13:58
9/4/2015

Dziś na stronach komendy wojewódzkiej policji w Krakowie pojawił się ciekawy komunikat. Policja informuje w nim, że pojmała Rafała W., który nielegalnie wyprowadził kryptowalutę BitCoin o wartości ponad 85 tys. złotych z serwisu internetowego.

12333

Bitmarket.pl odzyska skradzione środki?

Z informacji pozyskanych przez naszą redakcję wiemy, że poszkodowanym serwisem jest BitMarket.pl, a sprawa ma związek z wydarzeniami, które opisywaliśmy dokładnie rok temu — por. Bitmarket i wahnięcie kursu. Co ciekawe, po publikacji tego artykułu napisał do nas ktoś, kto miał dość dużą wiedzę na temat ataku — przytoczmy poniżej jego słowa, znajdujące się w aktualizacji ww. artykułu:

Ilość waluty jaka została wypłacona: 26.828BTC oraz 82 LTC
Wina którą próbują zwalać na platnosci.pl jest zupełnie nie słuszna.
Mimo zabezpieczenia poprzez wyłaczenia już platnosci testowej jest jeszcze jedna możliwość oszustwa wpłaty z platnosci.pl ale to sprawdzimy w innym czasie. Damy im szanse na audyt wewnętrzny czy tam zewnętrzny. Aaaa i dziękujemy nieświadomemu użytkownikowi za “użyczenie” zombie jednostki do ataku.

Czy osobą tą był Rafał W.? Z chęcią byśmy o to zapytali, ale informator nie podał prawdziwego adresu e-mail, a z kolei policja nie zdradza jak wytypowała właśnie Rafała W., jako winnego kradzieży. Funkcjonariusze ujawniają jednak, że dokonali przeszukania mieszkania Rafała, który choć pochodzi z Olkusza i tam prowadzi swoją działalność gospodarczą, to na co dzień mieszkał “w jednym z miast wojewódzkich środkowej Polski”.

Sprawca (informatyk, programista i administrator serwerów) interesował się lukami w zabezpieczeniach serwisów internetowych zajmujących się handlem kryptowalutami, w których posiadał konta do obsługi swoich wirtualnych portfeli. Sprawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych trudnił się także handlem peryferii komputerowych służących do budowy „koparek” (maszyn o dużej mocy obliczeniowej służących do generowania kryptowalut) a w wolnych chwilach udzielał się na forach internetowych pomagając internautom wdrażać się w tematy związane z obrotem kryptowalut. Sprawca założył na fikcyjne dane m.in. konto bankowe oraz kilka kont na giełdach bitcoinowych chcąc zakryć prawdziwą tożsamość.

Jak informuje policja, Rafał dopuścił się “manipulacji zapisu w systemie informatycznym”, dzięki czemu udało mu się wyprowadzić dokładnie 85 137 PLN w kryptowalutach Bitcoin i Litecoin, za co otrzymał zarzut z art. 287 kk. (tzw. “oszustwo komputerowe”) i za co grozi mu do 5 lat więzienia.

Gratulujemy małopolskiej policji, bo większość ataków na giełdy bitcoinowe jednak kończy się wyparowaniem środków i brakiem jakichkolwiek śladów pozwalających na namierzenie atakującego. Tym razem jednak się udało. Może naszych śledczych należałoby zatem przerzucić do analizy kradzieży z giełdy MtGox?


Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

26 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. literówka w pierwszym akapicie: ” 85 tys. złotych. złotych”

  • Złote są złote ;) Doprecyzowali :D

  • Poprawili błąd, ale i tak zadziałała zasada Pareto i 80% czytelników zdążyło przeczytać artykuł z błędem :) ja widziałam ten błąd.

 2. bet you thought it was me :-)

 3. Dostanie maksymalnie 5 lat, ukradł 85 tysięcy PLN, za każdy rok w więzieniu dostanie coś trochę ponad 17 tysięcy rocznie, jakieś 1400 zł miesięcznie na rękę. Ale na pewno nie dostanie pięciu lat :). Żyć nie umierać, ale iść siedzieć za 85 tysięcy, heh. Jak to się mówi “Jak kraść to miliony, a jak gwałcić to księżniczki” ;)

  • Będzie musiał pewnie naprawić szkodę, czyli zwrócić kasę…

 4. A za posiadanie konta bankowego zarejestrowanego na fałszywe dane nic mu nie grozi? I jak to jest w Polsce z sumowaniem zarzutów? Jeśli dokonał dwóch przestępstw, jedno zagrożone np. karą 2 lat więzienia a drugie – 5 to grozi mu 7 lat czy 5?

 5. Na szczęście żyjemy w kraju, w którym policja nie może nikogo aresztować. O aresztowaniu decyduje sąd, na wniosek prokuratora. Megababol w tytule. ;-)

  • Prawda jest taka że wasze prawo obowiązuje tylko wewnątrz waszej kasty społecznej
   i nie dla każdego jest takie samo więc skącz tą nie udolną promocje własnej osoby i wracaj tyrać w oryndżu czarnuchu

 6. Wpaść za takie drobniaki, aż wstyd.

 7. A taka miała być bezpieczna waluta, nikt nie będzie wiedział kto, komu i za co płaci. A tu masz babo placek, chłopak skubnął kilka BTC i go wsadzili.
  Da się? Da się.

  • Co z tego,że waluta jest krypto jak obrót nią poza międzynarodowym rynkiem kryptowalutowym już nie. Poza tym atak nie był raczej prowadzony przez TOR czy w inny wyrafinowany sposób:

   “Interesował się lukami w zabezpieczeniach serwisów internetowych zajmujących się handlem kryptowalutami, w których posiadał konta do obsługi swoich wirtualnych portfeli.
   […] Sprawca założył na fikcyjne dane m.in. konto bankowe oraz kilka kont na giełdach bitcoinowych chcąc zakryć prawdziwą tożsamość.”

   Myślę,że jest to istotna wskazówka jak złapali typa. Właśnie dlatego nie warto zostawać black hatem – zwłaszcza takim robiącym widowiskowe ataki na grubą kasę. Jak nie jesteś dostatecznie dobry (tzn jeśli nie jesteś tak dobry,by móc konkurować z pracownikami NSA ;) ) masz sporę szanse,że cię złapią i skończysz w pierdlu. A jak wyjdziesz to technologia będzie już zupełnie inna…

 8. Wiskoler – sama waluta jest bezpieczna, giełdy nie. :)

 9. Skoro polska nie uznaje bitcoina jak wyliczyli te 85000 PLN ? , jeśli bitcoin to nie waluta ( minister i nbp tego nie uznaje ) .

  • Pewnie na takiej zasadzie liczyli jak przy kradzieży felg z samochodu. To też nie waluta a podaje się przybliżoną wartość którą ukradłeś.

   W sumie w naszym prawie jest sporo luk których znajomość działa jak kij. Tzn ma dwie strony. Może ratować tyłek a i posadzić na jakiś czas

 10. Sprawa prosta, jakiś policemaster miał tam kasę na/za środki, które w necie kupuję się kryptowalutami… więc nie umozyli
  Jak z ambergold i dziennikarzami.

 11. Eh, ci to mają ostatnio, najpierw konto w banku zamknięte, teraz to.

 12. Na tych Bitcoinach takiew przewaly robia że to raj dla hakerow.Sam stracilem chyba z 4000 zl ale coż show must go on ,bylem naiwny i liczylem na szybki zarobek to mam nauczke.

 13. Tyle, że w Polsce bitcoin nie ma żadnej wartości.

  • PLN 863.4401 Na tyle się go aktualnie wycenia w POLSCE. Nie siej dezinformacji.

  • On ma internet na kartę. To inny internet i nie wie najwidoczniej o wartości BC.

 14. Dostanie zawiasy

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: