7:00
6/12/2013

CryptoLocker zbiera plony… W połowie listopada Departament Policji Swansea w Massachusetts zapłacił okup (750$) autorom Cryptolockera, za odblokowanie zaszyfrowanych przez niego obrazów i dokumentów.

Nie powielajcie ich błędu — każdy zapłacony okup twórcom ransomware zwiększa popyt na tego typu ataki… Dlatego, jak już płacić, to tylko fachowcowi za usunięcie intruza z systemu, albo za dyski na regularne backupy… ;)

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

14 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. to da się to wywalić z systemu bez utraty plików? przeca to szyfruje pliki…

  • Za te pieniądze otrzymujesz klucz, którym możesz odszyfrować pliki.

  • Da się. Podpowiedź: kopie zapasowe.

 2. Publiczny sprzęt, publiczny hajs. Nawet się nie zastanowią zanim zrobią…

  • Wątpię, że się nie zastanawiają. Pracuję w budżetówce i mogę powiedzieć, że na nic nie ma pieniędzy, na sprzęt, na zabezpieczenia, na backupy, na audyty. (Na nowe laptopy i tablety dla naczelników pieniądze są :)). Dopiero jak zostaną utracone dane lub ktoś się włamie to wtedy szuka się winnego i zaczyna się nagonka. Wydaje mi się, że podobnie było w tym przypadku.

 3. Zabawne jest to ze w dalszym ciagu jedyna informacja to “RSA 2048” – cos wiecej? Nikt jeszcze tego nie “rewersnal”?

 4. No, przdalby sie porzaaadny “rewers”.

 5. “(…) Dlatego, jak już płacić, to tylko fachowcowi za usunięcie intruza z systemu, albo za dyski na regularne backupy… ;)”

  *Wszystkie osoby chcące uchodzić za fachowców w branży, prosimy o wpłacanie 5% z zysków (via faktury) za korzystanie z narzędzi usuwających złośliwe oprogramowanie. Nasza firma oferuje wszystkie niezbędne narzędzia do usuwania niechcianych intruzów jak również atrakcyjne nagrody dla najbardziej poważanych (powaga = częstość używania narzędzi) fachowców :P. Nasze narzędzia usuwają wszystkie znane podatności, cryptolockery, zeusy, zusy i podatki.

  *Dla klientów indywidualnych:
  Boisz się o swoje dane? A może ważna jest dla Ciebie prywatność? Czy wydaje Ci się, że ktoś za pomocą jakiejś aplikacji na Twoim komputerze odprowadza Ci z konta wypłatę?
  Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie, za jedyne 1000$ rocznie oferujemy Ci kompletną ochronę przed wyżej wymienionymi zagrożeniami. Na jakiej zasadzie to działa? – Współpracujemy z fachowcami w branży i znamy wszystkie podatności, każda podatność ma jakieś luki. Nasz pakiet korzysta z tych luk i dezaktywuje wszelkie zagrożenia** dopóki aktywna jest subskrypcja.

  *Już wkrótce
  ** Nie dotyczy mężów, żon, kochanków, kochanek itp.

  “każdy zapłacony okup twórcom ransomware zwiększa popyt na tego typu ataki…”
  Tak na prawdę to każde rozwiązanie, oprócz eliminacji bez ponoszenia kosztów, rozwija rynek. Raz będzie to popyt na fachowców, teraz pytanie czy sami fachowcy nie rozwijają tego rynku. W końcu, jeżeli by tego nie było to czy nie byli by oni bez pracy? :-)

 6. A nie da się złapać tych przestepców? W jaki sposób karzą sobie płacić? Jesli na konto bankowe to właściciela konta łatwo znaleźć. Niekumam tego.

  • Każą sobie płacić w Bitcoinach co nieco komplikuje kwestię namierzenia.

  • A jak sie nie ma bitcoinów to jak zaplacic? Do bitcoinów potrzebny jest TOR?

  • @asanonimowy
   Do Bitcoinów niepotrzebny jest TOR. Jak nie ma się Bitcoinów, to trzeba założyć konto i wymienić złotówki na Bitcoiny np. przez internet.

 7. 1,5 roku temu kolega załapał takie coś w laptopie. Wyciągnąłem dysk i podłączyłem do swojego PC, Kaspersky natychmiast poinformował o tym badziewiu co miał i usunął 64 różne gówna. Zdjęcia oraz muzykę bez problemu można było skopiować na inny dysk i pełen clean dysku. Więc nie rozumiem ludzi, którzy na pewno znają się na systemach lepiej niż ja, że nie potrafią sobie poradzić.

 8. Beria – nie bądź taki mądry. Pliki które Ci wirus przemieli – już ich nie odzyskasz – chyba że zapłacisz.
  Rada dla następnych tuż po odpaleniu jakiegokolwiek badziewia. Jeśli masz przeczucie że to wirus a po odpaleniu słyszysz że dysk ujada jak szalony to najlepiej wyłączaj kompa z gniazdka. Potem uruchamiasz w trybie awaryjnym. Im szybciej to zrobisz tym więcej plików uratujesz. Niestety ja słysząc dysk że się mieli jak cholera – zacząłem wyłączać z menadżera zadań kolejne zadania systemowe bo już przeczuwałem co jest. Niektóre rzeczy mi ruszył. ALe najważniejsze że zdjęć rodzinnych mi nie ruszył. Niektóre miałem rzeczy zgrane na dropboxa a dropbox był uruchomiony ale na systemie wirutualnym. Więc vmki mi nie ruszył bo pliki które są właśnie używane przez komputer nie rusza. Oczywiście nie zamierzam zapłacić 1599 zł. w btc bo wolę kupić na to kont dysk kilka TERABAJTÓW i robić backupy. Ale rozumiem że firmy która płacą robią to bo nie mają wyjścia. Bo co to jest 1599 zł. jak przez brak pewnych danych firma stoi, jej wiarygodność leci w dół. Więc pewnie sam bym zapłacił. Ale że nie miałem aż tak wielkich strat to ode mnie nic nie dostaną.

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: