21:57
16/2/2015

* Policyjne e-booki

Jak informuje nas jeden z czytelników, szkoła policji w Pile udostępnia całkiem ciekawy zbiór poradników (skierowanych głównie do funcjonariuszy policji) autorstwa m.in. Zakładu Kryminalistyki. Wszystko znajdziecie w dziale E-Biblioteka. Wśród wielu pozycji (niektóre są naprawdę podstawowe — np. “jak tworzyć prezentacje multimedialne”), warto wyróżnić takie jak:

 • Kryminalistycznno-procesowe zabezpieczanie śladów na miejscu zdarzenia
 • “Sytuacja kryzysowe”
 • Wybrane czynności techniczno-kryminalistyczne podczas oględzin miejsc zdarzeń bez udziału technika kryminalistyki
 • Chemiczne środki obezwładniające
 • “Podstawowe zasady użytkownia broni gładkolufowej i pistoletu maszynowego”
 • Pałka teleskopowa

Oraz obszerne publikacje na temat zabezpieczania i analizowania śladów w postaci dokumentów standardowych i w nagrań dźwiękowych (czyli fonoskopia).

Ilustracja z dokumentu dot. Fonoskopii.

Ilustracja z dokumentu dot. Fonoskopii.

Pilska e-biblioteka to nie lada gratka dla miłośników służb i osób zainteresowanych kryminalistyką. PDF-y można bezpośrednio pobrać stąd.

Ten wpis pochodzi z naszego linkbloga *ptr, dlatego nie widać go na głównej.
*ptr możesz czytać przez RSS albo przez sidebar po prawej stronie serwisu.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami. Wpadnij na nasz kultowy ~3 godzinny wykład pt. "Jak nie dać się zhackować?" i poznaj kilkadziesiąt praktycznych i przede wszystkim prostych do zastosowania porad, które skutecznie podniosą Twoje bezpieczeństwo i pomogą ochronić przed atakami Twoich najbliższych. Uczestnicy tego wykładu oceniają go na: 9,34/10!

Na ten wykład powinien przyjść każdy, kto korzysta z internetu na smartfonie lub komputerze, prywatnie albo służbowo. Wykład prowadzimy prostym językiem, wiec zrozumie go każdy, także osoby spoza branży IT. Dlatego na wykład możesz spokojnie przyjść ze swoimi rodzicami lub mniej technicznymih znajomych. W najbliższych tygodniach będziemy w poniższych miastach:

Zobacz pełen opis wykładu klikając tutaj lub kup bilet na wykład klikając tu.

24 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Super! Jakby któryś z redaktorów miał jakieś takie linki do wojskowych książek to bardzo proszę o podobny artykuł. Kiedyś widziałem plakaty dotyczące zachowania się podczas wybuchu bomby atomowej, chciałbym więcej :D

  • Nie uczestniczyłeś w zajęciach z P.O.? Należy nakryć się białym prześcieradłem i czołgać do najbliższego cmentarza.

   Mnie bardziej interesuje, co oni trzymają w tym dziale:
   hxxp://pila.szkolapolicji.gov.pl/joomla/images/stories/Biblioteka/ONas/05d.jpg
   … i dlaczego “Kodeks karny – kompendium” tam stoi.

  • Podejrzewam że materiały wojskowe są tajne, i udostępnianie ich to przestępstwo.Jeśli się mylę to poproszę mnie poprawić.Jak chcesz coś znaleźć konkretnego to poszukaj w sieci TOR.
   PS: Te .dpf’y były już dostępne o 18 na forum zdzisława w TOR.

  • No myślę że nie wszystkie wojskowe materiały są tajne. Tutaj był na przykład pdf o musztrze, więc wyobrażam sobie że podobny wojskowy też mógłby być gdzieś dostępny. Bardziej ciekaw jestem ciekawy jak się nasi oficyerowi uczą taktyki, to chyba też nie takie tajne.

  • He, he – widać kolega młody i nie miał zajęć z PO (nie – nie chodzi o Platformę…)

  • Ja najlepiej zapamiętałem, że należy się położyć nogami w kierunku “grzyba”… Really

  • Niektóre dokumenty armii amerykańskiej możesz znaleźć i nie są tajne. Lista “obowiązujących” np. http://armypubs.army.mil/doctrine/Active_FM.html

  • Proszę bardzo, głównie związane z lotnictwem:
   http://www.muzeumlotnictwa.pl/digitalizacja_archiwaliow/digitalizacja.php

   Np. zachowanie podczas nalotu, bardzo pouczające:
   http://www.muzeumlotnictwa.pl/index.php/digitalizacja/katalog/1226

  • Chcesz-masz: http://www.specops.pl/vortal/
   A jak ci mało,a spikasz w ingliszu to masz “wrota do raju” ;) :
   http://www.globalsecurity.org/military/library/policy/army/fm/ lub lepiej:
   http://www.liberatedmanuals.com/all.mpl – tu masz ich chyba JESZCZE WIĘCEJ.
   Co do szczegółów szkolenia taktycznego Polskich dowódców – oczywiście,że szczegóły i mechanizmy MUSZĄ pozostać UTAJNIONE. Oczywiście możesz grać w RTSy i czytać podręczniki,ale to praktyka czyni mistrza – wiec i tak w razie poboru skończymy pewnie obaj w zbiorowej mogile, jak przystało na mięso armatnie i tyle. :(

 2. Oni to tak celowo umieścili publicznie? Nie żebym miał coś przeciwko edukacji lub szerzeniu wiedzy generalnie, ale.. trochę to dziwne. :)

  • Może to kolejny przykład “głębokiego ukrycia”…

  • Materiały są hipertajne łamane przez poufne, a Niebezpiecznik naraża się dla dobra ludzkości. Przecież to jest linkowane bezpośrednio ze strony głównej w/w placówki [facepalm]

 3. No musztra raczej jakąś tajemnicą nie jest,ale jak już chcesz wiedzieć w jaki sposób,z jakich materiałów się uczą nasi polscy oficerowie to raczej się łatwo nie dowiesz.To moim zdaniem jest tajne.Nie chcielibyśmy przecież aby obcy wywiad wiedział jak szkolimy naszych taktyków.Mogło by to posłużyć do analizy możliwych posunięć na ewentualnym polu walki(wiem,wojny otwartej Polska nie prowadzi,ale to może się zmienić).
  Jeśli Cie to zainteresuje to są dwie opcje:
  1.Idź się uczyć na WAT,
  2.Szukaj w TOR,w zwykłym internecie dla zwykłych ludzi tego nie znajdziesz.Kiedyś była strona o militariach,taktykach,tajnych dokumentach dot.szkoleń ale w tej chwili już nie działa,albo zmienili adres.

 4. Polecam, szczególnie dla Niebezpiecznika, str. 15-17 w 010(…).pdf

  • Dla leniwych: “Zabezpieczanie komputerów niezależnych (jednostanowiskowych) i innych nośników danych cyfrowych.”
   Instrukcje są do wykonania w ostateczności, gdy nie ma eksperta.
   Zamiast oddzielnie zapisać co z włączonym i wyłączonym komputerem, jest przeplatane, więc pewnie jakiś inteligent to pomiesza…
   22 – żądanie licencji oprogramowania, 23 – żądanie instrukcji dla nietypowych (np. pisanych na zamówienie) programów, 24 – żądanie podania parametrów dostępu do programów (loginów, haseł etc.); (we wszystkich trzech jest “Zażądaj…”)
   Oprócz tego nic wielce interesującego moim zdaniem, ot co i jak pakować, jak spisać etc.

   Nie wiem jak inni, ale w przypadku pytania o okazanie licencji/nośnika pokazałabym piękne półki z dziesiątkami i karton z setkami płyt i powiedziała, że gdzieś tutaj to jest. Powodzenia ze spisywaniem płyt lub ich zabezpieczaniem – teoretycznie płyta może być jakoś podpisana, a zawierać co innego.
   Nie planuję robić nic, co by mnie naraziło na przeszukanie i zabezpieczenie sprzętu, ale może by mi znaleźli parę pendrivów, które kiedyś pogubiłam… :D

  • Ktosiek – obawiam się, że taka sterta może zadziałać na Twoją niekorzyść z innego względu; polskie organy ścigania nie słyną z szybkości działania, a analiza dodatkowego materiału może spowodować, że nie odzyskałbyś sprzętu i płyt przez lata
   Zdaje się, że z tego względu kilka lat temu pewne kancelarie prawne robiły kasę na ugodach z rzekomymi piratami – mało kto chciał czekać na opinie biegłych oficjalne zakończenie postępowania, niezależnie od faktycznej niewinności

 5. Gwoli ścisłości: nazywanie PDFa e-bookiem, to jak nazywanie “głębokiego ukrycia ” zabezpieczeniem. 8-/

  • e-book = elektroniczna książka. Więc te PDFy jak najbardziej się kwalifikują.

 6. To… to jest legalne? Od kiedy można od tak o udostępniać książki online?

  To nie jest ta sama policja która ściga kowalskich za robienie dokładnie tego samego, tylko po torrentach, a nie http?

  • Hm… no dobrze, to przejrzałem to PDFy i wszystkie rzekomo są własnością szkoły, więc raczej nie powinno być problemu.

 7. Parę lat temu , może z ok 5 Jakaś kobieta z kryminalistyki śledczej i dochodzeniówki czy jakoś tak … Napisała książkę odnośnie zabezpieczania śladów itp. Środowisko było oburzone :) Nie pamiętam Autorki ale było można to na allegro kupić :) Policja określiła to jako szkodliwe i że jest to podręcznik jak zacierać ślady :)

 8. Nieścisłość w tytule artykułu – pdf to jeszcze nie e-book – nie w dzisiejszym rozumieniu e-booka.

 9. ATVN nakręciło kiedyś szereg bardzo ciekawych filmów (głównie w formie wykładów) m.in. z kryminalistyki (analiza nagrań dźwiękowych, balistyka, mechanoskopia itp.) ale też np. o łamaniu szyfrów. Polecam również inne filmy z odleglejszych dziedzin (fizyka, psychologia, medycyna, filozofia itd.).
  Nie mogę teraz wejść na stronę ATVN, ale widzę ich filmy na Youtube.
  Polecam!

Twój komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy. Przez moderację nie przejdą: wycieczki osobiste, komentarze nie na temat, wulgaryzmy.

RSS dla komentarzy: