9:31
8/8/2015

O ciekawej historii informuje TVN24. W Swarzędzu konwojent gotówki odjechał w siną dal, kiedy dwójka jego kolegów wyszła z furgonetki do banku. Policja szacuje, że w samochodzie znajdowało się wtedy prawie 8 milionów złotych.

000

Co ciekawe, nikt nie wie kim jest złodziej, ponieważ przez rok pracował pod fałszywym nazwiskiem (poza sfałszowaniem dowodu, podrobił też oświadczenie o niekaraloności i pozwolenie z Policji na broń). Do skoku musiał się więc nieźle przygotowywać i chyba co nieco wie o pracy śledczych, ponieważ porzucony samochód został odpowiednio wyczyszczony z wszelkich śladów (oblany odpowiednią substancją), a w trakcie ucieczki uruchomił zagłuszacz GPS-u. Także broda wskazuje na to, że złodziej mógł rozważać szybką zmianę wizerunku. Jedyna nadzieja w trackerach w kasetach z pieniędzmi (o ile takie istniały) lub w posługiwaniu się przez zbiega tym samym co przed “skokiem” telefonem lub kartą SIM.

Ten incydent bije rekord innego konwojenta firmy Solid Security z Wrocławia, o którym wspominaliśmy 5 lat temu, a który na fałszywą legitymację pobrał 5 milionów, podjeżdżając wcześniej pod sortownie odpowiednio oklejonym samochodem.

P.S. Dziwne, że firma ochroniarska nie robi background-checków na zatrudnianych pracownikach. Może ryzyko takiego incydentu jaki miał miejsce zostało scedowane na ubezpieczyciela w tym zakresie?

Aktualizacja 8.8.2015
Policjanci pomylili się i …zatrzymali w tej sprawie złą osobę. Szokujący opis zatrzymania znajdziecie w relacji Ekspresu Ilustrowanego. Mężczyznę zatrzymano pod Łodzią i 3 godziny transportowano do Poznania. Po 9 godzinach przesłuchania spędził noc w areszcie i kolejnego dnia został wypuszczony. Policjanci zaoferowali mu podrzucenie na dworzec kolejowy…

Jarosław Kaczmarek, fot. Ekspres Ilustrowany

Jarosław Kaczmarek, fot. Ekspres Ilustrowany

Ciekawe jak policja wpadła na trop pana Jarosława, skoro 25 lipca jeszcze media nie wiedziały o sprawie, a więc raczej nikt z sąsiadów nie doniósł na p. Jarosława.

Obwiamy się, że teraz żaden hipster z brodą nie może się czuć bezpieczny…

PS. Anonimowy czytelnik podesłał nam to:

12011126_10153080870146821_8052738740632344611_n


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

89 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Walter White.

  • hehe to samo pomyślałem. Gościu jest sprytny ale jednak dał sobie zrobić zdjęcie.

  • Pracował tam legalnie ponad rok. Trudno żeby nikt nie miał jego zdjęcia.

  • A dlaczego ktos mialby miec? Nie w kazdej firmie jest mania robienia sobie fotek. Przymusu do imprez integracyjnych czy przyjaznienia sie ze wspolpracownikami tez raczej nie ma.

  • Bo obsługiał bankomaty a każdy ma kamerę?

  • Autorowi stawiam piwo!

 2. a tamtego sprzed 5 lat zlapali? może to ten sam? wróci za 8 lat ;D

 3. Wygląda jak Walter, rzeczywiście :)

  Droga redakcjo, policja nie wystawia ‘oświadczeń o niekaralności’ :) Można natomiast otrzymać wypis z Krajowego Rejestru Karnego z adnotacją, że nie figuruje się w systemie (a.k.a. ‘zaświadczenie o niekaralności’ z KRK)
  .

  • Mnie Saula z Homeland bardziej przypomina :)

  • Jest dobrze. Oświadczenie wypisuje osoba, której ono dotyczy. Zaświadczenie wydaje inna osoba lub organ. Jak było w tej sytuacji?

  • Saul może trochę, ale jednak Walter bardziej ;) Taki z początku serialu, trochę nieogarnięty ;)

  • @Jessie
   Prawda.
   A poza tym tutaj bardziej adekwatnym byłoby pisanie o ZAŚWIADCZENIU.
   Zaświadczenie wystawia urząd/organ państwowy, oświadczenie piszemy sami (“oświadczam, że jestem niekarany”). Więc, siłą rzeczy, własnego oświadczenia podrobić się nie da ;)

 4. MISTRZ! gratulacje, piękna akcja. Profesjonalizm i finezja rzadko spotykana w tych czasach.

 5. Ja tam widzę Tomasza Karolaka :)

 6. BZWBK :))

 7. Prawie jak w filmie Perfekcjonista, opartym na prawdziwej historii

 8. Jedyne co mu pozostało to jak wywieźć kasę za granice… W prasie pisali, że auto znaleźli porzucone niedaleko czyli musiał mieć przygotowany drugi samochód (dopracowane tak jak reszta jego planu, w jego szafce w firmie nawet 1 odcisku palca nie znaleźli), do tego nikt nie zna jego tożsamości czyli…. Może na każdym lotnisku wsiąść do samolotu i bye bye zielona wyspo ;-) a 8 baniek to kwota która raczej wystarczy spokojnie do końca życia ;-)

  • Pod warunkiem, że nie przeznaczy tego na totolotka.

  • Ktos moze “opowiedziec” co on zrobil z taka gotowka bo: 1) takiej kasy do samolotu nie zabierze z soba. 2) wplacajac taka kwote na konto w Banku uruchomi ‘alarm’ czy jak to tam zwal (gdzie konta sa monitorowane na podejrzane transakcje). 3) wymienic na zloto/euro tez nie latwo. 4) zakopac w lesie nie ma sensu.
   PS. Swoja droga mozecie polecic jakies ksiazki na ten temat :D

  • @AdNet: ogólnie rzecz biorąc pieniądze z przestępstwa trzeba “wyprać”, czyli ukryć ich nielegalne pochodzenie, tak żeby wyglądały na pochodzące z legalnej pracy/biznesu. Wyszukaj sobie w internecie hasło “pranie brudnych pieniędzy” albo lepiej, jak znasz angielski “money laundering”, to się dowiesz, jak to mniej więcej działa. Kilka przykładów (nie gwarantuję dokładności, wiem to wszystko tylko z teorii, nigdy się tym nie zajmowałem w praktyce):

   1. Jeżeli się nie spieszy, może po prostu założyć mały, usługowy biznes, operujący głównie w gotówce. Stąd się wzięło określenie o “praniu” – mafia w czasach prohibicji w USA legalizowała dochody z handlu spirytusem poprzez pralnie chemiczne będące własnością gangsterów, tak że gotówka wyglądała na opłaty za usługi pralni. “Klienci-widmo” płacą gotówką z łupu za wykonane usługi, cwaniak wykazuje miesięczne dochody mniej więcej odpowiadające przeciętnym z takiej działalności na rynku i po kilku latach 8 mln z łupu zamienia się w zysk z legalnego przedsiębiorstwa. Potencjalne problemy:
   – jeżeli numery seryjne banknotów są znane, to policja szybko typa namierzy;
   – wiarygodne “przepranie” takiej sumy trwałoby lata, jeśli nie dekady.

   2. Zagraniczne raje podatkowe/jurysdykcje z tajemnicą bankową/inne, gdzie luźno przestrzega się regulacji. Tam działają instytucje i specjaliści pomagające w wypraniu lewych pieniędzy, a prawo państwowe często chroni tajemnicę bankową. Zakładasz tam sobie tzw. “korporację shell” (właściciel jest tajny, jedyną znaną osobą jest dyrektor, najczęściej zawodowy pomocnik “praczy” – prawnik czy księgowy) i wpłacasz pieniądze na jej konto.

   Jak już masz pieniądze w systemie bankowym, przepuszczasz je przez wiele różnego rodzaju struktur (firmy i korporacje krzaki, lewe faktury, przekazy pieniężne, tajne struktury typu trusty, handel nieruchomościami… możliwości jest tyle co ludzkiej wyobraźni) aż masz pewność, że nikt nie będzie w stanie tych pieniędzy z tobą powiązać.

   Potem przekazujesz sobie pieniądze do kraju, gdzie chcesz je spożytkować, i tu znowu jest pełno możliwości: twoja międzynarodowa korporacja (o tym, że jest twoja, wiesz tylko ty i profesjonalny “pracz”, który zarządza tym całym gąszczem z poprzedniego akapitu) otwiera tam działalność i zostajesz jej pracownikiem, któremu przyznaje służbowe auto i mieszkanie; zakładasz zupełnie nową firmę, która robi zagraniczne interesy z firmą krzakiem posiadającą twoje pieniądze… Jeżeli wszystko dobrze zrobisz, jesteś nie do namierzenia.

   Jedyny problem to wymiana pieniędzy na jakąś bardziej akceptowalną walutę (dolar, funt, euro, rubel) – złotówki raczej nie są popularne w międzynarodowych centrach finansowych, a po takim skoku przez jakiś czas na pewno nikt nie będzie chciał ich przyjąć. Legalne kantory odpadają – transakcje powyżej 10000 euro (czy coś takiego, w każdym razie jest limit) są obowiązkowo raportowane i wiążą się z podaniem danych osobowych, więc uniknięcie tego wymagałoby prawie 200 wizyt w różnych kantorach – czego na pewno spodziewa się policja.

   Najlepszym sposobem wydaje mi się byłby inny przestępca, który ma dużo zagranicznej gotówki, a potrzebuje złotówek (np. prowadzi przestępczą działalność w Niemczech i zyski ma w euro, ale ma podwładnych w Polsce którym musi zapłacić w złotych). Zapewne na czarnym rynku są też wyspecjalizowani “waluciarze” – w końcu ten facet to pewnie nie jedyny, który nielegalne zyski w złotych potrzebuje przetransferować za granicę. Jeżeli ten złodziej rzeczywiście tak dobrze się przygotował, to pewnie i to ma zaplanowane.

   Summa summarum, jak się to wcześniej zaplanuje, to spożytkowanie kradzionych pieniędzy nie jest dużym problemem. Mam nadzieję że pomogłem. Nie, nie jestem przestępcą ani specjalistą finansowym z Kajmanów – wszystkiego co na ten temat wiem dowiedziałem się z legalnych źródeł w internecie.

 9. Policja dobrze wie kim jest. Czasami rozpowszechnia się takie newsy, że się nie wie, aby sprawca poczuł się swobodniej i zaczął popełniać błędy.

  8 milionów to bardzo dużo pieniędzy, ale to forsa w gotówce, w papierkach. To trzeba wymienić na coś wartościowego i tu jest problem – bo te papierki są ewidencjonowane. Wiadomo jakie numery ma sprawca.

  Czy przygotował się na zamianę forsy na kruszce, BTC itd? To pytanie otwarte.

  • Najpierw piszesz, ze “polica dobrze wie” a potem, ze czasami sie rpozpowszechnia. To nielogiczne. Powinienes napisac , ze “Policja moze wiedziec”. Brak logicznosci

  • Wcale nie muszą wiedzieć jakie są nr banknotów.
   Jeżeli odbierali pieniądze z placówki w której ktoś wpłacić gotówkę to na tym etapie nie są one jeszcze zewidencjonowane.

  • Bzdura, żaden bank nie ewidencjonuje numerów banknotów, za dużo się filmów naoglądałeś. Poza tym droga (bynajmniej nie chodzi o kilometry) każdego banknotu/bilonu od klienta do banku końcowego jest dłuższa niż się zwykłemu Kowalskiemu wydaje…

 10. Firma “ochroniarska” jak solid security miałaby się bawić w dokładne sprawdzanie swoich pracowników? Przecież istnienie firm ochroniarskich w Polsce bazuje na znalezieniu jak najtańszych czarnuchów, gotowych wyrabiać w miesiącu 400 godzin za 6zł/h na umowę o dzieło… i jeszcze sami za to muszą kupować sobie osprzęt. Siłą rzeczy do takich firemek będzie ciągnęło patologię.
  Mi ich nie żal :-)

  • Ten złodziej to raczej nie patologia skoro tak dokładnie wszystko zaplanował i policja jeszcze go nie znalazła…

 11. Kibicuje mu!!!!!
  Darmozjady mundurowe okradaja nas na wieksze kwoty :)

  • lol

  • Mam nadzieję, że i ciebie kiedyś okradną na sporą sumę. Ciekaw jestem gdzie wtedy pójdziesz, skoro jesteś pokolenie JP. Czy wtedy policja dobra?

  • Od kiedy skorumpowana instytucja pomaga… chyba tylko mocodawcom :)))) LOL

 12. fu5000 to ty chyba nigdy w kantorze nie byłeś jak na starcie zaczynasz pisać o kruszcach i BTC

 13. Pełen profesjonalizm. Polecam tego allegrowicza xD

  • Brakuje mi tu fejsbuczanowych “lubieto” ;)

 14. Koleś obejrzał sobie “Perfekcjonistę” i chyba pomyślał że też tak chce. Sprawdźcie czy w jego garażu nie ma podwójnych ścian :D

 15. Heisenberg – bez dwóch zdań, nawet okularów nie zmienił.

 16. No teraz to kasyna i na całego zabawa :D

 17. Jedyna w polsce hipsterska firma ochroniarska zatrudniajaca brodaczy.

 18. >Ciekawe jak policja wpadła na trop pana Jarosława, skoro 25 lipca jeszcze media nie wiedziały o sprawie, a więc raczej nikt z sąsiadów nie doniósł na p. Jarosława.
  >http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,18349940,skok-na-bank-w-swarzedzu-konwojent-mogl-ukrasc-nawet-8-mln.html 13
  >13.07.2015 12:14

  Ale risercz to moglibyście lepszy robić.

  • A podano wtedy rysopis do publicznej widomosci?

  • Za pewne był wewnętrzny list gończy. W obecnych czas usuwanie brody programem komputerowym to nie jest jakaś czarna magia… Zwłaszcza, że sprawa pewnie trafiła do Warszawy gdzie jest parę szpeniów. Facet który wpadł ma prawie identyczny nos i uszy. Trochę się tylko brwi nie zgadzają.

 19. W bankomacie wypłacił 8 mln ? nie róbcie sobie kpin.Tam są limity maks z pare kafli a nie 8 mln.

  • Troll?

 20. Już widzę jak “szybkostrzelny w słowach” jak karabin Kałasznikow rzecznik policji ‘Sokołowski” wygłasza swoje przemówienie … :D “…w wyniku szeroko zakrojonej akcji policji niestety nie udało się schwytać…” :D

 21. Ktoś ma jeszcze wątpliwości w jakim kraju żyje?
  Państwo powinno teraz mu (omyłkowo zatrzymany) wypłacić 8 mln zł, a osoba, która wydała nakaz aresztowania do zwolnienia dyscyplinarnego.
  Pewnie jeszcze go nastraszyli…
  Kiedyś nie chciałam przyjąć mandatu, bo wiedziałam, że jechałam o ponad 30 km/h mniej, przekazałam, że żłożę skargę. Poinformowali mnie, żebym się zastanowiła dobrze, bo teraz wiedzą, gdzie mieszkam… Skargę złożyłam… Po 2 miesiącach otrzymałam odpowiedź, że sprawa jest umorzona, a policjanci uczestniczący w zatrzymaniu są cały czas na zwolnieniu lekarskim i nie można ich przesłuchać. :)

  • Sokołowski niestety odszedł na emeryturę…

  • Nie będzie już Sokołowskiego … a to szkoda, uwielbiałem oglądac kolejne odcinki “Mody na sukces” z tym Panem w roli głównej…

 22. A kto powiedział, że z bankomatu?

  • Inny nos i zupełnie inne uszy.

 23. No to już wiadomo kto jest bogatszy o 8 mln ;)
  http://demotywatory.pl/4534765/Mowa-o-tym-zdjeciu

 24. A teraz gość jeździ po Polsce odwiedzając kantor po kantorze i wymienia po 5 do 10 tysi na inne waluty, żeby nie wzbudzać podejrzeń. Teraz mogą mu skoczyć. Emeryturka na całe życie i dla wnuków nawet starczy. Jedyny problem to teraz wymienić tą kasę na inną walutę zanim np. nie wprowadzą euro w kraju.

 25. O! I to jest dokładnie przykład JAK NAPRAWDĘ ROBI SIE BIZNES. Serio. Thievery Corp.

  na szerszą skalę:

  Władzę nad światem przejęły prywatne korporacje. Wszystkie ministerstwa, sądy, urzędy, komornicy, policja i co tylko uważasz za narzędzia władzy to jedynie prywatne firmy, zarejestrowane w Waszyngtonie.

 26. Nie publikujcie wiecejk takich glupot bo sie odechciewa wchodzic na ta wasza strone.Szkoda ze nie dopisaliscie ze uciekal hulajnoga.

  • Daj znac, co poprawić. Jeśli masz informacje ze śledztwa, gwarantujemy poufność.

 27. Panowie przecież to jest częściowo kopia fabuły francuskiego filmu sprzed jakiś 2 lat.

 28. 8 mln? Ale Ty rozrzutna jesteś.

 29. A moze poslugiwal sie danymi pana Jaroslawa ;) , dlatego go zatrzymali ;)

 30. “Say my name”

 31. Witam.
  Ja widzę, że google ads od razu znalazło podejrzanego. :D
  http://s1.postimg.org/w6vt9qrkf/niebezpieczny_Tkaczyk.png

  Pozdrawiam.

 32. “Jak kraść to miliony”

 33. Po prostu zatrzymali niewłaściwego Jarka.
  Ten właściwy to zapewne Jarosław Psikutas.

  • Bez “s” ;)

 34. oby to nie był tylko islamista, który za tę kasę nakupi trotylu bo by cała Polandia wyleciała do Zeuska…

 35. “odpowiednią substancją”, czyli chlorem ;)

  btw. artykuł z 14 lipca, kolega miał lekki poślizg :P
  http://www.mmpoznan.pl/artykul/skok-stulecia-w-swarzedzu-konwojent-uciekl-z-milionami,3450809,art,t,id,tm.html#

  • Ale dopiero niedawno opublikowali zdjęcie i bardziej nagłośnili sprawę. Przedtem była informacja w lokalnej prasie i tylko wzmianki w ogólnopolskich serwisach :).

  • Moim zdaniem znacznie lepszy jest napalm… Albo benzyna z braku laku ;-)

 36. Matko, niech się te wakacje w końcu skończą, to na Niebezpieczniku nastanie porządek.

 37. Panowie mamy go! -> adnet

 38. To jest biznesmen a nie złodziej. Złodziej to może ukraść 100000zł. Jak kradnie miliony to jest biznesmenem, a jak miliardy to wybitnym ekonomistą. Sam guru Balcerowicz twierdził, gdy koledzy w trakcie “przemiany ustrojowej” pytali się go dlaczego zezwala na takie złodziejstwa, to mówił, że “pierwszy milion trzeba ukraść a w Polsce musi pojawić się klasa średnia”.

 39. Pewnie na śmieciówce pracował ;)

 40. @PiotrKonieczny obiecaliście przeanalizować fałszywe faktury i co? :(

 41. Nie wiem czym się jaracie(choć i ja się do niedawna jarałem) tą kradzieżą. Osiem milionów złotych? A kto Wam tak powiedział. Do czasu wyroku za tą kradzież, to nic pewnego nie wiemy(no może oprócz rysopisu). Policja to se może powiedzieć że i 100 baniek rąbnięto, dla dobra śledztwa każdy kit będą próbowali nam wcisnąć.

 42. Czytam komentarze i nie mogę się nadziwić. Skąd ten zachwyt połączony z kibicowaniem temu złodziejowi? Jedyne wytłumaczenie, wakacyjna nuda przywiodła pewną grupę wiekową na znany portal ‘hackerski’.

  • Dev0: tu nie ma się co dziwić. Może jeszcze nie zauważyłes, że Polska to skorumpowany układ koleżeński, a sądy, policja i inne służby działają pod dyktando władz, czy innych przestępców. Słyszałeś kiedyś o aferze np. Orlenu? Jeśli nie, wpisz w google. Zastanów się jakie tam pieniadzę ukradli. Czy ktoś za to został skazany.
   Nie wiem jak ty, ale ja jestem z grupy wiekowej pamiętającej “okrągły stół”…
   Ja rozumiem te reakcje i liczę, że go nie złapią.
   Pozdrawiam

  • @$
   Rozumiem więc, że postrzegasz złodzieja jak swego rodzaju Robin Hood’a. Problem w tym, że nijak ma się ta kradzież to legend. Już bardziej zarzuty o skorumpowanych polityków i kumoterstwo tutaj pasują (szeryf z Nottingham i jego nadużycia władzy).
   Zgadzam się z tobą, że te 8mln to kropla w morzu tego, co bywa kradzione ‘legalnie’, w kuluarach. Niemniej jednak osobiście uważam, że każde złodziejstwo powinno być piętnowane, a nie chwalone.

  • z tym tylko, że to akurat jest całkiem niezłe ;)
   A najlepsze, że aby to wszystko się udało najprawdopodobniej od początku do końca musiał to zaplanować samemu. Człowiek to jednak słabe ogniwo, a tu widać, że wszystko przemyślane od a do z

 43. dobrze zrobili, Polską władają w większości złodzieje i kombinatorzy, cholernie ich to boli w myśl powiedzenia “obywatelu nie kradnij – władza nie lubi konkurencji”

 44. Czemu piszecie “oblany odpowiednią substancją”? To przypomina gadki naszego LOT-u gdy zaistaniał im problem: “zaszła konieczność sprawdzenia pewnego systemu”. Ślady wyczyścił chlorem.

 45. Do Szanownej Redakcji:
  Składam wniosek o założenie oficjalnego “pokoju” na IRCnet lub IRCfreenode.
  Pozdrawiam

 46. Wujek Stefan!?

 47. Znajda go predzej czy pozniej.Pytanie tylko ile kasyzdazy przepuscic.Gosc ma dziwnie sprawne palce i odnosze wrazenie ze albo podkladal falszywki albo “czarodziej” od 3 kart :)

 48. Stanley Mark Rifkin :)

 49. Skoro nikt nie wie, kim on jest, to skąd wiecie, że był to Polak? :P To zwykły stereotyp, że Polacy są złodziejami. A ile nam ukradli Niemcy i Rosjanie w czasie II wojny światowej? Czy kiedykolwiek to zwrócili?

 50. Właśnie wypłynął ‘news’ o potencjalnych wspólnikach brodacza, którzy, jeśli to prawda, to już tacy genialni nie są ;)
  Chyba, że to zaś wtopa jak z tym bezpodstawnym zatrzymaniem
  A jeśli to nie wtopa śledczych i po nich trafią do brodacza to fail roku

  http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,18898130,kradziez-8-mln-zl-pod-poznaniem-policjanci-w-zmowie-z-falszywym.html#Prze

  pzdr

 51. AKtualizacja – część pieniędzy odzyskano…
  http://fakty.interia.pl/wielkopolskie/news-konwojent-uciekl-z-8-mln-zl-czesc-pieniedzy-odzyskano,nId,1892152

 52. Kilka dni temu w jakiejś dyskusji ktoś dał fotkę tego gościa. Myślałem, że to klatka z Breaking Bad :D

 53. Kilka dni temu ktoś w jakiejś dyskusji dał fotką tego gościa. Myślałem, że to klatka z Breaking Bad :D

 54. Podobno pan już prawie namierzony:
  http://polska.newsweek.pl/konwojent-skok-na-8-mln-zl,artykuly,380922,1.html

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: