14:02
2/1/2019

Pod pewnym względem rok 2018 był bardzo dobry dla Polaków. Dragon Sector oraz p4 to dwie drużyny, które znalazły się na podium najbardziej znanego rankingu zawodów hakerskich (CTFtime). Ich członkowie, grając już indywidualnie, zdominowali także zawody organizowane przez polskie MON i godnie reprezentowali podczas konkursu European Cyber Security Challenge.

Konkursy z zakresu bezpieczeństwa – tzw. CTF-y – z roku na rok przyciągają uwagę coraz większej liczby znanych firm informatycznych, które dołączają do grona sponsorów lub organizują własne zawody. Przykładem może być Google CTF (Londyn, pula nagród 33 tys. USD), 0CTF/TCTF organizowany przez firmę Tencent (Shenzhen, pula nagród 38 tys. USD), WCTF organizowany przez Qihoo 360 (Pekin, pula nagród 100 tys. USD) oraz Real World CTF (Chaitin Tech, Zhengzhou, pula nagród ponad 200 tys. USD).

Drużyny-uczestnicy największych konkursów mierzą się w prestiżowym, zbiorczym rankingu CTFtime, który śledzi wyniki każdego zespołu. I to właśnie wspomniane polskie zespoły – Dragon Sector oraz p4 – zajęły odpowiednio 1. oraz 3. miejsce w ostatecznym zestawieniu za rok 2018. Polacy z Dragon Sector powracają na pierwsze miejsce rankingu, na którym to po raz ostatni gościli w roku 2014. Dla drużyny p4 miejsce trzecie jest jednocześnie najwyższym w historii – dotychczas rekordem była 5. pozycja w roku 2016.

Członkowie p4 podczas zawodów 35C3 CTF w Lipsku w grudniu 2018. (fot. p4)

Polacy pokonali inne silne drużyny. Na 2. miejscu uplasował się amerykański zespół PPP, nota bene wielokrotny zwycięzca rankingu, związany z amerykańskim Carnegie Mellon University. Za Polakami były inne renomowane ekipy z Rosji, Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Tajwanu, Chin czy Korei Południowej.

Członkowie Dragon Sector, p4 i innych polskich drużyn brali też w tym roku udział w zawodach organizowanych po raz pierwszy przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, oraz w konkursie organizowanym przez agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa – ENISA.

Zawody WCTF 2018 w Pekinie. Członkowie Dragon Sector od lewej: adami, mwk, Redford, q3k, implr (fot. 360 Vulcan Team)

Podczas zawodów European Cyber Security Challenge w Londynie, w których Polska brała udział po raz pierwszy, jednolita narodowa reprezentacja młodzieżowa (z graczami polskich zespołów, w tym Dragon Sector oraz p4) zajęła wysokie, czwarte miejsce. Podczas rodzimego, wojskowego konkursu uczestnicy, będący jednocześnie członkami ekip p4 oraz Dragon Sector zajęli odpowiednio pierwsze oraz drugie miejsce. Poza liderami, w pierwszej 50-ce rankingu CTFtime uplasowały się jeszcze dwa obiecujące polskie zespoły – Made in MIM (miejsce 36.) oraz justCatTheFish (miejsce 40.). Oba wywodzą się z najlepszych polskich wydziałów informatyki i wciąż poprawiają swoje wyniki.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

7 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Jakie wydziały informatyki są uznawane za najlepsze w Polsce?

  • EiTI na PW na pewno, choć szewc bez butów chodzi :v

  • Wydział Samodzielnej Nauki i Doszkalania Ustawicznego

  • Za najlepsze wydziały do zdobycia wiedzy uznawany jest internet ,fora i literatura fachowa:)

  • Patrząc na zdjęcie oraz nazwę jednego z zespołów – raczej informatyka na UW ;)

  • Inf na UWr ;)

 2. Pilem z nimi w 2018 w Wawie ;)

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: