9:28
7/1/2022

Od ponad roku ktoś podszywa się pod mniej lub bardziej znane osoby, ludzi z branży bezpieczeństwa, aktywistów i dziennikarzy. Zakłada e-maile zwierające w loginie ich dane osobowe lub spoofuje ich numery telefonów. I kontaktuje się z innymi ludźmi z branży bezpieczeństwa, dziennikarzami, aktywistami ale także VIP-ami, politykami i komendami policji lub nawet instytucjami/firmami. Wysyła pogróżki, informuje o ładunkach wybuchowych.

Sprawca lub sprawcy pozostają nieuchwytni

…ale ich działania powodują wiele szkód. Nie tylko niepotrzebne ewakuacje np. przedszkolaków wprost na mróz, ale również odwiedziny ze strony policji u osób, pod które się podszywają.

W niektórych przypadkach, policjanci wiedzą, że to prawdopodobnie tzw. “kaskadówka” i ktoś może być wrabiany. W innych, ze względu na brak wcześniejszego kontaktu interweniujących z ich kolegami z “cyber” lub brak wiedzy, że w ogóle można do kogoś zadzwonić z dowolnego numeru (a jest to naprawdę łatwe) takie odwiedziny policji kończą się tymczasowym zatrzymaniem niewinnych osób i/lub przeszukaniem i zarekwirowaniem ich sprzętu. Ciężko się potem to zamieszanie “odkręca”.

Pogróżki dostał nie tylko Hołownia

Wczoraj “nalotem” policji (na wniosek prokuratury) pochwalił się lekarz, któremu zabrano smartfona, bo wysłał wiadomość do Szymona Hołowni kilka dni przed tym, jak Szymon Hołownia otrzymał maila z pogróżkami. To też po części wynik działań podszywacza.

Szymon Hołownia sprawę zrelacjonował nie do końca precyzyjnie (nie uważamy, że zrobił to celowo, raczej wyszedł tu brak wiedzy technicznej, której przecież on nie musi mieć). Z jego relacji wynika, że e-maila z pogróżkami wysłać miała do niego osoba, która znalazła błąd w aplikacji ruchu Hołowni, Jaśminie. Znalazcą był Fir3 (zresztą sam błąd i dość dziwną reakcję ruchu Hołowni na niego opisaliśmy tutaj). Problem w tym, że wszystko wskazuje na to, że to nie Fir3 wysłał maila z pogróżkami do Szymona Hołowni, a podszywacz, korzystając z maila, który w loginie miał po prostu dane związane z tożsamością Fir3. Podszywacz, który zapoznał się ze sprawą, chciał go wrobić.

Szymon Hołownia zgłosił sprawę na policję, ta zapytała kto się jeszcze w sprawie Jaśminy kontaktował. Hołownia przekazał więc również wiadomość iMessage jaką na jego adres wysłał lekarz Paweł, który po ujawnieniu błędu w Jaśminie w internecie, ustalił adres Szymona Hołowni i postanowił się do niego odezwać.

I tak Paweł został jedną z osób, którą organy ścigania postanowiły sprawdzić pod kątem powiązań z podszywaczem. Stąd odwiedziny w jego domu i zarekwirowanie smartfona. Na marginesie, te ostatnie znaki to nie hakerski kod, a emotka, o taka: 🤷‍♂️

Żeby było jeszcze śmieszniej, sam Fir3 też został zatrzymany przez policję i odebrano mu sprzęt. Ale nie teraz, tylko jeszcze we wrześniu. I nie w związku z Szymonem Hołownią, a w związku z e-mailem, jaki podszywająca się pod niego osoba wysłała także do lokalnego komendanta policji.

Ofiar podszywacza jest więcej

Jakiś czas temu opisywaliśmy też historię dziennikarza Gazety Wyborczej, Piotra Bakselerowicza, którego odwiedziła policja w sprawie wysłania e-maila z pogróżkami. Jakiś czas temu jeden z dziennikarzy Wirtualnej Polski, Szymon Jadczak, opisał sprawę podszywacza na swoim przypadku. Jakiś czas temu na nasz redakcyjny numer ktoś dzwonił mówiąc przez syntezator mowy (ala “Ivona”). Niedawno podszywano się pod naszych kolegów z Zaufanej Trzeciej Strony. Jakiś czas temu ktoś dał nam znać, że z e-maili wskazujących na Niebezpiecznika wysyłane są fałszywe alarmy bombowe

Teoretycznie, przed interwencją policja powinna ustalić IP z jakiego założono i wysłano e-maila z pogróżkami i nie powinna ufać, że dane osobowe znajdujące się w loginie lub odniesienia w treści e-maila to wiarygodne wskazanie sprawcy. I tak jest w przeważającej liczbie przypadków, ale niestety nie zawsze. I wtedy właśnie podszywacz wygrywa.

Tu, dla odniesienia, email (uwaga, bardzo wulgarny) jaki otrzymał Szymon Hołownia:

Te kierowane do innych osób są podobne. Da się nawet zrozumieć, że w przypadku tak ostrych e-maili, jak ten który otrzymał Szymon Hołownia (ale też wcześniej szereg innych polityków od prawa do lewa), czasem nie wszyscy funkcjonariusze podążą za procedurami albo wolą zrobić więcej “na wszelki wypadek” niż mniej, gdyby faktycznie miało dojść do jakiejś tragedii. I właśnie to wykorzystuje podszywacz.

Dlatego dobrze by było, abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę że:

 1. Każdy może założyć e-maila anonimowo na twojeimie.twojenazwisko.twojemiasto@gmail.com i wysłać z niego pogróżki
 2. Każdy może zadzwonić do innej osoby lub na policję z Twojego numeru telefonu i nagadać głupot. Ani połączenie z danego numeru ani SMS z danego numeru nie oznacza, że stoi za nimi właściciel tego numeru. To wymaga dodatkowej weryfikacji. A już na pewno jeśli po drugiej stronie połączenia zamiast głosu słychać syntezator mowy
 3. Możesz też dostać rykoszetem, jeśli do założenia e-maila z pkt. 1 ktoś użyje akurat Twojego adresu IP, bo Twój komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które sprzedaje Twoje łącze internetowe jako serwer proxy w internecie.

Dosłownie wczoraj, ujawniła się kolejna ofiara podszywacza, który od roku pozostaje nieuchwytny.

Co robić, jak żyć?

Jeśli odebraliście ostatnio telefon z pogróżkami. Jeśli ktoś informował Was, że to z Waszego numeru lub podobnego do Waszego adresu e-mail otrzymał pogróżki. I jeśli w sprawie pogróżek odwiedziła Was policja albo co gorsza zarekwirowano Wam sprzęt — to dajcie znać.

A link do tego artykułu prześlijcie znajomym prokuratorom i policjantom (zwłaszcza tym spoza “cyber”) i trzymajcie wydruk tego artykułu przy drzwiach wejściowych, na wypadek gdyby kiedyś ktoś do Was zastukał o 6 rano i trzeba było mu wytłumaczyć, że takich spraw w Polsce od roku jest bardzo, bardzo dużo.


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

49 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. No to chyba trzeba się do was zapisać na webinar: co zrobić, jeśli mi policja chce zabrać telefon. Może jakieś: Hey Google/Siri, my phone is just being stolen. Remove my account now. Możesz przeszkolić rodzinę? Czy wezwany adwokat może powiadomić rodzinę? Hmm… to rodzina musiałaby to zrobić… Czy yubikeya mogą mi zabrać?

 2. Nie tylko Z3S. Pod Payload.pl też się podszywano, nawet zrobiono w tym celu film i fałszywe konto na Youtube. Jak już wymieniać, to wymieniać wszystkich, a nie tylko kolegów…

  • A głosiłeś to podszywanie? Może jest coś co pozwoli namierzyć sprawcę?

 3. Sam Fir3 może i przeszedł już na jasną stronę mocy, ale po informacjach od hapyninjas i starych akcjach jest na krótkiej liście ‘usual suspects’ naszych nieudolnych organów ścigania. A Hołownia nie powinien czytać treści listu na nagranym oświadczeniu, bo znając realia zaraz powstanie montaż, w którym obiecuje *** czyjąś córkę i znów będzie płakał.

  • Już nie biegam po woodstocku w czarnej fedorze ;)

  • Hmm Fir3, jest jedna osoba którą znasz (nie podam danych) i jakoś ciągle w jej otoczeniu są przeszukania, a wyżej wymieniona osoba nie miała nic, mimo że silnie udziela się społecznie, nie uważasz tego za coś dziwnego?
   ****************
   PS do reszty – jeżeli jest nakaz prokuratora (a jest, bo tak to w gruncie rzeczy nic nie mogą zrobić) to możecie sobie tym artykułem podetrzeć sobie nie powiem co.

   Nawet o odszkodowanie od prokuratora będzie trudno bo ma immunitet.

   I będziecie się bujać i nie będziecie mieć żadnych praw bo będziecie wezwani jako świadek.

   Od siebie jak już czujecie się zagrożeni polecam szyfrowanie, tora i VPNy.

   Jeszcze jedno – zawsze dbajcie żeby przy policji była osoba trzecia, nawet sąsiad jak g… uderzy w wentylator, wtedy nie będą mogli na was wymuszać, i ich “gra operacyjna” będzie zawężona.Bo policja tak naprawdę mało może zrobić, bać to należy się prokuratora.

  • Нестор odezwij się jakimś innym kanałem.

 4. Co za wspaniałych czasów doczekaliśmy dzięki komputerom! Jak już wypuszczą z pudła za bomby i pedofilię, to jeszcze trzeba będzie pospłacać kilka chwilówek, które ktoś na nas wziął i znów można cieszyć się życiem ;)

  Nareszcie uznawanie majla imie.nazwisko@gmail.com za ‘profesjonalny’ – zaczyna stawać się przekleństwem.

  PS Czyli wystarczy, że ktos wyśle maila z a.duda@cokolwiek i będą wybory? :O

  • Najlepiej jeszcze andzej bo duda także ma swój pogram na tvn turbo

 5. Pytanie: czy warto apelować do swoich adminów o włączenie SPF i DKIM, czy policji nie przeszkadza, że wiadomość była w spamie bo ktoś ją wysłał z emkeia?

 6. “A już na pewno jeśli po drugiej stronie połączenia zamiast głosu słychać było syntezator mowy ”

  powoli nadchodzi świat gdzie ML mając kilka sampli głosu jest w stanie syntezować dowolne zdanie głosem tej osoby

  • Ten świat już jest od dawna… powoli to on dociera do przeciętnego zjadacza chleba.

  • To już jest. Jest pare fajnych filmów z podłożonym głosem Morgana Freemana lub Arnolda Schwarzeneggera .

   Jeżeli to połączy się z spoofowaniem numeru tej osoby i druga strona ma nagrywanie to robi się podwójny problem. Problemem będzie także jak ktoś upubliczni takie nagranie z głosami polityków – można w ten sposób przewrócić kraj do góry nogami. Można nawet zacząć wojnę w ten sposób.

  • Przypominam, że plebs, w tym i wy, jak barany podpisuje bez protestu poczcie czy kurierom odbiór na tabletach, gdzie nie ma ŻADNEJ możliwości zweryfikowania integracji podpisu z podpisywanym dokumentem, za to współczesne tablety z pomiarem siły nacisku i mechaniki podpisu pozwalają zrobić sampla do robota czy obrabiarki CNC, które można wyposażyć w długopis zamiast narzędzie i generować wasze “ręczne” podpisy w sposób niemożliwy do odróżnienia od oryginału… :)

  • @Józef
   Podpisywałeś się kiedyś na tablecie kurierowi? Przecież oni mają takie badziewie, gdzie podpis składasz palcem i on w żaden sposób nie przypomina prawdziwego podpisu. To już na poczcie jest lepszy sprzęt z rysikiem i tam rzeczywiście podpis można złożyć prawie jak na kartce.

  • Ja tam się nigdy na tym pocztowym tablecie nie podpisałem właśnie ze względu na to, że to oznacza oddanie moich danych biometrycznych. Po prostu spisuję sobie dane adresata i odmawiam złożenia podpisu. Jeżeli nadawcą jest sąd lub prokuratura, to kontaktuję się z nimi zwykłym listem prosząc o informację, czego ode mnie chcą. Pisma z policji z zasady ignoruję, ryzykuję najwyżej (mało prawdopodobną) grzywnę, bo listu gończego w takich sytuacjach wystawić nie można ze względu na brak podstawy prawnej.

   PS. Tak, wiem że odmawiając podpisu pismo jest traktowane jak doręczone. I właśnie dalego piszę wtedy sam do nadawcy by się dowiedzieć, o co mu chodzi.

  • @OldKot
   I wtedy odpisują Ci kolejnym poleconym, którego też nie odbierasz, ale znowu wysyłasz im pytanie o co im chodzi. Dobra bajka!

  • @OldKot A byly tez w tej opowiesci smoki i gobliny?

 7. Taki mamy klimat :/

 8. Wygląda na jakiegoś wariata z wykop.pl
  Ostatnio ktoś tam odgrywa wielkiego hackera i twierdzi że jest w stanie pisać z dowolnego konta. Ta ikonka lenny face to najlepszy dowód :P

 9. Ktoś podszył się pod mój numer telefonu oraz rozesłał pogróżki.
  Adresat widzi mój numer (niestety).
  A co widzi operator?

  • To zależy który operator. Ten który obsługuje połączenie przychodzące z innej sieci widzi to samo co ty, czyli nieprawidłowy identyfikator CallerID. Teoretycznie może sprawdzić, czy dany numer należy do puli numeracyjnej wywołującego operatora lub nie został do niego przeniesiony, ale to było by dodatkowe zajęcie dla central telefonicznych.
   Najlepsze miejsce, w którym niepoprawne numery mogły by być odfiltrowane to operator wywołujący, ale Ci to akurat właśnie z możliwości ustawienia dowolnego numeru CallerID stworzyli sobie interes. :(

  • Pojedyncze paczki. Z sieci XYZ przyszła paczka, SMS taki a taki, nadawca/nadpis ABC. Integracja tego jest bardzo prosta, jeżeli chcesz skorzystać z jakiejś gotowej bramki to dają ci system jeszcze prostszy – banalny jak napisanie smsa w telefonie. Można sobie wybrać nadpis. Nie wiem czy telekomy cokolwiek sprawdzają – nigdy nie integrowałem, nie widzę nic w googlu na pierwszy rzut oka. Fama głosi, że jak przychodzi z innej sieci to nic nie sprawdzają – w szczególności nadpisów nikt nie kontroluje, a jak ktoś pyta jak to – to winę zrzuca się na protokół.

  • Operator widzi węzły, po których to przyszło do strony wywoływanej. Billing strony niewinnej jest czysty i nie ma tam takiego połączenia.

  • A czy UE jako regulator nie może wymusić na operatorach gsm takiej weryfikacji? Od lat dziwię się, że politycy/rządy/eksperci nic z tym nie próbują zrobić, tak jakby nie było tematu.

 10. “Zakłada e-maile zwierające w loginie ich dane osobowe” – od kiedy to imię i nazwisko to dane osobowe?

  • Wtedy gdy imię i nazwisko jest nie powtarzalne i pojedyncze. I takich przypadków jest wiele.

 11. Prawie jak romans pomiedzy szatanem i a rokiem 2020 z reklamy match.com…

  Z jednej strony “swobodne” szastanie [karami ktore (tylko) formalnie nie sa karami] na lewo i prawo. Z drugiej brak podstawowej nawet weryfikacji “siły” dowodow.
  Nie rozumiem tylko dlaczego ludzie ktorzy powinni byc najbardziej zainteresowani (policja) nie robi nic w tej sprawie kiedy to oni sami najbardziej straca jak sytuacja zacznie fermentowac i przyslowiowa kupa doleci do wentylatora.

 12. Czas zacząć kształcić przedstawicieli prawa. Teraz już nie mam z tym kontaktu ale kilka lat temu mieli bardzo duże luki w wiedzy. Najlepsze było to, ze kiedy ustalali właściciela adresu IP to słowa klucze jak hotspot czy NAT powodowały, ze odpuszczali. Mam nadzieje, ze już tak NIE robią.

  • Gość używa serwisu vpn zbudowanego na botnecie. Botnet jest bardzo duży i sprawca może sobie wybrać dowolne miasto. U mnie wysłał faktycznie z Namysłowa, z tym że nie trafił w dostawcę, którego używałem. U dziewczyny działa tylko LTE więc fail totalny. Dopiero niedługo będą światłowód podłączać.

 13. spoofing numerów telefonów to coś strasznego. Z początku w zasadzie trudno ustalić kto jest bardziej ofiarą – osoba, do której ktoś dzwoni, czy osoba pod której numer ktoś się podszywa? Potem policja jest przekonana na 100%, że wie kto jest sprawcą i jedzie na pewniaka, wyżywają się psychicznie, a jak sprawa jest bardziej deliktatna to i mogą fizycznie – bo przecież są na 100% przekonani, że on to on. Ten kogo numer jest spoofowany zupełnie nie wie co się dzieje, nikt nie mówi mu całej prawdy od początku, wszyscy traktują go jak bandyte, każą mu się przyznać, a ten nie wie do czego. Musi sobie układać puzle nie widząc jeszcze całego obrazka. Pół biedy jak trafi na kogoś kto wie o co chodzi i szybko się połapie, ale jak trafi na kogoś mniej technicznego to człowiek czuje się osaczony przez ‘system’. Ostatecznie ofiara (ta do której dzwoniono) dostaje dane kontaktowe ‘sprawcy’ i zaczyna samemu lub przez kogoś szeryfować. Niszczenie auta, napisy na bloku, wybite okno, ‘przypadkowe’ pobicie na ulicy. Znowu – przecież jest przekonana na 100%, że to on. W końcu wyświetlił się numer, policja ustaliła do kogo należy.

  To co wspominam to dopiero czubek góry lodowej. Nawet osoby techniczne, które wiedzą o spoofingu gdy na nich trafi mogą odlecieć. Wiem bo kiedyś mnie jedna grupa ukraińska targetowała i dostawałem telefony z różnych numerów. Doszło do tego, że 100% telefonów odrzucałem i oddzwaniałem – bo to jedyna metoda. A mam aplikacje, która odrzuca mi sama spam -nie pomaga na losowe numery.

  • Rozwiązaniem jest przerzucić się na komunikatory internetowe takie jak np. Signal. Tylko trzeba do tego jeszcze przekonać swoje otoczenie.

  • Należy zachęcać policję do tego (może zaczną sami tak robić jak będzie więcej takich spraw) żeby rutynowo w takich sytuacjach brała od operatora billing numeru Z KTÓREGO rzekomo dzwoniono. Wtedy będzie widać, że mimo że do osoby zgłaszającej dzwoniono niby z numeru 123456789, to billing połączeń wychodzących dla tego numeru jest czysty jak łza i nie ma tam takiego połączenia, czyli z tego numeru naprawdę nie dzwoniono.

 14. Ustalił już ktoś motyw sprawcy?

  • Motyw? Chore polskie prawo. Wierzenie na ładne oczy. “Wierzenie świadkowi”, bo świadek jest “wiarygodny”. Masz swój motyw. Może w końcu otworzycie oczy i spojrzycie na problem “samo autoryzacji”. To tak jak byś chciał w sieci BTC “wydać oświadczenie” że te pieniądze są Twoje i na to oświadczenie je sobie wypłacił. NIE. Ma być prawidłowa autoryzacja, a informacje bez autoryzacji powinny być IGNOROWANE. Zero wierzenia na słowo. Świadek nie powinien być “dowodem”. Karanie za czyny domniemane to osobny problem, a wręcz przestępstwo policji (np. ktoś na pustym skrzyżowaniu nie zatrzymał się na STOP)

 15. Pytanie do operatorów sieci, proszę Redakcję o zapytanie się ich o stanowisko:
  Czy naprawdę nie ma żadnej możliwości po stronie operatora blokowania tego typu numerów (spoofingu), czy może zabraniają im tego jakieś przepisy?
  Koniec pytania, moje przemyślenia teraz:
  Raczej przepisy im nie zabraniają blokować tego typu akcji, bo to w końcu oszustwa i działania terrorystyczne, raczej prawo ich do tego obliguje. Ale ja się nie znam, nie robię w tej branży, stąd proszę Redakcję o skierowanie do operatorów tego typu pytania.

  • Z tego co ja rozumiem najprościej ujmując operator widzi tylko połączenie przychodzące od innego operatora (centrali, węzła, whatever) i nie obchodzi go czy numer widoczny jest prawdziwy czy nie. Obecnie jest dużo legalnych wirtualnych numerów, więc trudno ustalić, czy ten nr i “operator” są fałszywi czy nie.

  • To jest właściwe pytanie :)
   Bo żeby zagrać w głupiego totolotka przez neta, to trzeba się uwiarygodnić pokazując masą danych.
   Ale żeby np zadzwonić/wysłać SMSa to wystarczy sobie wpisać numer/nazwę jaką się chce (tak w skrócie).
   I to wszystko niby w ramach walki z terroryzmem i tego typu przestępstwami.

  • Tam nigdy nie chodzilo o terroryzm, a “ochrona terrorystow” nie bylo powodem dla ktorego ludzie sprzeciwiali sie takim zmiana. Terroryzm to byl wytrych ktorym wypaczono/przetransferowano pewne prawa.
   Podobnie jak ze szczepionkami. Problemem i glownych powodem opoznien i walki ze szczepieniami nie jest sa same szczepienia i covid, tylko ich wprowadzanie w sposob ktory moze w przyszlosci pozwolic na abstrakcyjne naduzycia. Bo o ile zaszczepienie osobe A zeby chronic osoby B, C albo D czy nawet z racjonalnego uzasadnienia ekonomiczno-spolecznego to musi sie to odbywac wedlug pewnych okreslonych zasad, A NIE SIŁĄ. Jak glupie argumenty antyszczepionkowcow by nie byly, ciezko bronic zmian idacych w kierunku legalnych polowan na dawcow organow, bo to jest dosc graficzna ale tez dobrze dopasowana reprezentacja systemu w ktorym ludzkie zycie jest oddzielone od osoby i traktowane wedlug kryteriow ilosciowych, kiedy X uratowanych zyc moze racjonalizowac zabojstwo – co moze nie ma miejsca teraz, i wlasnie na tym aspekcie nalezalo by sie skupic a nie na przelamywaniu oporu osob ktorym brak zorientowania w temacie.
   Dwie drogi:
   1. Naprawiamy patologiczna sytuacje ktora ma miejsce obecnie w nauce – dajac szczepionym dostep do rzetelnych informacji i badan w temacie, GODZAC SIE Z MOZLIWOSCIA (nawet mikroskopijna) ZE JESLI WYNIKI BEDA NIE PO NASZEJ MYSLI BEDZIEMY MUSIELI ZAAKCEPTOWAC ARGUMENTY OPONENTOW. Bo moga byc! To nauka a nie teologia.
   2. Wymuszamy szczepienie ludzi bez udostepniania rzeczowych informacji, czy wziecia na siebie ekonomicznych kosztow ewentualnego ryzyka (ostatnio tam slyszalem jakies sensowne kroki ~oczywiscie zagluszone przez przekrzykiwanie sie) owierajac droge do powaznych naduzyc w przyszlosci bo jesli teraz na sile szczepimy kolesia ktory blednie mysli ze go to zabije, to jaki mechanizm mialby zapobiec sukcesowi variantu tej sytuacji gdzie wycinamy organy kolesia ktory mysli ze go to zabije? Roznica jest w punkcie 1, ktory traci swoje znaczenie w wariancie 2.

   Wracajac do sytuacji tutaj. Cala sytuacja opisana tutaj jest skutkiem pewnej racjonalizacji prawa, majacej na celu uproszczenie i zwiekszenie efektywnosci niektorych akcji prawnych i policyjnych. Czytaj: jesli sa lata 70 i na przyklad trudno jest podrobic numer telefonu, niech numer telefonu bedzie dowodem identyfikujacym bez przeprowadzania za kazdym razem pelnej analizy powiazan numeru z osoba (z opiniami bieglych, dokumentacja techniczna itp. itd.). Ale jesli X lat pozniej, te powiazania nie sa juz oczywiste, a w niektorych przypadkach jest to ewidentna bujda, bo KTO CELOWO I UMYSLNIE PODEJMUJE WYSILEK dostarczenia policji “dowodow” przeciwko sobie popelniajac przestepstwo?
   Racjonalnie i efektywnie te dowod numeru telefony bylby wykorzystywany jako wskazowka, ze swiadomoscia ze jest to jakis punkt zaczepienia ale z pewnym/odpowiednim sprawie prawdopodobienstwu podpuchy. Racjonalnie i nieefektywnie bylo by uznac, ze numer telefonu nie swiadczy o niczym, wszyscy klamia i nalezy go ignorowac.
   Wykorzystywanie czegos o sile przeczucia jako mocnego dowodu, co ma miejsce tutaj, jest najgorszym z rozwiazan…

  • Technicznie to co napisalem jest prawda i nie powinno byc problematyczne, ale motloch nie rozroznia nauki od fanatyzmu, nie rozumie tego ze chociaz krowy nie lataja to nie jest to Dekret Niebiański, tylko pewne przyblizenie jak chetnie wyjasni wiele osob czesto podrozujacych drogami Aleji Tornad – I to jest wlasnie naukowa perspektywa.

   Naukowiec twierdzacy ze cos sie zdarzy albo nie, ze 100% pewnoscia, to nie naukowiec tylko fanatyk pseudoreligi naukowej. Prawdziwy naukowiec powie: “No 0.000001% dostanie rozwodnienia, w skali populacji to 10 ludzi, ale mamy wystarczajaco duzo lekarstw i to nie jest problem”

   @Redakcja,
   Takze jesli ten lub poprzedni komentarz wygladalby na potencjalnie problematyczny, bo idziemy w kierunku gdzie kazda opinia ktora nie jest zupelna, bezwzgledna i calkowita zgoda jest traktowana jako atak (moderujacy niebezpiecznika pewnie maja jakies lepsze rozeznanie). Prosze usunac moje komentarze z dzisiaj – Jesli ktos wlamuje sie do zoo zeby molestowac aligatory, za kazdym razem udaje sie temu zapobiec ale nie da sie go przekonac ze to durny pomysl, przymkniecie oka przy kolejnej probie tez jest jakims rozwiazaniem…

 16. Takie sytuacje wynikają z tego, że niewiele osób w służbach ma wiedzę na temat teleinformatyki czy też sieci cyfrowych. Często pionami operacyjno – śledczymi kierują osoby które mentalniey się na czasach gdy na wsi telefon posiadał jedynie sołtys, a numer telefonu był powiązany z konkretnym adresem.

 17. Dziś miałem kilka telefonów z 451 XXX XXX jakiś bot z centrum zdrowia a numer policji.
  Ciekawe kiedy ktoś się za to weźmie?

  Może trzeba wynająć kogoś za granicą za BTC i kazać im dzwonić z numerów polityków z ofertami fotowoltaiki?

 18. Policja powinna dosta srogi wpierdol za wierzenie we wszystko na ładne oczy. Zero weryfikacji. Przyjdzie baba, powie że mąż “dotyka” dziecko i oni lec jak posrani żeby go aresztować. To samo z takimi mailami/telefonami. Dramat. Kady może powiedzieć dosłownie wszystko. A jak się umówi np. 3 osoby, to mogą KADEGO wsadzić do więzienia. Tak to u nas działa. Wic moim zdaniem im więcej się pokaże policji takich sytuacji, że każdy może napisać i powiedzieć dowolne rzeczy, tym bardziej zaczną zauważać, że liczą się czyny a nie słowa. Karanie za domniemane rzeczy, jak np. zbyt szybka jazda (bo się domniema że może się coś stać), jest chore.

  • Ja piernicze, normalnie “czlowiek”-wirus xD
   Cwaniak sie podpina pod sensowny argument, zeby skuteczniej przemycic swoje patologiczne dumania: “zbyt szybka jazda jest domniemanym przestepstwem, bo sie domniemywa ze cos sie moze stac” ~ normalnie az sie prosi zeby sypac inwektywani na deb*, tylko szkoda dobre forum
   Ale pierwsze rzeczy pierwszymi, Macieju drogi matole, koncept ktory opisujesz to po pierwsze nawet nie jest domniemanie, bo domniemaniem w tej sytuacji jest zalozenie, ze to koles ktory siedzi za kierownica samochodu z obryzganym krwia zdarzakiem jest kierowca owego samochodu (i byl nim w czasie wypadky) raczej niz koles ktory przelecial kilkanascie metrow ladujac gdzies za przejsciem dla pieszych. Tutaj mowimy o zamiarze ewentualnym czy jego slabszej formie, czy akceptowaniu ograniczen predkosci jako czesci umowy spolecznej DO KTOREGO DODATKOWO, W SZCZEGOLNOSCI I FORMALNIE SAM SIE ZOBOWIAZALES W PROCESIE ZDOBYWANIA PRAWA JAZDY…

   Wracajac do przekraczania predkosci, nie znam dokladnych wartosci, te tutaj sa dla uproszczenia. Bo niezaprzeczalnym FAKTEM, ze jesli na przyklad 1000 kierowcow podniesie swoja srednia predkosc, przekraczajac ograniczenia o np. 40km/h to pewna ilosc staruszek X skonczy za ich sprawa jako mokra plama. I zebys od razy sie nie pienil: nie, 200 zlotowy mandat to nie jest racjonalna kara za zamordowanie czlowieka, wartosci statystyczne zostaly juz wliczone podczas ustalania wielkosci kary. I dodatkowo, w bonusie, kierowcy dostaja to, ze przekroczenie predkosci o np. 10 km/h nie jest traktowane jako proba zabojstwa takze w tym zakresie, ze pieszy nie moze sobie np. zaminowac drogi przed przejsciem i wysadzic jej w obronie wlasnej broniac sie przed kolesiem przekraczajacym predkosc…

 19. Nic z tym nie bedzie zrobione bo to pisowi conajmniej pasuje. To ze targetowana jest opozycja to tez nie jest kolejny zbieg okoliczności.

  • Nie tylko PISowi. Za poprzedników było podobnie. Jedyna różnica jest taka, że wtedy wszystkie główne media „pluralistycznie” popierały PO i takie informacje nie przebijały się do opinii publicznej.

 20. No jest jeszcze jeden do tej drużyny, Mateusz Czuchnowski, syn Wojciecha Czuchnowskiego, dziennikarza Wyborczej… ;))

 21. Wystarczyło by, aby operator czyścił CallerID z wszystkich innych wchodzących mało wiarygodnych sieci czy VOIP na którym można beztrosko ustawiać co się chce. I była by cisza.
  Nie wiem tylko czemu tego nie robią? nie mają w tym interesu czy jak?.. nie potrafię znaleźć logicznego wyjaśnienia dlaczego operatorzy cechują się zerową reakcją na takie możliwości podszywania się i trwające ciągle okradanie polaków czy straszenie ludzi? Bo ich rodzin to nie dotyczy? No nie wierzę…

 22. Ciekawe…. ;)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: