje z plusa dalej zostają. Full wipe tym bardziej nic nie daje. Po flashu i połączeniu z siecią czasami wyskakuje komunikat z Knox

    • Preinstalowany nie ubija

    • Na starszych Galaxy S wgranie Samsungowego, ale nie brandowanego przez operatora, ROMu nie flagowało KNOXa. KNOX reagował dopiero na wgranie nowego Recovery, co jest konieczne przy wgrywaniu customowego ROMu.

    • Nic nie da zmiana softu, jeśli Plus, czy T-Mobile zablokują telefon po imei, a z autopsji wiem, że takie praktyki stosują.

  2. “Kupiłem telefon”… I już kłamstwo. To nie klient kupił ten telefon tylko bank. Bank przekazał telefon w użytkowanie klientowi, pozostając cały czas jego właścicielem. Dopiero po zapłaceniu wszystkich rat Klient stanie się właścicielem telefonu i dopiero wtedy będzie mógł pozbyć się apki.

    • Tak to działa w przypadku leasingu, albo zakupu pod zastaw. Przy zwykłej umowie ratalnej, użytkownik staje się od razu właścicielem.

    • Zgodzilbym sie w 100% gdyby tak mowili od razu przy zakupie. Tylko ze wtedy malo kto by sie na cos takiego decydowal.
      Zreszta zgodnie z prawem, mimo ze kupujesz na kredyt to jestes wlascicielem kupowanego przedmiotu.

    • To nie jest kłamstwo, bo kłamstwo to przekazanie informacji niezgodnych z przekonaniem o stanie faktycznym. Tutaj klient uważa że telefon kupił, więc mówiąc że kupił – nie kłamie.
      To że klient nie ma świadomości co faktycznie zrobił to insza bajka.

      Druga rzecz – to nie bank jest właścicielem tylko sprzedawca, zostało to określone w umowie sprzedaży którą bank przecież zaakceptował. W innym przypadku to nie operator bawił by się w blokowanie telefonu tylko bank, bo inaczej byłaby ingerencja w cudzą rzecz, prawda?

    • Niezupełnie. Plus nie sprzedaje ratalnie przez bank, tylko bezpośrednio.

    • To jest semantyka i zabawa słowami. Przeciętny człowiek myśli, że kupił telefon skoro uczciwie zapłacił pierwszą ratę i płaci dalej. I zdaje też sobie sprawę, że jak nie spłaci to mu komornik zabierze.
      A takie kołomyje jak teraz się wyprawiają to jest chronienie własnej dupy za wszelką cenę przez sprzedawców,w tym wypadku Plusa i innych. Instalowanie jakiegoś lewego gówna, które tak naprawdę nie wiadomo co robi na telefonie przez który człowiek kontaktuje się ze znajomymi, serfuje w siec, robi zdjęcia sobie, dzieciom, płaci rachunki i wuje muje dzikie węże. W końcu reklamy gorąco do tego zachęcają.
      Mniej zabawy słowami, a więcej uczciwości. Czarno na białym co jest zainstalowane, co dokładnie robi. I to zanim zapłacę. Proste.

  3. Rootowanie ?

    • Sam root to za mało. Full wipe i czysty stock bez brandu potrzebny.

    • Przy blokadzie imei nic nie da a co ciekawe aplikacje plusa przy instalacji stocka dalej zostają

  4. A jak sprawa wygląda w przypadku iPhone? Wiadomo, że nic nie wgrają, ale też zablokują IMEI?

    • Do iPhone’a nie muszą niczego wgrywać. Wystarczy że wyślą “prośbę” do Apple i dany telefon zostanie zablokowany. Po IMEI również dla pewności mogą blokować, tak samo jak skradziony sprzęt.

    • Telefon z iOS powiązany blokadą może być tylko z kontem iCloud zarejestrowanym na telefonie (wyjątek stanowi AT&T, bo ich procedura aktywacji wygląda troszeczkę inaczej, ale USA to USA). MDM-y są instalowane dopiero po skonfigurowaniu iCloud, dodatkowo już po konfiguracji zawsze można blokadę iCloud wyłączyć z ustawień i zrobić full wipe przeinstalowując słuchawkę z DFU.

    • Na ile wiem, to tego typu aplikacje są właśnie na Samsunga oraz Iphona.

  5. Czyli teoretycznie, ktoś może sflashować sobie komórkę od operatora lub second hand, po czym operator zablokuje komórkę po IMEI, bo od tygodnia apka nie dała znaku życia?
    “Raczej” by pewnie blokowali po niesplaceniu raty, ale kto ich dokladnie wie? Skoro to ich komórka? :)

  6. Zapisów w umowach nigdzie nie było wcześniej, pojawiły się one dopiero po rozdmuchaniu tej sprawy przez media i zwróceniu na to uwagi UOKiK.
    A każda zmiana w umowie wymaga pisemnej noty/aneksu i akceptacji OBU stron tejże umowy. Wszak klient ma prawo się nie zgodzić na zmiany i od umowy odstąpić. Zmiany bez czegoś takiego, jak sam PLUS ma nawet w swoim TOS unieważniają umowę.

    Odnośnie technikaliów. Z tego co zdążyłam się dowiedzieć, nie tylko samsungi są w ten sposób “uraczane” takimi dodatkami. Nie miałam niestety jeszcze w łapkach innego fona, by sprawdzić to naocznie. Natomiast w S8/S8+ można w parę minut obejść i pozbyć się apki raz na zawsze. Oczywiście root jest niezbędny. Nawet na już zblokowanym urządzeniu.
    Także sensowność tego typu działań jest w tym momencie mocno wątpliwa. Czyt. “po co kombinować jak koń pod górkę z blokadami, skoro w kilka chwil można się ich pozbyć?”.

    Odnośnie pytania na końcu artykułu, to tak. Zmiana imei załatwia sprawę. Ba! Są w sieci do kupienia także i to całkiem legalnie gotowe zestawy naklejeczek serwisowych praktycznie do każdego urządzenia, by móc sobie ją zmienić i mieć “pod klaką” zgodność z nowym numerkiem, jaki zmieniło się w sofcie urządzenia.

    Podsumowując. Na dzień dzisiejszy nie ma skutecznej metody blokowania urządzenia w przypadku jak ten powyżej – brak płatności ratalnych.
    Nie ma ponieważ nawet takie kombajny jak Prey, czy Cerberus majce przeciwdziałać kradzieży lub zagubieniu telefonu, również można unieszkodliwić, choćby prostym reflaszem sprzętowym oprogramowania, który to dosłownie zaora wszelkie blokady jak przysłowiowy pług ;)

    • A jaki % użytkowników się pozbędzie? Raczej niewielki, natomiast cała reszta będzie pod kontrolą. Więc jednak się opłaci.

    • Wytłumacz mi jedną rzecz. Czemu to operator może zmieniać treść obowiązującej umowy? Czemu ja nie mogę wysłać informacji, że zamiast płacić 70 zł będę płacił 20 zł i jak się nie podoba to niech zrywają umowę (bo nie można zostać przy starej).

    • Stefan@
      Jak najbardziej możesz im wysłać aneks do umowy, że płacisz 20 zamiast 70. Jeżeli uznają/podpiszą/zaakceptują to racja jest po twojej stronie. Jakiś czas temu była sytuacja, że pewien klient sobie dopisał punkt do regulaminu umowy zawartej na odległość i odesłał do firmy. Firma nie przeczytała bo kto byłby tak bezczelny aby dopisać dodatkowy punkt a zresztą komu się chce czytać umowy? :D No i skończyło się wyrokiem sądu uznającym rację klienta. Niestety w Polsce precedensy nie działają. Natomiast nie jest też tak, że jesteś be szans w starciu z nawet najpotężniejszą korporacją. Prawo zasadniczo jest jednakowe dla wszystkich. Więc jak jesteś w stanie przemycić w umowie odpowiednio skonstruowany prawnie punt, który oni przeoczą i podpiszą to trzymasz ich za jaja tak jak zazwyczaj oni klientów. I nie ma tłumaczenia, że nie czytali albo że ty nie miałeś prawa nanosić nic na umowę.

      Co do zmian w umowie, o których nie zostaliście poinformowani to zazwyczaj jest punkt w podstawowej umowie, że jeżeli nie wnosicie sprzeciwu w jakimś czasie do otrzymanego aneksu to staje się on obowiązujący tak jakbyście go podpisali. Dlatego trzeba czytać i myśleć. Innej drogi nie ma. Miałem już przykre sytuacje z różnymi firmami, które przy okazji zmian regulaminów próbowały przemycać różne zapisy włącznie z dodatkowymi osobno płatnymi usługami. Na szczęście da się czasem wybronić.

    • “przysłowiowy pług” – a jakie znasz przysłowia z pługiem w roli głównej, które oddają klimat “zaorania fona”? ;]

      I do “uja wacława” – bardzo a nie mocno… bardzo.

  7. A co jeśli ktoś kupić telefon z rynku wtórnego (np. komis), zapłącił, ma fakturę, wszystko legalnie. I nagle coś takiego mu wyskoczy? Czy operator zdejmie blokadę IMEI? Kogo w takiej sytuacji należy oskarżyć i od kogo żądać odszkodowania?

    • Idziesz do sprzedawcy, w tym przypadku do komisu czy dlo powiedzmy sprzedawcy z Allegro i robisz zwrot z racji sprzedania telefonu z wadą prawną. Plus czy t mobile tego nie zdejmą gdyż te blokady by nie miały sensu.

    • Dostawca musi dać Ci nowy tel albo zwrot kasy. Komisy nie biorą drogich telefonów od plus i tłmobile więc nie powinieneś mieć kłopotów. Inna sprawa że ludzie biorą na raty i nie splacaja a potem zdziwienie że nie działa. Nigdy tego nie pojme jak tacy ludzie myślą.

    • Osoba prywatna z allegro, nie ma żadnego obowiązku przyjmowania zwrotu towaru, ani zwrotu kasy. Ten przepis dotyczy tylko firm.

  8. Co do pociągnięcia za sprzedaż telefonu nie do końca spłaconego z art. wymienionego wyżej. 2 lata w zawieszeniu na 5, tak dla ostrzeżenia dla innych. To mój wyrok, ponieważ sprzedałem telefon nie spłacając go do końca, mając okresowe trudności z gotówką. Tyle tytułem ostrzeżenia. I zamiast dopłacić brakujące 3 raty dopłaciłem znacznie więcej plus wyrok.

  9. Boję się że będzie już tak z telefonami, tutaj to mogę się zgodzić, ale za kilka lat tak będzie że po prostu będą ci wyłączać telefon mimo że spłaciłeś go…

    Już dzisiaj zabierają nam po trochu wolności, i operatorzy w nowych androidach mają możliwość wyłączenia indykatora zasięgu.

    Inna sprawa że to głębiej nie leży?W sensie baseband nie dotknięty?Bo się nie znam na tym.
    W sensie wystarczy tylko podmienić bootloader jak się uda?Prosimy autora do udzielenia odpowiedzi :P

    • Instalowanie oprogramowania ograniczającego tylko na telefonach przeznaczonych na raty jest mało efektywne dlatego KNOX jest instalowany na każdym. Po prostu nie jest uaktywniony. Ciekawe czy kiedys zablokują wszystkie samsungi na raz? np. bład systemu, niezadowolony pracownik uruchamia skrypt dla wszystkich imei

    • Profil knoxa można wgrać tylko lokalnie (np. w dziale IT firmy, której aplikacje służbowe mają być instalowane). Nie ma możliwości wykonania tego inaczej.

  10. Telefon może być nadal własnością operatora. Ale to moim zdaniem nie uprawnia go do instalowania aplikacji, które potencjalnie mogą szpiegować.
    Wynajem mieszkania: nadal jestem właścicielem, ale ani nie mogę wejść do mieszkania kiedy mi się podoba, ani nie mogę zainstalować tam kamery.

    • Możesz wchodzić do mieszkania o ile zawrzesz taki zapis w umowie:)
      Dla mnie sytuacja nie jest bulwersująca. najwięcej będą krzyczeć Ci co nie spłacają rat, nie powinno być przyzwolenia dla cwaniaków. Umowa to umowa, trzeba ja respektować. Jakbyś się czuł gdybyś pobyczył mi 2000zł a ja bym Ci ich nie oddał tylko pojechał na wakacje? Każdy dba o własny interes. Ten co wywiąże się z umowy i będzie spłacał regularnie raty nie uświadczy żadnych konsekwencji zabezpieczeń operatora. Pomijam milczeniem bulwers “czytelnika” który podpisuje umowy bez czytania…

    • Technicznie jestes w stanie wejść do tego mieszkania (o ile najemca nie zmienił kluczy) a kamery zamontowac wcześniej podczas remontu.

    • Co do spłacania rat się zgadzam, ale szpiegowanie dotyczy też uczciwych klientów. A jeśli chodzi o czytanie umów, Plus sam zachęca, aby tego nie robić. Kiedyś złożyli mi ofertę mobilnego routera LTE, ale mogli mi go dostarczyć tylko przez kuriera, chociaż wolałem odebrać w najbliższym salonie – ale oni mają różne kanały dystrybucji dla różnych produktów (a wiadomo, co płynie kanałami…). Konsultant tego operatora zadzwonił do mnie w sobotę albo niedzielę w czasie obiadu i przez parę godzin czytał mi umowę, prawdopodobnie po to, żebym ją podpisał bez czytania przy odbiorze urządzenia. A gdybym dostał do podpisania coś innego? Skończyło się tak, że kurier mógł przyjechać tylko wtedy, kiedy miałem zajęcia, więc w końcu zrezygnowałem.

    • @DADA
      Włąścicielem jest bank, a nie operator (to bank daje kredyt).

    • Zamierzałeś zamontować kamerę w mieszkaniu, które komuś wynajmujesz?! 8-O Co, tanie porno cię interesuje czy jak?

  11. Nie wiem jak na snapdragonie ale na mtk (tych starych) jest aplikacja do zmiany imei (telefon lubi zgubić imei podczas zmiany romu). Co w takiej sytuacji gdybyśmy zmienili sobie ten imei?

    • Na nowych także powinno być. Na przykład K8 ten nowy ma taką aplikację. Innych nie miałam niestety w ręce, więc nie powiem “jest”.
      Generalnie z imei to jest cyrk. Bardzo mało urządzeń ma ten numer fizycznie zakodowany na stałe gdzieś w czipie. Większość to zapis w jakiejś pamięci plus ewentualnie w systemie. Sytuacja podobna do mac adresów urządzeń sieciowych. I tak jak je, imei można albo zmienić na stałe grzebiąc w plikach, albo spoofować – tak, dziwne słowo – co w sumie powinno dać taki sam efekt, czyli nowy/inny numerek.
      Robią tak bardzo często serwisy przy naprawach urządzeń, gdzie zmiana numeru następuje w konsekwencji tejże naprawy. Sama mam bodajże trzy takie telefony, którym zmieniono imei, na co oczywiście wydano odpowiedni oficjalny glejt, żeby nie było problemów gdzieś przy kontroli, czy sprzedaży.

    • @Martina
      zmiana IMEI często jest związana z fizyczną wymianą podzespołów (np. płyty głównej)

    • No bo przecież MAC/IMEI przypisany jest do hardware’u. Pewnie, że trzymany jest w jakiejś pamięci, a w czym niby ma być trzymany? :) Aczkolwiek w przypadku kart sieciowych często powiązany jest stricte z interfejsem i jego zmiana polega tylko na sterownikowym zasymulowaniu, że dana karta posiada inny mac, ale wystarczy ją przełozyć do innego urzadzenia i przedstawia się swoim właściwym adresem MAC.

  12. Ciekaw jestem w jaki sposób to działa i czy wrzucenie stockowego XEO “rozwiązałoby” problem. Pytanie, czy ten “wirus” instaluje się jakoś po IMEI, czy za sprawą innego bloatware plusa.

    • Wgranie stocka powinno sprawę rozwiązać. Wszelkie brandy wylatują.

    • Dzisiaj testowane i wgrywanie czystego Romu nie pomoże. Aplikacje dalej się instalują.

    • A co ma rom stock do brandów i knoxa? Nic.
      Knox jest w każdym telefonie i po włączeniu ściąga sobie z serwerów samsunga informacje o statusie telefonu.
      Wgrywając rom xeo niczego nie zmienisz, knox wciąż jest aktywny w telefonie i ‘dzwoni’ do samsunga.

    • Niestety. Wgranie stocka nie usuwa aplikacji z plusa. Robione xeo na s8 i s8 plus. Dziwna sprawa bo skoro aplikacje zostały, zatem knox tym bardziej i potrafi także z niego wyskoczyć komunikat. Przy komunikacie telefon MUSI połączyć się z siecią i dokonać weryfikacji by móc go dalej używać.

    • A no tak, S7/S8 ma profile na zupełnie innej partycji wrzucone niż system/data. Z tym, że tu też jest metoda:
      1) sformatować odpowiedniego mtdblocka (telefon bez profilu knoxa nie stworzy sobie kontenera)
      2) przekręcić licznik flashowań (co ubija knoxa bezpowrotnie, ale już wówczas nic się samo nie doinstaluje). Z wypowiedzi Samsunga w PL wynika, że flaga nie ma znaczenia dla gwarancji na telefon (to nie USA).

  13. “Nie ma co obawiać się zdalnego lokalizowania użytkownika smartfona — z dodatkową aplikacją, czy bez niej — operator ma taką możliwość.”
    No nie całkiem. Wystarczy wyłączyć sieć (włączyć tryb samolotowy) i operator nie wie gdzie jesteśmy a z wszystkich pozostałych funkcji urządzenia można nadal korzystać. W przypadku aplikacji skuteczne jest tylko całkowite wyłączenie (dla pewności z wyjęciem baterii).

    A z drugiej strony. Czy nie takie same a nawet większe możliwości ma firma Google, choć nie jest ani nigdy nie była właścicielem danego urządzenia?

    • Tyle że chodzi gumgle to ponoć “te dobre”.
      Ja w to nie wierze i wszystko “extra” czyli jakieś ich usługi google play wyleciały trybem natychmiastowym z telefonu.
      a ze niektóre aplikacje nie działają bo ponoć wymagają – trudno. Najprawdopodobniej były niebezpieczne i szpiegujące bo do tego zwykle używa się GCM (no albo do map ale trudno – przezyje)

    • Nie do konca prawda. Łatwiej wejść w tryb samolotowy(wyłączyć wifi i tr. danych) i zablokowac komunikacje MDM i wszelkich innych aplikacji niż zablokowac komunikacje z operatorem na poziomie GSM czyli w warstwie pod systemem operacyjnym. Do tego żeby po IMEI nie namierzac trzeba raczej te baterie wyjąć.

  14. Więc jak w telefonie uwali się ekran od rzucania nim to plus sam sobie go naprawi bo to jego nie mój.

    • W tym wypadku po prostu Ty niszczysz czyjąś własność

  15. Zgodnie z tą interpretacją, o czym zresztą wspominacie operator może zgłosić sprawę na policję. To tak jakbym kupił samochód na raty, a firma od której go kupiłem zastrzegła, że do czasu spłaty samochód jest ich, a potem zadzwoniła na policję, że samochód ukradłem.

    Kogoś poniosła fantazja. Umowa umową, ale kupując coś na raty cały czas nabywam prawa do używania przedmiotu, z wyłączeniem prawa jego sprzedaży do czasu spłaty wszystkich rat.

    Natomiast nie słyszałem, żeby banki montowały prewencyjnie zamek elektroniczny w domu na kredyt który zamknie się i nie otworzy w przypadku braku zapłaty.

    • a nie jest tak że jak kupujesz samochód na raty to właścicielem jest bank ?

    • Nie. Tak jest przy leasingu, nie przy sprzedaży ratalnej. Przy sprzedaży ratalnej samochód może być co najwyżej zabezpieczeniem kredytu (a to tylko ograniczone prawo rzeczowe, właścicielem cały czas jesteś Ty).

    • @Lukasz032
      W moim przypadku w DR był wpis “współwłasność; współwłaściciel Bank xxx”.
      W efekcie:
      – samodzielnie sprzedać auta się nie da, potrzebny podpis “współwłaściciela”
      – gdyby ktoś chciał jednak z bankiem ten podpis negocjować,
      to pewnie dowiedziałby się, że ileśtam rat jeszcze brakuje.

      F.

  16. Pewnie po części miało to zapobiec oszustom którzy na skradzione dokumenty kupowali telefon na raty i nie spłacali a telefon sprzedawali. Ale to tylko kolejny krok (zmiana imei, systemu) w całym procesie oszustwa. Znowu będą tracić zwykli konsumenci.

  17. A ja mam pytania do autorów.
    Jak się ma kwestia wspomnianego art. 284 do braku jakiejś informacji o zakazie sprzedaży do czasu spłacenia w umowach abonenckich?
    Przejrzałam sobie bardzo dokładnie umowę koleżanki jaką ona ma i nigdzie czegoś takiego nie widziałam, a czytałam kilka razy.
    Tak na logikę, abonent powinien być raczej o tym informowany. Czyż nie?
    Pytam bo nie mam styczności na codzień z polskimi umowami, a jestem po prostu ciekawa.
    I drugie. Który zagraniczny operator stosuje takie aplikacje jak obecnie PLUS?
    Nie spotkałam się z czymś takim jeszcze.
    Dzięki z góry za odpowiedź.

    • > Jak się ma kwestia wspomnianego art. 284 do braku jakiejś informacji o zakazie sprzedaży do czasu spłacenia w umowach abonenckich?

      Nie musi to być dodatkowo zawarte. Jeśli telefon nie jest Twój, to nie możesz go sprzedać.

    • sprawdź umowę, regulamin promocji i ogólne warunki/regulamin świadczenia usług – w umowie nie ma wszystkich informacji

  18. Takie blokady występowały już wcześniej. Pamiętam jak mojej mamie zablokowała się Motka V3. Powód? Brak spłaty przez osobę która zostawiła ją w komisie.

  19. A czy ktoś bierze pod uwagę, że taki MDM potrafi dużo więcej niż tylko zablokować telefon? Pewnie ma dostęp do większości danych – kontakty, wiadomości, emaile, zdjęcia… Co w tym momencie z prywatnymi danymi?

    • Prywatne to są dane na dysku odłączonym od zasilania schowanym w sejfie. Te na telefonie są do wglądu operatora, ruskich chakierów itp.

    • Z tego co piszą to jest okrojona apka.

  20. Zawsze można software na telefonie modyfikować na własną rękę :)

  21. A można to jakoś zablokować na wyjściu do internetu? Użytkownikowi pokazał się instalator, jak połączył się z wifi. Jakby na routerze zablokował odpowiednią domenę, to nie zainstalowałaby się apka? Oczywiście musiałby uważać, żeby w jakiejś ‘hotelowej’ sieci mu się to nie pobrało. Albo czy przez dane mobilne też to może być zassane?

    • Ciekawe, dlaczego nie instalują tego syfu fabrycznie, tylko czekają, aż użytkownik połączy się z WiFi.

  22. jedno zasadnicze pytanie, za 1mc ide do komisu i biore s8 na 24miesiecznej gwarancji. Co w przypadku gdy mam legalnie kupiony telefon, mam fakture a poprzedni wlasciciel przestaje placic raty?

    • Zwracasz go powołując się na to że sprzedali Ci telefon z wadą prawną. Nie zrobią po dobroci to uokik lub sąd.

    • Masz bardzo drogą cegłę lub przycisk do papieru.

    • jak kupujesz (np) kradziony sprzęt od pasera to czego chcesz wymagać ?

    • Idziesz do sądu i wnosisz o ustalenie własności na podstawie art. 169 KC. Nabyłeś drogą kupna telefon zakładając w dobrej wierze, że sprzedawca posiada do niego tytuł prawny, w związku z tym własność rzeczy przechodzi na Ciebie. Z papierem sądowym do autoryzowanego serwisu Samsunga z żądaniem wyłączenia “usług dodatkowych” przypisanych do telefonu i wywalenia profilu wgranego przez operatora. Proste.

  23. No to zadzwonilem do samsunga- “sorry, not our business” – w sumie nie dziwie sie im…
    Zadzwonilem do plusa- “sorry, poprzedni wlasciciel popelnil przestepstwo, ma Pan pecha” – extra…

    czyli zamiast za miesiac kupowac s8, lece dzisiaj w weekend zeby zminimalizowac ryzyko zablokowania

    • Idziesz do Samsunga z papierem z sądu z ustaleniem własności – mają obowiązek przyjąć.

  24. “Licencje open source”? Czego to dotyczy?
    Na stronie https://seap.samsung.com/sdk/knox-customization-android znalazłem “[NEW] Power ON/OFF control” – ciekawe, w jaki sposób miałoby się odbywać włączanie urządzenia z wykorzystaniem tej platformy (starsze komórki potrafiły się same włączać o zadanej godzinie, np. w celu uruchomienia budzika, ale smartfony nie dają takiej możliwości – przynajmniej użytkownikowi).

    • W iPhonie nawet po wyłączeniu telefonu budzik zadzwoni :)

    • W Alcatelu (Idol3, Android) też telefon sam zabootuje o godzinie wyznaczonej przez alarm. To jest funkcja zegara RTC, który potrafi wyzwolić przerwanie o zadanej godzinie i uruchomić procesor. Niestety niewiele telefonów to ma, nie wiem czemu.

    • A jest możliwość, żeby inne aplikacje rejestrowały swoje alarmy? W Androidzie są aż 4 rodzaje: o zadanej godzinie RTC albo po określonym czasie od startu systemu, a do tego z włączeniem ekranu albo tylko z wybudzeniem procesora. Można więc używać alarmów również do regularnego wykonywania określonych operacji w tle, np. pobierania wiadomości z serwera.

  25. Skoro dodatek (z którego nie można zrezygnować) “mamy możliwość szpiegowania ale z niej nie skorzystamy” uaktywnia się po połączeniu z WiFi, to można wystawić Plusowi rachunek za korzystanie z dostępu do internetu? (:

    Jeśli właści… trzymacz telefonu jednak uprze się podczas inicjalizacji telefonu, że nie wyraża zgody na jej auktywnienie, to czy taki telefon (zatrzymany na ekranie instalacji na którą nie wyraża zgody) można “reklamować” jako niezgodny z umową?
    Były sytuacje, gdzie nabywcy nowych laptopów odrzucali EULA MS Windows. Zdaje się że w takich sytuacjach można było sprzęt zwrócić (przynajmniej w teorii).

  26. Skoro to telefon Plusa, to w razie upadku wysyłamy mu info, że zbił im się ekran i niech sobie go wymienią?

    • Tak. A Ty jako winowajca jedynie za to zapłacisz :)

    • Niestety ale to nadal Ty uszkodziłeś CZYJĄŚ własność

    • Wychodzi na to, że nawet dane, które zbieramy i potem “trzymamy” na takim nie swoim telefonie też nie są naszą własnością :D Czy Plus może w przyszłości naliczać dodatkową opłatę za przechowywanie danych na sprzęcie, którego jest właścicielem ?
      Radzę zastanowić się po co nam w ogóle taki sprzęt potrzebny :)

  27. Czy sama obecność Knox 2.8 na telefonie Samsung A5 2017 oznacza, że jest on aktywny? Jeśli nie, to jak to sprawdzić? Bo mam taki telefon z Orange kupiony w grudniu 2017 i w informacjach o oprogramowaniu widać właśnie Knox 2.8.

  28. Dziwne czasy naszły kraj mlekiem i miodem płynący! Kupuję coś, nie mam pełnej gotówki, kupuję dodatkowo kredyt, np. ratalny, dzięki czemu płacę mniej! Kupuję kredyt, który spłacam na raty, bank za to daje mi pełną kwotę, a ja ta kwotę wpłacam sklepowi i kupuję przedmiot, którym mogę się cieszyć! Jest mój! Jestem w posiadaniu dwóch produktów, przedmiotu, który kupiłem i kredytu, który też kupiłem, czy go zaciągnąłem. A skoro przedmiot jest mój, mogę go sprzedać, prawda? Pytanie czy kredyt też mógłbym sprzedać? :D Ale tu nie o to chodzi.

    Więc teraz okazuje się, że kupuje telefon na raty, ale telefon nie jest mój, dopóki nie spłacę rat, więc nie mogę nic z nim zrobić, bo przecież nie jest mój! Ale jeśli nie jest mój, to te raty, które już zostały zapłacone to wpłaciłem za nic? Dziwne. Pomieszane to! To może by tak pomysł z częściową własnością? Kupuję i z każdą ratą coraz więcej telefonu należy do mnie! Powiedzmy z każdą ratą coś zyskuję i jakieś rzeczy są odblokowywane. Haha! A jak chcę sprzedać telefon, całego nie mogę, ale co szkodzi sprzedawać go w częściach? Haha!

    “Panie! Nie mogę panu sprzedać całego telefonu, ale mogę Panu sprzedać dziś klapkę, bo akurat ta jest już moją własnością, co Pan na to?”

    Pomieszanie z poplątaniem! Jak coś jest skomplikowane, to po to, by coś ukryć, albo na tym zyskać. Mądrość mówi, upraszczać! Więc ja jak coś kupuję, to po to, by to mieć! Ale skoro to nie moja własność to o zakupie nie mogło być mowy – prawda? Więc może to taki dar jest? No sam nie wiem, pot co to włożyć.

    Ja tam nie widzę żadnego problemu, że sprzedaje się, przedmiot, np. telefon, za który jeszcze nie spłaciłem rat, telefon sprzedaję, zaś raty dalej spłacam, to chyba uczciwe. Będąc właścicielem telefonu i rat, obie rzeczy mogę sprzedać, prawda? Za telefon coś dostanę, a za raty zapłacę. Ot taka prosta rzecz. I o co ta cała wojna? Sam nie wiem! Dziwne rzeczy dzieją się w państwie wirującego słońca…

    • Ty coś dzisiaj piłeś? ;)
      Przeczytaj choć raz w życiu umowę ratalną a dowiesz się wszystkiego.
      Dowiesz się z niej, że prawa własności przejdą na Ciebie po spłaceniu towaru w całości.
      Jeśli chcesz częściowych praw własności zależnych od uiszczonych rat, to poszukaj u kogoś innego. Problem tylko w tym, że nikt nie jest taki głupi, by na takie warunki przystać. Sądzę, że sam też byś nie dał nikomu takich warunków.
      A w całej tej aferze chodzi o prostą rzecz. Operator broni się przed bardzo częstą sytuacją – klient bierze abonament z telefonem za 4k, sprzedaje go i z różnych przyczyn przestaje płacić. Operator wówczas jest w plecy 4k + obsługa firmy windykacyjnej itd.
      A dlaczego klient przestaje płacić? Powodów może być tysiąc. Jest oszustem, złodziejem, a może zbankrutował, nie powiodło mu się w życiu, został okradziony, dom mu się spalił czy cokolwiek innego.

  29. Jak ma się do tego pretwarzanie danych osobowych, czyli np. mojej książki teleadresowej.
    Czy nabywając telefon na raty u operatora, powinienem podpisał z nim umowę dotyczącą możliwości przetwarzania mojej bazy danych?

  30. Ja bym wprowadził takie same zabezpieczenie jak przy np. leasingu laptopów – czyli weksle. Bo teraz to faktycznie patologiczna sytuacja, szczególnie dla kupujących telefon z komisów itp.

    A w ogóle to moim zdaniem operatorzy w ogóle nie powinni handlować telefonami, tylko zająć się tym na czym znają się najlepiej czyli świadczeniem usług.

    Skończyło by się wtedy wyłudzanie telefonów itd. a podejrzewam, że ceny telefonów też by spadły (jestem zdania, że są ceny są sztucznie zawyżane, po to by oferty operatorów wydawały się tak kuszące…)

  31. IPhona Apple może tylko sim-locka ściągnąć jak sieć poprosi. Przypominam głośną sprawę jak podało FBI Apple do sądu w celu odblokowania telefonu terroryście.
    Nie istnieją blokady na IPhona poprzez sieć. Apple nie może wam telefonu zablokować.

    • Przy blokadzie IMEI nie muszą nawet ingerować w oprogramowanie więc jak najbardziej możliwe. Wtedy telefon jest dalej uzywalny lecz nie może spełniać swojej najważniejszej funkcji, przynajmniej w Polsce.

    • A skąd wiesz? Widziałeś kod źródłowy IOS?

  32. Operatorzy testują nową szykanę, a producenci się przyglądają. Jak temat przycichnie to może wprowadzą coś podobnego, co blokuje telefon po 2 latach od aktywacji. I też gdzieś to będzie maczkami opisane żeby można było spytać “co głąbie, nie czytałeś umowy?”

    • Ogólnie wszystko zmierza do modelu “Everything as a Service” – nic nie jest produktem tylko usługą, nic nie jest własnością konsumenta/użytkownika tylko producenta/operatora/rządu itd., wszystko ma zaszyte “drugie dno” dające powyższym pełny dostęp i kontrolę (“telemetria”, “prowizjonowanie” itp.). Jeśli sprawa będąca przedmiotem artykułu się upowszechni (niby czemu miałby by się nie upowszechnić skoro narzeka jakiś promil który i tak jest bezsilny?), to wkrótce zapewne będziemy mieli laptopy i inne komputery “sprzedawane” z ME/AMT skonfigurowanym przez producenta/sprzedawcę i dającym zdalny dostęp i kontrolę. A gdy dokona się pełne sprzężenie i unifikacja sieci energetycznych i teleinformatycznych i rozhula się “Internet of Everything”, to zapewne żadne urządzenie elektroniczne nie będzie działać bez cyklicznej autoryzacji u “operatora”.

  33. A co z telefonami kupionymi w elektromarkecie bądź od producenta?

    • Nic, a co ma być? Kupujesz telefon taki jak wyda go producent.

      Zresztą nawet w tej opisywanej sytuacji napisałbym tak samo – nic się nie stało. Kupując na kredyt czy na raty podpisuje się kilka papierków, jest tam zawsze pełny regulamin zabawy i wystarczy go przeczytać. A jak się nie czyta to trudno.

    • Problem w tym, że pełne zrozumienie umowy wraz z jej wszelkimi nieodmówieniami, kruczkami i wszelkimi efektywnymi implikacjami z reguły wymagałoby dogłębnej analizy prawnika.

  34. Mój kolega kupił iPhone z UK. Jakież było jego zdziwienie, gdy pewnego dnia obudził się z telefonem w ręku po Factory Reset :-) Zdjęcia, wszystko, poszło się je…

    • Ale serio zapomniał się wylogować z CZYJEGOŚ konta iCloud?

  35. Pewno flash stocka bez brandu odinem i koniec problemów

  36. A po co ta zabawa w aplikacje? To już nie wystarczy wciągnięcie numeru IMEI na czarną listę EIR? Wówczas telefon nie zaloguje się do sieci.

    • I tu się mylisz, w PL owszem czarna lista istnieje wiem bo stałem się użytkownikiem takiego telefonu… Pozwala na pełną obsługę telefonu, nic nie zmienione poza jedną rzeczą jaką działający GPS bez przerwy, bez informacji o jego działaniu….
      Podejrzewam że Google udostępnia służbom api podobne do menagera urządzeń tylko że wcześniej na ich wniosek wydaje dane użytkownika

  37. Kupowanie samochodu na raty też tak wygląda? Samochody się blokują?! Nie burwa! Nie blokują się. Nie spłacasz rat to jest droga sądowa do tego, żeby się do ciebie dobrać, a nie blokować ci telefon, samochód, mikser czy sokowirówkę. No przesadzają.

    • Wiesz, skoro ludzie się zgadzają akceptując regulamin sprzedaży ratalnej…

      Droga sądowa? Nie rozbawiaj mnie! Takie tanie rzeczy można łatwo kupić na raty na lewe dane, nikt tak ostro cię nie weryfikuje jak przy zakupie mieszkania czy samochodu – wartych minimum 30x tyle. Kupujesz w ten sposób, spylasz telefon na allegro a operator może sobie szukać i pozywać Jasia Kowalskiego z powiatu Grzdyle Małe do woli.
      Gdyby nie to, to by się takich metod nie chwytali.

    • Nie byłbym zdziwiony jakby obecne nowe samochody dało się zablokować w razie braku spłaty rat. Przecież każdy nowy samochód to komputer na kołach z dostępem do sieci.

    • Spoko. Jeszcze trochę i będą się blokować.

      https://boingboing.net/2013/11/13/renault-ships-a-brickable-car.html

  38. Panie i Panowie. Tu chodzi tylko o zapobieganie kradzieży. Przy polskich bardzo niskich stawkach za połączenia, pakiety i abonamenty w telekomach musi być prowadzona ścisła kontrola kosztów. Stawki za połączenia są polskie, ale już ceny wyposażenia stacji bazowych w tym sprzętu i anten to “grube” euro. Niestety, nikt w Polsce nie potrafi wyprodukowac ani odpowiednich anten, ani sprzętu nadawczego, a przecież wszyscy klienci chca jeszcze więcej, jeszcze szybciej, a to wymaga inwestycji… A najtańszy no limit to mniej niż 20 zł. Niestety, takie zabezpieczenia to wynik niskich stawek abonamentów i pakietów. Co do śledzenia to położenie telefonu jest przecież znane sieci, podobnie jak cała sygnalizacja zawierajaca numery wychodzace przychodzace, IP itp, ale jeśli ktoś myśli, ze ludzi pracujacych u operatora to interesuje to się bardzo myli, co najwyżej ewentualnie przy rozpatrywaniu reklamacji. Poza wszystkim abonentow chronia zapisy prawa o tajemnicy telekomunikacyjnej, znajomosc zapisow i konsekwencji karnych potwierdza kazdy pracownik pracujacy z danymi wrazliwymi, wiec spokojnie. Tu nie ma zadnego spisku, ktos po prostu musi dbac o ta siec i miec do tych danych dostep. Ktos po prostu wie, gdzie sa “te wszytskie telefony” ale po prostu musi to wiedziec, zeby wszystko dzialalo jak nalezy. ..

    • Położenie telefonu jest znane sieci – oczywiście, jako numer komórki w której telefon jest aktualnie zalogowany. Biorąc pod uwagę że taka komórka to może być trójkąt o powierzchni nawet kilku kilometrów kwadratowych, a telefon ma wymiary poniżej 20cm to życzę powodzenia w szukaniu. W mieście jeszcze gorzej, komórka obejmuje np. kilka budynków mających wiele pięter. Zostaje chyba tylko sprzęt do triangulacji.

    • Akurat na podstawie informacji z kilku stacji bazowych odbierających sygnał telefonu – w końcu “słyszy” wysyłane sygnały nie tylko ta, do której jesteśmy podłączeni – można dokonać stosunkowo dokładnej triangulacji.

  39. pfff, po prostu jak ktos kupuje telefon z “drugiej” reki, to na dzien dobry robi flash zeby sciagnac ciulowy brand jakiegos operatora, przeciez to logiczne? tak samo jak sie kupuje uzywany komp, nie uzywa sie systemu poprzednika tylko sie stawia na nowo, a rootowanie jest teraz proste, juz nie mowiac ze po kupnie z drugiej reki obejmuje i tak tylko gwarancja prducenta, a on innego niz swoje wlasnego andka nie akceptuje, inaczej odsyla do ISP

  40. a co z PLAY tez beda to robic/robia?

  41. Własna to jest stara Nokia na Symbianie ze starą kartą sim bez ota. Żaden nowoczesny smartfon nie chroni danych użytkownika. Szczególnie te od A…

  42. Zastanawiam się jak to jest z zakupem smartfonów “igieł” np. na all…ro które to seryjnie (nie rozpakowane) bardzo dobrze się sprzedają. (np. szajsungów (dystrybucja europejska)). Bo to co robi Plus i zaraz inni zaczyna mi się bardzo nie podobać a muszę też wymienić sobie fon…

  43. Skoro to opeeator jest właścicielem telefonu to w przypadku jego ewentualnej kradzieży lub awarii wylacznie operator nie powinien ponosic straty np zwlaszcza jak zdarzenie nastapi juz po okresie gwarancji?

  44. Mnie interesuje inna sprawa. A mianowicie sms-y jako metoda bezpiecznej weryfikacji przelewów internetowych. Bo potrafię sobie wyobrazić, że ktoś może “podejrzeć” moje logowanie do konta bankowego i tym sposobem przejąć login i hasło. Ale gdyby chciał dokonać przelewu na swoje konto np. na Kajmanach, to ja dostanę sms-a z kodem weryfikacyjnym, którego haker nie widzi.
    Pytanie, czy poprzez takiego knoxa zdolny haker, który włamał się do sieci operatora może podejrzeć moje sms-y? Bo jeśli jest takie ryzyko, to wyobrażam sobie, że idąc ulicą dostaję sms-a z treścią kodu weryfikacyjnego i już wiem, że w tym momencie haker też to widzi i właśnie moje środki ruszają w drogę, aby zasilić jakieś konto w dalekim kraju. A moj operator potem powie – sorry, taki mamy klimat :-(

  45. Z innej beczki. Czy ktoś jeszcze kupuje i wiąże się z operatorem jakimiś umowami??? Czy to się w ogóle opłaca??? Jaki profil jest takiej osoby?

    • no właśnie, mój ostatni telefon z abonamentem to jakieś 4 lata temu. Wystarczy policzyć, to się nie opłaca.

  46. Cześć, ja wam opowiem co zaobserwowałem.
    Kupiłem telefon sgs8 w sieci plus w październiku 2017 roku.
    Jako że był to pierwszy telefon z androidem jaki miałem nie wiedziałem na co mam zwracać uwagę i co powinno wzbudzić moje podejrzenia.
    Telefon po rozpakowaniu nie wyświetlił ekranu konfiguracji tylko był już skonfigurowany.
    Poużywałem trochę tak telefonu i doszedłem do wniosku że najlepiej mieć wersję oprogramowania xeo.
    Zaniosłem telefon do autoryzowanego punktu samsunga aby mi wgrali oprogramowanie xeo.
    I co najdziwniejsze po konfiguracji telefonu wyświetlił się ekran instalacji tego knox i tych blokad od plusa.
    W styczniu spłaciłem cały telefon tak że płace tylko sam abonament.
    Po wciśnięciu 8 stycznia w knox customization i zaktualizuj profil jusz nie było kropki tylko pokazało się że telefon należy do polkomtel.
    Wchodząc w administratorów urządzenia mam tych trzech adminów[knox, info i jakiś jeszcze] kture dysponują nieograniczonymi uprawnieniami.
    W dniu 11 stycznia pomyślałem sobie że jeśli telefon już jest spłacony to powinny się te blokady dezaktywować, wykonałem reset do ustawień fabrycznych. I nie uwierzycie znowu kazało mi to zaakceptować i się to instalowało.
    Zadzwoniłem do plusa powiedziałem o co chodzi, powiedzieli mi że blokada idzie nie po wersji oprogramowania [xeo czy pls] ale po numerze imei.
    Powiedziałem że już spłaciłem tel to oni do mnie że zdają sobie z tego sprawę ale niewiedzą dlaczego imei dalej widnieje w tej blokadzie.

    • Skoro rzeczywiście jest tak jak piszesz to pie…e tego operatora i przedłużanie z nim umowy, mimo iż wynegocjowałem dobrą cenę na fon to nie chcę mieć jakiegoś systemowego gó..na które móli fon żre aku i do tego śledzi*, mimo iż go od razu spłacę. Wolę już kupić czysty tel i wybrać jakąś wirtualną sieć

    • Przekręć licznik flashowań customów, to ci się już samo nic nie zainstaluje.

  47. Skoro telefon pozostaje własnością operatora to rozumiem, że wpłacane raty też pozostają własnością klienta. Czyli w razie braku całkowitej spłaty jak klient odda telefon to operator odda pieniążki, które klient do tej pory wpłacił, tak???

    • Jeżeli tak jest zapisane w umowie, to tak. Wszystko opiera się o to co jest w umowie i różnego rodzaju regulaminach itp., które nie są zawarte w umowie.

  48. dlaczego ciągle odnoszę że operatorzy i konsultanci to sa bardzo uczciwe osoby i instytucje. prawda niedopowiedziana pasująca do historii to nadal prawda.

  49. Nikt tutaj nie zauważa jednej zasadniczej sprawy. Takie zastrzeżenie firmy Polkomtel powoduje że NIE MUSIMY SPŁACAĆ POZOSTAŁEJ CZĘŚCI KREDYTU ZA TELEFON. Czyli generalnie każdy kto podpisał umowę może się z niej wycofać w każdej chwili, rozwiązanie następuje z chwilą zaprzestania płacenia rat. Skoro tracimy przedmiot umowy (zostaje bezwartościowym kawałkiem plastiku) to od tego momentu nie ma już żadnej umowy, została zerwana przez POLKOMTEL. Co więcej, nie ma już przedmiotu umowy … bo telefon z punktu widzenia jego wartości jest nic nie warty i nie może być przedmiotem sprawy sądowej.

    • telefon jest nic nie warty dla CIEBIE, dla polkomtela ma nadal pełną wartość wiec musisz go w zębach odnieść.

  50. Machina inwigilacyjno-kontrolująca postępuje coraz dalej, i nie widać temu kresu, wprost przeciwnie. Szczególnie że zapewne 90% społeczeństwa i tak się tym nawet nie interesuje, a nawet jeśli to czuje się (niebezpodstawnie zresztą) bezsilna i z biegiem czasu przyzwyczai się i pogodzi się ze wszystkim.

  51. “Nasz Czytelnik sam wyczytał na stronie Samsunga, że Knox Mobile Enrollment to rozwiązanie do biznesowego i zdalnego zarządzania urządzaniami, które umożliwia także śledzenie urządzenia” – Yo dawg, we hear you like the hardware Management Engine on your PC, so we put a software management engine on your phone, enjoy.

  52. Ciekawe co na to skarbówka. Parę lat temu popularne było dopisywanie na fakturach adnotacji “towar pozostaje własnością sprzedającego do momentu zapłaty”. Później firmy wycofywały się z tego raczkiem bo w takim przypadku firma nie ma prawa wystawić faktury.

  53. Oj z usunięciem knoxa może być problem, i trzeba mieć wiedzę żeby to zrobić i nie zrobić sobie bootloopa. Przeciętny użytkownik nie umie sobie wgrać custom ROMa

    • Wystarczy wgrać custom recovery, żeby przekręcić licznik ;)

    • To prawda

  54. Najlepiej kupić telefon bezpośrednio od chińczyka, bez badziewia dorzuconego przez operatora i często tez bez badziewia dorzuconego przez duże firmy. Te mniejsze dają czystego androida bez tony spowalniaczy.

  55. W oficjalnym sklepie OnePlus jeszcze gorzej

    https://komorkomania.pl/35528,system-platnosci-oneplusa-zlamany-pieniadze-znikaja-z-kont-klientow

  56. Czy tego rodzaju działanie jest spotykane na iOS?

    • Nie. Zarówno na platformach Apple, jak i Microsoftu regulamin platform biznesowych zabrania stosowania ich operatorom mobilnym wobec swoich klientów.

  57. Umow sie nie czyta a potem zaskoczenie? :)
    Ojoj co ja podpisalem :)

  58. Wydaje mi się że klasyczny 3-plikowiec przez odina załatwiłby sprawę, ale nie jestem pewny…

  59. Kupiłem telefon na allegro, po włączeniu zauważyłem że ma preinstalowane aplikacje plusa. Nie mam na nim aplikacji knox customization, ale chciałem sprawdzić czy jestem bezpieczny, a tu link do formularza imei plusa już nie działa

  60. na raty to jeszcze chociaż powinna być jakaś weryfikacja a nie dawanie smartfona każdemu kto chce i od uiszczania długów jest komornik .
    Ale kupując smartfon za gotówkę mogę robić z nim co chcę i wkładać karty jakie chcę i nikomu nic do tego.

  61. Obecnie Operatorzy mają w ofercie też laptopy gameingowe. Może ktoś jest zorientowany czy również w tym przypadku Plus Tmobile i Orange instalują jakieś dodatkowe zabezpieczające ich spłatę programy?

  62. I mojej małżonce przytrafiła się ta sam “przygoda”. Na początku marca br. moja małżonka kupiła na rynku wtórnym nowy prawie z dwuletnią gwarancją telefon komórkowy. Kupiła go poprzez serwis Allegro, od sprzedającego, którym był jeden z lombardów działających na terenie Polski. Jak się okazało na podstawie dostarczonych dokumentów, jeden z klientów tegoż lombardu zaraz po podpisaniu umowy z Polkomtelem i otrzymaniu telefonu sprzedał telefon w lombardzie, a ona od niego. Od kilku tygodni małżonka otrzymuje wiadomości od Polkomtela, który wzywa ją do uregulowania zaległych rat gdyż w przeciwnym przypadku zablokuje jej telefon. Następnie że zablokuje go w ciągu trzech dni a ostatni tzn. 10 czerwca zablokował go całkowicie tak że nie można z niego korzystać. Zadzwoniłem do ich działu windykacji i okazało się, że Polkomtel bez wiedzy użytkownika instaluje oprogramowanie, które umożliwia im generowanie wiadomości o niezapłaceniu rat oraz blokowanie telefonu. Klient, który sprzedał telefon nie zapłacił raty za telefon, który otrzymał od Polkomtela. A co robi Polkomtel? Wysyła do mojej małżonki wezwania do zapłaty i oczekuje, że ona będzie oddziaływała na ich obecnego klienta, aby płacił im rachunki. Powoływanie się na art. 169 KC tj.: “Jeżeli osoba nie uprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze” nic dla nich nie znaczy. Całą sytuację małżonka opisała także w liście skierowanym do Polkomtela, który potraktował ją lekceważąco, bez żadnego efektu. Ponosimy konsekwencje za innych ludzi a przepisy KC są lekceważone przez jedną z największych firm w Polsce.
    Z pozoru temat łatwy ale jeżeli się zastanowić to dlaczego kolejny drugi a może i jeszcze kolejny nabywca ma ponosić konsekwencje zachowań klienta “0”. Na razie posiłkując się wiedzą Rzecznika Powiatowego Konsumentów wysłaliśmy pismo do lombardu z żądaniem zwrotu pieniędzy z uwagi na wadę sprzedanej rzeczy. Jeżeli to nie pomoże skorzystamy z programu ochrony kupującego Allegro a na końce z możliwości chargeback gdyż telefon został opłacony kartą. A już na samym końcu jest sprawa w sądzie o ochronę prawa posiadania tzw. skarga posesoryjna. Możliwości jak widzicie jest dużo, pieniądze odzyskamy ale wszystkie sposoby to strata czasu czasu a telefon jest zablokowany. Ale próbujcie tak jak my może takie porąbane metody telekomów nie będą wreszcie stosowane.

  63. Kupowanie telefonu na rynku wtórnym jest teraz dużym ryzykiem. Lepiej nie kusić się na tzw okazje.

  64. dear people from polen. you are the center of modern culture.

    can you contact me in english and help me with this problem? i have a samsung galaxy note 9 and it is blocked since april 2021. please help me. please. in english or german.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: